Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

Subskrybuj Kanał Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
Zaktualizowano: 27 minut 13 sekund temu

Marsz dla Życia i Rodziny - Katowice, 10 czerwca 2018 r.

pon., 06/04/2018 - 20:33

Marsz dla Życia i Rodziny

Katowice, 10 czerwca 2018 r.

 

godz. 10.30

Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji poszanowania dla życia i rodziny, oraz o Boże błogosławieństwo dla uczestników Marszu.

godz. 11.30 – 11.45

Zbiórka uczestników Marszu przed katedrą (dotyczy tych którzy nie będą uczestniczyć
w Mszy św.)

godz. 11.45

Rozpoczęcie Marszu – przejście rodzin od katedry do Parku Kościuszki.

godz. 12.30

Zakończenie Marszu – Łąka Koncertowa za restauracją Patio Park.

 

Program Pikniku 10. czerwca w Parku Kościuszki:

13.00 - 13.45

Zespół "Muode Koty"

13.45 - 14.20

MDK Południe (zespół Galaxy)

14.20 - 15.00

MDK Ligota (zespół Nutki, Mażoretki)

15.00 - 15.30

MDK Szopienice-Giszowiec – zespoły taneczne "NOW WAY", "KLUB 28", pokaz ZUMBY.

 

Informacje:

Adam Wierzbicki – koordynator Marszu, tel. 601 408000

Antoni Winiarski, tel. 508 290199

 

Dzień skupienia na Mariackiej 17.06.2018 r.

śr., 05/30/2018 - 14:27

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Temat: Dzień skupienia podsumowujący całoroczną formację

Termin: 17.06.2018 r.  (Śr.) 

 

Program spotkania:

15.00 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze:

 • Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • Modlitwa dziękczynienia za miniony rok formacji formacji duszpasterskiej pracowników Słuzby Zdrowia
 • Litania do bł. Hanny Chrzanowskiej

15.45 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego 

16.30 - spotkanie w sali św. Jana Pawła II znajdującej się w podziemiach domu katechetycznego

17.00 - zakończenie spotkania

Spotkania formacyjne na Mariackiej

Archidiecezjalna pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do Turzy Śląskiej 13.06.2018 r.

śr., 05/30/2018 - 11:46

Serdecznie zapraszamy wszystkich chorych i niepełnosprawnych na kolejną pielgrzymkę chorych i niepełnosprawnych Archidiecezji Katowickiej do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej 13 czerwca 2018 r.

Program pielgrzymki:

9.00 Przywitanie pielgrzymów - ks. prob. K. Czempiel

9.15 Msza św., homilia i błogosławieństwo lurdzkie - ks. bp Adam Wodarczyk

11.30 Różaniec 

12.00 Msza św. i błogosławieństwo lurdzkie

 

Relacja z Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę 25-27 maja 2018 r.

wt., 05/29/2018 - 00:01

Szczęśliwie zakończyliśmy VI pielgrzymkę pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę w dniach 25-27 maja 2018 r. W tym roku bardzo dopisała nam pogoda.

W piątek odprawiliśmy w Leśniowie mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki i udaliśmy się do pustelni Czatachowa, gdzie pod kościołem Ducha Świętego wysłuchaliśmy konferencji ks. dra Michała Orlika na temat aktu zawierzenia Służby Zdrowia Maryi Niepokalanej. Ks. Michał jako asystent Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Oddziału Śląskiego zachęcał do propagowania takiej modlitwy w swoich szpitalach oraz zaprosił pielęgniarki i położne do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. Spotkania mają miejsce na Ochojcu w GCM zawsze w I-szą sobotę miesiąca. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. 724 169 592

Potem wyruszyliśmy do Dworku Ostrężnik, gdzie czekała na nas pyszna zupka grzybowa w lokalnej restauracji. Po drodze nie zabrakło modlitwy i wspólnego śpiewu. Wieczorem doszliśmy do Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Częstochowskiej w Olsztynie. Przeszliśmy w tym dniu 30 km. Tam po kolacji i rozpakowaniu się w pokojach udaliśmy się na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy.

