Agregator kanałów

Międzyreligijna modlitwa o pokój

Katolicka Agencja Informacyjna - 2 godziny 7 minut temu

W związku z przypadającą 27 października rocznicą spotkania międzyreligijnego w Asyżu, w Warszawie co roku odbywa się modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii. Inicjatorem wydarzenia zorganizowanego po raz pierwszy w 1986 roku był Jan Paweł II. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie 27 października o godzinie 11.00.

Dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy znaku jedności i wspólnej troski o pokój. Nadal aktualna jest wypowiedź Jana Pawła II z 27 października 1986 roku do zgromadzonych w Asyżu przedstawicieli różnych religii i wyznań „Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne”.

Modlitwa o pokój odbędzie się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Wezmą w niej udział:

– Kościół Rzymskokatolicki, ks. Kardynał Kazimierz Nycz
– Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Metropolita Sawa
– Kościół Starokatolicki Mariawitów, bp Marek Maria Karol Babi
– rodzinę ewangelickich Kościołów RP reprezentować będzie Kościół Ewangelicko-Augsburski
– wyznawców judaizmu będzie reprezentował rabin Michael Schudrich
– wyznawców islamu będzie reprezentować imam Jabbar Koubaisy
– wspólnotę Sant’Egidio reprezentować będzie Magdalena Wolnik

Gospodarzem wydarzenia jest Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

Symbolem spotkania są liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety, to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.

The post Międzyreligijna modlitwa o pokój first appeared on eKAI.

Zmarł ks. Grzegorz Pawłowski – Żyd ocalony z Holocaustu

Katolicka Agencja Informacyjna - 4 godziny 50 minut temu
Zmarł ks. infułat Grzegorz Pawłowski – Jakub Hersz Griner, kapłan archidiecezji lubelskiej, wieloletni duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii w Izraelu, który jako dziecko został uratowany przed Zagładą. Przeżył 90 lat, z czego 63 w kapłaństwie.

Ks. Grzegorz Pawłowski urodził się 23 sierpnia 1931 r. w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Miał zaledwie 8 lat gdy wybuchła wojna, w czasie której stracił swoich najbliższych. Ojciec został rozstrzelany w Zamościu, a matka z córkami podczas likwidacji getta w Izbicy. Małemu Jakubowi udało się stamtąd zbiec. Przeżył Holokaust dzięki Polakom, którzy udzielili mu schronienia i aby go ocalić, nadali mu nowe nazwisko. Wychowywany w atmosferze wiary chrześcijańskiej, przyjął ją jako własną.

Po zdaniu matury wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego. W 1958 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata wypełnione były gorliwą pracą duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej. W latach 1968-1970 odbył studia specjalistyczne z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po odnalezieniu ocalonego z Zagłady brata, w 1970 r. wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii, którą w swoim czasie stanowiło kilkanaście tysięcy Polaków. W 2018 r. otrzymał tytułu honorowego obywatela miasta Lublina.

W ostatnich latach ks. Grzegorz Pawłowski napisał wiele książek o tematyce autobiograficznej i religijnej. Są to m.in.: „Sługa Mesjasza” – wywiadu rzeki, opowiadającej o tragicznym losie, barwach kapłańskiego życia i pięknie przyjaźni, „Ocalały z Zagłady w służbie Mesjasza” o spojrzeniu na chrześcijaństwo oczami Żyda czy „Kapłański testament sługi Mesjasza” opowiadający o kapłaństwie Nowego Przymierza w kontekście kapłaństwa świątynnego.

Wkrótce zostaną podane Informacje o pogrzebie.

The post Zmarł ks. Grzegorz Pawłowski – Żyd ocalony z Holocaustu first appeared on eKAI.

Bp Ireneusz Pękalski opowiada o wizycie ad limina Apostolorum 2021

Katolicka Agencja Informacyjna - 4 godziny 54 minuty temu
O swojej – trzeciej w życiu biskupim – wizycie ad limina Apostolorum opowiada bp Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Podczas wizyty ad limina księża biskupi odwiedzają watykańskie dykasterie, dzieląc się tym, co dzieje się w ich diecezjach. – Każde spotkanie w watykańskiej dykasterii rozpoczynało się modlitwą i modlitwą się kończyło, a uczestnicząc w tych spotkaniach, miałem wrażenie, że ci, z którymi się spotykaliśmy ze strony Kongregacji, byli bardziej nastawieni na słuchanie nas, niż na pouczanie – mówił bp Pękalski.

Hierarcha zaznaczył również, że podczas swojej wizyty w Trybunale Penitencjarii Apostolskiej podjął temat fałszywych oskarżeń wysuwanych pod adresem duchownych i świeckich w kwestii pedofilii. „Bywają takie przypadki w kontekście pedofilii w Kościele, że są fałszywe oskarżenia, i uważam, że wobec tych osób – nie tylko księży – fałszywie oskarżanych w tej dziedzinie, powinniśmy my wszyscy, także i biskupi, wykazać więcej empatii, tzn. być bliżej tych księży, tych osób, wspomagać ich także swoim dobrym słowem i nie czynić tego tylko prywatnie, ale i w sposób publiczny. Bo bardzo często oni w sposób publiczny zostali fałszywie oskarżeni, a potem nikt publicznie w ich obronie nie stanął, ani nie był z nimi solidarny” – dodał.

Jednak – na co zwrócił uwagę biskup – najważniejszym spotkaniem było to z Ojcem Świętym. Trwało ono dwie i pół godziny. „Ojciec Święty prosił nas bardzo o to, byśmy w sposób wolny zadawali mu pytania. Tak też było. A pytania były bardzo istotne – dotyczące naszego Kościoła, ale i naszej posługi jako biskupów, a Ojciec Święty udzielał takiej pogłębionej odpowiedzi, przeplatając niekiedy swoją osobistą refleksją i odwołując się do swoich doświadczeń jako biskupa Buenos Aires” – opowiadał bp Pękalski.

Bp Ireneusz Pękalski został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej (tytularnym Castello di Tingizio) przez Ojca Świętego Jana Pawła II 11 grudnia 1999 r., a sakrę biskupią przyjął 8 stycznia 2000 r. w archikatedrze łódzkiej.

The post Bp Ireneusz Pękalski opowiada o wizycie ad limina Apostolorum 2021 first appeared on eKAI.

Wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Katolicka Agencja Informacyjna - 4 godziny 58 minut temu
Święto polskich środowisk misyjnych, którym przewodzi Komisja Misyjna Episkopatu, odbyło się na Jasnej Górze. To już 5. Gala Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” dla osób, wspólnot i instytucji najbardziej zasłużonych dla ewangelizacyjnego dzieła Kościoła. Wśród wyróżnionych znaleźli się nestorzy polskich misji, świeckie misjonarki i katechetki, zasłużeni dla dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego, misyjnej promocji i dokumentacji oraz rozgłośnie radiowe.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” zostały przyznane 15 osobom i instytucjom.

Wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych na polu misyjnym przypadło nestorom misji: o. Tadeuszowi Grucy, werbiście, s. Judycie Janinie Bożek ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny oraz s. Leokadii Krystynie Popławskiej ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

W kategorii I „Za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” nagrodzeni zostali: Ewa Gawin, świecka misjonarka z Kamerunu, o. Mieczysław Tlaga, franciszkanin konwentualny od 45 lat pracujący w Brazylii i ks. Stanisław Hoinka, misjonarz z Kazachstanu.

W kategorii II „Pomoc modlitewna i duchowa” wyróżnieni to: Wiktor Grychnik, animator świecki z diec. gliwickiej, Elżbieta Anna Czarnota, świecka animatorka misyjna z arch. lubelskiej i s. Samuela Prajsnar, serafitka zaangażowana w animację misyjną i pomoc dla misjonarzy.

W kategorii III „Pomoc finansowa i materialna misjom” Kapituła nagrodziła: ks. Mariana Szostaka z arch. szczecińsko-kamińskiej, ks. Adama Kalinę z Gdańska oraz Fundację Salvatti.pl niosącą pomoc misjom ad gentes w 18 krajach świata.

W kategorii IV „Promocja medialna misji” Medal Benemerenti otrzymali: o. Feliks Poćwiardowski, Sekcja Polska Radia Watykańskiego oraz Radio Jasna Góra.

Werbista o. Feliks Poćwiardowski jest autorem licznych filmów dokumentalnych o pracy polskich misjonarzy. Został doceniony za propagowanie idei misyjnej i pracy polskich misjonarzy poprzez liczne filmy, artykuły oraz prelekcje. Zrealizował m.in. ponad 50 filmów z serii „Szlakiem polskich misjonarzy”.

watykan Bp Tighe: nie demonizujmy sztucznej inteligencji

– Rola mediów w misyjnym dziele jest ogromna. W wielu krajach brakuje jeszcze środków przekazu, nasze zadanie jest nie do przecenienia, by mówić o Kościele w tych krajach, które są daleko, o których nikt mówi – powiedział o. Andrzej Majewski, były dyrektor programowy Radia Watykańskiego, który odebrał Medal w imieniu Sekcji Polskiej papieskiej rozgłośni. Jak dodał, „papież Franciszek mówi, że świat lepiej widać z peryferii, niż z centrum. Myślę, że wszyscy Państwo i ci których reprezentujecie doskonale rozumieją te słowa. Sekcja Polska stara się pokazywać świat, ale pokazywać też Kościół, właśnie od strony peryferii, bo może, kto wie, takiego spojrzenia właśnie nam dzisiaj bardziej potrzeba niż tego z centrum”.

O. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra podkreśla, że wyróżnienie jest wielkim zaszczytem, ale i zachętą do dalszej służby na rzecz misji. – Przyjmujemy to wyróżnienie z ogromną radością, ale i z pewnym zawstydzeniem, wiedząc, że na polu misyjnym, tak wiele jest jeszcze do zrobienia, dlatego wyróżnienie to staje się dla nas tym większą motywacją do działania – powiedział paulin.

S. Aleksandra Szyborska, Uczennica Boskiego Mistrza, która we współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, od września realizuje nowy cykl programów „Misyjny budzik” dodała, że otrzymanie medalu jest ukoronowaniem wielu lat misyjnej służby Radia Jasna Góra. – „Misyjny budzik” jest pewną nową inicjatywą, ale to wyróżnienie jest ukoronowaniem lat współpracy, jaką Radio Jasna Góra podejmowało wobec środowisk misyjnych w Polsce poprzez nagłaśnianie wydarzeń misyjnych, które na Jasnej Górze się odbywały tzn. czuwania, sympozja, sesje, zjazdy misjonarzy, pielgrzymki Żywego Różańca, czy Tydzień Misyjny, ale także, przez cały rok, rozmawiamy z misjonarzami którzy na Jasną Górę przybywają – powiedział s. Aleksandra.

