Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

Subskrybuj Kanał Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
Zaktualizowano: 15 minut 57 sekund temu

ADWENTOWO-ŚWIĄTECZNA REFLEKSJA METROPOLITY GÓRNOŚLĄSKIEGO W ROKU 2020" SKIEROWANA DO PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA

pon., 11/30/2020 - 13:41

Na czas adwentu Metropolita Górnośląski abp Wiktor Skworc kieruje do pracowników Służby Zdrowia refleksję adwentowo-świąteczną.

Ks. Abp przypomina, że czas Adwentu przeżywany jest w czasie pandemii koronawirusa, dlatego „dodatkowego znaczenia nabierze opłatek łamany w gronie znajomych, bliskich i domowników”. W czasie pandemii – przypomina Ksiądz Arcybiskup „naszą bliskość trzeba wyrazić w inny  - niż do tej pory – sposób”. Metropolita zaznacza, że „podczas łamania opłatka przyjdzie nam zjednoczyć się duchowo z tymi, z którymi spotykaliśmy się twarzą w twarz przy różnych okazjach adwentowo-świątecznych”. Zatem jak zaznacza hierarcha „podczas tegorocznych świąt wybrzmi nastrój prostoty, ubóstwa, pokory, solidarność z potrzebującymi pomocy”.  

INTERNETOWE REKOLEKCJE ADWENTOWE Z KS. PROF. ANDRZEJEM MUSZALĄ

czw., 11/26/2020 - 17:31

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza na internetowe Rekolekcje Adwentowe z Ewangelistami. Rekolekcje wygłosi ks. Andrzej Muszala. Początek już w najbliższą sobotę . Udział w rekolekcjach przez wejście na link: https://www.youtube.com/watch?v=rxlXsBkVdbo&list=PL02ABDAtXJQ3FgR9JAiuZ04EIapTXUf6S

W kolejne soboty Adwentu rozważania poszczególnych świadków narodzin i życia Jezusa Chrystusa.

Rorate caeli desuper et nubes pluant justum !

Darowizna Archidiecezji Katowickiej dla szpitala po porzarze

wt., 11/24/2020 - 09:40

Darowizna dotyczy wsparcia Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach.

- W dniu 23 listopada 2020 r. archidiecezja katowicka przekazała darowiznę w wysokości 50 tys. złotych na rzecz odbudowy Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, zniszczonego w pożarze, do którego doszło 14 listopada br. Na skutek tego nieszczęśliwego zdarzenia na szczęście nikomu z pacjentów i personelu nic poważnego się nie stało, ale kosztowne prace remontowe są niezbędne w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania Oddziału i zagwarantowania profesjonalnej pomocy pacjentom - napisał ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

- Wierni archidiecezji katowickiej wspierają też wytrwałą modlitwą całą służbę zdrowia, zwłaszcza personel tego Oddziału oraz wszystkich leczących i niosących pomoc chorym zarówna na koronawirusa, jak i inne choroby i schorzenia - dodał.

Do pożaru doszło 14 listopada przed południem. Ogień pojawił się na siódmym piętrze UCK - w sali szpitalnej o powierzchni ok. 20 m kw. Pożar szybko został opanowany. Jak podawali przedstawiciele szpitala, do pożaru doszło w jednej z sal Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego, w wyniku zaprószenia ognia.

Po wybuchu pożaru do innego oddziału szpitala zostało ewakuowanych 20 pacjentów i 10 osób z personelu. Cztery pielęgniarki niegroźnie podtruły się dymem.

Po pożarze szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego. Koniecznym jest wykonanie kosztownych prac modernizacyjnych, na które szpitala nie stać. Kilka dni temu placówka zwróciła się z apelem o wsparcie finansowe na odbudowę oddziału. 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego.

 

 

Źródło: Gość Niedzielny

Katowice. Klerycy wśród wolontariuszy w szpitalu covidowym

wt., 11/24/2020 - 09:32

15 alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego zgłosiło się do pomocy w szpitalu, który powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Chęć pomocy zgłosiło 15 z niemal 60 seminarzystów. – W czasach, kiedy Kościół jest oskarżany o wiele złych rzeczy chciałem mieć argument, dla znajomych, którzy zarzucali, że nic nie robimy, nie pomagamy. Chcę pokazać, że oprócz modlitwy, która jest bardzo ważna, jest także i konkretne działanie – mówi kl. Szymon Grieger, z parafii Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, z IV roku.

