Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

Subskrybuj Kanał Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
Zaktualizowano: 26 minut 35 sekund temu

Medal dla dr Barbary Kopczyńskiej i odznaczenie dla dr n. med. Alicji Pigoń-Węgiel

ndz., 07/29/2018 - 12:03
Gratulujemy Pani Prezes Oddziału Śląskiego KSLP dr Barbarze Kopczyńskiej

W dniu 25.05.2018 w Warszawie, na Krajowym Zjeździe Lekarzy, dr Barbara Kopczyńska odebrała przyznaną przez Kapitułę Naczelnej Rady Lekarskiej nagrodę Medal im. Dr. Włądysława Biegańskiego "Hominem Inveni" za oddaną pracę na rzecz chorych i szczególne osiągnięcia w ochronie zdrowia. Pani Doktor jest założycielem (w 1996r.) i aktualnie Prezesem Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej "Hospicjum" w Chorzowie. Pani Doktor jest specjalistą anestezjologii oraz specjalistą medycyny paliatywnej. Dr Barbara Kopczyńska jest w gronie założycieli Oddziału Śląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich; aktualnie jest Prezesem Stowarzyszenia.

W dniu 23 czerwca 2017 r. Naczelna Rada Lekarska ustanowiła Medal im. Dr. Władysława Biegańskiego „Hominem Inveni" za zasługi w działalności społecznej oraz filantropijnej ukierunkowanej na niesienie bezinteresownej pomocy i wsparcia potrzebującym. Zgodnie z Regulaminem nadawania Medalu rocznie przyznawane są nie więcej niż dwa Medale.

Gratulujemy dr n. med. Alicji Pigoń – Węgiel z Oddziału Śląskiego KSLP

W dniu 14.07.2018 w Zabrzu, w Teatrze Nowym, dr n. med. Alicja Pigoń-Węgiel otrzymała z rąk prezydenta Zabrza wyróżnienie św. Kamila (statuetkę św. Kamila).

Pani Doktor jest diabetologiem, w 1994 roku uczestniczyła w organizacji zabrzańskiego Hospicjum Domowego im. Matki Teresy. Wyróżniona została za pełną oddania pracę na rzecz poradni diabetologicznej w Zabrzu i ponad 24-letnią opiekę nad chorymi onkologicznie w okresie terminalnym oraz pomoc udzielaną ich rodzinom. W laudacji przytoczone zostały historie pacjentów oraz osieroconych dzieci, które przez lata wspiera i którym towarzyszy. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, czym się dzieli z innymi. Znam laureatów z ich pracy, to ludzie, których spotykałam nie tylko na wielkich konferencjach, ale też przy drugim człowieku - powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

- Jestem zaskoczona tym wyróżnieniem, bo przecież nic wielkiego dla Zabrza nie zrobiłam. To, co robiłam, było moją powinnością jako nauczyciela akademickiego, lekarza - katolickiego lekarza i hospicjanta. Sama bez zespołu ludzi dobrej woli niczego bym nie mogła zrobić - powiedziała laureatka, wymieniając wiele osób, szczególnie wspierających duchowo. - To umacnia moją wiarę w to, że życie człowieka zmienia się, ale się nie kończy. I to nadaje sens mojemu posługiwaniu. Jako służbie życiu, bo hospicjum to też życie.

 

Kategorie:

Marsz dla Życia i Rodziny - Katowice, 10 czerwca 2018 r.

pon., 06/04/2018 - 20:33

Marsz dla Życia i Rodziny

Katowice, 10 czerwca 2018 r.

 

godz. 10.30

Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji poszanowania dla życia i rodziny, oraz o Boże błogosławieństwo dla uczestników Marszu.

godz. 11.30 – 11.45

Zbiórka uczestników Marszu przed katedrą (dotyczy tych którzy nie będą uczestniczyć
w Mszy św.)

godz. 11.45

Rozpoczęcie Marszu – przejście rodzin od katedry do Parku Kościuszki.

godz. 12.30

Zakończenie Marszu – Łąka Koncertowa za restauracją Patio Park.