Rano odprawiliśmy mszę św. i udaliśmy się do Częstochowy tym razem idąc 20 km. Wejściu na szczyt towarzyszyły silne emocje wdzięczności, radości i szczęścia. Choć byliśmy zmęczeni, to w naszych sercach było wiele entuzjazmu i przejęcia. Najpierw ofiarowaliśmy kwiaty pod figurą Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich. Potem udaliśmy się pokłonić Czarnej Madonnie. Wieczorem o 21.00 zgromadziliśmy się na Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie prowadził przewodniczący zespołu KEP ds. Służby Zdrowia bp. Romuald Kamiński Ordynariusz Warszawsko-Praski. Po Apelu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej odprawionej na wałach jasnogórskich. Przed jej rozpoczęciem przeżyliśmy piękny pokaz sztucznych ogni nad bazyliką jasnogórską.  

W niedzielę wzięliśmy udział w spotkaniu Służby Zdrowia na auli Kordeckiego. Wysłuchaliśmy wykładu pani prof. Krajnik na temat opieki duchowej w Służbie Zdrowia. Pani prof. powiedziała m. in., że opieka duchowa polega na współczuciu wobec chorego, a współczucie oznacza cierpieć razem. Potem msza św. na wałach jasnogórskich. 

Nagrania ze spotkania w auli Kordeckiego oraz z mszy św. na wałach jasnogórskich są dostępne na stronie Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W pielgrzymce pieszej wzięło udział 51 osób, w tym trzech kapłanów: ks. Łukasz Stawarz - duszpasterz Służby Zdrowia i chorych Archidiecezji Katowickiej, ks. dr Michał Orlik - asystent kościelny Katolickich Stowarzyszeń i ks. dr Wojciech Bartoszek Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych. Ks. Wojciech zaprosił wszystkich na pielgrzymkę Apostolstwa Chorych, która będzie miała miejsce 6 lipca 2018 r. na Jasnej Górze - szczegóły na http://apchor.pl/.  

Do organizacji pielgrzymki przyczyniły się szczególnie dwie pielęgniarki pani Halina i Lucyna. Dziękujemy za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem oraz organizacją miejsc noclegowych i animowanie modlitw w czasie pielgrzymki oraz liturgii mszy św. Panu Stanisławowi dziękujemy za czuwanie nad właściwym przebiegiem trasy pielgrzymki. Każdej osobie dziękujemy za udział i obecność na pielgrzymce. 

Na spotkanie indywidualnie przyjechało wielu pielgrzymów z naszej archidiecezji. Cały autokar przyjechał z Jastrzębia. Z Rudy Śląskiej na rowerach przyjechało 36 osób. Dodatkowo nasi pielgrzymi z Rudy Śląskiej wystawili na błoniach jasnogórskich dwie karetki. 

W czasie pielgrzymki część osób z naszej archidiecezji uczestniczyło w rekolekcjach dla Służby Zdrowia na Jasnej Górze i w spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Z racji nowej funkcji obecna była w Częstochowie od piątku pani dr. n. med. Elżbieta Kortyczko jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

 

Zapraszamy na spotkanie z Krajowym Duszpasterzem Służby Zdrowia w środę 25.04.2018 r.

śr., 05/23/2018 - 00:00

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Gość specjalny - prezes KSLP dr n. med. Elżbieta Kortyczko.

Temat: I rozdział Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia

Termin: 23.05.2018 r.  (Śr.) 

 

Program spotkania:

18.40 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze

19.00 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego

20.00 - spotkanie w sali św. Jana Pawła II znajdującej się w podziemiach domu katechetycznego

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

wt., 05/08/2018 - 00:00

Warszawa, 8 maja 2018 roku

 

               Przypadające w tych dniach Międzynarodowe Dni Pielęgniarek i Położnych stwarzają piękną okazję by serdecznie podziękować za Waszą codzienną gorliwą służbę człowiekowi, za osobiste zaangażowanie i świadectwo wrażliwości na jego potrzeby.