Bp Jerzy Mazur przewodniczący Komisji Misyjnej KEP, wskazał na wielką nadzieję misyjności Kościoła pokładaną w rozwijającym się wolontariacie świeckich w diecezjach, przy zgromadzeniach zakonnych czy fundacjach. – I to, mimo pewnego kryzysu powołanych, jest nadzieja, że w przyszłości, to będą świeccy misjonarze i misjonarki głosić Chrystusa po krańce ziemi – zauważył.

Jedni na misje wyjeżdżają, i takich świeckich osób jest obecnie 39, inni w lokalnych Kościołach w kraju zapalają apostolskiego ducha. Wśród wyróżnionych dziś byli też świeccy katecheci.

Elżbieta Czarnota z Lublina, prowadząca ognisko misyjne „Kanaan”, podkreśliła, że docenienie Kapituły Medalu „Benemerenti” i zauważenie takiej „skromnej pracy misyjnej to wielki honor i zaszczy, ale również zobowiązanie do większej pracy na rzecz misji”. Animatorka zauważyła, że „obecnie bardzo ważne jest otwarte serce do pracy, wspieranie Kościoła i misjonarzy, ale też misyjny zapał, entuzjazm i świadectwo życia. Bo to właśnie dzieci pociąga i chcą służyć innym”.

Galę poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. W kazaniu bp Jan Piotrowski, przewodniczący Kapituły Medalu podkreślał, że „powołanie do misji nie jest czymś z przeszłości ani romantycznym wspomnieniem minionych czasów”. – Miejmy świadomość, że świat – daleki i bliski – ciągle potrzebuje Bożej łaski i nadziei – mówił.

Obecnie w 99 krajach posługuje prawie 1900 misjonarek i misjonarzy. W gronie tym są księża diecezjalni, osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.

The post Wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” first appeared on eKAI.

Diecezja kielecka: parafie szykują się do Nocy Świętych

Katolicka Agencja Informacyjna - 5 godzin 8 minut temu
Centralna uroczystość w kościele w Kielcach-Dąbrowie oraz w wielu parafiach diecezji, z czuwaniem przy relikwiach, z procesjami na cmentarze i rozważaniem życia świętych i błogosławionych – tak zapowiada się Noc Świętych w diecezji, zaplanowana na ostatni dzień października.

Nabożeństwu w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W trakcie czuwania młodzież z duszpasterstwa młodzieży przybliży sylwetki kandydatki na ołtarze Pauliny Marii Jaricot oraz Karola de Faucauld.

We wszystkich parafiach w to duszpasterskie wydarzenie angażują się wspólnoty parafialne, schole, ministranci i zgromadzenia zakonne. Noc Świętych to alternatywa dla Halloween, a zrazem przypomnienie, że każdy jest powołany do świętości.

Ponadto organizację Nocy Świętych zadeklarowały na ten moment parafie w: Bielinach, Małogoszczu, Miechowie, Piekoszowie, Sędziszowie (tam wspólnie organizują dwie parafie w kościele św. Brata Alberta o godz. 16.30), w Skale, Słomnikach, Stopnicy. Zwykle czuwanie rozpoczyna się o godz. 19. Noc Świętych odbędzie się także w kieleckich parafiach, m.in. Chrystusa Króla, bł. J. Matulewicza, a w Kielcach – Białogonie zaplanowano Niedzielę ze Świętymi o godz. 10.

W diecezji kieleckiej w jedynej parafii pw. Wszystkich Świętych znajdują się relikwie kilkudziesięciu świętych i błogosławionych, gdzie także odbierają oni cześć w Noc Świętych. Rokrocznie z udziałem młodzieży czuwanie przy relikwiach organizuje także parafia br. Alberta w Busku-Zdroju oraz parafia w Skalbmierzu.

The post Diecezja kielecka: parafie szykują się do Nocy Świętych first appeared on eKAI.

Wkrótce w Warszawie międzyreligijna modlitwa o pokój

Katolicka Agencja Informacyjna - 5 godzin 35 minut temu
W związku z przypadającą 27 października rocznicą spotkania międzyreligijnego w Asyżu, w Warszawie co roku odbywa się modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii. Inicjatorem wydarzenia zorganizowanego po raz pierwszy w 1986 r. był Jan Paweł II. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Wezmą w nim udział m.in. kard. Kazimierz Nycz, prawosławny metropolita abp Sawa, przedstawiciele wspólnot protestanckich, wyznawcy judaizmu i islamu.

„Dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy znaku jedności i wspólnej troski o pokój. Dlatego przywołujemy wyjątkowo aktualną wciąż wypowiedź Jana Pawła II z 27 października 1986 roku do zgromadzonych w Asyżu przedstawicieli różnych religii i wyznań: „Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne” – napisali w zaproszeniu organizatorzy wydarzenia, Centrum Myśli Jana Pawła II.

Modlitwa o pokój odbędzie się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Wezmą w niej udział: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa – Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny i bp Marek Maria Karol Babi – biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Rodzinę ewangelickich Kościołów RP reprezentować będzie Kościół ewangelicko-augsburski, wyznawców judaizmu będzie reprezentował naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wyznawców islamu – imam Jabbar Koubaisy, a wspólnotę Sant’Egidio Magdalena Wolnik.

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli również przedstawiciele władz Warszawy.

Każda wspólnota wyznaniowa będzie prowadziła modlitwę w języku polskim, a następnie wybrany fragment psalmu 62 „Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem” w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i oczywiście polskim.

Symbolem modlitewnego spotkania będą liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.

Początek w środę 27 października o godz. 11.00 w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ul. Broniewskiego 48).

Modlitwa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Gospodarzem wydarzenia jest Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, a jego inicjatorem Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

The post Wkrótce w Warszawie międzyreligijna modlitwa o pokój first appeared on eKAI.

Pamiątki po JPII na Jasnej Górze: złote serce, przestrzelony pas, nawet czarne BMW

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 23:40
Złote serce, różaniec, przestrzelony pas papieskiej sutanny i wiele innych wyjątkowych wot ofiarowanych przez Jana Pawła II znajduje się na Jasnej Górze. Wśród darów i pamiątek papieża z Polski są i te zaskakujące, jak kolarski rower czy czarne BMW E34.

Samochód trafił na Jasną Górę w 2010 r., ale wcześniej nie był publicznie prezentowany. Od niedawna można go oglądać w nowej części bastionu św. Rocha.

Jako pamiątkę po Janie Pawle II przekazał go jasnogórskiemu sanktuarium metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Papieskie BMW – rocznik 1992, pokonało ok. 55 tysięcy kilometrów. W tym samochodzie, specjalnie dla papieża, zamontowano dodatkową lampkę dla pasażera, gdyż Jan Paweł II podróżując, starał się wykorzystywać na pracę także i ten czas.

Samochód o przebiegu 55 tys. kilometrów, na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV00906, został wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji.

episkopat Rada KEP ds. Migracji i Caritas Polska o kryzysie humanitarnym na wschodniej granicy Polski

Na liście wyposażenia nie znajdziemy wielu dodatków. Papież kazał jednak wyposażyć swój samochód w dodatkowe oświetlenie na tylnej kanapie, aby mógł pracować podczas długich podróży. Jan Paweł II używał je przez 10 lat, między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu.

Od innych aut z tej serii samochód różni się tylko zainstalowaną radiostacją z częstotliwością włoskiej policji i większą ilością lampek oświetleniowych nad tylną kanapą.

Na wystawie zatytułowanej „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”, obok samochodu zobaczyć można także inne pamiątki związane z Janem Pawłem II m.in. trony papieskie z pielgrzymek św. Jana Pawła II na Jasną Górę, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich.

The post Pamiątki po JPII na Jasnej Górze: złote serce, przestrzelony pas, nawet czarne BMW first appeared on eKAI.

Penitencjaria Apostolska udostępnia „Archiwum Teologa”

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 23:10
Penitencjaria Apostolska – najwyższy trybunał rozpatrujący sprawy sumienia i udzielania odpustów – udostępniła do użytku ogólnego „Archiwum Teologa”. Zawiera dokumenty, wydawane w ciągu wieków przez ten urząd kurialny. Decyzję o tym podano w czasie VII sympozjum, zatytułowanego tym razem „Pokuta i Penitencjaria między rewolucjami a restauracjami (1789-1903)”, które odbywa się w Rzymie w dniach 21-22 października.

Spotkanie to skupia się na dwóch głównych zagadnieniach: ewolucji form pokuty i duchowości pokutnej w czasie tzw. „długiego XIX stulecia”, tzn. od rewolucji francuskiej (1789) do śmierci Leona XIII (1903) oraz na roli Penitencjarii Apostolskiej w Kurii Rzymskiej i Kościele tamtego okresu. Naznaczyły go silne wstrząsy polityczne, społeczne i religijne. Podjęcie tych tematów było możliwe właśnie dzięki materiałom „Archiwum Teologa”, w tym znajdującym się tam źródłom dotychczas nieznanym.

„«Długie stulecie» było wiekiem «rozciągniętym», jednocześnie znaczącym i złożonym dla życia Kościoła, przebiegającym pod znakiem głębokich przemian i silnych przeciwieństw” – powiedział, otwierając obrady sesji, penitencjarz większy kard. Mauro Piacenza. Wskazał, że czas ten był „widownią ścierania się Kościoła katolickiego i cywilizacji współczesnej wyrosłej z rewolucji [francuskiej]”, ciężkim zmaganiem przede wszystkim „na płaszczyźnie filozoficznej i religijnej”, aby powstrzymać „tendencję do sekularyzacji i usunięcia [pierwiastka] nadprzyrodzonego przez niektórych ludzi Oświecenia”.

Rewolucja z 1789, wkroczenie [do Rzymu] Napoleona Bonapartego, wygnanie papieży, ruchy niepodległościowe naznaczyły ten „okres dziejowy złożony, ale też fascynujący, w którym Kościół widział odejście «Ancien Régime» [dawnego porządku]” – mówił dalej kardynał. Zwrócił uwagę, że Kościół był gotów podjąć „wyzwania nowych czasów, poruszając się między nowościami a restauracjami drogą ku współczesności”.

