Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej

Subskrybuj Kanał Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej
Zaktualizowano: 1 godzina 1 min temu

Słowo Metropolity Katowickiego do pracowników służby zdrowia z okazji święta św. Łukasza

pt., 10/15/2021 - 16:42

SŁOWO METROPOLITY KATOWICKIEGO DO PRACOWNIKÓW SŁUŻBY ZDROWIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ŚW. ŁUKASZA

 

Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia! Patronalne Święto Służby Zdrowia jest obchodzone każdego roku 18 października, w święto św. Łuksza Ewangelisty. Kieruje ono uwagę Kościoła na profesję lekarzy, a także innych pracowników służby zdrowia. O tym, jak ważna jest ta posługa, przypomina biblijny Syrach: „Czcij lekarza czcią należną z powodu jego posług, albowiem i jego stworzył Pan. Od Najwyższego pochodzi uzdrowienie, i od Króla dar się otrzymuje. Wiedza lekarza podnosi mu głowę, nawet i wobec możnowładców będą go podziwiać” (Syr 38 1,3).

Sam Bóg na kartach Pisma Świętego wciela się w rolę lekarza, o czym czytamy w Psalmie 147: „Pan buduje Jeruzalem, gromadzi rozproszonych z Izraela; On leczy złamanych na duchu i przewiązuje ich rany” (Ps 147,1–3).

Doskonale wiemy, że w procesie leczenia ważną rolę odgrywa cały personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, coraz częściej obecni wśród chorych pielęgniarze, położne, diagności laboratoryjni, opiekunowie medyczni, rehabilitanci, psychologowie, farmaceuci, a także często zapomniani, a obecni na pierwszej linii troski o życie chorego ratownicy medyczni. Pandemia doceniła także wartość posługi kapelana szpitalnego wśród chorych i personelu pomocniczego.

Społeczeństwo i Kościół z uznaniem i szacunkiem patrzą na Waszą pracę. Dla wielu z Was miniony rok był bardzo trudny, bo wymagał zmierzenia się z kolejnymi falami koronawirusa.

Wasza posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin. Wszyscy oczekiwali uzdrowienia, szybkiego powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Prowadząc zabiegi, często w wyczerpujących warunkach, sami bardziej niż zazwyczaj narażaliście własne zdrowie i życie. Jednak do końca pozostaliście wierni zarówno składanej przysiędze Hipokratesa, jak również – jako ludzie wierzący – pozostawionemu przez Jezusa testamentowi miłości.

Wasz patron św. Łukasz – jak podaje tradycja Kościoła – także był lekarzem. Opisując na kartach Ewangelii życie Chrystusa, w odróżnieniu od innych ewangelistów zawarł w niej te sceny, które szczególnie poruszają nasze serca („O miłosiernym samarytaninie”, „O uzdrowieniu dziesięciu trędowatych”, „O synu marnotrawnym”).

Ten święty patron może nas nauczyć bardziej dogłębnego spojrzenia na świat cierpienia i choroby, a także na samego chorego. Swoją postawą zachęca nas do dostrzegania pośród nadmiaru zadań, obowiązków i pośpiechu drugiego człowieka jako bliźniego. Święty Łukasz chce, abyśmy próbowali zrozumieć „ból duszy” chorego, jego wewnętrzny świat pytań, wątpliwości, zmagań, duchowych odczuć i przeżyć.

Papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego wskazuje pracownikom służby zdrowia, co jest najważniejsze w kontakcie z każdym cierpiącym. To bliskość, która „jest balsamem, która daje wsparcie i pocieszenie”.

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, szukając sensu swojego powołania, odnalazła słowa św. Pawła: „Starajcie się o większe dary. Ja zaś wskażę wam drogę jeszcze doskonalszą” (1 Kor 12,31). Tym samym odnalazła miłość, która wypełniła jej życie: „Zobaczyłam i zrozumiałam, że miłość zawiera w sobie wszystkie powołania, że miłość jest wszystkim, obejmuje wszystkie czasy i miejsca; słowem, miłość jest wieczna”. Niedawno wyniesiony na ołtarze błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński jest autorem słów: „Ludzie mówią: czas to pieniądz, a ja wam powiadam: czas to miłość”.

Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia!

Pomijając, jaki medyczny zawód wykonujesz, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, opiekunką medyczną, rehabilitantem, salową, farmaceutą czy ratownikiem medycznym – istotne jest to, w jaki sposób wypełniasz swoje powołanie! Czy z sercem i miłością? Wszyscy przecież tworzymy jeden organizm służby zdrowia, który leczy tego samego chorego i wychodzi naprzeciw jego potrzebom. Nie można jednak dawać miłości, samemu jej nie otrzymując. Jej niewyczerpalnym źródłem jest Bóg, który jest miłością. Objawia ją przez swojego Syna, który jest z nami przez wszystkie dnia aż do skończenia świata w sakramencie miłości w Eucharystii.

Dlatego serdecznie zachęcam Was do odwiedzania Go w szpitalnych kaplicach i powierzania Mu wszystkiego, wszystkich Waszych spraw rodzinnych i zawodowych, włącznie z tymi dotyczącymi sprawiedliwych wynagrodzeń. Wszak sam Jezus powiedział: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5).

Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia!

W imieniu Kościoła katowickiego i wspólnoty wierzących dziękuję za Waszą codzienność wypełnioną miłością do chorego. Życzę Wam bezpiecznej pracy, szacunku pracodawcy, pacjentów oraz ich rodzin. Niech społeczeństwo coraz bardziej docenia Waszą motywowaną miłością posługę pośród cierpiących.

Z okazji Waszego święta łączę się z Wami duchowo i zapewniam o modlitwie, zwłaszcza w niedzielę (17 października), kiedy w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach Eucharystię w Waszej intencji odprawi biskup pomocniczy Mark Szkudło.

Otaczam modlitwą Was samych, Wasze rodziny, chorych, którymi się opiekujecie, jak również miejsca Waszej pracy i wszystkie problemy z nią związane. Na ich rozwiązywanie w duchu społecznej solidarności i w dialogu błogosławię!

Błogosławię Waszej codzienności, wypełnionej przestrzeniami szpitali, hospicjów, domów opieki społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i innych placówek medycznych, a nade wszystko obecnością chorego, potrzebującego człowieka.

 

Szczęść Boże!

† Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

 

Katowice, 18 października 2021 r. VD II – 103/21

Zaproszenie kapelanów na Webinarium

pt., 10/15/2021 - 16:18

W środę 20 października br., w godzinach 19.30-21.00, odbędzie się kolejne webinarium dla kapelanów w ramach programu „Bądź przy mnie”. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: spotkania_ptodm@mp.pl, do dnia 19 października. Osobom zgłoszonym zostanie przesłany link do spotkania na platformie Zoom. Materiały z poprzednich webinariów dostępne są na stronie: https://ptodm.org.pl/webinaria-kapelani

 

 

Święto ratownikó medycznych

śr., 10/13/2021 - 09:58

Z okazji wspomnienia św. Gerarda, patrona ratowników medycznych, pamiętamy w modlitwie o tych, którzy są zawsze najbliżej potrzebujących pomocy. Drodzy ratownicy medyczni – życzymy wam siły oraz wdzięczności ze strony chorych i ich rodzin. Niech w niesieniu pomocy towarzyszy wam zawsze misja, że to co czynicie jest pełne poświęcenia i zasługujące na uznanie.

Pamiętamy o was i pragniemy się również za was modlić w czasie święta patronalnego służby zdrowia, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, na mszy świętej, o godz. 10.30, pod przewodnictwem Biskupa Marka Szkudły

 

Ks. Marcin Niesporek

Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia

Październikowe spotkanie na mariackiej

pt., 10/08/2021 - 11:14

Pracowników Służby Zdrowia oraz kapelanów zapraszamy na spotkanie formacyjne w  środę 27 października 2021 r. Rozpoczęcie Eucharystią o godz. 19.00 w kaplicy domu katechetycznym. Po mszy prelekcja dr hab. Sebastiana Gałeckiego, „Klauzula sumienia w życiu lekarza, pielęgniarki, farmaceuty” (sala Jana Pawła II).