               Dziękując Opatrzności Bożej za dar beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, życzymy, by w życiu każdej z Was spełniły się jej słowa: „ … tylko wtedy, kiedy jesteśmy wolne od siebie, naprawdę służymy Chrystusowi w chorych.”

               Polecając szczególnej opiece nowej Patronki zapewniamy o pamięci w modlitwie.

 

 

 

      /-/ Ks. Arkadiusz Zawistowski                   + Romuald Kamiński

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia         Biskup Warszawsko-Praski

 

Polska pielęgniarka błogosławioną!!

sob., 04/28/2018 - 23:39

Drogie Pielęgniarki!

W sobotę 28 kwietnia 2018 r. polska pielęgniarka Hanna Chrzanowska została ogłoszona błogosławioną w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Z tej okazji proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia, aby wasza posługa wobec chorych była właściwie doceniana i abyście w osobie Hanny Chrzanowskiej znalazły wsparcie i siłę do waszej codziennej pracy.

 

Błogosławiona Hanna Chrzanowska żyła w latach 1902-1973. Zajmowała się kształceniem pielęgniarek, była ich instruktorką oraz współpracowała z kard. Karolem Wojtyłą w trosce o chorych i w formacji środowiska pielęgniarskiego. Opracowała Zagadnienia etyczne w pielęgniarstwie domowym oraz Rachunek sumienia pielęgniarki. Posługę pielęgniarską budowała na prawdzie o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W cierpiącym człowieku dostrzegała rysy cierpiącego Chrystusa, a pielęgniarską służbę temu człowiekowi pojmowała jako osobistą odpowiedź na Boże powołanie. Organizowała opiekę chorych w domu angażując w to dzieło duchownych i świeckich oraz młodzież akademicką. Dostrzegała potrzebę żywiej wiary i jej wartość w życiu ludzi dotkniętych cierpieniem. Brała pod uwagę potrzeby duchowe pacjentów.  Prowadziła działalność formacyjną wśród pielęgniarek. Organizowała rekolekcje, dni skupienia, aby pogłębić ich życie religijne. Mówiła o powołaniu do pielęgniarstwa, o etosie pracy pielęgniarki. Zabiegała o właściwy szacunek i godność stanu pielęgniarskiego.

 

Modlitwa:

Boże, Ty powołałeś błogosławioną Hannę do służby chorym, biednym, opuszczonym, daj, aby ta, która całym sercem odpowiedziała Twemu wezwaniu, swoim przykładem stale zachęcała nas do niesienia pomocy bliźnim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

 

Gratulacje dla nowej Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

śr., 04/25/2018 - 15:09

Pani dr n.med. Elżbieta Kortyczko została wybrana przez zarząd krajowy Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na swojego Prezesa. Gratulujemy wyboru i życzymy owocnej służby.

Pani dr Elżbieta była Prezesem Oddziału Śląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Jest lekarzem pediatrą, neonatologiem. 

Wraz z nią powołani zostali dwaj członkowie do zarządu krajowego: pani Prezes Oddzaiłu śląskiego dr Barbara Kopczyska i sekretarz tegoż Oddziału pan dr Piotr Garbocz.

Obiecujemy wsparcie i modlitwę w wypełnianiu powierzonej Wam misji na szczeblu krajowym.

Gratulacje składają: ks. dr Michał Orlik asystent Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Oddział Śląsk i ks. Łukasz Stawarz duszpastrz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej.   

Pielgrzymka piesza do Częstochowy

śr., 04/25/2018 - 12:12

Zapraszamy pracowników Służby Zdrowia wraz z rodzinami na pielgrzymkę pieszą do Częstochowy w dniach 25-27 V 2018 r.

  Informacje: Koszt pielgrzymki 250 zł

(przy zapisie pobieramy zaliczkę w wysokości 50 zł)

Punkty zbiórki na przejazd autokarem do Leśniowa 25 V (początek trasy pieszej):  

Pierwszy punkt zbiórki godz. 5:45

Adres: Tychy 43-100, ul. Wyszyńskiego 1, parking przed kościołem Św. Krzysztofa

Drugi punkt godz. godz. 06:05

Adres: Katowice (Ochojec) 40-635, ul. Ziołowa 43b, parking znajduje się obok Szpitala Ogólnego na Ochojcu, przy skrzyżowaniu ulic "Cegielnia Murcki" i "Ziołowa" (dawna apteka).

Początek trasy pieszej: 

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Adres: Leśniowska 99, 42-310 Żarki

Powrót 27 V godz. 14.00

Adres: Parking Jasnej Góry, wjazd od 
ul. Klasztornej, Częstochowa. 
Przejazd: Ochojec - Tychy. 

Zapisy:

ks. Łukasz Stawarz tel. 502424104

Nowy Zarząd KSPIP Oddział Śląsk

czw., 03/29/2018 - 16:53

W dniu 10 marca 2018 r. miało miejsce Walne Zgromadzenie Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Oddziału Śląskiego. Owocem tych obrad jest m.in. nowy skład członków zarządu i komisji rewizyjnej Stowarzyszenia:

Skład zarządu:

Przewodnicząca : Bożena Karkoszka

Zastępca Przewodniczącej: Anna Piecha

Sekretarz: Joanna Flakus

Skarbnik : Stefania Mołdrzik

Komisja Rewizyjna :

Aleksandra Mainert

Irena Helios

Gratulujemy nowo wybranym członkiniom i zapewniamy o modlitwie oraz liczymy na dalszą owocna współpracę z Duszpasterstwem Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej. Słowa podziekowania kierujemy do poprzedniego zarządu na ręce pani prezes Joanny Flakus za wszelkie dobro i wzajemną współpracę w Duszpasterstwie Służby Zdrowia. Nowej prezes Bożenie Karkoszce życzymy obfitości darów Ducha Świetego i Bożego błogosławieństwa na dalsze lata działalności Stowarzyszenia. 

ks. Michał Orlik - asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych

ks. Łukasz Stawarz - Duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych Archidiecezji Katowickiej

 

PIELGRZYMKA DO GRUZJI 13-18.09.2018

czw., 03/29/2018 - 11:38

Zobacz plan i pielgrzymuj z nami!

Zapisy pod numerem tel. 502424104

Gratulacje dla odznaczonych członków KSLP Oddziału Śląskiego

czw., 03/29/2018 - 11:03

Zarząd Krajowy Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich odznaczył pięciu członków KSLP Odziału Śląskiego za zasługi w służbie życiu, promocji wartości chrześcijańskich i wierności etosowi zawodu lekarskiego oraz różnorodne zasługi w posłudze na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich i dzieł Kościoła Katolickiego w szczególności Archidiecezji Katowickiej oraz Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Medalami zostali odznaczeni:

ks. prob. Krzysztof Tabath - asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Oddział Śląski i Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej (do 2015 r.)

dr Barbara Kopczyńska - aktualnie prezes KSLP Oddział Śląski

dr n. med. Elżbieta Kortyczko - aktualnie vice prezes KSLP Oddział Śląski

dr n. med. Jerzy Dosiak - przez lata członek zarządu KSLP Oddział Śląski

dr Urszula Kanik - aktualnie członek komisji rewizyjnej

Gratulujemy odznaczeń i dziękujemy za waszą służbę i piękne świadectwo życia!!!

Szczęść Boże

ks. Michał Orlik - asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

ks. Łukasz Stawarz - Duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych Archidiecezji Katowickiej 

Posłuchaj rekolekcji z Mariackiej 25-28.03.2018

czw., 03/29/2018 - 00:59

Na naszej stronie są już dostępne nagrania z rekolekcji wygłoszonych przez O. Włodzimierza Zatorskiego benedyktyna z Tyńca. 

