Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

Subskrybuj Kanał Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
Zaktualizowano: 1 godzina 12 minut temu

Dzień skupienia na Mariackiej

śr., 06/12/2019 - 07:18

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Temat: Dzień skupienia podsumowujący całoroczną formację

Termin: 16.06.2019 r.  (Śr.) 

 

Program spotkania:

15.00 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze:

  • Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • Modlitwa dziękczynienia za miniony rok formacji formacji duszpasterskiej pracowników Słuzby Zdrowia

15.30 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego 

16.30 - spotkanie w sali św. Jana Pawła II znajdującej się w podziemiach domu katechetycznego

17.00 - zakończenie spotkania

Relacja z VII Pieszej Pielgrzymki Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę

pon., 05/27/2019 - 10:28
Leśniów 24.05.2019 r. - przed wyruszeniem w trasę

Szczęśliwie zakończyliśmy VII pieszą pielgrzymkę Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę 24-26 maja 2019 r. Naszym celem było dotarcie do Częstochowy na szczyt jasnogórski w sobotę 25 maja, aby wziąć udział w 95-tej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia do Częstochowy. Relację z pielgrzymki Ogólnopolskiej można przeczytać na stronie Krajowej Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Większość pracowników Służby Zdrowia przyjechała na pielgrzymkę Ogólnopolską w grupach zorganizowanych przez duszpasterstwa diecezjalne zazwyczaj autokarami, koleją lub prywatnymi samochodami. Pielgrzymka oficjalnie rozpoczyna się w sobotę, jednak część środowiska medycznego uczestniczyła od piątku w rekolekcjach dla Służby Zdrowia. Nasza grupa jest jedyną w Polsce - z grona wszystkich pracowników Służby Zdrowia - która pielgrzymuje pieszo do Częstochowy. W tym roku pielgrzymowaliśmy w liczbie 46 osób.

W piątek 24 maja dojechaliśmy o godz. 8.00 do Leśniowa i po mszy św. wyruszyliśmy w trasę – ok. 30 km – do Olsztyna pod Częstochową na nocleg w domu rekolekcyjnym „Święta Puszcza”. Po drodze śpiewaliśmy pieśni religijne, modliliśmy się w naszych intencjach oraz wysłuchaliśmy konferencji ks. dra Michała Orlika – asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Pielęgniarek i Położnych oraz Farmaceutów okręgu Śląskiego i kapelana szpitalnego na Ochojcu - na temat Matki Bożej. Zatrzymaliśmy się w restauracji Ostrężnik na pysznej grzybowej. Pogoda była bezdeszczowa, lekko pochmurna, z przebłyskami słońca, szczególnie przy dojściu do Olsztyna. Wśród pielgrzymów panowała atmosfera radości, życzliwości i modlitwy. Większość z nas pod koniec czuła zmęczenie wędrówką, ale szybko odzyskaliśmy siły po dobrej obiadokolacji w domu rekolekcyjnym. Znaleźliśmy jeszcze trochę sił, aby wieczorem zgromadzić się w kaplicy i spędzić wieczór na modlitwie do bł. Hanny Chrzanowskiej – polskiej pielęgniarki – której relikwie mieliśmy ze sobą. Relikwie Błogosławionej Hanny peregrynowały po placówkach medycznych naszej archidiecezji w ramach ogólnopolskiej peregrynacji od stycznia tego roku. Relikwiarz został przekazany przez nas w sposób uroczysty na Jasnej Górze do kolejnej diecezji.

W sobotę po spędzeniu chwili na ryneczku Olsztyńskim udaliśmy się przy pięknej słonecznej pogodzie na Jasną Górę. Trasa miała ok. 26 km. Na szczyt dotarliśmy ok. godz. 17.00. Pokłoniliśmy się figurze Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich i odmówiliśmy Akt Zawierzenia się Jej Niepokalanemu Sercu. Następnie poszliśmy przed Obraz Czarnej Madonny.