I w takim to kontekście sakrament pokuty pojawia się jako „jedno z uprzywilejowanych miejsc wyrazu religijnego wiernych XIX wieku” – zauważył mówca. Podkreślił, że stało się tak m.in. dzięki takim wielkim świętym tamtego okresu, jak Alfons Maria de’ Liguori – niepodważalny punkt odniesienia w zakresie katolickiej teologii moralnej tamtych czasów, Jan Maria Vianney, akpłani z Piemontu Józef Cafasso i Jan Bosco. Wszyscy oni byli „cudownymi przykładami nowego zastępu wyznawców, propagujących odnowione działania duszpasterskie, które uprzywilejowywały w sakramencie pojednania pełne miłości przyjęcie penitenta” a zarazem proponowały „drogę nawrócenia i uzdrowienia duchowego” – stwierdził purpurat.

episkopat Rada KEP ds. Migracji i Caritas Polska o kryzysie humanitarnym na wschodniej granicy Polski

Zauważył, że te odnowione działania wpisywały się w „ogólną skłonność ku ekspiacji i pokucie”, która cechowała cały XIX wiek jako reakcja na pojawiające się „wybryki profanacyjne i wstrząsy polityczne”, które pobudzały Kościół do „pokutowania, nawracania się do Boga i proszenia Go o przebaczenie za popełniane grzechy w wymiarze zarówno osobistym, jak i zbiorowym”. Wypływały z tego dwa istotne fakty: Rok Święty 1825 – jak się miało okazać, jedyny Jubileusz w XIX stuleciu i narodziny nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa dzięki św. Małgorzacie Marii Alacoque. W 1891 odsłonięto w Paryżu bazylikę na Montmartrze, w której od tamtego czasu trwa nieustanna adoracja eucharystyczna.

Kardynał zwrócił uwagę, że w „tych burzliwych latach” okupacji Rzymu przez Napoleona (1808-14) Penitencjaria była jedynym urzędem Kurii Rzymskiej, który zapewniał ciągłość jej działania dzięki wierności i odwadze swych oficjałów w obliczu najpoważniejszych problemów tamtych czasów”. Trudności te to np. cywilna konstytucja duchowieństwa, sekularyzacja osób zakonnych czy wywłaszczenie dóbr kościelnych. Później, stopniowo, w okresie Restauracji, Penitencjaria odgrywała równie ważną rolę „w uzdrawianiu ran i przywracaniu porządku z punktu widzenia «restauracji dusz»” – przypomniał penitencjarz większy.

Wyraził życzenie, aby to sympozjum mogło stać się okazją dla wierzących „do rozpoznania na nowo w Kościele rzeczywistości jednocześnie ludzkiej i boskiej, grzesznika w swej słabości a zarazem świętego, gdyż wybranego przez Chrystusa, aby przekazywał Jego Ewangelię i prowadził ludzkość do odkupienia”.

„Archiwum Teologa”, które obecnie zostaje otwarte do użytku zewnętrznego, zawiera dokumenty związane z działalnością, ale też formacją kulturalną i sposobami działania teologów, wywodzących się z Towarzystwa Jezusowego (jezuitów), piastujących ten urząd. Teolog Penitencjarii Apostolskiej ma zadanie pomagać penitencjarzowi większemu, badając najbardziej złożone przypadki, które rozpatruje ten trybunał i proponując rozwiązanie ich. Obecnie stanowisko to piastuje słowacki jezusita, Ján Ďačok,

The post Penitencjaria Apostolska udostępnia „Archiwum Teologa” first appeared on eKAI.

Bp Libera: Papież to brat. Zanurzony w Bogu, z nadzieją spogląda w przyszłość

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 19:04
„Papież to brat, człowiek zanurzony w Bogu a zarazem konkretny i z nadzieją spoglądający w przyszłość Kościoła oraz świata i potrafiący tę nadzieję wlać w nas. Wyjeżdżam z Rzymu wzmocniony duchowo i z radością, że mogłem lepiej usłyszeć, jak bije serce Kościoła. Mogłem jeszcze bardziej przekonać się o słuszności drogi, którą zaproponował Kościołowi XXI wieku” – powiedział biskup płocki Piotr Libera po dzisiejszej audiencji u papieża Franciszka. Audiencja dla 24 polskich biskupów trwała dwie godziny i czterdzieści pięć minut. „To chyba rekord” – zaznaczył bp Libera.

KAI: Zapytam o pierwsze gorące wrażenia po spotkaniu „na dywaniku” u papieża…

Bp Piotr Libera: Bliskość, ciepło, serdeczność głowy Kościoła, który słucha, słucha i jeszcze raz słucha, pasterz Kościoła, który jest ojcem. Papież, który ma wielki szacunek dla naszej przeszłości i zna problemy teraźniejszości i wskazuje drogi dla Kościoła w Polsce na przyszłość.

Poruszyliśmy bardzo szeroki wachlarz tematów, od filmu Andrzeja Wajdy po niebezpieczeństwo ideologicznej kolonizacji w wydaniu Unii Europejskiej. Podczas rozmowy był czas na humor, śmiech i dowcip. Papież to brat, człowiek zanurzony w Bogu a zarazem konkretny, z nadzieją spoglądający w przyszłość Kościoła i świata i potrafiący tę nadzieję wlać w nas. Wyjeżdżam z Rzymu wzmocniony duchowo i z radością, że mogłem lepiej usłyszeć, jak bije serce Kościoła, by jeszcze bardziej się przekonać o słuszności drogi, którą zaproponował Kościołowi XXI wieku.

KAI: W jakim kontekście papież wspomniał film Andrzeja Wajdy?

– Papież przypomniał, że w Polsce kapłan zawsze cieszył się wielkim autorytetem. Przywołał scenę z oglądanego przed wielu laty filmu Andrzeja Wajdy pt. „Lotna”. Scena przedstawia zawody konne, w których wygrał ksiądz. Siedemdziesięcioletni kapłan dosiada konia, wirtuozersko pokonuje przeszkody, czym wprawia w osłupienie żołnierzy, pokazuje niezwykłą sprawność przytrzymując podczas jazdy kolanem monetę, która nie spada na ziemię. Zdaniem papieża ta scena świetnie pokazuje, jakim szacunkiem cieszyła się osoba duchowna w Polsce, czego nie było w Niemczech czy we Francji.

KAI: Jakie ważne dla Księdza Biskupa tematy były poruszane?

– Wiele mówiono o sekularyzacji społeczeństw i odchodzeniu ludzi od Kościoła. Papież odpowiadając na ten problem podkreślił kilkakrotnie, że jednym z najlepszych antidotów na te tendencje jest bliskość biskupów i kapłanów wobec ludzi, dawanie osobistego świadectwa swoim życiem, otwartość na człowieka, słuchanie, rozumienie jego słabości i błędów, a nade wszystko modlitwa i zanurzenie w Bogu.

KAI: Wspomniał Ksiądz Biskup o ideologicznej kolonizacji…

– Mówiąc o kolonizacji ideologicznej w wydaniu Unii Europejskiej papież nawiązał do genezy powstania organizacji, której ojcami byli wielcy mężowie stanu, głęboko wierzący katolicy: Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer i Robert Schuman. Był to organizm budowany na wartościach chrześcijańskich, uznawanych przez Europejczyków. Podkreślił, że dlatego państwa europejskie powinny absolutnie zachować swoją tożsamość. Przypomniał, że każde z państw UE wnosi swoją specyfikę duchowo-kulturową i nie wolno jej negować. UE nie może stanowić jakiejś monolitycznej struktury, gdyż jest to sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi i Ewangelią, która jest orędziem głoszącym jedność w różnorodności.

KAI: Na pewno poruszyliście temat synodalności.

– W czasie spotkania mówiono także o rozpoczętym Synodzie Biskupów. Ojciec Święty zastrzegł, że na pewno zapoczątkowany proces synodalny nie będzie czymś doskonałym i nie może też być czymś takim jak niemiecka Droga Synodalna. Ma to być przede wszystkim słuchanie Ludu Bożego z założeniem, że bohaterem Synodu jest Duch Święty. Dwukrotnie powtórzył, że nie ma Synodu bez Ducha Świętego.

KAI: Problem nadużyć seksualnych osób duchownych…

– Poruszono temat nadużyć seksualnych osób duchownych wobec nieletnich, ale nie był to wątek dominujący. Na pewno nie wyszliśmy ze spotkania przytłoczeni kwestią nadużyć. Papież wielokrotnie podkreślał, że jest to straszne, ogólnoświatowe zjawisko i nie jest ono jakąś domeną Kościoła czy duchownych. Przypomniał, że gdy dwa lata temu organizował w Watykanie „szczyt” na temat nadużyć, w którym uczestniczyli przewodniczący episkopatów z całego świata, poprosił o statystyki ONZ dotyczące tego tematu. Wynikało z nich, że tylko 3 proc. nadużyć wobec nieletnich w skali świata zostało popełnionych przez ludzi Kościoła. Oczywiście zastrzegł, że nawet 1 promil jest czymś niedopuszczalnym, bolesnym i wołającym o pomstę do nieba.

KAI: Jaki ważny temat osobiście poruszył Księdza Biskupa?

– Poruszono kwestię niezrozumienia nauczania papieża Franciszka przez niektórych duchownych i świeckich także w Polsce. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wynika to przede wszystkim z braku znajomości jego nauczania, nieczytania jego tekstów ze zrozumieniem. Te osoby po prostu nie znają magisterium papieża. Stąd przede wszystkim bierze się brak zrozumienia i krytyka nauczania papieża. Często bazuje się na interpretacjach i komentarzach medialnych zamiast na osobistej lekturze papieskich tekstów. Często ta lektura jest fragmentaryczna i wybiórcza bez uwzględniania kontekstów. Ojciec Święty zachęcał do dokładnej i wyczerpującej lektury jego tekstów.

KAI: Wizyta ma się ku końcowi. Jak Ksiądz Biskup by ją podsumował?

– To moja piąta wizyta „u progów apostolskich” i druga podczas pontyfikatu papieża Franciszka. Trzecia grupa polskich biskupów nawiedzająca watykańskie dykasterie liczyła 24 hierarchów. Byliśmy w instytucjach istniejących od dawna, takich jak Kongregacje: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, Sekretariat Stanu oraz w kilku nowych organizmach utworzonych przez papieża Franciszka, np. Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, czy Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Wszystkie nasze spotkania i rozmowy przebiegały w bardzo serdecznej atmosferze i klimacie braterstwa. Mieliśmy okazję osobiście poznać prefektów poszczególnych watykańskich instytucji i ich najbliższych współpracowników, wśród których jest coraz więcej ludzi świeckich, w tym wiele kobiet. Przełożeni nowych struktur watykańskich, kardynałowie: Peter Turkson, Michael Czerny, Kevin Farrell przybliżyli nam zadania, jakie powierzył im papież Franciszek, np. kwestie uchodźców, ekonomii oraz duchowości i ekologii.

KAI: Z czym Ksiądz Biskup wraca do swojej diecezji?

– Zrobiłem wiele notatek poczynionych w trakcie spotkań, których treść będę się starał wykorzystywać w codziennej pracy. Dzięki wizycie lepiej rozumiem Kościół papieża Franciszka. Papieża zatroskanego o wielkie dziedzictwo Kościoła, który również próbuje znaleźć odpowiedź na nowe wyzwania. Obrazowo można to ująć chyba w ten sposób, że zachowuje on podstawową jedność z Bogiem, który jest, był i będzie, a zarazem zachęca, aby wychodzić do Jezusa, który żyje w ludziach i społeczeństwach XXI wieku. Zdaniem Franciszka, mamy uczyć się tego Jezusa i lepiej Go rozpoznawać, nadawać Mu konkretne imię, np. Jezusa ubogich, zagubionych, chorych na ciele i duszy, czy Jezusa odrzuconych przez tych, którzy Go nie akceptują, nieraz buntują się przeciwko Niemu i Kościołowi, który On założył.

Muszę raz jeszcze podkreślić pozytywne przyjęcie, z jakim spotkaliśmy się w dykasteriach. Z jednej strony uznanie i szacunek dla Kościoła katolickiego w Polsce, który dał Kościołowi powszechnemu św. Jana Pawła II, a ostatnio bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Z drugiej strony napotkaliśmy solidarność i zrozumienie dla pasterzy Kościoła w Polsce, który zmaga się, podobnie jak w innych regionach świata, z różnymi trudnościami, m.in. spadkiem powołań kapłańskich i zakonnych, ujawnionymi nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich, czy skutkami pandemii. Wiele razy słyszeliśmy słowa podziękowania za to, co robimy. Podkreślano, że zawsze możemy liczyć na pomoc w rozwiązywaniu trudności, które dziś przeżywamy jako biskupi, jako Kościół w Polsce.

Ukoronowaniem tych dni spędzonych w Rzymie była dzisiejsza Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II, podczas której osobiście dziękowałem za dar świętego papieża Polaka, który niemal 25 lat temu udzielił mi święceń biskupich.

The post Bp Libera: Papież to brat. Zanurzony w Bogu, z nadzieją spogląda w przyszłość first appeared on eKAI.

Kard. Nycz: Stolica Apostolska coraz lepiej zna sytuację Kościoła w Polsce

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 18:27
Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami w Sali Marconiego Radia Watykańskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył arcybiskup, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.

Kardynał Nycz podkreślił, że pomimo pewnej zmiany form, istota wizyty ad limina nie ulega zmianie. Składa się na nią modlitwa w czerech bazylikach większych Wiecznego Miasta, spotkanie z Ojcem Świętym oraz wizyty w poszczególnych urzędach Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie metropolita warszawski podkreślił, że „poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej posiadają wiedzę nie tylko z naszych sprawozdań, ale mają także pewną wiedzę ogólną na temat sytuacji Kościoła w Polsce oraz o sytuacji Polski jako takiej. Ta wiedza dzisiaj wydaje mi się dużo większa niż wcześniej. Oczywiście pomijam czasy, kiedy papieżem był św. Jan Paweł II. Ale biorąc pod uwagę papieża Benedykta i papieża Franciszka, niewątpliwie orientacja w sytuacji Polski i w sytuacji Kościoła w Polsce w poszczególnych kongregacjach i radach jest dosyć duża i to jest ważne” – powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę na długie i obszerne tematycznie spotkanie z Ojcem Świętym, pozwalające na podjęcie wielu kwestii. „Podobnie jak miało to miejsce w kongregacjach, Ojciec Święty słuchał i odpowiadał na konkretne pytania i na konkretne problemy, z którymi przychodziliśmy jako biskupi. Możliwość takiego spotkania mnie zaskoczyła, bo była nowością w stosunku do spotkań ad limina podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI” – powiedział kardynał Nycz. Zaznaczył, że każde z tych spotkań z papieżami miało swoją własną specyfikę i charakter, ale nie można ich ze sobą porównywać.

Prymas Polski abp Wojciech Polak poinformował, że podczas spotkania z papieżem Franciszkiem mowa była m.in. o migrantach, o duszpasterstwie Ukraińców pracujących w Polsce, o Kościele po pandemii, o przekazywaniu wiary młodemu pokoleniu. Papież dzielił się swoim duszpasterskim doświadczeniem. Za Benedyktem XVI powtórzył, że Kościół rośnie przez przyciąganie, a nie przez prozelityzm.

Odnosząc się do omawianej w watykańskich urzędach kwestii troski o osoby skrzywdzone wykorzystywaniem seksualnym i roli Kościoła w ochronie dzieci i młodzieży, metropolita gnieźnieński podkreślił, że wymagają one pełnego zaangażowania biskupów. W Kongregacji Nauki Wiary podziękował za szkolenia, jakie jej pracownicy w czasie pandemii przeprowadzili online dla oficjałów sądów kościelnych i delegatów diecezjalnych ds. ochrony małoletnich. Zaznaczył, że biskupi potrzebują takich kompetentnych współpracowników w konkretnym wprowadzaniu w życie zasad reagowania na przypadki wykorzystywania seksualnego. W Kongregacji ds. Biskupów z kolei zwrócono uwagę na to, że osoby skrzywdzone bardzo oczekują jak najbardziej precyzyjnej komunikacji ze strony Stolicy Apostolskiej, nie zostawiającej miejsca dla dwuznaczności czy interpretacji, które wywołują ich jeszcze większy niepokój.

Abp Polak, który na prośbę Franciszka moderował spotkanie polskich biskupów z papieżem, zaznaczył, że nie zostali oni zaproszeni do Watykanu, aby kreślić idealny obraz Kościoła w Polsce, ale żeby w dialogu szukać rozwiązań konkretnych problemów.

Po raz pierwszy w wizycie ad limina wzięło udział aż trzech hierarchów greckokatolickich z Polski. Eparcha wrocławski-koszaliński Włodzimierz Juszczak podkreślił, że Kościół katolicki w Polsce to nie tylko Kościół łaciński, ale także greckokatolicki. Zauważył to papież Franciszek, który wspominał podczas spotkania, jak w wieku 14 lat służył do Mszy w obrządku wschodnim. Duchowość wschodnia go wówczas uderzyła i pozostała w nim do dziś.

Bp Juszczak zaznaczył, że Kościół greckokatolicki zajmuje się grekokatolikami mieszkającymi w Polsce, jak i tymi, którzy przyjeżdżają z Ukrainy. Stara się im nieść pomoc nie tylko duszpasterską, ale również w codziennych potrzebach życiowych.

Greckokatolicki hierarcha przywołał też słowa papieża, który mówił polskim biskupom, że każdy duszpasterz musi iść na czele swej owczarni (by jej wskazywać drogę), w środku (by wyczuwać jej potrzeby i problemy) oraz na jej końcu (by nikogo nie zgubić).

Z kolei greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz ujawnił, że w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia poruszył kwestię greckokatolickich księży, którzy w większości są żonaci i dają świadectwo, że można żyć po chrześcijańsku w rodzinie. W Kongregacji ds. Duchowieństwa prosił o uwagę dla problemów małżeńskich tych księży. W Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej przypomniał, że eparchie greckokatolickie w Polsce nie mają własnego sądu kościelnego i muszą korzystać z trybunałów łacińskich diecezji w Olsztynie (w pierwszej instancji) i Gdańsku (w drugiej instancji). Zwrócił się więc z prośbą o zgodę na utworzenie trybunału międzyeparchialnego dla całej greckokatolickiej metropolii i wstępnie taką zgodę otrzymał. Z kolei w Sekretariacie Stanu ze zrozumieniem odniesiono się do jego prośby, by biskup greckokatolicki wchodził w Polsce w skład komisji wspólnej, zajmującej się relacjami państwo-Kościół. Abp Popowicz podkreślił też, że 200 tys. ukraińskich emigrantów w Warszawie powinno mieć własną świątynię, jednak do tej pory nie otrzymał odpowiedzi od władz stolicy w tej sprawie.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo stwierdził, że komunikacja jest jednym z palących problemów Kościoła. Jego zdaniem w Polsce jest on mocno reprezentowany na polu medialnym, a w czasie pandemii „poczuliśmy się zjednoczeni” dzięki transmisjom Mszy i nabożeństw Wielkiego Tygodnia. W rozmowie z papieżem podziękował mu za jego wizytę na Jasnej Górze w 2016 roku, a Franciszek poprosił o to, by się tam za niego modlono.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące opinii papieża na temat tego, co się dzieje na granicy Polski z Białorusią, kard. Nycz odparł, że głos papieża na temat migracji jest znany, a sam metropolita warszawski nazywa go „ostatnim głosem wołającego na puszczy”. – Tylko jakie jest przedłużenie tego głosu w chrześcijanach? – pytał hierarcha.

Zwrócił uwagę, że granica z Białorusią jest wschodnią granicą nie tylko Polski, ale też Unii Europejskiej i że rozgrywa się na niej wielka polityka. Biskupi są zdania, że zachowując szczelność granicy, nie można jednocześnie zamykać drogi do niesienia ludziom pomocy humanitarnej, „bez zastanawiania się czy są to migranci, czy uchodźcy”. Od ich rozróżniania jest bowiem państwo. Zdaniem kardynała problem migracyjny będzie narastał w ciągu najbliższych lat, dlatego „trzeba szukać mądrej polityki migracyjnej”, niezależnie od doraźnej pomocy charytatywnej, którą np. w archidiecezji białostockiej świadczą – pomimo trudności – nadgraniczne parafie i Caritas.

Pytany o spadek liczby dzieci i młodzieży na szkolnych lekcjach religii, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że jest to problem dużych miast, mający charakter światowy i związany z sekularyzacją, o czym także mówił papież Franciszek. Kard. Nycz wskazał na korelację między uczęszczaniem na religię i wychowaniem religijnym w domu. Podkreślił, że katechizacja musi się odbywać zarówno w środowisku szkolnym, jak i kościelnym. Nie ma tu więc jednej recepty na zaradzenie problemowi. Można natomiast zastanawiać się nad kształtem nauki religii w podstawie programowej i programach nauczania w szkole, gdzie ma ona jedynie charakter prekatechezy i preewangelizacji.

The post Kard. Nycz: Stolica Apostolska coraz lepiej zna sytuację Kościoła w Polsce first appeared on eKAI.

Bp Piotrowski: daleki i bliski świat potrzebuje Bożej łaski

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 17:35
Powołanie do misji nie jest czymś z przeszłości ani romantycznym wspomnieniem minionych czasów, miejmy świadomość, że świat – daleki i bliski – ciągle potrzebuje Bożej łaski i nadziei – powiedział bp Jan Piotrowski na Jasnej Górze podczas Mszy św. poprzedzającej wręczenie medali Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zasłużonym w dziele misyjnym Kościoła.

Bp Piotrowski przewodniczący Kapituły Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, misjonarz, były członek Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i wieloletni dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce przypominał w kazaniu, że dzięki łasce chrztu świętego każdy otrzymał nową perspektywę życia i to z tego Bożego daru rodzi się dynamika każdego chrześcijańskiego życia.

– Z łaski chrztu rodzi się moc świadectwa wiary, wierność i odwaga. Wszyscy chrześcijanie na mocy chrztu świętego są współodpowiedzialni za działalność misyjną, udział zaś poszczególnych osób i wspólnot w tym prawie i obowiązku nazywa się współpracą misyjną – mówił bp Piotrowski.

Podkreślił, że „ta współpraca jest zakorzeniona i przeżywana w osobistym zjednoczeniu z Chrystusem i tylko w zjednoczeniu z Nim może przynosić dobre owoce a misyjna skuteczność działania Kościoła zależy od świętości życia każdego chrześcijanina”.

– Jako chrześcijanie nie jesteśmy bezużytecznymi odpadami ekologicznymi jakie świat widzi w Kościele w wiernych i w duchowieństwie, które trzeba opiłować. My wiemy jaka jest nasza posługa, jaki jest jej rodzaj i wymagania, i ku czemu zmierzamy: by zgodnie z życzeniem Jezusa być solą ziemi i światłem świata – mówił kaznodzieja.

Dodawał, że „tak jak apostołowie a za nimi wszyscy chrześcijanie, również i my mówimy odważnie – my nie możemy nie mówić tego cośmy widzieliśmy i słyszeli”.

– Miejmy świadomość, że świat ten daleki i ten nam bliski ciągle potrzebuje Bożej łaski i nadziei. Bóg w Jezusie Chrystusie działający mocą Ducha Świętego nie jest niczym ograniczony. Bariery Dobrej Nowinie stawia tylko człowiek a te pokonuje autentyczna miłość a taką niosą wszyscy chrześcijanie o dojrzałej wierze, a na ich czele znajdują się misjonarze i współpracownicy misji – podkreślał kaznodzieja.

Bp Jan Piotrowski zauważył, że tak, jak poucza Ojciec Święty Franciszek kontemplacja ich świadectwa misyjnego pobudza i nas do odwagi, i do wytrwałej modlitwy do Pana Żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.

Analiza Dr hab. Sowiński: Kościół może odbudować polską wspólnotę

„Warto pamiętać, że powołanie do misji nie jest czymś z przeszłości ani romantycznym wspomnieniem minionych czasów, dzisiaj także Jezus potrzebuje zdolnych do przeżywania powołania jako prawdziwej historii miłosnej sprawiającej, że wychodzą na obrzeża i stają się posłańcami i narzędziami współczucia. Jest to powołanie, które Jezus kieruje bez wyjątku do wszystkich, chociaż nie w ten sam sposób. Kto może i wierzy niech odpowie Jezusowi Boskiemu Misjonarzowi na tę propozycję”, powiedział konsultor ds. Misyjnych Konferencji Episkopatu Polski.

Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, którą celebrował bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski sprawowana była za wszystkich misjonarzy i misjonarki, którzy żyją misją i za wszystkich darczyńców i dobrodziejów, którzy na różne sposoby wspierają misje i misjonarzy, a także o nowe powołania misyjne.

The post Bp Piotrowski: daleki i bliski świat potrzebuje Bożej łaski first appeared on eKAI.

Abp Depo: Trzeba się spotykać i komunikować

Konferencja Episkopatu Polski - czw., 10/21/2021 - 17:25

Trzeba się spotykać i komunikować, to zresztą wynika z tych zadań, które postawił nam papież Franciszek po przekroczeniu progu synodalności – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas briefingu podsumowującego wizytę ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

„Kiedy patrzę z perspektywy 34 lat, to co do istoty wizyty ad limina są niezmienne. Cel zawsze jest ten sam: to znaczy przyjść i zdać sprawozdanie z tego, co się dzieje w diecezjach, metropoliach” – podsumował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. „Nastawienie jest na to, abyśmy przedstawiali to, z czym przyjeżdżamy do Rzymu” – dodał.

Episkopat News · Kard. Nycz: co do istoty wizyty ad limina są niezmienne

Kard. Nycz przyznał, że obecna wizyta ad limina pokazuje, że „orientacja w sytuacji Polski i w sytuacji Kościoła w Polsce w poszczególnych kongregacjach i radach jest duża”.

Metropolita warszawski zaznaczył, że obecne dwugodzinne spotkania z Ojcem Świętym podczas wizyty ad limina mają taki plus, że „można rozmawiać na wiele, kilkanaście tematów, na które nie byłoby czasu, gdyby to było 15-minutowe indywidualne spotkanie z papieżem”. Dodał, że było to spotkanie wielotematyczne, podczas którego Ojciec Święty słuchał i odpowiadał na konkretne pytania biskupów.

Z kolei abp Wojciech Polak, Prymas Polski, zauważył, że podczas wizyt w kongregacjach bardzo często podejmowany był temat migracji i migrantów. „Kard. Czerny podkreślił z dużą wiedzą i kompetencją na temat roli Kościoła w Polsce i jego działań, że nie jesteśmy od tego, by politycznie czy państwowo rozwiązywać te problemy, ale jesteśmy od tego, by służyć ludziom, by być obecni” – stwierdził.

Nawiązując do spotkania z Ojcem Świętym, abp Polak zauważył, że papież mówił o bliskości wobec świata ludzi młodych, o żywym i osobistym świadectwie biskupów, które może przyciągać młodych. „Papież Franciszek powtarza za papieżem Benedyktem XVI, że Kościół rośnie przez przyciąganie, nie przez prozelityzm” – dodał.

Prymas Polski przyznał, że podczas spotkań poruszany był również temat ochrony nieletnich i troska o skrzywdzonych. „Sprawa jest tak poważna, że wymaga naszego zaangażowania w pełni. Dziękowaliśmy za tę pomoc, którą otrzymujemy z ramienia Kongregacji Nauki Wiary, poprzez liczne szkolenia, w okresie pandemicznym online” – podkreślił.

„My tutaj nie zostaliśmy zaproszeni po to, żebyśmy kreślili idealny obraz Kościoła, ale byśmy szukali rozwiązań razem, w głębokim dialogu, bo my potrzebujemy tego światła, potrzebujemy tych rozwiązań na nasze konkretne sytuacje, które przeżywamy” – podsumował abp Polak.

O tym, co wizyta ad limina wnosi do Kościoła greckokatolickiego w Polsce, mówili bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej, i abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski.

Bp Juszczak przyznał, że spotkaniem z Ojcem Świętym Franciszkiem było spotkaniem dyskusyjnym, wspólnotowym. „Dla nas, biskupów greckokatolickich z Polski, ta wizyta jest szczególną, bo odbywamy ją w grupie trzech biskupów po zmianie administracyjnej ogłoszonej 25 listopada 2020 roku, a więc po utworzeniu trzeciej eparchii w Olsztynie” – dodał.

„Pokazuje to, że Kościół katolicki w Polsce to również Kościół wschodni katolicki, który ma swoją metropolię, którą tworzą trzy eparchie, trzy diecezje. Ta reprezentacja była zauważona również u Ojca Świętego” – powiedział bp Juszczak.

Z kolei abp Popowicz podkreślił, że w każdej dykasterii głos przedstawicieli Kościoła greckokatolickiego był zauważalny. Przyznał, że biskupi greckokatoliccy mówili o problemach Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Pierwszym z nich są problemy współczesnej rodziny, następnie problemy współczesnego kapłana.

Episkopat News · Abp Popowicz: w każdej dykasterii głos przedstawicieli Kościoła greckokatolickiego był zauważalny

Abp Popowicz przyznał, że „na dzień dzisiejszy największym problemem jest duszpasterstwo emigrantów, którzy przyjeżdżają z Ukrainy i musimy do nich wychodzić i staramy się ich ogarnąć”.

Na zakończenie briefingu, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, mówił o wizycie w Dykasterii ds. Komunikacji. „My jako osoby odpowiedzialne za głoszenie prawdy Ewangelii mamy pozyskiwać wszystkich na drodze poprzez prawdę, a prawda ma być czynnikiem jedności pomiędzy nami” – powiedział. „Niezależnie od tego czy ktoś uznaje nasze prawdy wiary czy nie, trzeba się spotykać i komunikować, to zresztą wynika z tych zadań, które postawił nam papież Franciszek na progu czy już po przekroczeniu progu synodalności” – dodał.

Episkopat News · Abp Wacław Depo – briefing podsumowujący wizytę ad limina 21.10.2021

BP KEP

Episkopat News · Briefing podsumowujący ad limina trzeciej grupy biskupów – 21.10.2021

W rocznicę orzeczenia TK. Pomoc dla dzieci z trudną diagnozą prenatalną. Co jest jeszcze do zrobienia?

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 17:24
Hospicja perinatalne i Program „Za życiem” są pomocą dla rodziców, którzy otrzymali trudną diagnozę prenatalną dla swojego dziecka. – Mamy dobre praktyki, ale ciągle jest wiele do zrobienia – mówi Wojciech Zięba, szef jednej z organizacji pro-life. 22 października przypada rocznica orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapewniającego prawną ochronę dzieciom nienarodzonym, bez względu na ich stan zdrowia.

22 października przypada rocznica orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapewniającego prawną ochronę dzieciom nienarodzonym, podejrzewanym o występowanie u nich ciężkich, nieodwracalnych wad. Orzeczenie to opublikowano w Dzienniku Ustaw 27 stycznia 2021 r. i wtedy tzw. przesłanka eugeniczna została wykreślona z polskiego porządku prawnego. – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka z uznaniem i wdzięcznością przyjęło ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Delegalizuje on uśmiercanie nienarodzonych dzieci, u których podejrzewa się chorobę czy niepełnosprawność. Jest to historyczne orzeczenie, które zapewnia większą ochronę dzieci w fazie prenatalnej w naszym kraju – mówi Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Niekorzystna diagnoza prenatalna, mówiąca o ciężkiej chorobie lub niepełnosprawności dziecka, jest zawsze szokiem dla rodziców. Muszą oni wiedzieć, że w takiej sytuacji mogą skierować swoje kroki do hospicjum perinatalnego. – Miejsca te, o których istnieniu zdecydowana większość społeczeństwa dowiedziała się jesienią ubiegłego roku, oferują wsparcie w takich przypadkach – wyjaśnia Wojciech Zięba. – Ich pomoc jest bezpłatna i kompleksowa. Obejmuje ona konsultacje lekarzy różnych specjalizacji, pomoc psychologiczną i w razie potrzeby również duchową. Dodatkowo rodzice mogą liczyć na wstępną informację o ewentualnej możliwości terapii noworodka, a gdy dziecko się urodzi, na opiekę wykwalifikowanych specjalistów w hospicjum domowym lub stacjonarnym – dodaje.