Z zachętą do podjęcia takiej aktywności zwrócił się do alumnów abp Wiktor Skworc. Wspierają ich przedstawiciele Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

Według planów szpital operacyjnie ma być gotowy na przyjęcie pacjentów z końcem tygodnia. Jednak pojawienie się chorych jest zależne od obłożenia miejsc dla chorych na covid w zwykłych szpitalach.

 

 

Źródło: Gość Niedzielny

Listopadowe spotkanie pracowników Służby Zdrowia

wt., 11/10/2020 - 11:55

Z racji obostrzeń pandemicznych i bezpieczeństwa pracowników Służby Zdrowia nasze comiesięczne spotkanie w  środę 25 listopada 2020 r. będzie wyglądało w następujący sposób:

 - o godz. 18.00 msza święta w intencji pracowników Służby Zdrowia w parafii św. Jadwigi w Chorzowie (transmitowana przez kanał youtube dostępny na stronie parafii)

 - o godz. 19.00 spotkanie na platformie meed.google (czas na połączenie się)

 - o godz. 19.15 wykład ks. prof. Mariana Machinka „O wartości życia wobec cywilizacji śmierci”, po wykładzie czas na dyskusję.

 

INSTRUKCJA – TECHNIKALIA

1.       Nasze spotkaniejest organizowane na platformie Google Meet.

2.       Poniższy link:  

https://meet.google.com/uya-kgxq-vzs ( próba w czwartek 12 listopada godz. 19.30)

https://meet.google.com/gxs-oyfz-kii (w środę 25, 19.00)

należy otworzyć w swojej przeglądarce internetowej.

3.       Po jego otworzeniu pojawi się okienko z obrazem z Waszej kamery oraz przyciski: kamera, mikrofon i „Dołącz".

4.       Należy teraz kliknąć przycisk: „Dołącz" i poczekać, aż moderator wpuści uczestnika na spotkanie on-line.

5.       W celu dobrej jakości technicznej spotkania on-line, należy wyłączyć mikrofon i kamerkę, tak aby przy mikrofonie pozostała jedna osoba, a pozostałe głosy nie deformowały jakości przekazu.

6.       Jeżeli uczestnik chciałby zadać pytanie lub wziąć udział w dyskusji to należy włączyć swój mikrofon.

7.       Na spotkanie możemy logować się już od godz. 19:00, tak aby uniknąć późniejszych problemów technicznych.

8.       W razie pytań lub jakichkolwiek problemów technicznych należy dzwonić: 695665117 – ks. Marcin Niesporek

WEZWANIE METROPOLITY KATOWICKIEGO DO MODLITWY W INTENCJI USTANIA PANDEMII, O POKÓJ I ŁAD SPOŁECZNY DLA WSPÓLNEGO DOBRA

pt., 10/30/2020 - 09:44

Drodzy Diecezjanie, Drogie Rodziny,

Bracia i Siostry, Bracia w kapłańskim posługiwaniu!

Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi nam zawsze na spotkanie. Niestrudzenie wzywa każdego z nas do tajemniczego spotkania z Nim na modlitwie (por. KKK 2567). Jedną z form modlitwy jest błagalna prośba. Przez modlitwę prośby wyrażamy świadomość naszej relacji z Bogiem oraz wiarę, że to On jest Panem naszego losu i życia.

Mając na uwadze aktualny kontekst, w którym żyjemy, wzywam Was do modlitwy i postu w intencjach ustania pandemii, a także o pokój i ład społeczny w naszej Ojczyźnie:

1. Podobnie jak wiosną tego roku, zapraszam i zachęcam wszystkich do codziennej modlitwy indywidualnej i w rodzinach. Szczególną porą modlitewnej jedności niech będzie, począwszy od środy 28 października, codzienna modlitwa różańcowa w naszych domach o godz. 20.30, zakończona Apelem Jasnogórskim.

2. Przypominam o możliwości przeżycia niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji. Można też korzystać z transmisji internetowych Mszy św. proponowanych przez poszczególne parafie.

3. Wychodząc naprzeciw duchowym potrzebom wiernych, archidiecezjalne Radio eM wprowadza zmiany w codziennej ramówce:

  • od poniedziałku do soboty o godz. 18.00 – transmisja Mszy św. z katedry, w niedzielę – o godz. 12.00;
  • ok. godz. 12.00 – modlitwa Anioł Pański,
  • codziennie o godz. 15.00 – modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia;
  • codziennie o godz. 20.30 – transmisja modlitwy różańcowej;
  • ponadto, od poniedziałku do piątku o godz. 5.30 – modlitwa różańcowa, o godz. 5.50, 6.50, 12.10, 23.10 – Ewangelia z danego dnia z komentarzem oraz o godz. 6.20 – komentarz do czytania z liturgii Słowa.