Na nocleg udaliśmy się do przesympatycznych sióstr Franciszkanek Serc Maryi i Jezusa, które z radością nas przyjęły. Po zasłużonym odpoczynku udaliśmy się na Apel Jasnogórski, którym rozpoczęła się 95. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia. Rozważanie Apelowe poprowadził ks. bp Romuald Kamiński przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski. Po nim rozpoczęła się droga krzyżowa na wałach jasnogórskich dla pracowników Służby Zdrowia.

W niedzielę zgromadziliśmy się o godz. 8.45 na konferencji w auli Kordeckiego, w której wśród honorowy gości był pan dr Jacek Kozakiewicz ze Śląskiej oraz Ogólnopolskiej Izby Lekarskiej oraz Prezes Zarządu Krajowego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich dr n. med. Elżbieta Kortyczko wywodząca się z okręgu śląskiego. Na pielgrzymce był obecny również ks. dr. Wojciech Bartoszek z Apostolstwa Chorych. Wysłuchaliśmy ciekawej konferencji ks. prof. Andrzeja Muszali na temat pięciu zmysłów człowieka i ich odniesienia do duchowych zmysłów wewnętrznych osoby ludzkiej. Konferencji i całego spotkania można posłuchać tutaj.

Po mszy św. na błoniach jasnogórskich autokarem wróciliśmy do Katowic i Tychów. Pielgrzymka zostaje w naszej pamięci jako piękne doświadczenie umacniające więzy braterstwa, przyjaźni i ludzkiej życzliwości. Zostaje w naszej pamięci doświadczenie wspólnoty żywego Kościoła, bardzo ludzkiego, ale też bardzo duchowego. Duszpasterstwo Służby Zdrowia to wspólnota ludzi skupionych wokół Chrystusa, którzy chcą od Niego czerpać siłę i moc do codziennej pracy i życia. Przychodzimy by wzmocnić swoją wiarę, otrzymać nadzieję i miłość. Jesteśmy razem po to, aby formować swoje człowieczeństwo, sumienie i uczyć się od naszego Mistrza i Lekarza Jezusa Chrystusa być dobrym pracownikiem Służby Zdrowia. Styl Jezusa Chrystusa został ukazany w postawie Dobrego Samarytanina i wielu innych przypowieściach oraz fragmentach Ewangelii, gdzie Jezus przebywa wśród chorych, leczy ich i umacnia. W przyszłym 2020 r. pielgrzymka odbędzie się 22-24 maja (IV niedziela maja) – wyrusz z nami na pielgrzymkowy szlak!

Pielgrzymki

Życzenia Wielkanocne AD 2019

śr., 04/10/2019 - 14:08

Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia!

Niech czas Zmartwychwstania Pańskiego zaowocuje pełną radością spotkania z naszym Zbawicielem i Panem Jezusem Chrystusem.

Życzymy Wam i waszym rodzinom pięknego czasu świętowania, abyście spotkali Żywego Jezusa jak Maria Magdalena i Apostołowie. 

Tradycja podaje, że wśród uczniów idących do Emaus był św. Łukasz - patron Służby Zdrowia. Wraz z nim uczmy się rozpoznawać przychodzącego Pana w prostocie naszego życia i pracy wobec chorych. Jezus najbardziej daje się nam poznać w drugim człowieku, szczególnie cierpiącym. Pan jest blisko, oczekujmy Go i bądźmy gotowi, gdy przyjdzie, aby Go ugościć w naszych sercach, rodzinach, zakładach pracy i miejscach, w których spotykamy Go w drugim człowieku. Niech Miłość zbawiciela i Jego Miłosierdzie ogarnie nas wszystkich, przemieni, uzdrowi i doda sił na dalszą drogę.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami oraz wdzięcznością za Waszą pracę i poświecenie na rzecz chorych życzą Wasi duszpasterze:

ks. Łukasz Stawarz - duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych Archidiecezji Katowickiej.

ks. dr Michał Orlik - asystent Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich - Oddział Śląski, Pielęgniarek i Położnych - Oddział Śląski oraz Farmaceutów - Oddział Śląski. 

