Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

Subskrybuj Kanał Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
Zaktualizowano: 59 minut 58 sekund temu

Konferencja Dehumanizacja Medycyny w Katowicach 23 marca 2019 r.

śr., 03/13/2019 - 13:37

DEHUMANIZACJA MEDYCYNY - POSTSCRIPTUM

23 marca 2019 r. Studio Koncertowe im. J. Haralda,

Polskie Radio Katowice (ul. Ligonia 29, Katowice)

                Przed konferencją:

Uroczysta Msza święta z okazji Jubileuszu 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich                         

w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach (godz. 9.00 – 10.00), ul. Plebiscytowa 49A, Katowice

10.00 rejestracja uczestników

10.30 – 10.40– otwarcie konferencji 

10.40 – 11.30– Jubileusz 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, wręczenie medali zasłużonym Członkom Stowarzyszenia.

11.30 – 12.00 – Finansjalizacja polskiej ochrony zdrowia w kontekście relacji lekarz – pacjent -      
dr n. med. Marcin Jabłoński, 
lekarz chorób wewnętrznych i specjalista psychiatrii, certyfikowany psychoterapeuta Sekcji Naukowej Psychoterapii i Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek komitetu naukowego czasopism: „Psychoonkologia” i „Psychiatria”. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Psychologii Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum w Krakowie.

12.00 – 12.30 –  By słowo było (po)mocą – o wybranych aspektach komunikacji medycznej 
- dr hab. n. hum. Danuta Krzyżyk
, Adiunkt w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu  Śląskiego w Katowicach, członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, przew. Zespołu Ortograficzno- Onomastycznego Rady Języka Polskiego, członek Koła Współpracowników Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego.

12.30 – 13.00  – Społeczne skutki postępu w medycynie –  ks. dr hab. prof. UŚArkadiusz Wuwer, Adiunkt w Katedrze Teologii Moralnej  i Katolickiej Nauki Społecznej UŚ w Katowicach

13.00 – 13.15 – przerwa kawowa

13.15 – 14.15 – panel dyskusyjny

Paneliści:

  • ks. dr hab. n. teolog. prof. UŚ Antoni Bartoszek, Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach
  • prof. dr hab. n. med.Jan Duława, Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki i Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych SUM, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • dr n. med.Elżbieta Kortyczko, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
  • dr n. med.Jacek Kozakiewicz, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie    
  • prof. dr hab. n. med.Jarosław Markowski, Wiceprezes ORL w Katowicach, Przewodniczący Komisji ds. Etyki  Lekarskiej ORL w Katowicach
  • moderator: red. Anna Sojka

 14.15 – zakończenie konferencji, poczęstunek 

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach 27.03.2019 r.

śr., 03/13/2019 - 10:57

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Gość specjalny - s. Violena Jaskuła, karmelitanka Dzieciątka Jezus, lekarz kardiolog 

Temat: Duchowość karmelitańska na współczesne czasy dla pracowników Służby Zdrowia 

Termin: Środa 27.03.2019 r. godz. 18.40

 

Program spotkania:

18.40 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze

19.00 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego, po mszy spotkanie w sali Jana Pawła II

21.00 - planowane zakończenie spotkania

Spotkania formacyjne na Mariackiej

Rekolekcje Wielkopostne 2019

pon., 03/04/2019 - 10:23

Rekolekcje dla pracowników Służby Zdrowia tradycyjnie mały miejsce w 4 miejscach naszej Archidiecezji:

1. Katowice, dom katechetyczny parafii Mariackiej NPNMP w Katowicach plac Emila Szramka 1, termin 14-17.04.2019 r. godz 19.00, rekolekcjonista ks. dr Damian Bednarski 

2. Rybnik, kaplica szpitalna w Szpitalu Wojewódzkim nr 3, termin 11-13.04.2019 r. godz. 19.00., rekolekcjonista: ks. Rafał Borkowy

3. Tychy, kaplica Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, 11-13.03.2019 godz. 18.30, rekolekcje ewangelizacyjne: pan Benon Wylęgała, założyciel Filmowego Ruch Ewnagelizacyjnego z Bielska-Białej

4. Jastrzębie, kaplica w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2, termin 2019 r. godz. 16.00, Rekolekcjonista z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jastrzębiu Zdroju.