Powierzając zaistniałą sytuację Bożej Opatrzności, polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie pandemii, o pokój społeczny, a także śpiew Suplikacji.

4. Po zakończeniu oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych zalecam duszpasterzom internetową transmisję modlitwy różańcowej o godz. 20.30 z kościołów parafialnych lub domowych kaplic. Tam gdzie to możliwe, można ją uruchomić
od zaraz.

5. Raz jeszcze zachęcam do otaczania w parafiach opieką i troską naszych seniorów, tych „zawsze wiernych”, którzy swoim zaangażowaniem, pracą, modlitwą i ofiarą wznosili niedawno kościoły w miastach i osiedlach, a kiedy to tylko możliwe wypełniają je swoją modlitwą i obecnością na Eucharystii, która daje życie i pokój Chrystusa.

Oddając Bożej Opatrzności nasze aktualne intencje i wzywając wstawiennictwa Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, życzę wam, Drodzy Bracia i Siostry, łaski zdrowia oraz pokoju.

Z serca błogosławię
+Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 28.10.2020 r.

 

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z AKTUALNĄ SYTUACJĄ PANDEMICZNĄ

ndz., 10/25/2020 - 19:54

Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc wydał 24 października br. zarządzenie w związku z nową sytuacją pandemiczną. Przypomina się w odezwie o zachowaniu wszystkich norm sanitarnych zarówno wiernym jak i duszpasterzom. Wiernym zostaje udzielona dyspensa na czas pandemii. Zaleca się usilnie przyjmowanie komunii świętej na rękę. Zostają też zawieszone spotkania formacyjne wiernych i kapłanów. Istnieje możliwość uczestnictwa we mszy świętej on-line, z katedry Chrystusa Króla, w tygodniu, o godz. 18.00, a niedzielę o godz. 12.00. Metropolita Katowicki przypomina o udzielonej przez Penitencjarię Apostolską możliwości zyskiwania odpustu za zmarłych przez cały miesiąc listopad.

Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

ndz., 10/25/2020 - 15:39

Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej.

Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo.

Stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa. Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób.

Ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa, pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła.

+ Stanisław Gądecki
  Arcybiskup Metropolita Poznański

ODWOŁANIE PAŹDZIERNIKOWYCH SPOTKAŃ FORMACYJNYCH W KATOWICACH I RYBNIKU

czw., 10/22/2020 - 13:18

Drodzy pracownicy Służby Zdrowia

 

Dziękuję Wam za tak liczną obecność na Eucharystii w Święto Patronalne Służby Zdrowia obchodzone ku czci św. Łukasza w krypcie katedry.

Niestety coraz to nowe rekordy zakażeń pandemią koronawirusa zmuszają mnie do odwołania spotkań formacyjnych na Mariackiej w Katowicach (28.10.2020 r.) i zaplanowanego spotkania w Rybniku (27.10.2020 r.), w salkach parafii św. Antoniego. Obiecuje wam moja modlitwę i dziękuję wam także za słowa duchowego wsparcia.

 

Ks. Marcin Niesporek

Eucharystia w intencji pracowników Służby Zdrowia ku czci św. Łukasza w krypcie katedry

ndz., 10/18/2020 - 17:53

W niedzielę 18 października, w święto Patronalne Służby Zdrowia ku czci Patrona – św. Łukasza, lekarze, pielęgniarki, personel medyczny i pracownicy administracji dziękowali Bogu za cały rok posługiwania w szpitalach, hospicjach, Domach Pomocy Społecznej. Rok ten był szczególny bo w czasie pandemii koronawirusa. Na początku Eucharystii odczytano przesłanie ks. abpa Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego, który zauważył wyjątkowe i wymagające zdania podejmowane przez pracowników służby zdrowia: „Każdego dnia z poświęceniem i oddaniem walczycie o cenny dar, którym jest ludzkie życie. Udzielacie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych nieraz okolicznościach”. W Liście skierowanym do lekarzy i ich współpracowników hierarcha zauważył posługę kapelanów w czasie pandemii.

Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Olszowski, który podkreślił cnotę wiary w codziennej służbie lekarza, pielęgniarki i personelu pomocniczego. Zwrócił uwagę, odwołując się do Orędzia Papieża Franciszka na światowy dzień misyjny, że zawód lekarza i pracownika służby zdrowia jest misją. W tej misji ważne jest postawienie wszystkiego na Boga:  „Oddajcie Bogu to co należy do Boga”.