 

Program Pikniku 10. czerwca w Parku Kościuszki:

13.00 - 13.45

Zespół "Muode Koty"

13.45 - 14.20

MDK Południe (zespół Galaxy)

14.20 - 15.00

MDK Ligota (zespół Nutki, Mażoretki)

15.00 - 15.30

MDK Szopienice-Giszowiec – zespoły taneczne "NOW WAY", "KLUB 28", pokaz ZUMBY.

 

Informacje:

Adam Wierzbicki – koordynator Marszu, tel. 601 408000

Antoni Winiarski, tel. 508 290199

 

Kategorie:

Dzień skupienia na Mariackiej 17.06.2018 r.

pt., 06/01/2018 - 16:16

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Temat: Dzień skupienia podsumowujący całoroczną formację

Termin: 17.06.2018 r.  (Śr.) 

 

Program spotkania:

15.00 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze:

  • Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • Modlitwa dziękczynienia za miniony rok formacji formacji duszpasterskiej pracowników Słuzby Zdrowia
  • Litania do bł. Hanny Chrzanowskiej

15.45 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego 

16.30 - spotkanie w sali św. Jana Pawła II znajdującej się w podziemiach domu katechetycznego

17.00 - zakończenie spotkania

Spotkania formacyjne na Mariackiej
Kategorie:

PIELGRZYMKA DO GRUZJI 13-18.09.2018

pt., 06/01/2018 - 16:15

Zobacz plan i pielgrzymuj z nami!

Zapisy pod numerem tel. 502424104

Kategorie:

Relacja z Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę 25-27 maja 2018 r.

pt., 06/01/2018 - 16:14

Szczęśliwie zakończyliśmy VI pielgrzymkę pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę w dniach 25-27 maja 2018 r. W tym roku bardzo dopisała nam pogoda.

W piątek odprawiliśmy w Leśniowie mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki i udaliśmy się do pustelni Czatachowa, gdzie pod kościołem Ducha Świętego wysłuchaliśmy konferencji ks. dra Michała Orlika na temat aktu zawierzenia Służby Zdrowia Maryi Niepokalanej. Ks. Michał jako asystent Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Oddziału Śląskiego zachęcał do propagowania takiej modlitwy w swoich szpitalach oraz zaprosił pielęgniarki i położne do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. Spotkania mają miejsce na Ochojcu w GCM zawsze w I-szą sobotę miesiąca. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. 724 169 592

Potem wyruszyliśmy do Dworku Ostrężnik, gdzie czekała na nas pyszna zupka grzybowa w lokalnej restauracji. Po drodze nie zabrakło modlitwy i wspólnego śpiewu. Wieczorem doszliśmy do Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Częstochowskiej w Olsztynie. Przeszliśmy w tym dniu 30 km. Tam po kolacji i rozpakowaniu się w pokojach udaliśmy się na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy.

Rano odprawiliśmy mszę św. i udaliśmy się do Częstochowy tym razem idąc 20 km. Wejściu na szczyt towarzyszyły silne emocje wdzięczności, radości i szczęścia. Choć byliśmy zmęczeni, to w naszych sercach było wiele entuzjazmu i przejęcia. Najpierw ofiarowaliśmy kwiaty pod figurą Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich. Potem udaliśmy się pokłonić Czarnej Madonnie. Wieczorem o 21.00 zgromadziliśmy się na Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie prowadził przewodniczący zespołu KEP ds. Służby Zdrowia bp. Romuald Kamiński Ordynariusz Warszawsko-Praski. Po Apelu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej odprawionej na wałach jasnogórskich. Przed jej rozpoczęciem przeżyliśmy piękny pokaz sztucznych ogni nad bazyliką jasnogórską.  

W niedzielę wzięliśmy udział w spotkaniu Służby Zdrowia na auli Kordeckiego. Wysłuchaliśmy wykładu pani prof. Krajnik na temat opieki duchowej w Służbie Zdrowia. Pani prof. powiedziała m. in., że opieka duchowa polega na współczuciu wobec chorego, a współczucie oznacza cierpieć razem. Potem msza św. na wałach jasnogórskich. 

