XI Europejski Kongres Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich

Słowo od organizatorów

Z wielką radością oddajemy Państwu pokongresową publikację, która mam nadzieję ? ożywi wspomnienia uczestnikom Kongresu a tym, którzy nie mogli być z nami, choć w części przybliży temat wiodący i atmosferę panującą na pięknym spotkaniu Europejczyków.

Wydanie materiałów Kongresu to dzieło nas wszystkich, którzy czynnie włączyli się w jego utworzenie. Dziękuję z całego serca za nadesłane wystąpienia wraz ze zgodą na publikację. Tematyka Kongresu, wystąpienia tak znakomitych wykładowców nie mogą pójść w zapomnienie. Mamy wielką satysfakcję, że starczyło sił, zapału i finansów na udokumentowanie tego, dla nas Gdańszczan, tak znaczącego wydarzenia.

Jestem zaszczycona, że dane mi jest jeszcze raz podziękować wszystkim za obecność, a sponsorom za pomoc i życzliwość.

Opublikowane materiały Kongresu ukazują się po raz pierwszy, nie mieliśmy więc wzorca. Ufamy, że ta forma znajdzie Państwa akceptację, gdyż najlepiej według nas odzwierciedla wydarzenia Kongresu. Przypomina wspaniałych referentów i imprezy towarzyszące.

Dla organizatorów bardzo ważne było spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku Żabiance, połączone z koncertem pt: ?Litania Polska? w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Apella Gedanensis pod dyrekcją prof. Aliny Kowalskiej-Pińczak.

W czasie tego spotkania organizatorzy otrzymali z rąk Jego Eminencji Kardynała Javiera Lozano Barragana wyróżnienie w postaci medali ?potificium consiliom pro pastoraliu valetudinis cura citta del Vaticno?. Ten zaszczyt wynagrodził nam wielomiesięczny trud związany z organizacją Kongresu.
W tym też miejscu wręczono certyfikaty honorowego członkostwa naszego Stowarzyszenia. Otrzymali je: prof. Irena Kaszewska, JE. Arcybiskup Tadeusz Goławski, Arcybiskup Władysław Ziółek.

Z wysoką oceną uczestników spotkał się koncert organowy w Katedrze Oliwskiej w wykonaniu Błażeja Musiałczyka oraz występ Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej w Gdyni. Pokaz ogni sztucznych z podkładem muzycznym na Bulwarze Nadmorskim przy hotelu Nadmorskim w Gdyni wszyscy przyjęli gorącymi oklaskami.

Nie zabrakło też akcentów patriotycznych. Delegacja nasza złożyła kwiaty w Gdyni pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 oraz w Gdańsku pod słynnymi Trzema Krzyżami Gdańskimi ? Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Oficjalne zamknięcie Kongresu w Dworze Artusa i przyjęcie Deklaracji Gdańskiej w tym pięknym i historycznym miejscu miało specjalną wymowę.

Cieszymy się zatem, że udało nam się Państwa tam gościć.

Uroczysta Msza Święta w Bazylice Mariackiej zwieńczyła duchowe przeżywanie Kongresu. Odprawiona została w miejscu znanym w Europie i na świecie, a nam, Gdańszczanom, tak bardzo drogim. Mamy nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w opublikowanych materiałach Kongresu coś ważnego dla siebie i choć na chwilę powróci wspomnieniem do naszego pięknego
i gościnnego Gdańska.

dr Ewa Nowakowska