Homilie wygłoszone na mszy św. w kaplicy domu katechetycznego na Mariackiej:

Niedziela Palmowa 2018-03-25.mp3

Wielki Poniedziałek 2018-03-26.mp3

Wielki Wtorek 2018-03-27.mp3

Wielka Środa 2018-03-28.mp3

Konferencje wygłoszone w sali św. Jana Pawła II w domu katechetycznym na Mariackiej:

Konf 1 Kim jestesmy 2018-03-25.mp3

Konf 2 Rz 7 2018-03-26.mp3

Konf 2 Rz 7 2018-03-26_dyskusja.mp3

Konf 3 Filary zycia duchowego 2018-03-28.mp3

KSLP - spotkanie integracyjne w Rzeszowie 14-16.09.2018 r.

śr., 03/28/2018 - 00:11

Zapraszamy na spotkanie integracyjne KSLP w tym roku do Rzeszowa.

Termin: 14-16.09.2018 r.

W programie oprócz części stałych przewidziane jest między innymi zwiadzanie Starego Rynku, spotkanie w Ratuszu z władzami miasta, zwiedzanie Rzeszowa z przewodnikiem, przejazd do Muzeum Ulmów w Markowej, Pałac w Łańcucie i Leżajsk.

Termin zgłoszenia do 15.05.2018 r. Koszt ok 350 zł.

Chętnych na wyjazd prosimy o kontakt z prezes KSLP Oddziału Śląskiego Barbarą Kopczyńską: tel. ‭601 522 498‬ lub tel. 504 224 565‬ oraz email: bkopczynska1@wp.pl

 1. Zakwaterowanie – Instytut Teologiczno-Pastoralny im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara Rzeszów ul. Witolda 11 A, tel. 1787124.

Po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorami istnieje możliwość

przyjazdu wcześniej lub przedłużenia pobytu.

 1. Program

PIĄTEK 14.09.2018

12.00-14.00 Zakwaterowanie

14.00-15.00 Obiad

15.15 Przejazd autokarem na Stary Rynek

15.30-16.30 Spotkanie w Ratuszu z Władzami Miasta

16.30-18.30 Spacer i zwiedzanie Rzeszowa z przewodnikiem

18.30 Msza św. w Kościele NMP (Klasztor oo. Bernardynów)

19.30 Kolacja w Instytucie

 

SOBOTA  15.09.2018

7.30-8.30 Śniadanie

8.45 Wyjazd autokarem (Muzeum Ulmów w Markowej, Pałac  w Łańcucie, Leżajsk). Na drogę zabieramy suchy prowiant
przygotowany przez organizatorów. Powrót ok godz. 17.30

17.30 Obiadokolacja

19.30 Spotkanie integracyjne oraz „Muzyka pogranicza” w Instytucie

 

NIEDZIELA  16.09.2018

7.30-8.30 Śniadanie

8.30 Przejście do Instytutu Rehabilitacji

9.00 Msza Św.

10.00-12.30 Spotkanie z miejscowymi lekarzami

13.00-14.00 Obiad i wyjazd powrotny do domu

UWAGA: Program ramowy może ulec modyfikacji, w zależności od sytuacji nagłej i nieprzewidzianej.

 • W czasie pobytu będzie funkcjonował barek herbaciano-kawowy.
 • Dojazd do Rzeszowa (do Instytutu Teologiczno-Pastoralnego) we własnym zakresie 
  (pociąg, autobus, samochód, samolot).
 • Termin zgłoszenia uczestnictwa – do 15.05.2018 r. po wcześniejszym wpłaceniu
  zaliczki w wysokości 100 zł na konto:

Bank Pocztowy 53 1320 1537 4107 5658 3000 0001.

Po dokonaniu przedpłaty prosimy o kontakt telefoniczny z jedną z niżej wymienionych osób w celu podania danych umożliwiających rezerwację miejsc noclegowych:

Jerzy Szałkowski  603-338-208

Józef Błaszczeć     534-833-066

 • Wstępnie ustalono koszt udziału w spotkaniu około 350 zł.

 

Życzenia na Wielkanoc 2018 r.

wt., 03/20/2018 - 23:08

Dołączamy się do życzeń: ks. Michał Orlik i ks. Łukasz Stawarz