 

Autorem zdjęć jest Krzysztof Gawor

ŻYCZENIA METROPOLITY KATOWICKIEGO DLA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA Z OKAZJI PATRONALNEGO ŚWIĘTA

sob., 10/17/2020 - 12:58

Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia!

Święto patronalne Służby Zdrowia, które obchodzimy 18 października, w sposób oczywisty kieruje naszą myśl ku lekarzom, co jest o tyle naturalne, że Wasz patron – św. Łukasz, ewangelista, zgodnie z przekazem tradycji był z zawodu lekarzem. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że w procesie ratowania zdrowia i życia ludzkiego uczestniczy cały zespół medyczny, a więc również pielęgniarki i pielęgniarze, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, inni pracownicy szpitali i przychodni, bez których bardzo często sami lekarze pozostawaliby bezradni. Wszyscy oni są ważni i mają swoje miejsce w systemie ochrony zdrowia.

Z okazji Waszego święta wszystkim pracownikom Służby Zdrowia przesyłam szczere podziękowanie i wyrazy uznania. Zadania, których się podejmujecie, są wyjątkowe i wymagające. Każdego dnia z poświęceniem i oddaniem walczycie o cenny dar, którym jest ludzkie życie. Udzielacie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych nieraz okolicznościach.

Od kilku miesięcy ponosicie dodatkowy trud, związany z walką z epidemią COVID-19. Nie sposób znaleźć słów, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za Wasze poświęcenie oraz związany z poważnym ryzykiem fizyczny i psychiczny wysiłek na rzecz chorych i cierpiących.

Życzę wiele satysfakcji z wykonywanej pracy szczególnie w tym niełatwym czasie pandemii Sars-Cov-2. Życzę życzliwości i wdzięczności pacjentów i ich rodzin, wytrwałości w walce z „niewidzialnym wrogiem” i sił w zajmowaniu się tym dobrem, którym jest każdy człowiek i jego zdrowa egzystencja.

Chrześcijańska tradycja medyczna czerpała zawsze inspirację z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i z przykładu samego Chrystusa, który „przeszedł, dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich” (Dz 10,38). Trwajcie zatem w wiernej służbie człowiekowi, „utulajcie” egzystencjalny „płacz ludzkości” zgodnie z wymogami sumienia i na miarę dostępnych możliwości.

Trudno w przestrzeni aktywności Służby Zdrowia nie wspomnieć kapelanów szpitalnych, którzy w tych niezwykle trudnych warunkach niosą chorym pocieszenie i sakramentalne wzmocnienie.

W imieniu wiernych archidiecezji katowickiej i własnym życzę wszystkim tworzącym Służbę Zdrowia wszelkiego dobra, bezpieczeństwa i wytrwałości oraz wiele radości z pełnienia tej wyjątkowej służby.

Zapewniam o pamięci w modlitwie. Przyjmijcie dar modlitwy i Mszy św., którą w niedzielę, 18 października odprawię za całą Służbę Zdrowia, za Wasze Rodziny i za Waszych podopiecznych.

Wszystkim odważnie ratującym ludzkie życie i poświęcającym się na rzecz drugiego człowieka z wiarą błogosławię.

Z wyrazami szacunku.

+Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 18.10.2020 r.

List otwarty abp. Skworca do Dyrektora Pogotowia Ratunkowego

czw., 10/15/2020 - 16:53

Metropolita katowicki przesłał słowa podziękowania i uznania w związku z Dniem Ratownictwa Medycznego.

Szanowny Panie Dyrektorze!

Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego na ręce Pana Dyrektora przesyłam wyrazy szczerego uznania i podziękowanie dla wszystkich ratowników, lekarzy, pielęgniarek, dyspozytorów medycznych pracujących w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach.

Zadania, których się podejmujecie, są szczególne i wyjątkowe. Każdego dnia z poświęceniem i oddaniem walczycie o ten najcenniejszy dar, jakim jest ludzkie życie. Udzielacie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i niesiecie nieocenioną pomoc ludziom w dramatycznych dla nich okolicznościach. Wasza praca wymaga zawodowego profesjonalizmu, odwagi oraz umiejętności panowania nad stresem i emocjami.