Rekolekcje Wielkopostne

Światowy Dzień Chorego w Archidiecezji Katowickiej

czw., 01/31/2019 - 21:48

Dnia 11 lutego, w Światowym Dniu Chorego, w intencji chorych naszej archidiecezji odprawię o godz. 10.00 Mszę św. w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. Będzie ona transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM.

Zapraszam do duchowej łączności, a także do tworzenia przez chorych wspólnoty Apostolstwa Chorych, wspierającej dzieła ewangelizacyjne i misyjne. Wszystkich serdecznie zachęcam do solidarności z chorymi, do modlitewnego towarzyszenia im i ich bliskim.

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Niech pamięć o naszym obdarowaniu skłania nas do bezinteresownej, braterskiej i siostrzanej pomocy każdemu choremu. Niech jej wyrazem będzie w Dniu Chorego modlitwa i solidarna pomoc.

Za trudną i odpowiedzialną pracę, za posługę chorym składam serdeczne podziękowanie wszystkim pracownikom służby zdrowia. Jej mocnym i skutecznym wsparciem są rodziny i bliscy chorego, kapelani szpitalni oraz armia wolontariuszy.

Każdego Chorego i wszystkich Was zawierzam Matce Bożej z Lourdes i z serca błogosławię!

 

Arcybiskup Wiktor Skworc Metropolita Katowicki

Kategorie:

17-ta Biała Niedziela na Mariackiej

śr., 01/30/2019 - 13:26

Duszpasterstwo Służby Zdrowia po raz 17-sty organizuje dzień solidarności z chorymi z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego zwany Białą Niedzielą.

Lekarze, pielęgniarki i kapelani w godz. od 9.30 do 14.00 pozostają do dyspozycji chorych i ich rodzin oraz opiekunów w domu katechetycznym parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach na placu ks. Emila Szramka 1. 

Do dyspozycji naszych gości pozostają pielęgniarki, które zrobią podstawowe badania jak pomiar cukru, ciśnienia i EKG. Będzie można porozmawiać z lekarzami następujących specjalizacji: kardiolog, laryngolog, internista, pediatra i neonatolog.

To co możemy dać najcenniejszego to swój czas poza godzinami pracy, podzielić się posiadaną wiedzą, udzielić konsultacji o tym gdzie szukać pomocy i w jaki sposób dbać o swoje zdrowie. Każdy będzie mógł wypowiedzieć swoje wątpliwości dotyczące stanu swojego zdrowia i zasięgnąć porady w jaki sposób wziąć samemu odpowiedzialność za swoje zdrowie. Zapewniamy atmosferę życzliwości, otwartości oraz chęć pomocy.

Jezus Chrystus obecny w drugim człowieku jest Tym, Któremu chcemy służyć. On nas jednoczy i sprawia, że w Nim wszyscy jesteśmy jedna wielką rodziną, w której każdy jest bratem i siostrą. Uczymy się wzajemnego szacunku w duchu miłości chrześcijańskiej. Czerpiemy siłę i wzorzec z miłości Pana Jezusa, który za nas oddał swoje życie na krzyżu i który przyszedł po to, aby służyć innym do końca. 

"Myślenie organizacyjne i miłość wymagają natomiast tego, aby była szanowana godność człowieka chorego i żeby był on zawsze stawiany w centrum procesu leczenia. Takie nastawienie winno cechować także chrześcijan pracujących w placówkach publicznych, którzy są powołani do tego, by przez swoją służbę dawali dobre świadectwo o Ewangelii".

Hasło przewodnie Światowego Dnia Chorego, które bedzie nam towarzyszyć w tym roku: « "Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie» (J 19, 26-27).