Nagrania ze spotkania w auli Kordeckiego oraz z mszy św. na wałach jasnogórskich są dostępne na stronie Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W pielgrzymce pieszej wzięło udział 51 osób, w tym trzech kapłanów: ks. Łukasz Stawarz - duszpasterz Służby Zdrowia i chorych Archidiecezji Katowickiej, ks. dr Michał Orlik - asystent kościelny Katolickich Stowarzyszeń i ks. dr Wojciech Bartoszek Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych. Ks. Wojciech zaprosił wszystkich na pielgrzymkę Apostolstwa Chorych, która będzie miała miejsce 6 lipca 2018 r. na Jasnej Górze - szczegóły na http://apchor.pl/.  

Do organizacji pielgrzymki przyczyniły się szczególnie dwie pielęgniarki pani Halina i Lucyna. Dziękujemy za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem oraz organizacją miejsc noclegowych i animowanie modlitw w czasie pielgrzymki oraz liturgii mszy św. Panu Stanisławowi dziękujemy za czuwanie nad właściwym przebiegiem trasy pielgrzymki. Każdej osobie dziękujemy za udział i obecność na pielgrzymce. 

Na spotkanie indywidualnie przyjechało wielu pielgrzymów z naszej archidiecezji. Cały autokar przyjechał z Jastrzębia. Z Rudy Śląskiej na rowerach przyjechało 36 osób. Dodatkowo nasi pielgrzymi z Rudy Śląskiej wystawili na błoniach jasnogórskich dwie karetki. 

W czasie pielgrzymki część osób z naszej archidiecezji uczestniczyło w rekolekcjach dla Służby Zdrowia na Jasnej Górze i w spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Z racji nowej funkcji obecna była w Częstochowie od piątku pani dr. n. med. Elżbieta Kortyczko jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

 

Kategorie:

Gratulacje dla odznaczonych członków KSLP Oddziału Śląskiego

pt., 06/01/2018 - 16:13

Zarząd Krajowy Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich odznaczył pięciu członków KSLP Odziału Śląskiego za zasługi w służbie życiu, promocji wartości chrześcijańskich i wierności etosowi zawodu lekarskiego oraz różnorodne zasługi w posłudze na rzecz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich i dzieł Kościoła Katolickiego w szczególności Archidiecezji Katowickiej oraz Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Medalami zostali odznaczeni:

ks. prob. Krzysztof Tabath - asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Oddział Śląski i Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej (do 2015 r.)

dr Barbara Kopczyńska - aktualnie prezes KSLP Oddział Śląski

dr n. med. Elżbieta Kortyczko - aktualnie vice prezes KSLP Oddział Śląski

dr n. med. Jerzy Dosiak - przez lata członek zarządu KSLP Oddział Śląski

dr Urszula Kanik - aktualnie członek komisji rewizyjnej

Gratulujemy odznaczeń i dziękujemy za waszą służbę i piękne świadectwo życia!!!

Szczęść Boże

ks. Michał Orlik - asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

ks. Łukasz Stawarz - Duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych Archidiecezji Katowickiej 

Kategorie:

Pielgrzymka Chorych do Lourdes 2019

pt., 06/01/2018 - 16:13
Kategorie:

Pielgrzymka Chorych do Lourdes 2019

czw., 05/31/2018 - 19:09
Kategorie:

Dzień skupienia na Mariackiej 17.06.2018 r.

śr., 05/30/2018 - 14:27

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Temat: Dzień skupienia podsumowujący całoroczną formację

Termin: 17.06.2018 r.  (Śr.) 

 

Program spotkania:

15.00 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze:

  • Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • Modlitwa dziękczynienia za miniony rok formacji formacji duszpasterskiej pracowników Słuzby Zdrowia
  • Litania do bł. Hanny Chrzanowskiej

15.45 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego 

16.30 - spotkanie w sali św. Jana Pawła II znajdującej się w podziemiach domu katechetycznego

17.00 - zakończenie spotkania

Spotkania formacyjne na Mariackiej
Kategorie:

Archidiecezjalna pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych do Turzy Śląskiej 13.06.2018 r.

śr., 05/30/2018 - 11:46

Serdecznie zapraszamy wszystkich chorych i niepełnosprawnych na kolejną pielgrzymkę chorych i niepełnosprawnych Archidiecezji Katowickiej do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej 13 czerwca 2018 r.

Program pielgrzymki:

9.00 Przywitanie pielgrzymów - ks. prob. K. Czempiel

9.15 Msza św., homilia i błogosławieństwo lurdzkie - ks. bp Adam Wodarczyk

11.30 Różaniec 

12.00 Msza św. i błogosławieństwo lurdzkie

 

Kategorie:

Relacja z Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę 25-27 maja 2018 r.

wt., 05/29/2018 - 00:01

Szczęśliwie zakończyliśmy VI pielgrzymkę pracowników Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej na Jasną Górę w dniach 25-27 maja 2018 r. W tym roku bardzo dopisała nam pogoda.

W piątek odprawiliśmy w Leśniowie mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki i udaliśmy się do pustelni Czatachowa, gdzie pod kościołem Ducha Świętego wysłuchaliśmy konferencji ks. dra Michała Orlika na temat aktu zawierzenia Służby Zdrowia Maryi Niepokalanej. Ks. Michał jako asystent Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Oddziału Śląskiego zachęcał do propagowania takiej modlitwy w swoich szpitalach oraz zaprosił pielęgniarki i położne do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. Spotkania mają miejsce na Ochojcu w GCM zawsze w I-szą sobotę miesiąca. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. 724 169 592

Potem wyruszyliśmy do Dworku Ostrężnik, gdzie czekała na nas pyszna zupka grzybowa w lokalnej restauracji. Po drodze nie zabrakło modlitwy i wspólnego śpiewu. Wieczorem doszliśmy do Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Częstochowskiej w Olsztynie. Przeszliśmy w tym dniu 30 km. Tam po kolacji i rozpakowaniu się w pokojach udaliśmy się na półgodzinną adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy.

Rano odprawiliśmy mszę św. i udaliśmy się do Częstochowy tym razem idąc 20 km. Wejściu na szczyt towarzyszyły silne emocje wdzięczności, radości i szczęścia. Choć byliśmy zmęczeni, to w naszych sercach było wiele entuzjazmu i przejęcia. Najpierw ofiarowaliśmy kwiaty pod figurą Maryi Niepokalanej na błoniach jasnogórskich. Potem udaliśmy się pokłonić Czarnej Madonnie. Wieczorem o 21.00 zgromadziliśmy się na Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie prowadził przewodniczący zespołu KEP ds. Służby Zdrowia bp. Romuald Kamiński Ordynariusz Warszawsko-Praski. Po Apelu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej odprawionej na wałach jasnogórskich. Przed jej rozpoczęciem przeżyliśmy piękny pokaz sztucznych ogni nad bazyliką jasnogórską.  

W niedzielę wzięliśmy udział w spotkaniu Służby Zdrowia na auli Kordeckiego. Wysłuchaliśmy wykładu pani prof. Krajnik na temat opieki duchowej w Służbie Zdrowia. Pani prof. powiedziała m. in., że opieka duchowa polega na współczuciu wobec chorego, a współczucie oznacza cierpieć razem. Potem msza św. na wałach jasnogórskich. 

Nagrania ze spotkania w auli Kordeckiego oraz z mszy św. na wałach jasnogórskich są dostępne na stronie Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W pielgrzymce pieszej wzięło udział 51 osób, w tym trzech kapłanów: ks. Łukasz Stawarz - duszpasterz Służby Zdrowia i chorych Archidiecezji Katowickiej, ks. dr Michał Orlik - asystent kościelny Katolickich Stowarzyszeń i ks. dr Wojciech Bartoszek Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych. Ks. Wojciech zaprosił wszystkich na pielgrzymkę Apostolstwa Chorych, która będzie miała miejsce 6 lipca 2018 r. na Jasnej Górze - szczegóły na http://apchor.pl/.  