Jak wynika z badań społecznych, jeszcze w 2019 r. aż 89 proc. Polaków nie wiedziało, czym jest hospicjum perinatalne. – Nic więc dziwnego, że w 2018 roku z puli 4 mln złotych, przeznaczonych na działalność hospicjów perinatalnych ze środków NFZ, wydano tylko 10 proc. – komentuje Wojciech Zięba i dodaje: – Popularyzowanie wiedzy na temat hospicjów perinatalnych jest zadaniem i odpowiedzialnością państwa. Kiedy rodzice słyszą niekorzystną diagnozę prenatalną, powinni po prostu wiedzieć – tak jak wiedzą o tym, że ciążę można prowadzić na NFZ – że istnieją miejsca zapewniające kompleksową, wieloaspektową opiekę w tych sytuacjach. Informacja o najbliższym hospicjum powinna być dostępna dla każdej mamy oczekującej narodzin dziecka zarówno w szpitalach i przychodniach, jak również w gabinetach prywatnych. (Pełna lista hospicjów perinatalnych znajduje się na stronie www.pro-life.pl/hospicja).

Naprzeciw rodzicom chorego lub niepełnosprawnego dziecka wychodzi również państwo, lecz jest to jednak wciąż pomoc niewystarczająca. Mogą oni skorzystać z Programu „Za życiem”. W jego ramach otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł w ciągu roku od urodzenia się dziecka. Świadczenie to przysługuje, gdy ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalna choroba zagrażającą życiu dziecka powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. – Program daje więcej możliwości. Pozwala rodzicom skorzystać z diagnostyki prenatalnej, wsparcia psychologicznego, zaopatrzenia w wyroby medyczne, opieki paliatywnej i hospicyjnej, poradnictwa laktacyjnego, pielęgnacyjnego i prawnego czy opieki wytchnieniowej. Przyznaje również chorym i niepełnosprawnym dzieciom prawo do korzystania bez kolejek z wizyt u lekarzy i w aptekach – wylicza Wojciech Zięba.

– Obowiązkiem państwa jest informowanie społeczeństwa zarówno o hospicjach, jak i o Programie „Za życiem”. Także nasze stowarzyszenie przygotowało ulotkę dla pacjentek w ciąży o hospicjach perinatalnych i Programie „Za życiem”. W najbliższym czasie wyślemy ją do szpitali i gabinetów położniczych. Chcemy, by rodzice nienarodzonego dziecka wiedzieli, że nie są sami – mówi prezes stowarzyszenia.

Nie bez znaczenia jest również wsparcie osób z bliskiego otoczenia dla rodziców, którzy dowiedzieli się o podejrzeniu poważnej choroby u nienarodzonego dziecka. Należy im się od nich zrozumienie, empatia, miłość i szacunek. Pomocne może być wskazanie dobrego specjalisty, rehabilitanta, kontaktu do rodziny, która wychowuje dziecko z niepełnosprawnością lub przeżyła stratę dziecka z wadą letalną czy, już po narodzinach dziecka, zajęcie się nim w czasie, gdy rodzice muszą coś załatwić poza domem. Ważne jest, by rodzice wiedzieli i czuli, że mogą liczyć na swoich bliskich, przyjaciół, a nawet sąsiadów, w każdej sytuacji, z którą przyjdzie im się zmierzyć przed i po narodzinach dziecka.

Z rocznicą wyroku Trybunału Konstytucyjnego delegalizującego tzw. aborcję eugeniczną, zbiega się Dzień Praw Rodziny. Sejm ustanowił go przed pięciu laty. Obchodzimy go corocznie 22 października. W uchwale dotyczącej tego święta czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zatroskany o przyszłość rodziny opartej na trwałym związku mężczyzny i kobiety, otwartym na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci, ustanawia dzień 22 października Dniem Praw Rodziny. (…) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dołoży wszelkich starań, aby poprzez stanowienie odpowiedniego prawa, polskie rodziny mogły czuć się bezpiecznie, trwając w przeświadczeniu o stałej trosce państwa o ich byt materialny oraz wszechstronny rozwój”. – Od początku istnienia stowarzyszenia troszczymy się o życie nienarodzonych dzieci i zabiegamy o to, by ich prawo do życia było respektowane w naszym kraju. Wspieramy materialnie rodziny, oczekujące na narodziny chorych dzieci oraz te, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. Pomoc stowarzyszeń i organizacji pro-life w tym zakresie jest jednak kroplą w morzu potrzeb takich rodzin – opowiada Wojciech Zięba. – Dlatego wciąż apelujemy do prezydenta, rządu i parlamentarzystów o inicjatywę ustawodawczą, mającą na celu realne zwiększenie pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. Hospicja perinatalne i Program „Za życiem”, choć niezwykle potrzebne, nie wystarczą – konkluduje.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

The post W rocznicę orzeczenia TK. Pomoc dla dzieci z trudną diagnozą prenatalną. Co jest jeszcze do zrobienia? first appeared on eKAI.

Wystartowały „Studia Janopawłowe” na rzymskim Angelicum

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 16:30
Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum wchodzi w nowy rok akademicki (2021/22) z unikatowym programem studiów „JP2 Studies”. Grono wykładowców Instytutu stanowią wybitni intelektualiści z całego świata.

Już 22 października – we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II – wykład otwarty pt. „Religia – źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie” wygłosi Lord John Alderdice z University of Oxford. Tego samego dnia na Angelicum uroczyście otwarta zostanie wystawa zdjęć pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”.

Z inicjatywy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II wystartowały na Angelicum interdyscyplinarne roczne „Studia Janowpawłowe” („JP2 Studies”), których wykładowcami są: George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Cezary Binkiewicz OP, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, Rowan Williams.

W tym roku akademickim kontynuowana będzie ciesząca się uznaniem seria comiesięcznych wykładów otwartych („JP2 Lectures”). Zainauguruje ją wykład Lorda Johna Alderdice’a z University of Oxford, który wygłoszony zostanie na Angelicum 22 października (o godz. 16.00).

W ramach tegorocznego cyklu „JP2 Lectures” kolejne wykłady wygłoszą: Lord John Alderdice, Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Stanisław Grygiel.

Wykłady z cyklu „JP2 Lectures” odbywać się będą stacjonarnie na Angelicum i zostaną udostępnione w internecie. Również w polskiej wersji językowej.

Wystawa zdjęć pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka” zostanie otwarta na Angelicum 22 października o godz. 18.00. Jej uruchomienie było możliwe dzięki współpracy kilku instytucji: Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

1.Startują „JP2 Studies”

Wśród wykładowców „JP2 Studies” znaleźli się wybitni intelektualiści z całego świata, dla których dziedzictwo intelektualne Jana Pawła II stanowi istotny punkt odniesienia dla zrozumienia problemów współczesności. W tym roku prowadzić je będą m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Francis Russell Hittinger, Jarosław Kupczak OP, Cezary Binkiewicz OP, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, Jarosław Kilian, czy Rowan Williams. Wszystkie zajęcia w ramach „JP2 Studies” odbywać się w języku angielskim.

– „JP2 Studies” to bardzo oryginalne i świeże podejście do osoby i nauczania Jana Pawła II – mówi rektor Angelicum Thomas Joseph White OP. – Te roczne studia są próbą wyjścia naprzeciw potrzebom wielu osób poszukujących w myśli św. Jana Pawła II odpowiedzi na dylematy współczesności. Bardzo się cieszę, że Angelicum może oferować tak interdyscyplinarny, a zarazem unikalny program – dodaje rektor Angelicum.
W międzynarodowym gronie słuchaczy „Studiów Janopawłowych” znalazła się 6-osobowa grupa studentów z Polski, którzy zdobyli stypendia w drodze Konkursu Papieskiego przeprowadzonego w wakacje przez Instytut Tertio Millenio oraz Fundację Świętego Mikołaja.

„JP2 Studies” to roczny interdyscyplinarny program studiów nad myślą i dziełem św. Jana Pawła II, przygotowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II – jednostkę naukowo-dydaktyczną, powołaną z inicjatywy dwóch polskich fundacji – Fundację Świętego Mikołaja i Fundację Futura-Iuventa – na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), na którym Jan Paweł II napisał swój doktorat.

– Wspinamy się na drugi 8-tysięcznik. Rok po inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, kiedy to organizacja pozarządowa założyła instytucję naukową na jednej z najsłynniejszych uczelni papieskich, i po bardzo udanym pierwszym roku aktywności, otwieramy interdyscyplinarne studia Janopawłowe, śmiało można powiedzieć, jedne z najlepszych na świecie – mówi Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja i dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. – Próbujemy spłacić dług, którego i tak spłacić się nie da. Wszystkim, którzy robią to z nami z całego serca dziękujemy – dodaje Karłowicz.

W trakcie dwóch semestrów program „JP2 Studies” obejmuje łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS. Kursy będą skupione w trzech blokach:
[1] Myśląc o św. Janie Pawle II (kursy podstawowe obejmujące wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o czasach w których żył i wzrastał, a także o najważniejszych elementach jego nauczania);
[2] Myśląc ze św. Janem Pawłem II (obejmą wykłady i zajęcia praktyczne skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II);
[3] Konteksty Janopawłowe (kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum, które pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym).

2.Lord Alderdice otwiera nowy cykl „JP2 Lectures”

Rozszerzenie programu „JP2 Studies” stanowi prowadzony od ubiegłego roku program wykładów otwartych „JP2 Lectures”. W roku akademickim 2020/21, w jego ramach miały miejsce wykłady m.in. Johna Cavadiniego. Marka Cichockiego, Chantal Delsol, Johna Finnisa, Dariusza Gawina, kardynała Gianfranco Ravasiego, czy Rowana Williamsa, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.

W tegorocznej edycji „JP2 Lectures” wśród wykładowców znajdą się: Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson, Stanisław Grygiel. Cykl zainauguruje wykład Lorda Johna Alderdice’a z University of Oxford pt. „Religia – źródło pokoju czy niepokojów w społeczeństwie”, który odbędzie się 22 października o godz. 16.00 – w Auli, w której młody ks. Karol Wojtyła miał obronę swej pracy doktorskiej.