Kapelani na Jasnej Górze

czw., 10/07/2021 - 19:44

Jak co roku, tak i tym razem w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyła się sesja szkoleniowo-formacyjna dla kapelanów szpitalnych, hospicyjnych, Domów Pomocy Społecznej i innych ośrodków medycznych. Wzięło w niej udział 60 kapelanów diecezjalnych i zakonnych

W tym roku rekolekcje poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp Andrzej Przybylski. Temat związany był z ogłoszonym przez Papieża Franciszka rokiem św. Józefa: „Ojcowskim sercem duszpasterza służby zdrowia/kapelana”. 

Tematyka rekolekcji dotykała posługi kapelana w jego relacji do samego siebie (czystość serca); osób, którym posługuje (odwaga i czułość, praca i wiara, kapelan jako ojciec jednoczący) oraz relacji do osoby Boga (pełnienie woli Bożej w posłudze kapelańskiej, problematyka wyczulenia na grzech).

Kapelani mogli także uczestniczyć w sesji szkoleniowej. Wysłuchali wykładów na temat zarządzania służby zdrowia w kontekście Nowego Ładu (dr Dominik Krzyżanowski); relacji z pacjentem w opiece paliatywnej (doświadczenia p. Agaty, wolontariuszki i o. Sadoka z Wrocławia), oraz eutanazji i uporczywej terapii (dr hab. Sebastian Gałecki). Kapelani mieli okazję wymienić się własnymi doświadczeniami w posłudze, a sesja formacyjno-szkoleniowa była okazją do wyznaczenia nowych priorytetów na najbliższy rok, które zostały nakreślone przez krajowego duszpasterza służby zdrowia – ks. dr Arkadiusza Zawistowskiego.  

Papież utworzył fundację wspierającą katolickie szpitale

czw., 10/07/2021 - 19:14

Ojciec Święty postanowił wesprzeć ekonomicznie prowadzone przez Kościół placówki służby zdrowia, dążąc jednocześnie do zachowania charyzmatu ich założycieli. W tym celu powołał do życia Fundację ds. Katolickiej Służby Zdrowia. Kierowanie nią powierzył bp. Nunzio Galantino, przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej APSA.

 

Beata Zajączkowska – Watykan 

W opublikowanym dziś specjalnym chirografie (piśmie odręcznym) Franciszek informuje o powołaniu nowej fundacji i jej celach statutowych. Podkreśla, że chodzi o wsparcie ekonomiczne, tak bardzo zasłużonych na świecie, katolickich placówek medycznych działających zgodnie z zasadami Katolickiej Nauki Społecznej. Papieska decyzja wpisuje się w kontekst kryzysu, jaki przeżywa wiele struktur medycznych kierowanych przez zakony, które coraz częściej nie są w stanie kontynuować swej misji i zmuszone są do ich sprzedaży.

Franciszek zauważa, że powołana właśnie fundacja ma wspierać katolicką służbę zdrowia zapewniając jej odpowiednią pomoc finansową. Dzięki temu placówki, którym z różnych powodów trudno jest nadal funkcjonować, będą mogły uniknąć decyzji, które mocno uwarunkowane są sytuacją kryzysową. Papieżowi chodzi także o to, by katolickie struktury medyczne dostępne były dla wszystkich, także dla najbardziej potrzebujących, a nie tylko dla elit, które mogą sobie pozwolić na prywatne leczenie.

Przy tej okazji zauważono, że po swej operacji w Klinice Gemelli Papież przypomniał o znaczeniu dobrej i bezpłatnej służby zdrowia dla wszystkich. Przeżywającym trudności placówkom katolickim wskazał, że pierwszą decyzją nie może być chęć ich sprzedaży, ponieważ przynoszą zbyt małe zyski, ale dążenie do tego, by nadal oferowały bezpłatną pomoc potrzebującym.

 

Źródło: vaticannews

Odszedł do Pana kapelan szpitala w Katowicach-Ochojcu

ndz., 10/03/2021 - 12:15
Z przykrością informuję, że zmarł śp. ks. Andrzej Wieczorek, l. 61, kapelan szpitalny na terenie parafii Świętego Jacka w Katowicach-Ochojcu.   Uroczystości pogrzebowe będą miały następujący porządek:
- czwartek, 7.10.br. o godz. 15.30 - eksportacja w kościele parafii Świętego Jacka w Katowicach-Ochojcu,
- piątek, 8.10.br w parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Miotku, diecezja gliwicka:
        >> o godz. 10.00 - wyprowadzenie z kaplicy i czuwanie modlitewne w kościele,
        >> o godz. 11.00 - liturgia pogrzebowa.   Requiem aeternam dona ei, Domine...

Sesja szkoleniowo-formacyjna dla kapelanów

pt., 09/17/2021 - 21:51

Wielebny Księże Kapelanie,

 

serdecznie zapraszamy do udziału w sesji formacyjno-szkoleniowej

Częstochowa  05-07.10.2021

 • rozpoczęcie 05 października (wtorek) o godz. 11.00
 • zakończenie 07 października (czwartek) o godz. 16.00
 • miejsce: Domum Matris – WSD w Częstochowie

ul. św. Barbary 41, 42-200 Częstochowa

+48 883 559 050

+48 883 559 000

 • w programie: Eucharystia, konferencje
 • nocleg: pokój jednoosobowy
 •  

 

Liczba miejsc ograniczona.

 

                                                                                                                                                                                                                     Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Spotkanie kapelanów archidiecezji katowickiej

śr., 09/15/2021 - 14:08

Kapelanów szpitali, hospicjów, Domów Pomocy Społecznej i  ośrodków pielęgnacyjnych zapraszamy na spotkanie formacyjne z udziałem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca, w czwartek 30 września, o godz. 16.00 w auli Wydziału Teologicznego UŚ. Spotkanie to odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Prosimy kapelanów o zabranie ze sobą maseczek.

 

PROGRAM SPOTKANIA:

 

16.00 Wprowadzenie (ks. dr Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia)

16.10 Słowo J. E. Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca, Metropolity Katowickiego

16.30 Kapelania we Francji - świadectwo pracy w szpitalu geriatrycznym w Lyonie?

 (Barbara Kocel-Jamroz)

16.45 Duchowość w medycynie a duszpasterstwo chorych. Konkurencja czy współpraca? (ks. prof. UŚ dr hab. Antoni Bartoszek)

17.15 Posługa kapelana z perspektywy lekarza (dr nauk. med. Marcin Świerad)

 

 - pytania kapelanów

 

17.30 - Podsumowanie:

Sprawy bieżące:

 - aktualne sprawy duszpasterstwa służby zdrowia (ks. dr Marcin Niesporek, duszpasterz służby zdrowia, ks. dr Michał Orlik, Asystent Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy, Pielęgniarek i Położnych, Farmaceutów)

- sprawy bieżące apostolstwa chorych (ks. dr Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych)

 

Poczęstunek

Święto Patronalne Służby Zdrowia

wt., 09/14/2021 - 11:10

Zapraszamy medyków i kapelanów na święto patronalne służby zdrowia ku czci św. Łukasza, w niedzielę 17 października 2021 r., o godz. 10.30. Mszy świętej będzie przewodniczył bp Marek Szkudło

Propozycje nowych zasad etyki lekarskiej godzą w wolność sumienia nie tylko medyków, ale także pacjentów

sob., 09/11/2021 - 22:16

Polskie katolickie stowarzyszenia lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i położnych protestują przeciw propozycjom nowych zasad etyki lekarskiej sformułowanych przez Światowe Stowarzyszenie Medyczne (World Medical Association) oraz w przyjętym przez Parlament Europejski tzw. Raporcie Maticia. Godzą one bowiem w wolność sumienia nie tylko medyków, ale także pacjentów.

- W tych planach chodzi o ograniczenie autonomii zawodów medycznych, uczynienia z ich przedstawicieli biernych, bezrefleksyjnych realizatorów narzuconych im zasad postępowania, zaprzeczających istnienia misji lub powołania lekarza. Nowe zasady ograniczą wolność sumienia pacjentów pozbawiając ich prawa do informacji o mechanizmach działania niektórych metod diagnostyczno – leczniczych i możliwości korzystania z alternatywnych i moralnie dopuszczalnych ich odpowiedników. Natomiast personel medyczny zostałby pozbawiony możliwości odmowy wykonania etycznie niegodziwej procedury i zobowiązany do znalezienia osoby gotowej do jej wykonania. W ten sposób będzie zmuszony do współdziałania ze złem - piszą przedstawiciele stowarzyszeń.

Ponadto - jak podkreślają - "wprowadzenie do praktyki proponowanych zmian spowoduje ograniczenie napływu do zawodów medycznych, zwłaszcza do specjalności takich jak położnictwo i ginekologia czy genetyka osób kierujących się chrześcijańskim systemem wartości".

- Ogromna część pacjentów kierująca się tymi wartościami nie będzie miała szans spotkania w szpitalu, poradni, aptece czy laboratorium personelu medycznego kierującego się tymi wartościami, co ograniczy prawa tych pacjentów i pogorszy jakość opieki medycznej. To byłaby jawna dyskryminacja ludzi kierujących się określonym światopoglądem, którzy ze swoich podatków również finansują opiekę zdrowotną - alarmują.

Źródło: Gość Niedzielny

Wrześniowe Webinarium dla kapelanów

czw., 09/09/2021 - 22:04

W środę 15 września br., w godzinach 19.30-21.00, odbędzie się kolejne webinarium dla kapelanów w ramach programu „Bądź przy mnie”. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: spotkania_ptodm@mp.pl, do dnia 14 września. Osobom zgłoszonym zostanie przesłany link do spotkania na platformie Zoom. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat wydany przez Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Materiały z poprzednich dostępne są na stronie: https://ptodm.org.pl/webinaria-kapelani

Salezjanka p.o. sekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka

czw., 08/26/2021 - 21:41

Ojciec Święty mianował siostrę Alessandrę Smerilli, FMA, tymczasowym sekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i delegatem do Watykańskiej Komisji Covid-19. Zastąpi ona na tym stanowisku ks. Bruno Marie Duffé i ks. Augusto Zampiniego, odpowiednio sekretarza i zastępcę sekretarza tejże Dykasterii, którzy powrócili do swoich diecezji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty postanowił ponadto, że kierownictwo watykańskiej Komisji Covid-19 będzie składało się z Jego Eminencji, kardynała Petera Kodwo Appiah Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, siostry Alessandry Smerilli, FMA, p.o. sekretarza i ks. Fabio Baggio, CS, podsekretarz Sekcji Migrantów i Uchodźców- czytamy w watykańskim komunikacie.

Siostra Alessandra Smerilli, salezjanka, urodziła się 14 listopada 1974 r. w Vasto, w regionie Abruzja, w prowincji Chieti, we Włoszech. W 1997 roku wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanki). Uzyskała doktorat z ekonomii politycznej na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie oraz doktorat z ekonomii w Szkole Ekonomii Uniwersytetu Wschodniej Anglii w Norwich (Wielka Brytania). Obecnie jest Radcą Państwa Watykańskiego i konsultorem Synodu Biskupów. 24 marca papież Franciszek mianował ją podsekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Roży Czackiej

sob., 08/21/2021 - 16:01

Przed nami beatyfikacja Czcigodnych Sług Bożych Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej (Warszawa, 12 września). Duszpasterstwo służby zdrowia archidiecezji katowickiej organizuje w tym dniu wyjazd autokarowy na to wydarzenie. Koszt wraz z ubezpieczeniem 120 złotych. Wyjazd z parafii św. Jadwigi w Chorzowie (ul. Wolności 51). Zapisy na adres: dsz.katowice@gmail.com.

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar

sob., 08/21/2021 - 15:39

W niedzielę 22 sierpnia zachęcamy pracowników Służby Zdrowia do udziału w dorocznej pielgrzymce kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Piekarskiego.

 

W programie:

8.30    – Modlitwa różańcowa na wzgórzu kalwaryjskim;

9.30    – Powitanie Matki Bożej w wizerunku piekarskim przez Księży Biskupów w bazylice;

9.45    – Procesja na wzgórze kalwaryjskie;

10.00  – Początek transmisji przez TV Polonia i TVP Katowice (podobnie Radio Katowice i Radio eM);

10.15  – Słowo społeczne Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca;

11.00  – Msza św. z homilią bp. Wiesława Śmigla z diecezji toruńskiej, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny;

13.45  – Godzina ewangelizacyjna ze słowem bp. Grzegorza Olszowskiego oraz świadectwami s. Anny Bałchan i przedstawicieli Wspólnoty Dobrego Pasterza z Katowic;

15.00  – Nieszpory maryjne pod przewodnictwem i z homilią bp. Mirosława Gucwy z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Procesja z wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.

Spotkanie integracyjne lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów katolickich 3-5 września 2021 Zakopane

pt., 08/20/2021 - 19:57

ZAPROSZENIE 

Serdecznie zapraszam Lekarzy, Pielęgniarki i Położne, Farmaceutów na Spotkanie Integracyjne Katolickich Środowisk Medycznych. Szczególnie zapraszam Kapłanów - formatorów Służby Zdrowia i Chorych 

Prezes KSLP 

dr n. med. Elżbieta Kortyczko

Termin: 3-5 września 2021 roku  

Miejsce: 34-500 Zakopane,

Al. Przewodników Tatrzańskich 2

                                              Dom Rekolekcyjny Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”                                            

                                                     

PROGRAM

Piątek 3 września 2021r.

14.00 Obiad. Przywitanie Gości.

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, zawierzenie Miłosierdziu Bożemu Chorych Kapelanów i Służby Zdrowia (kaplica „Księżówki”)

15.40 – 17.00 Zakwaterowanie w pokojach

Spacer w okolicy

17.00 Msza Święta z konferencją w kaplicy „Księżówki” 

18.15 kolacja 

19.00 Zebranie ZG KSLP, spotkanie środowisk medycznych w grupach.

20.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu.

21.00 Apel Jasnogórski w kaplicy.

 

Sobota 4 września 2021r.

7.00 Msza Św. w kaplicy „Księżówki”

8.00 śniadanie

Propozycje spacerów w grupach: 

 1. Na Kasprowy Wierch lub do schroniska Murowaniec
 2. Spacer Drogą nad Reglami do Doliny Białego
 3. Spacer Drogą pod Reglami do Domu Sióstr od Aniołów

14.00 obiad

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia

15.30 Spotkanie Rady Katolickich Środowisk Medycznych

Panel dyskusyjny w temacie ważności antropologii chrześcijańskiej w realizacji powołania farmaceuty, pielęgniarki, położnej, lekarza, księdza.

18.00 Kolacja

19.00 Spotkanie Integracyjne 

20.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu

21.00 Apel Jasnogórski

 

Niedziela 5 września 2021

7.15 śniadanie 

8.00 przejście lub przejazd do Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach 

Msza Święta 

Ok. 13.30 Obiad w „Księżówce”

14.30 Rozesłanie i błogosławieństwo na zakończenie spotkania w kaplicy „Księżówki”

 

KSLP

Apel Przewodniczącego Episkopatu w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Europie

sob., 07/17/2021 - 11:11

Zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii. Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopat Polski w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Europie.

„Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii” – napisał abp Gądecki.

Równocześnie poprosił niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”. Nawiązał tym samym do oświadczenia z 8 lipca br. „Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw” – podkreślił.

„Jak informują służby medyczne, w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem” – czytamy w apelu.

BP KEP

Publikujemy tekst apelu:

 

 

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU ZE WZROSTEM ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W EUROPIE

 

 

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Europie oraz wzrostem zakażeń koronawirusem w wielu krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii czy Francji, służby medyczne informują, że również w Polsce, po krótkotrwałej stabilizacji, zaczniemy notować wzrosty zakażeń, spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który w naszej ojczyźnie odpowiada już za ok. 30 proc zakażeń.

Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii.

Równocześnie proszę niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”, o czym wspomniałem w moim oświadczeniu z dnia 8 lipca br. „Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw”. Jak informują służby medyczne, w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem.

Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 17 lipca 2021 roku

 

Źródło: KEP

 

Papież Franciszek na oddziale onkologii dziecięcej w Gemelli

śr., 07/14/2021 - 13:40

Papież Franciszek dochodzi do siebie po operacji w klinice Gemelli w Rzymie. We wtorkowe popołudnie Ojciec Święty czuł się na tyle dobrze, że odwiedził oddział onkologii dziecięcej, żeby spotkać się z pacjentami.

Franciszek pojawił się na oddziale we wtorkowe popołudnie tuż po koncercie, który specjalnie dla dzieci zagrali Ambrogio Sparagna i Włoska Orkiestra Popularna.

Franciszek gościł na oddziale onkologii dziecięcej na 10. piętrze budynku. Odwiedził szpitalne sale i przywitał się z małymi pacjentami. Zdjęcia z tej wizyty w mediach społecznościowych zamieścili watykańscy korespondenci.

Przy okazji Radio Watykańskie przypomniało, że kontakt z chorymi dziećmi jest ważny dla Franciszka. W czasie spotkania w kaplicy Świętej Marty w Watykanie w 2015 roku grupa najmłodszych pytała się Franciszka o to, dlaczego dzieci cierpią. To jest tajemnica bez odpowiedzi, ale zawsze można prosić niebo i modlić się. Nie bój się prosić, a nawet rzucać wyzwania Bogu i pytać: Dlaczego? Być może żadne wyjaśnienie nie nadejdzie, ale spojrzenie Ojca da ci siłę, by iść dalej – mówił wtedy papież do jednego z dzieci.

ag/Radio Watykańskie/Stacja7

Fot: Twitter.com/@inesanma

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KEP NA TEMAT SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

czw., 07/08/2021 - 12:04

Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w kwestii szczepień przeciw Covid-19.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że szczepienie powinno być dobrowolne, ale jednocześnie „Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się”. Odwołując się do Noty Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku, napisał, że „szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym”.

Abp Gądecki przywołał przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów.

Przewodniczący Episkopatu zauważył również, że szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, czyli „dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie”.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W KWESTII SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

W kontekście licznych pytań dotyczących stanowiska Kościoła katolickiego odnośnie do kwestii szczepień przeciw Covid-19, chciałbym przypomnieć, że Kościół już wielokrotnie wypowiadał się w tej sprawie.

 1. „Kościół podkreślał najpierw, że wynalezienie szczepionek może być uznane ‒ z perspektywy medycyny prewencyjnej ‒ za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi. […] Właśnie dzięki tej ojcowskiej dobroci Boga ‒ objawiającej się również w dostępnych szczepionkach – udało się wyeliminować wiele chorób zakaźnych, które wcześniej miały charakter letalny (tzn. prowadziły do śmierci), lub stawały się przyczyną niepełnosprawności i cierpienia człowieka” (Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek, 1).
 2. Ponadto, „życie i zdrowie są cennymi darami udzielonymi człowiekowi i powierzonymi jego roztropnej odpowiedzialności. Jest to odpowiedzialność, która przekracza ramy wyłącznej troski o samego siebie. Międzyludzka solidarność, motywowana ewangeliczną miłością bliźniego, przypomina – w kontekście zagrożenia pandemią i dostępnych szczepień – obowiązek troski także o drugiego człowieka, o wspólnotę ludzką. Taka postawa winna znamionować i być wnoszona przez kulturę chrześcijańską, w kręgu której żyjemy” (Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek, 23).
 3. Decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne. Zgodnie z Notą Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 r. „szczepienie nie jest, co do zasady (di norma) obowiązkiem moralnym” (Kongregacja Nauki Wiary, Nota na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw Covid-19, 5).
 4. Szczepienia przeciw Covid-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw. Stąd też Kościół ‒ będąc w kontakcie z właściwymi służbami medycznymi i sanitarnymi ‒ wspiera edukacyjne i informacyjne inicjatywy społeczne i publiczne, których celem jest zwiększenie świadomości wiernych w kwestii szczepień. Ponadto Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się. Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne.
 5. Szczepienia nie powinny prowadzić do zaniedbania innych elementów ważnych dla ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-COV-2 oraz leczenia choroby COVID-19, w tym dbałości o higienę, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, dostępności do świadczeń ochrony zdrowia, w tym do skutecznej farmakoterapii, a także rozwijania badań podstawowych i klinicznych ukierunkowanych na lepszą profilaktykę, diagnostykę i leczenie.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 8 lipca 2021 roku