 

Rekolekcje Wielkopostne w Katowicach - 14-17.04.2019 r.

wt., 04/09/2019 - 23:44
Plan rekolekcji dla Służby Zdrowia 14-17 kwietnia 2019 r. 

Kaplica domu katechetycznego przy parafii mariackiej w Katowicach - Plac Emila Szramka 1

Niedziela Palmowa - 19.00

  • msza św. z kazaniem i poświęceniem palm
  • konferencja

Wielki Poniedziałek - 19.00

  • msza św. z kazaniem
  • konferencja

Wielki Wtorek - 19.15 (kościół parafialny)

  • nabożeństwo pokutne i okazja do spowiedzi św.
  • msza św. z kazaniem

Wielka Środa - 19.00

  • msza św. z kazaniem
  • konferencja

Rekolekcje poprowadzi ks. dr Damian Bednarski

 

 

MEDYCY W OBRONIE PROFESORA CHAZANA

śr., 04/03/2019 - 18:15

Zasłużony Profesor Bogdan Chazan za odmowę zabicia chorego dziecka, motywowaną lekarską klauzulą sumienia, 15 kwietnia 2014 roku, w Szpitalu Św. Rodziny w Warszawie został zwolniony z funkcji Dyrektora i z pracy w Szpitalu Św. Rodziny przez prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltz.

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona w oświadczeniu z 11.06.2015 r. stwierdził, że „na podstawie analizy zgromadzonych materiałów i uwzględniając aktualny stan prawny (…) brak jest podstaw do przedstawienia lekarzom uczestniczącym w leczeniu Pacjentki w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, zarzutu popełnienia przewinienia zawodowego”. 

Pomimo tego, od prawie pięciu lat Pan Profesor jest nadal szykanowany, trwają przesłuchania, przeciągające się procedury, najpierw w organach Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, aktualnie - Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi – dlatego apelujemy!

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE LEKARZY POLSKICH                                                  

42-200 Częstochowa, Aleja NMP 54, www.kslp.pl

Prezes dr n. med. Elżbieta Kortyczko, e-mail: prezeskslp@gmail.com

Wiceprezes: prof. dr hab. n. med. Alina T. Midro, e-mail: alinamidro@gmail.com

Delegat Oddziału Mazowieckiego lek. med. Grażyna Rybak, e- mail: grazyna.rybak@op.pl

 

KOŁO LEKARZY KATOLIKÓW OIL Przewodnicząca: Aleksandra Dziarczykowska

e-mail: a.dziarczykowska.kopec@gmail.com, Okręgowa Izba Lekarska im. prof. Jana Nielubowicza w Warszawie, ul. Puławska 18, 02-512 Warszawa, e-mail: biuro@oilwaw.org.pl

 

STOWARZYSZENIE FARMACEUTÓW KATOLICKICH POLSKI,  

Prezes: mgr. Małgorzata Prusak,

zarzad.sfkp@gmail.commprusak1@poczta.onet.pl

 

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLSKICH  

Prezes mgr BeatBaliszewska, email: b.baliszewska@tlen.pl

 

ŚRODOWISKO MEDYCZNE ŚWIĘTEJ RODZINY, Delegat KSLP OMGrażyna Rybak

e-mail: grazyna.rybak@op.pl,  zacisze@srodowiskomedyczne.pl

 

POLSKIE STOWARZYSZENIE NAUCZYCIELI NATURALNEGO PLANOWANIA RODZINY 

Prezes: Ewa Ślizień-Kuczapska, e-mail: biuro@psnnpr.com

 

 

APEL ŚRODOWISK MEDYCZNYCH W OBRONIE PANA PROFESORA BOGDANA CHAZANA I PRZESTRZEGANIA ZASAD KODEKSU ETYKI LEKARSKIEJ

Jako lekarze apelujemy w obronie dobrego imienia Pana Profesora Bogdana Chazana, prawowitego Lekarza, wiernego szlachetnym tradycjom stanu lekarskiego, wieloletniego Dyrektora Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Pan Profesor Bogdan Chazan za swoją oddaną pracę dla polskich kobiet i dzieci został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i przyznanymi przez organizacje zrzeszające rodziców. Zasłużony Profesor za odmowę zabicia chorego dziecka, motywowaną lekarską klauzulą sumienia,15 kwietnia 2014 roku, w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie został zwolniony z funkcji Dyrektora i z pracy w Szpitalu Św. Rodziny przez prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltz. Od prawie pięciu lat trwają przesłuchania, przeciągające się procedury, najpierw w organach Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, aktualnie - Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

To dziwna i nie mająca precedensu w historii orzecznictwa Naczelnego Sądu Lekarskiego   sytuacja. Sprawę z poziomu krajowego przeniesiono do poziomu regionalnego, uznanego jako referencyjny, ważniejszy niż poziom Naczelnej Izby Lekarskiej. Pan Profesor jest członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, a nie w Łodzi.

6 marca 2019 Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi po prawie pięciu latach uciążliwego śledztwa przedstawił Panu Profesorowi zarzuty i przydzielił status obwinionego. Uznał między innymi, że odmawiając aborcji sprzeniewierzył się art. 6 zd.1 i art. 7 Kodeksu Etyki Lekarskiej. 

 

Decyzja Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, nie wydaje się ani racjonalna, ani zgodna z zasadami Kodeksu Etyki Lekarskiej, jest krzywdząca i niesprawiedliwa.

 

Art. 6 KEL mówi o najskuteczniejszej metodzie postępowania lekarskiego. Zabijanie człowieka nie jest metodą postępowania lekarskiego. Lekarz jest sługą życia.

Art. 7 KEL traktuje o niepodejmowaniu leczenia lub odstąpienia od leczenia chorego z wyjątkiem przypadków niecierpiących zwłoki. Zabijanie dziecka wewnątrzłonowo nie jest leczeniem ani matki, ani dziecka, tylko zabójstwem niewinnego poczętego człowieka. 

Ponadto:

Art. 2 KEL mówi, że powołaniem lekarza jest ochrona życia ludzkiego i że lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem. Naciski społeczne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady.

Art. 39 KEL mówi, że podejmując działania lekarskie u kobiety w ciąży, lekarz równocześnie odpowiada za zdrowie i życie jej dziecka. Dlatego obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem.

Art. 74 KEL mówi jasno: Lekarz nie może uczestniczyć w akcie pozbawiania życia, asystować w torturowaniu lub innym poniżającym traktowaniu człowieka. Nie może też wykorzystywać swej wiedzy i umiejętności dla ułatwienia stosowania jakichkolwiek form okrutnego postępowania.

 

Art. 38 Konstytucji RP stanowi, że Rzeczypospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia a Art. 40, że nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu.

Profesor Bogdan Chazan nie naruszył zasad Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz obowiązującego prawa konstytucyjnego. Decyzja Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, wydaje się być irracjonalna i wygląda na wynikającą z nacisków natury politycznej. 

Okazuje się, że odmowa zabicia chorego dziecka to wystarczający powód, by stawiać Lekarza, byłego Dyrektora Szpitala w sytuacji oskarżonego. To wyraźna nauka dla innych lekarzy - dyrektorów szpitali czy ordynatorów by odkładali swoje sumienia na bok przed wejściem do szpitala.

Od momentu zwolnienia z pracy Pana Profesora przez prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltz i upublicznienia tego faktu wzrosła liczba legalnych aborcji w Warszawie i w całej Polsce. Decyzja Pani Prezydent spowodowała, że coraz więcej dzieci traci swoje życie przed urodzeniem i coraz więcej lekarzy, pielęgniarek i położnych przeżywa konflikt sumienia.

Jako lekarze strzegący szlachetnych ideałów stanu lekarskiego, występujemy w obronie dobrego imienia Pana Profesora Bogdana Chazana i apelujemy o odsunięcie stawianych Mu zarzutów.

W imieniu lekarzy Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Prezes Elżbieta Kortyczko

Wiceprezes Alina T. Midro

Delegat Oddziału Mazowieckiego Grażyna Rybak

 

Z poparciem:

Koło Lekarzy Katolików OIL, Przewodnicząca Aleksandra Dziarczykowska

Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Prezes Beata Baliszewska

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski, Prezes Małgorzata Prusak

Środowisko Medyczne Świętej Rodziny, Przewodnicząca Grażyna Rybak

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny 

Prezes Ewa Ślizień-Kuczapska

Peregrynacja relikwii bł Hanny Chrzanowskiej w Archidiecezji Katowickiej

śr., 04/03/2019 - 11:56

Peregrynacjia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej w Archidiecezji Katowickiej w ramach ogólnopolskiej peregrynacji organizowanej przez Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

 

Plan peregrynacji 17 I - 23 V 2019 r.

Relikwie peregrynują według poniższego planu, który jest na bieżąco aktualizowany.

Przyjmujemy zasadę, źe relikwie są przywożone do nas przez przedstawiciela poprzedniego miejsca peregrynacji. Po zakończeniu peregrynacji zawozimy relikwie do następnego miejsca wyznaczonego na planie. 

 

Rozpoczęcie peregrynacji:

17 I przekazanie relikwii od Krajowego Duszpasterza Służby Zdrowia z diecezji Warszawsko-Praskiej

18-20 I Rekolekcje zamknięte w Kokoszycach dla pracowników Służby Zdrowia

22 I Przedstawienie relikwiarza Księdzu Arcybiskupowi w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. 

23 I Spotkanie formacyjne pracowników Służby Zdrowia

 

Rejony Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej:

 

I rejon: Tychy, Mikołów, Lędziny, Pszczyna, Czechowice-Dziedzice,

Termin: 26 I – 10 II 2019 r.

Zarezerwowane terminy:

26 I – 27 I Tychy Szpital Wojewódzki

27 I Apostolstwo Chorych – spotkanie w Panewnikach

3-5 II ZOL i Szpital w Mikołowie

9-10 II Apostolstwo Chorych w parafii św. Krzysztofa w Tychach

II rejon: Ruda Śląska, Chorzów, Nikiszowiec, Janów, Józefowiec,

Termin peregrynacji: 11 II – 17 III 2019 r.

Zarezerwowane terminy:

11-17 II – Światowy Dzień Chorego - szpital miejski w Rudzie Śląskiej - Goduli

24 II Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie 

2-5 III O. Bonifratrzy – Katowice - Bogucice

6-8 III O. Kamilianie

9-15 III Hospicjum św. Kaliksta w Tychach

III rejon: Piekary Śląskie, Siemianowice, Szopienice, Mysłowice

Termin: 18 III – 31 III

Zarezerwowane terminy:

20-27 III Szpitale w Piekarach Śląskich

28-31 III Szpitale w Siemianowicach Śląskich

IV rejon: Katowice Centrum

Termin: 1 IV -12 IV

Zarezerwowane terminy:

3 IV Hospicjum św. Franciszka - Katowice, ul. Sienkiewicza 36

4 IV Dom św. Józefa (Dom Księży Emerytów) od godz. 6.45

5 IV Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

7 IV Szpital św. Elżbiety SPZOZ w Katowicach i Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety 

8 IV Archidiecezjalny Dom Hospicyjny św. Jana Pawła II w Katowicach

11-12 IV Apostolstwo Chorych

V rejon: Ochojec, Murcki, Ligota, Panewniki

Termin: 13 IV – 26 IV

Zarezerwowane terminy:

13-14 IV Apostolstwo Chorych

21-22 IV Szpital EuroMedic - Katowice

23-24 IV Stowarzyszenie Hospicjum Homo Homini św. Brata Alberta w Jaworznie, ul. Górnicza 30

25 IV Szpital GeoMedical - Katowice

VI rejon: Żory, Orzesze, Knurów, Rybnik

Termin: 27 IV – 10 V

Zarezerwowane terminy:

28-30 IV Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej – Halembie

4 V Szpital Chorób Płucnych w Orzeszu

5 V Szpital Miejski SP ZOZ w Knurowie godz. 7.00

8-10 V UCK Katowice Szpital Uniwersytecki Medyków 14

VII rejon: Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, Gorzyce

Termin: 11 V – 22 V

Zarezerwowane terminy:

11-12 V Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastzębiu-Zdroju

13 V Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krzyżowicach

14 V Szpital Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim - Wilchwach

15 V DPS Gorzyce

16-17 V PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim - Szpital w Wodzisławiu

Zakończenie peregrynacji:

23 V zakończenie peregrynacji relikwii na terenie Archidiecezji Katowickiej.

24-26 V Pielgrzymka Piesza Pracowników Służby Zdrowia do Częstochowy - przekazanie relikwii do diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na Krajowej Pielgrzymce Służby Zdrowia.

dr Wanda Półtawska uhonorowana medalem „Zasłużony dla Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich”

śr., 04/03/2019 - 08:45

Niedawno (23 marca br.) Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich świętowało 25-lecie istnienia. Jubileusz ten stał się okazją do odznaczenia osób szczególnie zasłużonych dla Stowarzyszenia. Wśród odznaczonych znalazła się dr Wanda Półtawska.

Medal „Zasłużony dla Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich” Wanda Półtawska odebrała 1 kwietnia br. w swoim krakowskim mieszkaniu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Medal wręczyła jej delegacja w składzie: dr Elżbieta Kortyczko – Prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, dr Kazimierz Kapera – Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (Oddział Małopolski) oraz ks. Łukasz Stawarz – Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej.

Chociaż Wanda Półtawska nigdy nie była członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, doceniono jej zasługi dla całego środowiska medycznego w Polsce. Jak głosi fragment laudacji umieszczony na dyplomie, nagrodę tę dr Półtawska otrzymała za czytelne świadectwo wiary lekarza katolickiego, za głoszenie prawdy o świętości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, za promowanie wartości chrześcijańskich w środowisku lekarskim oraz za wierność szlachetnym tradycjom stanu lekarskiego.

Podczas spotkania pani Półtawska – jak to zwykle czyni przy takich okazjach – dała gościom poruszającą lekcję życia i złożyła świadectwo wiary. Kolejny raz upomniała się o obronę życia ludzkiego i o odważną obecność lekarzy katolickich we wszystkich liczących się w Polsce gremiach. Zaapelowała, by Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich nie ustawało w promowaniu wartości chrześcijańskich i formacji lekarskich sumień oraz by jego członkowie nie bali się dyskutować, mobilizować a nawet upominać parlamentarzystów w kwestiach etycznych.

Pani Półtawska przestrzegła lekarzy przed uzurpowaniem sobie prawa do decydowania o losie człowieka. Podkreśliła, że medycyna powinna pełnić rolę służebną wobec życia, a nie nim manipulować i o nim decydować: „Szlachetne zadania medycyny i służby zdrowia są dzisiaj narażone na hańbę. Haniebna jest rola współczesnej medycyny i lekarzy, którzy zamiast stać na straży życia i zdrowia, są na usługach śmierci i diabła. Zaledwie parę dziesiątków lat minęło od decyzji Najwyższego Trybunału Międzynarodowego w Norymberdze, który w oparciu o etykę zawodową Hipokratesa zdecydował, że żadne prawo ludzkie nie może dyktować lekarzowi działań niezgodnych z etyką zawodową, a już całe rzesze lekarzy na całym niemal świecie występują przeciwko życiu. To hańba!” – powiedziała dr Półtawska.

Na zakończenie spotkania goście otrzymali najnowszą książkę dr Wandy Półtawskiej pt. „Lekarzu, ulecz sam siebie! Wybrane artykuły i wykłady”, wydaną nakładem Edycji Świętego Pawła.

_____________________________

Wanda Półtawska wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Przyczyniła się do powstania Instytutu Teologii Rodziny przy Wydziale Teologicznym i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa, narzeczonych oraz kapłanów. W latach 1941-1945 była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Mimo podeszłego wieku (97 lat) i wielu dolegliwości nadal prowadzi poradnię życia rodzinnego, spotyka się z młodzieżą w szkołach oraz służy radą i upomnieniem środowisku medycznemu.

źródło: https://www.apchor.pl/2019/04/01/Pani-dr-Wanda-Poltawska-odznaczona