3.Wystawa zdjęć Adama Bujaka

Tego samego dnia – 22 października – o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa zdjęć pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”, przygotowana dzięki współpracy: Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polskiego w Rzymie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja.

Na prawie dwustu fotografiach zgromadzonych na wystawie przedstawione zostaną wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszyła wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będące w tym czasie największą siłą Polaków. Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa. – Chciałbym żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie – podkreśla Adam Bujak, autor zdjęć, a zarazem uczestnik przełomowych wydarzeń z udziałem Jana Pawła II.

Poza zbiorowym portretem Polaków postacią centralną jest Karol Wojtyła, którego Adam Bujak fotografował przez ponad 40 lat i jak sam podkreśla, najważniejszym tematem jego twórczości stała się właśnie jego osoba. Dzięki temu, podobnie jak Arturo Mari, przez wielu postrzegany jest jako osobisty fotograf papieża.

Dzięki fotografiom Adama Bujaka ponownie możemy stanąć obok tłumu i jeszcze raz przyjrzeć się zbiorowym emocjom podczas Tysiąclecia Chrztu Polski, zdjęciom z budowy Arki Pana, procesji na Skałkę czy Białemu Marszowi. Nie zabraknie też prywatnych zdjęć z pokoju kardynała Wojtyły w Pałacu biskupim czy ujęć ze spontanicznych spotkań z ludźmi. Przedstawiających go, jako zwykłego człowieka, ceniącego sobie skromność i minimalizm.

The post Wystartowały „Studia Janopawłowe” na rzymskim Angelicum first appeared on eKAI.

Bp Tighe: nie demonizujmy sztucznej inteligencji

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 16:28
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury, bp Paul Tighe, jest otwarty na możliwości sztucznej inteligencji (AI). „Teologowie, a w szczególności Kościół, powinni uważnie przemyśleć możliwości, jakie stwarzają te zmiany, nie od razu je odrzucając i przyjąć wyważone spojrzenie na możliwości oraz ryzyko”, powiedział bp Tighe portalowi „Vatican News”. Dodał, że potrzebna jest także większa wiedza na temat rozwoju technicznego sztucznej inteligencji i oceny jej społecznych skutków przez filozofów.

Jednocześnie przestrzegł, by nie demonizować zbyt szybko sztucznej inteligencji i jej zastosowania. Szczególnie ważna jest tu wymiana zdań między różnymi dyscyplinami, co jest celem odbywającego się dziś w Watykanie dnia studyjnego. Przebiega on pod hasłem: „The Challenge of Artificial Intelligence for Human Society and the Idea of the Human Person” (Wyzwania sztucznej inteligencji dla społeczeństw i oddziaływanie na obraz człowieka).

Organizatorem wydarzenia jest ambasada Niemiec przy Stolicy Apostolskiej i Papieska Rada ds. Kultury. Wśród mówców są m. in.: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi i nowy ambasador Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, Bernhard Kotsch. Moderatorem konferencji jest poprzedni ambasador Niemiec, a zarazem inicjator tego wydarzenia, Michael Koch. Dwa inne panele prowadzą Jens Reddmer, menadżer z Google’a oraz włoska zakonnica s. Alessandra Smerilli z watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

The post Bp Tighe: nie demonizujmy sztucznej inteligencji first appeared on eKAI.

II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 16:25
Dyskusja nad jakością życia dzieci i młodzieży w Polsce w 2021 r. w świetle raportu Rzecznika Praw Dziecka zdominuje II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”, który odbędzie się 25 i 26 października w Toruniu.

Celem Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie Trwa Wiecznie” jest podjęcie debaty w kontekście obecnej sytuacji zachodzących przemian cywilizacyjnych oraz ocena perspektyw skutecznego rozwoju edukacji i wychowania, niezbędnego do odbudowy współczesnego świata. Pierwsza, trzydniowa edycja Kongresu, odbyła się w czerwcu tego roku.

Do udziału w obecnym, dwudniowym spotkaniu ponownie zaproszone są osoby zajmujące się przedmiotową problematyką: nauczyciele, wychowawcy, psychologowie. Mile widziani są organizatorzy i animatorzy wszelkich form edukacji, szkół, przedszkoli, klubów sportowych i duszpasterstw.

„Zaproszenie kierujemy do NGO-sów zainteresowanych tematyką rodziny, dzieci, wychowania i edukacji, aby spotykając się w Warszawie wspólnie stworzyć środowisko w duchu familiocentryzmu, aby budować dobre relacje, wspierać się i pomagać wzajemnie w realizacji naszych misji” – czytamy w zaproszeniu organizatorów.

W Kongresie wystąpią m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha, wykładowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką rodziny, duszpasterze, społecznicy, analitycy think-tanków.

Pierwszego dnia odbędzie się prezentacja raportu Rzecznika Praw Dziecka na temat dobrostanu dzieci w Polsce „Jakość życia dzieci i młodzieży w Polsce 2021”. Po niej odbędą się dwa panele dyskusyjne.

Wśród prelegentów pierwszego z nich pt. „Rodzina w centrum, polityka prorodzinna w latach dwudziestych XXI wieku” znajdą się: wiceminister Barbara Socha – pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, Joanna Krupska – Związek Dużych Rodzin „3+”, Marek Grabowski – Fundacja Mamy i Taty i Patrycja Geraga – Stowarzyszenie OVUM.

W drugim panelu pt. „Relacja szkoły i rodziny – konkurencja czy współpraca?” wystąpią: Małgorzata Krówka – Fundacja Czas Dzieciństwa, Jacek Stec – Fundacja „TeDeKa” Tożsamość Dziedzictwo Kultura, Mikołaj Topicha-Dolny – Ośrodek Fundacji Światło-Życie, Jacek Klimczak – Klub Ojcowski Opole.

Drugiego dnia zaplanowano m.in. dyskusję nad zagadnieniem szkoły jako instytucji wychowującej do samodzielności. Wezmą w niej udział: Szymon Pękala – youtuber, autor kanałów „Wojna Idei” i „Szymon mówi”, Joanna Kołodziejczyk – Fundacja Wspierania Integracji Społecznej OMNES SIMUL, Piotr Matryba – L4G, Kacper Moroz z Parlamentu Młodych RP.

Z kolei w dyskusji pt. „Jak wychowywać dzieci do małżeństwa i rodziny?” udział zgłosili: pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha, Piotr Trudnowski – Klub Jagielloński, Urszula Gruszka – społecznik, Aleksandra Gil – FEZiP projekt „Dbam o świat i siebie”.

Drugiej edycji Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie” towarzyszyć będą słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Trzeba rewidować swoje sumienie, życie rodzinne i domowe. Trzeba siebie pytać, jak przebiega wychowanie młodzieży, co właściwie ta młodzież od nas ma i co może zaczerpnąć z naszych doświadczeń”.

Analiza Dr hab. Sowiński: Kościół może odbudować polską wspólnotę

Do nauczania Prymasa Tysiąclecia nawiązywać będzie kilka wykładów. Prof. KUL dr hab. Alina Rynio mówić będzie o specyfice społecznego wychowania osoby w nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dr hab. Elżbieta Osewska (PWSZ Tarnów) – o wychowanie do wiary we współczesnej rodzinie w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, a dr Magdalena Parzyszek (KUL) zaprezentuje wystąpienie „Troska Kardynała Stefana Wyszyńskiego o wychowanie chrześcijańskie w rodzinie”.

Z powodu obostrzeń zapisy będą przeprowadzone w systemie rekrutacji, a liczba miejsc stacjonarnych jest ograniczona. Konferencja będzie transmitowana on-line, a uczestnicy otrzymają certyfikat uczestnictwa pocztą elektroniczną.

Szczegółowe informacje na stronie wychowanie.org

Organizatorami II Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie” są Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa, Rzecznik Praw Dziecka i Fundacja Życie. Patronat honorowy sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.

The post II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie” first appeared on eKAI.

Porozumienie TVP z Polską Radą Ekumeniczną

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 16:18
W środę 20 października Zarząd Telewizji Polskiej S.A. podpisał porozumienie z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej, rozszerzające działalność Redakcji Audycji Ekumenicznych w ofercie TVP.

Podczas wydarzenia Polską Radę Ekumeniczną reprezentowali: biskup Andrzej Malicki – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, arcybiskup Abel Andrzej Popławski – wiceprezes PRE, ks. dr Grzegorz Giemza – dyrektor biura PRE, diakon, Halina Radacz – kierownik Redakcji Audycji Ekumenicznych TVP oraz ks. Łukasz Leonkiewicz z Redakcji Audycji Ekumenicznych TVP.

– Chrześcijaństwo jest we współczesnym świecie religią stawianą przed szczególną próbą. Jest to najbardziej atakowana religia na świecie, ponosi najwięcej ofiar i doświadcza straszliwych prześladowań. Codziennie giną chrześcijanie wielu obrządków. Mamy nadzieję, że to porozumienie wzmocni naszą gotowość do dawania świadectwa i dobrze przysłuży się wiernym – powiedział prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

Znaczenie porozumienia podkreślił w swoim wystąpieniu również członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz. – Polska jest domem, dlatego chętnie odwołujemy się do jej dziedzictwa, którym jest I Rzeczpospolita. To tu spotkał się Kościół Wschodu i Zachodu. To tu wiernym obu tych Kościołów żyło się bezpiecznie i dobrze, w związku z czym stanowił on przykład dla innych narodów i państw europejskich. Chcemy, aby ta wyjątkowa tradycja dialogu i porozumienia trwała nadal – zaznaczył.

Podpisane porozumienie określa zasady funkcjonowania Redakcji Audycji Ekumenicznych TVP oraz warunków przygotowania i nadawania przekazów publicystycznych, informacyjnych społecznych i kulturalnych Kościołów i organizacji zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Na mocy zawartego porozumienia Telewizja Polska ma zapewnić wsparcie w realizacji i emisji tych programów w pasmach ogólnopolskich i regionalnych oraz kanałach tematycznych. Pojawią się też nowości, jak stałe pasmo – film dokumentalny, magazyn ekumeniczny oraz w TVP Kultura cotygodniowa emisja nabożeństw Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej.

The post Porozumienie TVP z Polską Radą Ekumeniczną first appeared on eKAI.

Abp Gänswein wyjaśnia słowa Benedykta XVI o „tęsknocie za niebem”

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 15:40
Według abp Georga Gänsweina, 94-letni Benedykt XVI jest nadal „absolutnie pełen życia”. „Jego tęsknota za niebem, na którą wskazał niedawno w liście kondolencyjnym z okazji śmierci austriackiego teologa i zakonnika o. Gerharda Winklera, nie powinna być interpretowana w ten sposób, że były papież nie ma już chęci do życia. Wręcz przeciwnie” – powiedział prywatny sekretarz papieża seniora niemieckiej gazecie „Bild”.