Do organizacji pielgrzymki przyczyniły się szczególnie dwie pielęgniarki pani Halina i Lucyna. Dziękujemy za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem oraz organizacją miejsc noclegowych i animowanie modlitw w czasie pielgrzymki oraz liturgii mszy św. Panu Stanisławowi dziękujemy za czuwanie nad właściwym przebiegiem trasy pielgrzymki. Każdej osobie dziękujemy za udział i obecność na pielgrzymce. 

Na spotkanie indywidualnie przyjechało wielu pielgrzymów z naszej archidiecezji. Cały autokar przyjechał z Jastrzębia. Z Rudy Śląskiej na rowerach przyjechało 36 osób. Dodatkowo nasi pielgrzymi z Rudy Śląskiej wystawili na błoniach jasnogórskich dwie karetki. 

W czasie pielgrzymki część osób z naszej archidiecezji uczestniczyło w rekolekcjach dla Służby Zdrowia na Jasnej Górze i w spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Z racji nowej funkcji obecna była w Częstochowie od piątku pani dr. n. med. Elżbieta Kortyczko jako prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

 

Kategorie:

Zapraszamy na spotkanie z Krajowym Duszpasterzem Służby Zdrowia w środę 25.04.2018 r.

śr., 05/23/2018 - 00:00

Spotkanie formacyjne Służby Zdrowia na Mariackiej w Katowicach.

Gość specjalny - prezes KSLP dr n. med. Elżbieta Kortyczko.

Temat: I rozdział Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia

Termin: 23.05.2018 r.  (Śr.) 

 

Program spotkania:

18.40 - Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy domu katechetycznego na I piętrze

19.00 - Msza św. w kaplicy domu katechetycznego

20.00 - spotkanie w sali św. Jana Pawła II znajdującej się w podziemiach domu katechetycznego

Kategorie:

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

wt., 05/08/2018 - 00:00

Warszawa, 8 maja 2018 roku

 

               Przypadające w tych dniach Międzynarodowe Dni Pielęgniarek i Położnych stwarzają piękną okazję by serdecznie podziękować za Waszą codzienną gorliwą służbę człowiekowi, za osobiste zaangażowanie i świadectwo wrażliwości na jego potrzeby.

               Dziękując Opatrzności Bożej za dar beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, życzymy, by w życiu każdej z Was spełniły się jej słowa: „ … tylko wtedy, kiedy jesteśmy wolne od siebie, naprawdę służymy Chrystusowi w chorych.”

               Polecając szczególnej opiece nowej Patronki zapewniamy o pamięci w modlitwie.

 

 

 

      /-/ Ks. Arkadiusz Zawistowski                   + Romuald Kamiński

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia         Biskup Warszawsko-Praski

 

Kategorie:

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

wt., 05/08/2018 - 00:00

Warszawa, 8 maja 2018 roku

 

               Przypadające w tych dniach Międzynarodowe Dni Pielęgniarek i Położnych stwarzają piękną okazję by serdecznie podziękować za Waszą codzienną gorliwą służbę człowiekowi, za osobiste zaangażowanie i świadectwo wrażliwości na jego potrzeby.

               Dziękując Opatrzności Bożej za dar beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, życzymy, by w życiu każdej z Was spełniły się jej słowa: „ … tylko wtedy, kiedy jesteśmy wolne od siebie, naprawdę służymy Chrystusowi w chorych.”

               Polecając szczególnej opiece nowej Patronki zapewniamy o pamięci w modlitwie.

 

 

 

      /-/ Ks. Arkadiusz Zawistowski                   + Romuald Kamiński

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia         Biskup Warszawsko-Praski

 

Kategorie:

Polska pielęgniarka błogosławioną!!

sob., 04/28/2018 - 23:39

Drogie Pielęgniarki!

W sobotę 28 kwietnia 2018 r. polska pielęgniarka Hanna Chrzanowska została ogłoszona błogosławioną w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Z tej okazji proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia, aby wasza posługa wobec chorych była właściwie doceniana i abyście w osobie Hanny Chrzanowskiej znalazły wsparcie i siłę do waszej codziennej pracy.

 

Błogosławiona Hanna Chrzanowska żyła w latach 1902-1973. Zajmowała się kształceniem pielęgniarek, była ich instruktorką oraz współpracowała z kard. Karolem Wojtyłą w trosce o chorych i w formacji środowiska pielęgniarskiego. Opracowała Zagadnienia etyczne w pielęgniarstwie domowym oraz Rachunek sumienia pielęgniarki. Posługę pielęgniarską budowała na prawdzie o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W cierpiącym człowieku dostrzegała rysy cierpiącego Chrystusa, a pielęgniarską służbę temu człowiekowi pojmowała jako osobistą odpowiedź na Boże powołanie. Organizowała opiekę chorych w domu angażując w to dzieło duchownych i świeckich oraz młodzież akademicką. Dostrzegała potrzebę żywiej wiary i jej wartość w życiu ludzi dotkniętych cierpieniem. Brała pod uwagę potrzeby duchowe pacjentów.  Prowadziła działalność formacyjną wśród pielęgniarek. Organizowała rekolekcje, dni skupienia, aby pogłębić ich życie religijne. Mówiła o powołaniu do pielęgniarstwa, o etosie pracy pielęgniarki. Zabiegała o właściwy szacunek i godność stanu pielęgniarskiego.

 

Modlitwa:

Boże, Ty powołałeś błogosławioną Hannę do służby chorym, biednym, opuszczonym, daj, aby ta, która całym sercem odpowiedziała Twemu wezwaniu, swoim przykładem stale zachęcała nas do niesienia pomocy bliźnim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

 

Kategorie:

Polska pielęgniarka błogosławioną!!

sob., 04/28/2018 - 23:39

Drogie Pielęgniarki!

W sobotę 28 kwietnia 2018 r. polska pielęgniarka Hanna Chrzanowska została ogłoszona błogosławioną w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Z tej okazji proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia, aby wasza posługa wobec chorych była właściwie doceniana i abyście w osobie Hanny Chrzanowskiej znalazły wsparcie i siłę do waszej codziennej pracy.

 

Błogosławiona Hanna Chrzanowska żyła w latach 1902-1973. Zajmowała się kształceniem pielęgniarek, była ich instruktorką oraz współpracowała z kard. Karolem Wojtyłą w trosce o chorych i w formacji środowiska pielęgniarskiego. Opracowała Zagadnienia etyczne w pielęgniarstwie domowym oraz Rachunek sumienia pielęgniarki. Posługę pielęgniarską budowała na prawdzie o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W cierpiącym człowieku dostrzegała rysy cierpiącego Chrystusa, a pielęgniarską służbę temu człowiekowi pojmowała jako osobistą odpowiedź na Boże powołanie. Organizowała opiekę chorych w domu angażując w to dzieło duchownych i świeckich oraz młodzież akademicką. Dostrzegała potrzebę żywiej wiary i jej wartość w życiu ludzi dotkniętych cierpieniem. Brała pod uwagę potrzeby duchowe pacjentów.  Prowadziła działalność formacyjną wśród pielęgniarek. Organizowała rekolekcje, dni skupienia, aby pogłębić ich życie religijne. Mówiła o powołaniu do pielęgniarstwa, o etosie pracy pielęgniarki. Zabiegała o właściwy szacunek i godność stanu pielęgniarskiego.

 

Modlitwa:

Boże, Ty powołałeś błogosławioną Hannę do służby chorym, biednym, opuszczonym, daj, aby ta, która całym sercem odpowiedziała Twemu wezwaniu, swoim przykładem stale zachęcała nas do niesienia pomocy bliźnim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

 

Kategorie: