Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

Subskrybuj Kanał Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
Zaktualizowano: 2 godziny 25 minut temu

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy

śr., 06/16/2021 - 10:29

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbędzie się w sobotę, 20 listopada br., w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro.

- Beatyfikacja jest bez wątpienia bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego Kościoła lokalnego. Cieszę się, że nasz Hanik zostanie ogłoszony błogosławionym. Długo na to czekał, my zresztą także. Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się okazją do wzmocnienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji w tym niełatwym czasie wychodzenia z pandemii – zaznacza abp Wiktor Skworc.

Swojej radości nie ukrywa także ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego. - Czas pandemii pokazał nam, że musimy uczyć się cierpliwości. Czekaliśmy więc cierpliwie na decyzję w sprawie daty beatyfikacji. Teraz prośmy Opatrzność, żebyśmy mogli bez przeszkód uczestniczyć w wyniesieniu na ołtarze męczennika z Górnego Śląska – mówi ks. Bednarski.

- Potrzebne nam są trwałe punkty odniesienia i wyraźne świadectwo tych, którzy oddali życie z miłości do Chrystusa. To może pomóc nam odnowić zapał wiary – dodaje postulator.

Pierwotna data uroczystości zaplanowana na 17 października 2020 roku musiała zostać odwołana i przeniesiona ze względu na niepewną i dynamiczną sytuację związaną z pandemią. - Wprowadzone obostrzenia uniemożliwiały przeprowadzenie beatyfikacji w ogólnodostępnej formie. Zależało nam, aby każdy chętny wierny mógł osobiście wziąć udziału w tej uroczystości – powiedział ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Przygotowaniami do beatyfikacji kieruje powołany w 25 lutego 2020 Zespół Organizacyjny, który z wraz wybuchem pandemii musiał ograniczyć działalność i aktywność. 

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 i trwał do 5 września 2015 roku. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 roku.

Pielgrzymi w Lourdes bez paszportów covidowych

pt., 06/11/2021 - 08:17

Sanktuarium w Lourdes nie będzie wymagać od pielgrzymów paszportów sanitarnych, by tak mogło się stać na niektóre wydarzenia wciąż będę obowiązywały limity wiernych. Poinformował o tym rektor tego maryjnego sanktuarium zapowiadając całą serię wakacyjnych inicjatyw, które, jak podkreślił, mają sprawić, że Lourdes znów zacznie tętnić życiem i modlitwą.

Beata Zajączkowska – Watykan 

Ks. Olivier Ribadeau Dumas poinformował, że od 1 lipca wznowione zostaną wieczorne procesje ze świecami, a przed grotą będzie sprawowana Msza z udziałem pielgrzymów. Nowością w ofercie sanktuarium będą sakralne recitale, które do Lourdes mają przyciągnąć pielgrzymów i turystów. Zarówno władzom sanktuarium, jak i burmistrzowi miasteczka zależy na tym, by zatrzymywali się oni na kilka dni. Chodzi o to, by reaktywować sieć restauracyjno-hotelową, która w czasie pandemii najbardziej ucierpiała, a stanowi główne źródło utrzymania mieszkańców tego regionu.

„Zależy na tym, by nie tylko ożywić życie religijne, ale i obudzić lokalną gospodarkę” – podkreśla ks. Ribadeau Dumas. Służyć temu ma m.in. inicjatywa kulturalna „Noce w Lourdes”, która będzie swoistego rodzaju festiwalem. W porozumieniu z władzami sanitarnymi ustalono, że w koncertach jednorazowo będzie mogło uczestniczyć tysiąc osób. Rektor przypomniał zarazem, że w sanktuarium może zmieścić się 30 tys. osób, ale na tę chwilę trzeba będzie jeszcze poczekać. „Jesteśmy przekonani, że w czasie wakacji do Lourdes przybędzie dużo więcej pielgrzymów niż przed rokiem. Najwięcej osób spodziewamy się tradycyjnie w sierpniu” – podkreślił rektor sanktuarium maryjnego, przypominając, że Lourdes  jest znakiem jedności w modlitwie, która nawet w czasie ograniczeń pandemicznych nieustannie płynęła z tego miejsca, w różnych językach, na cały świat. 