W liście kondolencyjnym do swojego byłego kolegi o. prof. Gerharda Winklera z opactwa Wilhering, Benedykt XVI napisał między innymi: „Teraz przybył w zaświaty, gdzie jestem pewien, że wielu przyjaciół już na niego czekało. Mam nadzieję, że wkrótce do nich dołączę.” List ten trafił w ostatnich dniach na pierwsze strony wielu gazet na całym świecie.

Abp Gänswein podkreślił, że list „został napisany z miłością i pochodzi z serca”. Jednocześnie dodał, że papież senior oczywiście świadomie przygotowuje się na śmierć. „Sztuka dobrego umierania, to znaczy ars moriendi, jest częścią życia chrześcijańskiego. Papież Benedykt czyni to od wielu lat. A jednak jest on absolutnie pełen życia. Stabilny w swojej fizycznej słabości, kryształowo czysty w swojej głowie i obdarzony typowym bawarskim humorem” – powiedział arcybiskup.

Rzecznik metropolity Wiednia kard. Christopha Schönborna, Michael Prüller, w podobny sposób zinterpretował słowa papieża seniora w wiedeńskiej gazecie kościelnej „Der Sonntag”. „Rozumienie jego wypowiedzi jako tęsknoty za śmiercią byłoby nieporozumieniem” – stwierdził rzecznik diecezji.

Analiza Dr hab. Sowiński: Kościół może odbudować polską wspólnotę

– To, że chrześcijanie z jednej strony gorąco wspierają życie np. poprzez szpitale, walkę z aborcją i eutanazją, odrzucenie kary śmierci i organizowanie „Tygodnia dla Życia”, a jednocześnie mówią o umieraniu jako o „zysku”, przygotowują się do „dobrej śmierci” i czczą męczenników, którzy woleli śmierć od życia, jest tylko pozornie paradoksalne”, wyjaśnił Prüller. Jego zdaniem „obie strony pasują do siebie i przynależą do siebie, gdy tylko w grę wchodzi Bóg, który powołał człowieka do istnienia z miłości i widzi sens każdego indywidualnego życia. Zgodnie z chrześcijańskim zrozumieniem, Bóg też decyduje, kiedy nasze życie się wypełni”.

O. Gerhard Winkler, który zmarł pod koniec września w wieku 91 lat, był cystersem z Wilhering i profesorem historii Kościoła na Uniwersytecie w Salzburgu w latach 1983-1999. Wcześniej od 1974 r. był profesorem na uniwersytecie w Ratyzbonie tak jak Joseph Ratzinger (1969-1977), późniejszy papież Benedykt XVI. W liście kondolencyjnym z 2 października, który opactwo Wilhering opublikowało na swojej stronie internetowej, papież senior, który w 2013 r. zrezygnował z papieskiego urzędu, napisał: „Spośród wszystkich kolegów i przyjaciół był mi najbliższy. Jego pogoda ducha i głęboka wiara zawsze mnie ujmowały. Teraz przybył w zaświaty, gdzie jestem pewien, że wielu przyjaciół już na niego czekało. Mam nadzieję, że wkrótce do nich dołączę”.

The post Abp Gänswein wyjaśnia słowa Benedykta XVI o „tęsknocie za niebem” first appeared on eKAI.

Spotkanie z Iwoną Czarcińską, świadkiem życia bł. kard. Wyszyńskiego

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 15:29
O życiu i działalności ks. Stefana Wyszyńskiego – późniejszego kardynała i Prymasa Polski – w swoim świadectwie – opowiadała pani Iwona Czarcińska, od lat należąca do Instytutu Prymasowskiego. Spotkanie z nią odbyło się 19 października w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi i zostało zorganizowane przez oddział łódzki stowarzyszenia Civitas Christiana.

– Kiedy kończył swoje życie, to Jego najważniejsze przesłanie brzmiało – za wszystko Bogu dziękuję! Do nikogo nie mam żadnego żalu. Na nikim się nie zawiodłem, a wszystko składam w ręce Matki Bożej. Zapytany, czy zostawia jakiś program, Ksiądz Prymas odpowiedział: mam świadomość, że przyjdą nowe czasy, nowi ludzie, ale jeśli jaki program, to Ona, to Maryja – Jej bądźcie wierni! – wspominała Iwona Czarcińska.

– Po spotkaniu z Prymasem, każdy wychodził podniesiony. Mimo, że była duża rocznica wieku, mimo, że On był dużo bardziej doświadczony, miał ogromną wiedzę z różnych dziedzin, to nigdy nie dawał tego odczuć. Umiał słuchać. To jest wielka umiejętność. On ją miał w stopniu doskonałym – podkreślała.

Przypominając czas prześladowania Prymasa przez władze komunistyczne prelegentka zauważyła, że nigdy nie okazywał on lęku i obaw – nauczony znajomością systemu z lat przedwojennych i wiedziony Opatrznością Bożą. – W Choszczówce odwiedzał Księdza Prymasa sekretarz KEP, z którym omawiali sprawy Kościoła. Nigdy nie rozmawiali w pokoju Prymasa. Najchętniej chodzili po ogrodzie i rozmawiali, a kiedy trzeba było rozmawiać w domu, to wybierał inny pokój. Pamiętam dobrze, jak kiedyś powiedział do nas: jeśli masz w pokoju radio, niech ono gra, po cichu, ale niech gra. A jak któraś ma jeszcze jedno, to niech też włączy, najlepiej na inne fale. To pokazywało, że miał świadomość inwigilacji, ale nie robił z tego problemu – opowiadała Iwona Czarcińska.

Podkreślała, że mimo ogromu pracy i mimo różnych trudnych spraw, Prymas był człowiekiem pogodnym. Było dla nas zaskoczeniem, kiedy pod koniec swojego życia powiedział, że całe jego życie było jednym Wielkim Piątkiem. Nie dawał tego poznać po sobie – dodała.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli odbyły się 31 maja. Trumna z ciałem prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach Archikatedry Warszawskiej. Beatyfikacja Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego miała miejsce 12 września br. w Świątyni Opatrzności w Warszawie.

Galeria zdjęć (5 zdjęć)

The post Spotkanie z Iwoną Czarcińską, świadkiem życia bł. kard. Wyszyńskiego first appeared on eKAI.

Bp Janocha o roli kultury we współczesnym świecie i Kościele

Katolicka Agencja Informacyjna - czw., 10/21/2021 - 15:17
O roli kultury we współczesnym świecie i Kościele, kulturze masowej, na ile może ona być nośnikiem nowej ewangelizacji, o kulturze cyfrowej, jakie niesie z sobą szanse i zagrożenia, roli muzeów diecezjalnych, duszpasterstw środowisk twórczych mówiono podczas wizyty w Papieskiej Radzie ds. Kultury w ramach wizyty ad limina Apostolorum trzeciej grupy polskich biskupów w Watykanie.

W rozmowie z KAI biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha podkreślił, że wszyscy przewodniczący watykańskich dykasterii wykazali dobrą znajomość sytuacji w Polsce. „Poruszaliśmy wiele szczegółowych kwestii związanych ze specyficzną polską sytuacją, silnych podziałów politycznych, m. in. roli jaką kultura chrześcijańska może odegrać w ich łagodzeniu i zasypywaniu” – powiedział.

Krzysztof Tomasik: To pierwsza wizyta ad limina Apostolorum Księdza Biskupa?

Bp Michał Janocha: Dla mnie jest to pierwsza wizyta ad limina Apostolorum i szczególne doświadczenie Kościoła powszechnego od strony jego urzędów. Poznałem bardzo ciekawe osobowości naszego Kościoła, takie jak kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Luisa Ladarii, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, czy kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury.

KAI: Wizyta w Papieskiej Radzie ds. Kultury była szczególnie bliska Księdzu Biskupowi…

– Spotkanie w Papieskiej Radzie ds. Kultury było szczególnie mi bliskie choćby z tej racji, że pełnię w episkopacie funkcję przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Była to swobodna wymiana myśli na temat kultury i jej roli we współczesnym świecie i Kościele. Mówiliśmy o kulturze masowej i na ile może ona być nośnikiem nowej ewangelizacji, o kulturze cyfrowej, jakie niesie z sobą szanse i zagrożenia, roli muzeów diecezjalnych, duszpasterstw środowisk twórczych.

Mówiliśmy też o rozpoczętym Synodzie Biskupów na temat synodlaności, w kontekście tworzonej przez wszystkich kultury masowej i czy może być ona przestrzenią dialogu w perspektywie synodalnej, przestrzenią, w której można wypowiedzieć bardzo ważne kwestie, także językiem sztuki, w którym nie zawsze są wypowiadane one expressis verbis, a czasem wręcz nie mogą być wyłożone. Dla mnie było dużym przeżyciem móc zetknąć się z tak wybitną osobowością, jaką jest kard. Ravasi.

KAI: Mówiliście o roli szeroko pojętej kultury w formacji kapłańskiej?

– O formacji kapłanów mówiliśmy często i w wielu aspektach. Ze swej strony w Papieskiej Radzie ds. Kultury wyraziłem swoje duże zaniepokojenie redukcją w programie kształcenia przeszłych kapłanów zajęć z historii sztuki i w ogóle estetyki. Bardzo mocno wybrzmiała też konieczność odpowiednio szeroko potraktowanego prowadzenia zajęć z historii filozofii i zwracania uwagi na przeniknięcie szeroko pojętą kulturą dyscyplin teologicznych.

KAI: Podczas wizyt coś Księdza Biskupa zaskoczyło?

– Bardzo mnie ucieszyła obecność z nami biskupów Kościoła greckokatolickiego. Ich głos wybrzmiewał bardzo wyraźnie podczas każdego ze spotkań. Niestety wiele tematów, o których mówili, rzadko jest poruszanych podczas naszych zebrań episkopatu. Paradoksalnie to właśnie w Rzymie mogliśmy usłyszeć głos naszych braci z Kościoła wschodniego i skonfrontować go z naszą tradycją.

Co warto podkreślić to to, że wszyscy przewodniczący watykańskich dykasterii wykazali dobrą znajomość sytuacji w Polsce. Poruszaliśmy wiele szczegółowych kwestii związanych ze specyficzną polską sytuacją, silnych podziałów politycznych, m. in. roli, jaką kultura chrześcijańska może odegrać w ich łagodzeniu i zasypywaniu.

The post Bp Janocha o roli kultury we współczesnym świecie i Kościele first appeared on eKAI.

Strony

Subskrybuj Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich subskrybent