Biała Niedziela ma także wymiar duchowy, dlatego gromadzimy się na wspólnej mszy św. o godz. 11.30 w kaplicy domu katechetycznego, w czasie której modlimy się za wszystkich chorych o łaskę zdrowia.

Biała Niedziela
Kategorie:

18-ta Biała Niedziela na Mariackiej 3 II 2019 r.

śr., 01/30/2019 - 13:19

W niedzielę 3 II 2019 r. będzie miała miejsce po raz 18-sty Biała Niedziela w parafii Mariackiej.

W tym dniu dom katechetyczny parafii Mariackiej służy jako miejsce spotkania chorego z personelem medycznym. Wykfalifikowani medycy z różnych dziedzin (kardiolog, laryngolog, pediatra, neonatolog) służą swoją wiedzą i czasem. Panie pielęgniarki będą wykonywać badania EKG oraz pomiary cukru i ciśnienia. Pracownicy Służby Zdrowia w tym dniu ofiarowują swój czas, posiadaną wiedzę i umiejętności.

Papież Franciszek z okazji Światowego Dnia Chorego napisał, że obdarowywać można sobą i należy odróżnić to od czynności dawania. Ten dzień ma być darowaniem siebie w sposób bezinteresowny wszystkim, którzy zechcą skorzystać z naszego zaproszenia. Biała Niedziela poprzedza Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego każdego roku. 

Lekarze, pielęgniarki w godz. od 9.00 do 13.00 pozostają do dyspozycji chorych i ich rodzin oraz opiekunów w domu katechetycznym parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach na placu ks. Emila Szramka 1. 

 

Biała Niedziela
Kategorie:

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach 27.02.2019 r.

sob., 01/26/2019 - 16:19

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Gość specjalny - ks. Adrian Nowak - pasjonat muzyki, redaktor i recenzent w Magazynie Presto

Temat: Pomiędzy świętością a medycyną w muzyce

Termin: Środa 27.02.2019 r. godz. 18.40

 

Program spotkania:

18.40 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze

19.00 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego, po mszy spotkanie w sali Jana Pawła II

21.00 - planowane zakończenie spotkania

Spotkania formacyjne na Mariackiej
Kategorie:

Peregrynacja relikwii bł Hanny Chrzanowskiej w Archidiecezji Katowickiej

pt., 01/25/2019 - 20:24

Peregrynacjia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w Archidiecezji Katowickiej w ramach ogólnopolskiej peregrynacji organizowanej przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

 

Plan peregrynacji 17 I - 23 V 2019 r.

 

Rozpoczęcie peregrynacji:

17 I przekazanie relikwii od Krajowego Duszpasterza Służby Zdrowia z diecezji Warszawsko-Praskiej

18-20 I Rekolekcje zamknięte w Kokoszycach dla pracowników Służby Zdrowia

22 I Przedstawienie relikwiarza Księdzu Arcybiskupowi w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. 

23 I Spotkanie formacyjne pracowników Służby Zdrowia

 

Rejony Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej:

 

I rejon: Tychy, Mikołów, Lędziny, Pszczyna, Czechowice-Dziedzice,

Termin: 26 I – 10 II 2019 r.

Zajęte terminy:

26 I – 27 I Tychy Szpital Wojewódzki

27 I Apostolstwo Chorych – spotkanie w Panewnikach

9-10 II parafia św. Krzysztofa w Tychach

 

II rejon: Ruda Śląska, Chorzów, Nikiszowiec, Janów, Józefowiec,

Termin peregrynacji: 11 II – 17 III 2019 r.

Zajęte terminy:

11-17 II – Światowy Dzień Chorego w Orzegowie

18 II – 1 III Ruda Śląska, Chorzów

2-5 III O. Bonifratrzy – Katowice - Bogucice

6-10 III O. Kamilianie

 

III rejon: Piekary Śląskie, Siemianowice, Szopienice, Mysłowice

Termin: 18 III – 31 III

 

IV rejon: Katowice Centrum

Termin: 1 IV -12 IV

 

V rejon: Ochojec, Murcki, Ligota, Panewniki

Termin: 13 IV – 26 IV

 

VI rejon: Żory, Orzesze, Knurów, Rybnik

Termin: 27 IV – 10 V

 

VII rejon: Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, Gorzyce

Termin: 11 V – 22 V

 

Zakończenie peregrynacji:

23 V zakończenie peregrynacji relikwii na terenie Archidiecezji Katowickiej.

24-26 V Pielgrzymka Piesza Pracowników Służby Zdrowia do Częstochowy - przekazanie relikwii do kolejnej diecezji na Krajowej Pielgrzymce Służby Zdrowia.