 

Źródło: vaticannews

Dzień skupienia dla pracowników służby zdrowia

pon., 06/07/2021 - 10:56

W niedzielę 20 czerwca 2021 r., zapraszamy pracowników służby zdrowia i kapelanów szpitalnych na dzień skupienia kończący rok formacyjny, który odbędzie się w salkach parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W ramach dnia skupienia przewidziana jest Eucharystia, konferencja ks. dra Tomasz Kusza, „Słowo Boże o sobie – autopromocja biblijna” oraz poczęstunek. Początek o godz. 15.00.

VI Webinarium dla kapelanów

pon., 06/07/2021 - 10:54

W środę 9 czerwca w godzinach od 19:30 do 21:00 odbędzie się na platformie Zoom ( https://us02web.zoom.us/j/84130420188 ) kolejne już VI Webinarium dla kapelanów podejmujące tematykę związaną z programem wsparcia dla chorych na Covid-19 „Bądź przy mnie”. Tematyka kolejnego spotkania będzie poruszała zagadnienie przekazywania trudnych wiadomości przez lekarza choremu na nowotwór. Przypominamy o obowiązku uczestnictwa kapelanów w tym spotkaniu w ramach stałej formacji. Zgłoszenie swojej obecności prosimy kierować na adres: spotkania_ptodm@mp.pl, lub dsz.katowice@gmail.com.

 

Dla optymalnego uczestnictwa sugerujemy korzystanie z aktualnej wersji aplikacji ZOOM (w przypadku osób, które już korzystają z aplikacji prosimy o aktualizację oprogramowania):
https://zoom.us/client/latest/ZoomInstaller.exe

 

 

Spotkanie formacyjne - nowy link i instrukcja spotkania

śr., 05/26/2021 - 13:22

Przesylam jeszcze raz link do spotkania, wcześniejszy był błędny

https://zoom.us/j/4223355654?pwd=M0JFRHBBSkQrYnJIVVdlOXY2RUxpQT09

 

 Meeting ID: 422 335 5654

Passcode: medycy

 

ks. Marcin

 

 

Rozpoczęłą się 97. Pielgrzymka pracowników służby zdrowia na Jasną Górę

sob., 05/22/2021 - 23:22

Po „zastrzyk duchowy”, nadzieję i wsparcie na Jasną Górę przybywa 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Zainaugurował ją Apel Jasnogórski z rozważaniami bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Msza św. sprawowana będzie jutro (niedziela) o godz.11.00 na szczycie.

- Matko dziękujemy Ci za lekarzy, pielęgniarki, wolontariuszy, których serca pobudziłaś do niesienia pomocy w czasie pandemii - mówił bp Kamiński.

- Powoli wychodzimy z trudnej sytuacji, ale wychodzimy poturbowani, bo to ogromny wysiłek, by ratować życie innych. Wielu naszych kolegów i koleżanek też się zakaziło - powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia. Zaznaczył, że na skutek covidu zmarło 222 lekarzy i 161 pielęgniarek.

„Przychodzimy do Domu Matki po uśmiech i nadzieję, ale jako Jej dzieci przychodzimy z bólem, bo wiele osób z naszego środowiska zmarło”, dodał.

Krajowy duszpasterz zauważył, że w walkę z pandemią włącza się także wielu kapłanów, kapelanów szpitalnych i tych, którzy jako wolontariusze zgłosili się do posługi w szpitalach tymczasowych. - I dla nas to niezwykłe doświadczenie, które nas wiele nauczyło. Teraz przyjdzie czas na wyciąganie wniosków - powiedział.

Pielgrzymka to też czas modlitwy i wdzięczności Boga i wszystkich pracowników służby zdrowia za ich trud pracy, wysiłek i poświęcenie.

W niedzielę, 23 maja o 8.45 uczestnicy pielgrzymki rozpoczną modlitwę i wysłuchają konferencji ks. dr. Grzegorza Cyrana z diec. zielonogórsko-gorzowskiej pt. „Czy wrażliwość w pracy z chorymi jest jeszcze dzisiaj możliwa?”.

Główny punktem pielgrzymki będzie Msza św., której o godz. 11.00 przewodniczyć będzie bp Stefan Regmunt, wieloletni przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.

Pielgrzymkę poprzedził dziś dzień skupienia.

Izabela Tyras

Spotkanie formacyjne pracowników slużby zdrowia i kapelanów

sob., 05/22/2021 - 13:47

Kolejne spotkanie formacyjne pracowników służby zdrowia i kapelanów odbędzie się w  środę 26 maja 2021 r. Rozpocznie się Eucharystią sprawowaną w waszej intencji o godz. 18.00 w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, przez kanał youtube dostępny na stronie parafii. O godz. 19.30 odbędzie się wykład ks. prof. dr hab. Antoniego Bartoszka, pt. „GENDER – ZAGROŻENIE I WYZWANIE” dostępny na platformie Zoom. Proszę więc o zainstalowanie programu i wejście na link: https://zoom. us/j/4223355654? pwd= M0JFRH BBSkQrYnJI VVdlOXY2R UxpQT09

PIELGRZYMKA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA NA DOLNY ŚLĄSK

pt., 05/21/2021 - 21:31

PIELGRZYMKA PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA

NA DOLNY ŚLĄSK

 

Brzeg - Trzebnica – Wrocław – Jawor – Legnickie Pole

 

14-16.06. 2021

 

1 dzień:                                                                                                                       

Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych. Przejazd do Trzebnicy gdzie nawiedzimy Bazylikę i Sanktuarium św. Jadwigi. Następnie udamy się do Brzegu. Zobaczymy Zamek Piastów Śląskich i kościół św. Mikołaja.

Krótkie zwiedzanie starego miasta. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Wrocławia.

 

2 dzień:

Śniadanie. Zwiedzanie Wrocławia – zobaczymy Panoramę Racławicką, Ogród Botaniczny. W godzinach popołudniowych wizyta na Ostrowie Tumskim, zobaczymy katedrę  św. Jana Chrzciciela, kościół św. Krzyża. Następnie zwiedzimy rynek Starego Miasta oraz kościoły św. Elżbiety i św. Marii Magdaleny. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w ok. Wrocławia.

 

3 dzień:

Śniadanie. Przejazd do Jawora, gdzie zwiedzimy ewangelicki Kościół Pokoju. W dalszej kolejności zobaczymy stare miasto oraz średniowieczny zamek.

Następnie udamy się na Legnickie Pole -  miejsce bitwy z Tatarami w roku 1241. Nawiedzimy kościół św. Jadwigi i dawny klasztor benedyktynów.  

 Cena: 660,- pln

 

Świadczenia:

 

- przejazd autokarem (klimatyzacja, wc, napoje – kawa, herbata za 3 zł.)

- 2 noclegi w hotelu – pokoje 2-3 osobowe z łazienkami

- 2 śniadania, 2 obiadokolacje

- opieka pilota

- ubezpieczenie NNW.

 

 

Na  bilety wstępu do odwiedzanych obiektów, parkingi, przewodników należy przeznaczyć kwotę ok. 120 pln (kwota ta jest integralną częścią ceny i nie podlega rozliczeniu)

 

Zapisy na mail: dsz.katowice@gmail.com, podając imię i nazwisko, pesel, telefon

wpłata zaliczki 200 zł. na konto: ING Bank Śląski, Rachunek Bankowy: 09105014031000002282599212

 

PIELGRZYMKA WRZEŚNIOWA DO MEDUGORJE I SANKTUARIÓW CHORWACKICH

pon., 05/17/2021 - 09:25

PIELGRZYMKOWYM SZLAKIEM

medziugorje i sanktuaria chorwackie

Termin: 20 –28 września 2020          

Cena: 350EUR + 690PLN

 

 

RAMOWY PROGRAM PIELGRZYMKI

1. dzień: Msza św., a następnie wyjazd, przejazd przez Czechy, Słowację, Węgry, do Chorwacji, Ludbreg – miejsce cudu Eucharystycznego, obiadokolacja i nocleg.

2. dzień: Msza św, śniadanie, przyjazd do Omisza rejs łódkami kanionem rzeki Cetiny, czas wolny na plażowanie, przejazd do Medziugorja, zakwaterowanie w pensjonacie, obiadokolacja i nocleg.

3. dzień: Wspólne wyjście na Górę Objawień, śniadanie, spotkanie we Wspólnocie Cenacolo, czas wolny, obiad, udział w nabożeństwie wieczornym, nocleg.

4. dzień: śniadanie, wyjazd do Gradaca - plażowanie, obiad, udział w nabożeństwie wieczornym, nocleg.

5. dzień: śniadanie, wyjazd do Opuzen. Rejs łódkami po rzece i kanałach rzeki Neretwy. Obiad regionalny przy muzyce, udział w nabożeństwie wieczornym, kolacja, nocleg.

6. dzień: Wspólne wyjście na Górę Kriżevac (Droga Krzyżowa), śniadanie, wyjazd na Kravice – plażowanie, obiad, udział w nabożeństwie wieczornym, nocleg.

7. dzień: śniadanie, wyjazd do Mostaru - zwiedzanie muzułmańskiej części miasta: Meczet, Dom Turecki, Kamienny Most. Obiad, udział w nabożeństwie wieczornym, nocleg.

8. dzień: Po śniadaniu wyjazd z Medziugorja, zwiedzanie Zagrzebia - katedra, „krwawy most”, kościół św. Marka, plac Bana Jelaczicia. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w okolicy Zagrzebia.

9. dzień: Msza św., śniadanie, nawiedzenie sanktuarium MB Bystrzyckiej, przejazd do Polski przez Słowenię, Austrię, Czechy. W Czechach postój na obiad (płatny indywidualnie). Przyjazd do Bujakowa około 20:00

 

Program jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

 

Informacje dodatkowe:

 • W programie przewidziana jest codzienna Msza święta.

 

 • Cena pielgrzymki obejmuje:
  • przejazd klimatyzowanym autokarem,
  • 8 noclegów w hotelach lub pensjonatach **/***,
  • wyżywienie: śniadanie (8) i obiadokolacja (8),
  • wino i woda do obiadokolacji,
  • opieka pilota,
  • Ubezpieczenie KLiA, CP do kwoty 20.000 EUR,
  • Ubezpieczenie NNW do kwoty 4.000 EUR,
  • Składkę na UFG – 10PLN

 

 • Cena pielgrzymki nie obejmuje:
  • Dodatkowych napojów do kolacji,
  • Biletów wstępu, ok. 60EUR,
  • Dopłaty do pokoju jednoosobowego – 90EUR,
  • Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji KRiT – 2,5 lub 5% ceny.
 • Proponowane wpłaty:
  • Do uzgodnienia z organizatorem

 

 • Należy zabrać radio lub telefon ze słuchawkami – modlitwy wieczorne w Medziugorju są tłumaczone symultanicznie.
 • Dzieciom i młodzieży przysługują zniżki za bilety wstępu – po okazaniu ważnej legitymacji.

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu – wtorek, czwartek, sobota

Adoracja Krzyża Świętego - piątek

 

 

Kontakt:

ORBI

ul. 11 Listopada 60-62 lok. 303

43-300 Bielsko-Biała

Renata Juraszek

Tel.: 601 706 984

Marcin Kwaśny

Tel.: 695 936 289

e-mail: biuro@orbipielgrzymki.pl

www.orbipielgrzymki.pl

 

 

SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PIELĘGNIARKI, PIELĘGNIARZA I POŁOŻNEJ

wt., 05/11/2021 - 13:34

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej. To święto tych, których praca jest w pierwszym rzędzie służbą życiu i zdrowiu ludzi, czyli temu, co jest podstawowym dobrem każdej osoby ludzkiej. Pielęgniarki, pielęgniarze i położne są wezwani do tego, by – w miłości wobec chorych i cierpiących – być żywym obrazem Chrystusa i Jego Kościoła.

Z tej okazji ‒ w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – pragnę złożyć wszystkim osobom należącym do tych grup zawodowych, jak najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazić wdzięczność za trud i poświęcenie wkładane w pełnienie tej odpowiedzialnej i jakże potrzebnej pracy. Wdzięczność moja ‒ oraz jak sądzę milionów naszych Rodaków ‒ jest tym większa, że obecnie praca ta wykonywana jest w sytuacji pandemii, z jaką w ostatnich miesiącach zmaga się cały świat. Są to okoliczności nadzwyczajne, a służba taka ‒ przy zagrożeniu własnego zdrowia i życia ‒ wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim odwagi, hartu ducha oraz umiejętności postrzegania swej pracy jako misji i służby wobec drugiego człowieka. Dzięki takiemu nastawieniu ‒ mimo ogromnego wysiłku, nadgodzin oraz zmęczenia ‒ każdy pacjent może otrzymać coś więcej niż tylko pomoc medyczną.

Posługa pielęgniarek to nie tylko zabiegi pielęgnacyjne czy medyczne świadczone wobec chorych. To również osobiste „wczuwanie się”, „wzruszanie”, „empatia” z osobą chorego. W potocznym rozumieniu jest to postawa współodczuwania tego, co przeżywają chorzy. Papież w tegorocznym Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego zachęca nas do okazania uwagi cierpiącemu przez przyjmowanie postawy miłosiernego Samarytanina. Wzywa do zatrzymania się, wysłuchania, nawiązania bezpośredniej i osobistej relacji z drugim człowiekiem, okazywania mu empatii i wzruszenia.

Przy tej okazji, chciałbym podziękować także wszystkim rodzinom pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych za cierpliwość w znoszeniu nieobecności najbliższych, których posługa wymaga często dodatkowych godzin spędzonych z chorymi i potrzebującymi.

Modlę się o życie wieczne dla tych pracowników służby zdrowia, którzy oddali swoje życie w związku z pełnioną służbą w czasie pandemii. Ufam, że dobry Bóg okaże im wszystkim swoje miłosierne oblicze, tak jak im je okazywał wcześniej w chorych i cierpiących, którym służyli.

Wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym z serca błogosławię!

Warszawa, dnia 11 maja 2021 roku

 

V Webinarium dla kapelanów

ndz., 05/09/2021 - 14:46

Kapelanów szpitalnych zobowiązujemy do obecności w kolejnym już V Webinarium podejmującym tematykę związaną z programem wsparcia dla chorych na Covid-19 „Bądź przy mnie”. Początek 13 maja 2021 (czwartek) w godzinach od 19:30 do 21:00. Tematyka kolejnego spotkania będzie poruszała zagadnienia współpracy kapelana z personelem medycznym, postępowania  kapelana wobec osób dotkniętych chorobami zakaźnymi. Zgłoszenie swojej obecności prosimy kierować na adres: spotkania_ptodm@mp.pl. Zgłoszseni kapelani są proszeni o wejście na link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/83051214868

 

Dzień Skupienia dla medyków

ndz., 05/09/2021 - 14:39

22 maja 2021 roku

Jasna Góra

Dzień skupienia środowiska medycznego

 

Program:

10.00 - zawiązanie wspólnoty

          - konferencja

12.00 - modlitwa Regina coeli,  

- konferencja

13.00 - przerwa obiadowa

15.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu

          - sakrament Pojednania i Pokuty

          - Litania loretańska

16.30 - Eucharystia, wigilia uroczystości Zesłania Ducha Świętego

          - zakończenie dnia skupienia

 

Prowadzący: o. Mariusz Chyrowski CSsR

 

Miejsce: kaplica św. Józefa w Halach Jasnogórskich (ul. Klasztorna)

 

Zgłoszenia indywidualne i grupowe (dla celów logistycznych) prosimy przesyłać do 21 maja br. na adres: duszpasterstwosz@wp.pl

 

Spotkanie odbędzie się z zachowaniem przepisów sanitarno-epidemicznych.

 

Serdecznie zapraszamy!

V Webinarium dla kapelanów

sob., 05/08/2021 - 09:53

Kapelanów szpitalnych zobowiązujemy do obecności w kolejnym już V Webinarium podejmującym tematykę związaną z programem wsparcia dla chorych na Covid-19 „Bądź przy mnie”. Początek 13 maja 2021 (czwartek) w godzinach od 19:30 do 21:00. Tematyka kolejnego spotkania będzie poruszała zagadnienia współpracy kapelana z personelem medycznym, postępowania  kapelana wobec osób dotkniętych chorobami zakaźnymi. 

Zgłoszenie swojej obecności prosimy kierować na adres: spotkania_ptodm@mp.pl. Zgłoszonym kapelanom zostanie przesłany drogą mailową link do spotkania na platformie Zoom. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat wydany przez Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie.

KWIETNIOWE SPOTKANIE

czw., 04/15/2021 - 09:23

Pracowników Służby Zdrowia oraz kapelanów zapraszamy na spotkanie formacyjne, w  środę 28 kwietnia 2021 r., które rozpocznie się Eucharystią sprawowaną w intencji medyków i kapelanów o godz. 18.00 w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, przez kanał youtube dostępny na stronie parafii. O godz. 19.30 odbędzie się wykład dr n. med. Piotra Garbocza, pt. „Medyczne uwarunkowania męki i śmierci Jezusa z Nazaretu” dostępny na platformie meet.google (wejście przez link: https://meet.google.com/vuu-uxik-hbr).

KWIETNIOWE SPOTKANIE

czw., 04/15/2021 - 09:23

Pracowników Służby Zdrowia oraz kapelanów zapraszamy na spotkanie formacyjne, w  środę 28 kwietnia 2021 r., które rozpocznie się Eucharystią sprawowaną w intencji medyków i kapelanów o godz. 18.00 w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, przez kanał youtube dostępny na stronie parafii. O godz. 19.30 odbędzie się wykład dr n. med. Piotra Garbocza, pt. „Medyczne uwarunkowania męki i śmierci Jezusa z Nazaretu” dostępny na platformie meet.google (wejście przez link: https://meet.google.com/vuu-uxik-hbr).

IV WEBINARIUM DLA KAPELANÓW

czw., 04/15/2021 - 09:20

Polskie Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie organizuje dla kapelanów szpitalnych kolejne już Webinarium podejmujące zagadnienia związane z programem wsparcia dla chorych na Covid-19 „Bądź przy mnie”. Kolejne już spotkanie odbędzie się w dniu 15 kwietnia 2021 (czwartek) w godzinach od 19:30 do 21:00. W obecnej sytuacji epidemicznej szkolenia są niezwykle istotne, stąd usilnie zachęcamy kapelanów do obecności na nich. Zgłoszenie swojego uczestnictwa wysyłamy na adres: spotkania_ptodm@mp.pl

IV WEBINARIUM DLA KAPELANÓW

czw., 04/15/2021 - 09:20

Polskie Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie organizuje dla kapelanów szpitalnych kolejne już Webinarium podejmujące zagadnienia związane z programem wsparcia dla chorych na Covid-19 „Bądź przy mnie”. Kolejne już spotkanie odbędzie się w dniu 15 kwietnia 2021 (czwartek) w godzinach od 19:30 do 21:00. W obecnej sytuacji epidemicznej szkolenia są niezwykle istotne, stąd usilnie zachęcamy kapelanów do obecności na nich. Zgłoszenie swojego uczestnictwa wysyłamy na adres: spotkania_ptodm@mp.pl

STANOWISKO ZESPOŁU BIOETYCZNEGO KEP W SPRAWIE NIEKTÓRYCH SZCZEPIONEK

czw., 04/15/2021 - 09:18

Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi – napisał w Stanowisku bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Bp Wróbel zauważył, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. „Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny” – napisał i dodał, że „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”.

Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. „Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – podkreślił w dokumencie. Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Strony