Od kilku miesięcy ponosicie dodatkowy wysiłek, związany z walką z epidemią Covid-19. Nie sposób znaleźć słów, aby wyrazić szacunek i wdzięczność za Wasze poświęcenie, fizyczny i psychiczny wysiłku oraz wkład w pokonywaniu „niewidzialnego wroga”.

W imieniu własnym i wiernych archidiecezji katowickiej życzę dobrego zdrowia, sił, wytrwałości oraz wiele satysfakcji z pełnienia tej wyjątkowej służby. Zapewniam o pamięci w modlitwie i podczas Mszy św., a wszystkim odważnie ratującym ludzkie życie z wiarą błogosławię.               

Z wyrazami szacunku.

+Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita katowicki

Katowice, 13.10.2020

Święto Ratownika Medycznego

czw., 10/15/2020 - 14:53

Szanowni Państwo,

 

Z okazji Waszego dorocznego święta pragniemy złożyć serdeczne życzenia wszystkim Ratownikom Medycznym.

 

W najnowszej encyklice Fratelli tutti Papież Franciszek napisał: Służba zawsze patrzy w twarz brata, dotyka jego ciała, czuje jego bliskość, a nawet w pewnych przypadkach „znosi” ją i zabiega o jego rozwój.

 

Dziękując za Waszą ofiarną, odpowiedzialną, profesjonalną służbę życzymy, załączając dar modlitwy, aby starczyło Wam sił fizycznych i duchowych; aby zawsze dana Wam była łaska zdążenia na czas z pomocą człowiekowi cierpiącemu.

W tym szczególnie trudnym czasie pandemii niech towarzyszy Wam osobista odwaga i solidarność z chorym, za którą najcenniejszym darem niech będzie wdzięczność.

 

Wam i Waszym Rodzinom życzymy głębokiego pokoju serc i pogłębienia wzajemnych relacji.

 

 

Krajowe Duszpasterstwo

Służby Zdrowia

Spotkanie formacyjne pracowników Służby Zdrowia w parafii św. Antoniego w Rybniku

śr., 10/07/2020 - 09:58

Duszpasterstwo Służby Zdrowia pragnie docierać do jak największej liczby pracowników Służby Zdrowia. Dlatego też już nie tylko parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (spotkania na Mariackiej) będą miejscem formacji lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, opiekunów medycznych, rehabilitantów, psychologów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, farmaceutów, pracowników administracji. Zapraszamy pracowników Służby Zdrowia, którzy są z okolic Jastrzębia, Rybnika, Wodzisławia, Żor, Knurowa na spotkanie do kaplicy i salek przy Parafii św. Antoniego w Rybniku, we wtorek 27 października br.  Początek godz. 19.00.  Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Marka Bernackiego chcemy się spotykać cyklicznie co miesiąc w każdy czwarty wtorek miesiąca.

KOMUNIKAT KOMISJI DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW KEP

śr., 10/07/2020 - 09:46

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii św. na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne.

Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię św. na rękę jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej”, z założeniem, że czynią to bez uszanowania, którego domaga się św. Paweł w 1 Liście do Koryntian. Co prawda Sobór Trydencki używa tego fragmentu na przypomnienie o godnym i pełnym czci przyjmowaniu Ciała Pańskiego, ale nadaje mu również wymiar duchowy, ukazując że niegodnym jest przyjmowanie Komunii w grzechu (Dekr. o Euch., sesja 13: 1/A, r. 7). Dodajmy, że słowo „niegodne” oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za „godny” zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii św., wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła.

Nie można też stwierdzić, iż Komunia św. na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92). Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn „mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię św. na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii.

Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12). Szafarze nie mogą twierdzić, że samo udzielenie Komunii na rękę stanowi niebezpieczeństwo profanacji, jeśli wierny z wiarą i szacunkiem prosi o tę formę Komunii. Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu potępiać. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła. Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią.

Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do
gubienia okruszyn Hostii. W tym celu powinni dbać o jakość stosowanych do Mszy hostii, z wielką uwagą dbając o to, aby się nie kruszyły i nie pozostawiały na dłoniach wiernych okruszyn. Warto też przypomnieć za Mszałem, że „ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że „zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii.

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 3 października 2020 r.

 

ŚWIETO PATRONALNE SŁUŻBY ZDROWIA

czw., 10/01/2020 - 15:02

ZAPROSZENIE

 

Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia

 

Zapraszamy Was do uczestnictwa w obchodach Święta Patronalnego Służby Zdrowia, przypadające w święto św. Łukasza, w niedzielę 18 października 2020 r. do krypty katedry.

 

Program uroczystości:

 

14.30   Koronka do Miłosierdzia Bożego prowadzona przez   
            pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3  
            w Rybniku-Orzepowicach            

 

14.45  Wprowadzenie  (ks. Marcin Niesporek, Diecezjalny 

            Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej)

 

15.00  Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Grzegorza

            Olszowskiego

 

16.15   Poczęstunek (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego
            w Katowicach)

 
 

Zapraszamy przynajmniej delegacje waszego szpitala wraz z pocztami sztandarowymi.

 

Szczęść Boże

 

Ks. Marcin Niesporek

Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

 

lek med. Barbara Kopczyńska

Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Oddział Śląski

SPOTKANIE KAPELANÓW Z ARCYBISKUPEM KATOWICKIM

wt., 09/22/2020 - 21:24

W auli Wydziału Teologicznego w Katowicach odbyło się coroczne spotkanie kapłanów posługujących w szpitalach, hospicjach i innych placówkach opiekuńczo-leczniczych. Wziął w nim udział także metropolita katowicki.

 

Tematem spotkania było podsumowanie posługi kapelanów w dobie pandemii SARS-CoV2. Prowadził je ks. Marcin Niesporek nowy diecezjalny duszpasterz służby zdrowia. – Czas pandemii pokazał, że w naszą posługę kapelanów trzeba zaangażować nie tylko wiarę, ale i rozum. Wielu z nas kapelanów, mimo, że niektóre oddziały były pozamykane, mieliśmy dyżury, byliśmy do dyspozycji nie tylko chorych, ale także ich rodzin, lekarzy, pielęgniarek. Wspieraliśmy w czasie pandemii to środowisko – powiedział ks. Niesporek.

Metropolita katowicki podziękował za posługę w czasie pandemii. – Wszyscy przeżywamy tę sytuację boleśnie, bo ona ogranicza naszą działalność duszpasterską. W szpitalach ta sytuacja była jeszcze trudniejsza. Dziękuję za wasze duszpasterstwo w takim zakresie, jakim jest to możliwe. Bardzo ważnym aspektem jest bycie do dyspozycji chorych i personelu medycznego – powiedział abp Skworc.

Metropolita katowicki zachęcił kapelanów do utrzymywania kontaktu z podopiecznymi. - Jedna forma naszego duszpasterstwa pozostaje bez ograniczeń, a tą formą jest towarzyszenie i modlitwa. Nie zapominajcie o tej formie. Szczególnie teraz jeszcze bardzie towarzyszcie chorym poprzez waszą modlitwę i bycie dla nich – podkreślił. Jednocześnie wezwał do bycia kreatywnymi w szukaniu nowych form działania i oddziaływania.

Uczestnicy spotkania wysłuchali świadectwa pani doktor Moniki Boryń, oddelegowanej do pracy w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Raciborzu. Lekarka podzieliła się swoim doświadczeniem wśród chorych na Covid-19 oraz refleksją na temat posługi kapelana widzianej od strony personelu medycznego.

Ks. prof. UŚ Antoni Bartoszek przedstawił wyniki swoich badań dotyczących posługi kapelana szpitalnego i nowych wyzwań w czasie pandemii. Badania te przeprowadzone zostały na podstawie ankiet dostarczonych przez kapelanów.

W archidiecezji katowickim pracuje 65 kapelanów, wśród których 45 posługuje w szpitalach.

SPOTKANIE FORMACYJNE NA MARIACKIEJ, 23.09.2020 R.

pon., 09/21/2020 - 20:48
Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach. Temat: „O NIEKTÓRYCH KWESTIACH MORALNYCH DOTYCZĄCYCH SZCZEPIEŃ”, prelegent: dr Sebastian Gałecki, filozof (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie) Termin: Środa 23.09.2020 r. godz. 18.40   Program spotkania: 18.40 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze 19.00 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego, po mszy spotkanie w sali Jana Pawła II 19.45 prelekcja i poczęstunek 21.00 Apel Jasnogórski i planowane zakończenie spotkania

SPOTKANIE KAPELANÓW

pon., 09/07/2020 - 10:48

Kapelanów szpitali, hospicjów, Domów Pomocy Społecznej i  ośrodków pielęgnacyjnych zapraszamy na spotkanie formacyjne z udziałem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, we wtorek 22 września, o godz. 16.00 w auli Wydziału Teologicznego UŚ. Spotkanie to odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Prosimy kapelanów o zabranie ze sobą maseczek.

Strony