Kategorie:

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU ZE ŚWIATOWYM DNIEM CHOREGO 2019

pt., 01/25/2019 - 17:10

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO

W ZWIĄZKU ZE ŚWIATOWYM DNIEM CHOREGO 2019

 

Bracia i Siostry!

 

Tegoroczny, 27. Światowy Dzień Chorego w sposób uroczysty będzie obchodzony 11 lutego w Kalkucie w Indiach.

Nazwa tego miasta przypomina nam św.Matkę Teresę, która swoją postawą uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych. Pomaga nam ona zrozumieć, że podstawowym kryterium działania powinna być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię. Szczególnie cierpiący potrzebują zrozumienia, czułości i nadziei.

Hasłem tegorocznego Dnia Chorego są słowa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Wskazują one na postawę bezinteresowności, która powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej. Są one powołane, aby wyrażać istotę daru, darmowości i solidarności – wobec logiki zysku za wszelką cenę; logikę dawania, aby otrzymywać – wbrew logice wyzysku, niezwracającego uwagę na ludzką godność. Tymi kryteriami – daru, darmowości i solidarności – powinni się kierować wszyscy wyznawcy Chrystusa, przyjmujący Jego samego jako dar Boga Ojca.

Wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia.

Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym – o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną troską i duchową opieką. Musimy też przypomnieć obowiązek państwa i samorządów, które mają odpowiednio organizować pracę placówek służby zdrowia, dbać o dostępność lekarza i leczenia, tym bardziej, że w wielu chorobach kategoria czasu bywa decydująca.

Apelujemy więc o adekwatne finansowanie placówek medycznych, odchodzenie od biurokratycznych barier i kontraktów, nierzadko hamujących dostęp pacjentów do leczenia.

Zachęcamy też do osobistej troski o zdrowie, o właściwy, zdrowy tryb życia. Wizyta u lekarza nie może być tego jedynym przejawem!

Z papieżem Franciszkiem zachęcam, aby Dzień Chorego był obchodzony w każdej parafialnej wspólnocie. Niech z perspektywy parafii zostanie dostrzeżony każdy chory, któremu należy się bliskość Chrystusa i Jego Kościoła. Chorych zachęcam do korzystania z posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., aby łatwiej – w bliskości Chrystusa – mogli nosić trudne doświadczenie krzyża choroby, cierpienia i samotności.

Dnia 11 lutego, w Światowym Dniu Chorego, w intencji chorych naszej archidiecezji odprawię o godz. 10.00 Mszę św. w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli. Będzie ona transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM.

Zapraszam do duchowej łączności, a także do tworzenia przez chorych wspólnoty Apostolstwa Chorych, wspierającej dzieła ewangelizacyjne i misyjne. Wszystkich serdecznie zachęcam do solidarności z chorymi, do modlitewnego towarzyszenia im i ich bliskim.

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8). Niech pamięć o naszym obdarowaniu skłania nas do bezinteresownej, braterskiej i siostrzanej pomocy każdemu choremu. Niech jej wyrazem będzie w Dniu Chorego modlitwa i solidarna pomoc.

Za trudną i odpowiedzialną pracę, za posługę chorym składam serdeczne podziękowanie wszystkim pracownikom służby zdrowia. Jej mocnym i skutecznym wsparciem są rodziny i bliscy chorego, kapelani szpitalni oraz armia wolontariuszy.

Każdego Chorego i wszystkich Was zawierzam Matce Bożej z Lourdes i z serca błogosławię!

 

Katowice, 25.01.2019 r. VA I – 7953/19

Kategorie:

XXVII Światowy Dzień Chorego

czw., 01/10/2019 - 13:11

Światowy Dzień Chorego przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

W tym roku jego centralne obchody odbędą się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.

W naszej archidiecezji jak co roku w tym dniu mają miejsce lokalne obchody Światowego Dnia Chorego.

W tym roku Ksiądz Arcybiskup odwiedzi Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej - Goduli, ul. Wincentego Lipa 2. W programie obchodów jest msza św. w kaplicy szpitalnej i odwiedziny pacjentów na salach szpitalnych.

Zapraszamy do zapoznania się z Orędziem Papieża Franciszka na XXVII Światowy Dzień Chorego - treść orędzia tutaj...

Komentarz O. Pawła Pasierbka SJ – Watykan

Franciszek zwrócił uwagę, że życie człowieka jest darem, jaki otrzymaliśmy od Boga, stąd nie może być uważane za prywatną własność czy zwykłe posiadanie, szczególnie w obliczu zdobyczy medycyny, która mogłaby doprowadzić człowieka do ulegnięcia pokusie manipulowania nim. Podobnie darowanie nie jest zwykłym dawaniem, bo zawiera w sobie dar z siebie i zakłada pragnienie utworzenia więzi.

Papież zaznaczył, że nikt z ludzi na żadnym etapie życia nie jest w stanie uwolnić się od potrzeby i pomocy innych. Stąd potrzeba pokory, traktowania innych jak braci i zdolności do praktykowania solidarności opartej na dobru wspólnym.

Jako przykład osoby, wzoru miłości, która jest odbiciem miłości samego Boga wobec ubogich i chorych, Franciszek wskazał św. Matkę Teresę. „Ona pomaga nam zrozumieć – napisał Ojciec Święty – że jedynym kryterium działania musi być bezinteresowana miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczą czy religijną. Jej przykład nadal prowadzi nas do poszerzania horyzontów radości i nadziei dla ludzkości potrzebującej zrozumienia i czułości; zwłaszcza dla tych, którzy cierpią”.

Papież wkazał także na wielką rolę i znaczenie, jakie w sektorze społeczno-medycznym odgrywają wolontariusze. Zachęcił ich, aby będąc znakami obecności Kościoła w zsekularyzowanym świecie, stawali się bezinteresownymi przyjaciółmi, którym można powierzyć myśli i emocje. Dzięki zaś umiejętności słuchania winni stwarzać warunki, w których chory nie jest już biernym obiektem opieki, ale aktywnym podmiotem, zdolnym do odzyskania nadziei.

W końcowej części przesłania Franciszek podkreślił wagę postawy bezinteresowności katolickich placówek służby zdrowia. Wezwał do promowania kultury daru i bezineresowaności, aby przezwyciężyć kulturę zysku i odrzucenia.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jego obchody ustanowił św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na swoje życie. W tym roku główne obchody tego dnia będą miały miejsce w Kalkucie w Indiach.

źródło: https://www.vaticannews.va/

Światowy Dzień Chorego
Kategorie:

25-lecie KSLP w Katowicach

czw., 01/10/2019 - 12:52

Uroczystości Jubileuszu 25-lecia KSLP odbędą się w Katowicach 23.03.2019. 

więcej na kslp.pl...

Kategorie:

Spotkanie formacyjne na Mariackiej 23.01.2019 r.

czw., 12/27/2018 - 21:49

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Gość specjalny - ks. Łukasz Pasuto - Krajowy Duszpasterz 

Temat: Krajowe Duszpasterstwo Osób Głuchych

Termin: 23.01.2019 r.  (Śr.) godz. 18.40

 

Program spotkania:

18.40 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze

19.00 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego

20.00 - spotkanie w sali św. Jana Pawła II znajdującej się w podziemiach domu katechetycznego

21.00 - modlitwa na zakończenie spotkania

Spotkania formacyjne na Mariackiej
Kategorie: