Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Subskrybuj Kanał Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia
ZESPÓŁ KEP ds. SŁUŻBY ZDROWIA
Zaktualizowano: 1 godzina 11 minut temu

Uhonorowano cztery pielęgniarki zmarłe na COVID-19

wt., 06/23/2020 - 20:30

W Wiązownie – miejscu chrztu bł. Hanny Chrzanowskiej, modlono się za środowisko pielęgniarek i uhonorowano te, które na służbie w czasie epidemii straciły życie.

Wprzeddzień rocznicy chrztu bł. Hanny Chrzanowskiej, urodzonej w Warszawie pielęgniarki i współpracowniczki św. Jana Pawła II, w kościele w Wiązownie odbyły się upamiętniające to wydarzenie uroczystości. To właśnie w parafii św. Wojciecha BM w Wiązownie 23 czerwca 1903 r. przyszłej błogosławionej udzielono pierwszego sakramentu.

W kościele w Wiązownie znajduje się chrzcielnica, przy której przeszło sto lat temu bł Hanna Chrzanowska została włączona do grona Kościoła, oraz jej relikwie.
TERESA KLOCH-MIZERSKA

Z tej okazji bp Romuald Kamiński odprawił Mszę św. w intencji środowisk pielęgniarek. Modlono się również za te, które służbę chorym w dobie epidemii przypłaciły własnym życiem.

– W wigilię chrztu bł. Hanny Chrzanowskiej, naszej patronki, polskiej pielęgniarki mamy możliwość uczcić, podziękować naszym koleżankom, które podczas epidemii zmarły. Zostały wyróżnione pośmiertnie najwyższą odznaką Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Ich rodziny odebrały pośmiertne odznaczenia – mówiła Beata Baliszewska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

Statuetką „Cierpiącym przywrócić nadzieję” uhonorowano: śp. Grażynę Krawczyk z Radomia, śp. Katarzynę Zawadę z Torunia, śp. Dorotę Gołuchowską z Katowic i śp. Janinę Maj z Kielc. – Ich życie wypełniło się na służbie – podkreślił bp Romuald Kamiński.

W homilii biskup warszawsko-praski przypomniał cichą, oddaną i wierną posługę bł. Hanny Chrzanowskiej. – Tam, gdzie została postawiona swoją postawą, ufną modlitwą, całkowitym zawierzeniem Opatrzności Bożej, wielkim szacunkiem świadczonym wobec drugiego człowieka, przyjmowanym cierpieniem, delikatnością, służebnością, wyśmienicie wypełniała ramy swojego powołania. To wszystko dawało jej ogromną moc kształtowania ludzkich serc. I w tym sensie była niezwykłym apostołem – mówił bp Romuald Kamiński, przypominając, że pełna poświęcenia relacja do drugiego człowieka bł. Hanny, wynikała z zażyłej bliskości z Bogiem.

Biskup podkreślił, że “pragnieniem Boga jest abyśmy się do niego upodabniali”, a sprawdzianem miłości do Niego jest miłość do innych ludzi, których Stwórca stawia na naszej drodze. Duchowny zwrócił uwagę na to, że bł. Hanna we wszystkim co robiła starała się byś doskonała, poddawając się sile, która każdego człowieka niejako “pcha” w górę i pomaga mu w dorastaniu do świętości.

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski przypomniał przesłanie błogosławionej pielęgniarki skierowane do swoich wychowanek, a które z pewnością powtórzyłaby teraz personelowi opiekującemu się chorymi w obliczu pandemii i służącemu z narażeniem własnego życia.

– Kochajcie chorych i służcie im, chociaż wasze serca nawet o tym nie będą wiedziały, ale służcie im”. To jest cytat zapisany w jej pamiętniku. Kochała chorych, nawet o tym, nie widząc, pomagała im, zapominając o swoich sprawach i prawach – mówił ks. Arkadiusz Zawistowski.

Rok 2020, decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek, jest obchodzony jako Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej.

źródło: https://warszawa.gosc.pl/doc/6374908.Uhonorowano-cztery-pielegniarki-zmarle-na-COVID-19

Papież: pacjenci często czuli wokół siebie obecność „aniołów”

ndz., 06/21/2020 - 09:21

„Świat mógł zobaczyć, ile dobra uczyniliście w sytuacji wielkiej próby. Nawet wyczerpani, walczyliście z profesjonalizmem i samozaparciem. To rodzi nadzieję”. Te słowa Papież skierował do delegacji służby zdrowia z Lombardii, regionu Włoch najbardziej dotkniętego epidemią Covid-19, a także reprezentantów Piemontu, Emiglii Romagni i Veneto. W ich gronie byli włodarze tych prowincji, biskupi, a przede wszystkim lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, kapelani, wolontariusze oraz pracownicy Obrony Cywilnej.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Ojciec Święty wyraził wdzięczność dla tych wszystkich, którzy trwali na pierwszej linii frontu w wykonywaniu żmudnej i heroicznej służby. Była ona widocznym znakiem człowieczeństwa, który rozgrzewa serce. Wielu z nich zachorowało, a niektórzy zmarli w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Obecność personelu medycznego była pewnym punktem odniesienia dla chorych oraz ich rodzin, które nie miały możliwości odwiedzenia swoich bliskich. Pacjenci czuli, że mają obok siebie „aniołów”, którzy pomagali im odzyskać zdrowie, a jednocześnie wspierali ich, a czasami towarzyszyli do progu ostatecznego spotkania z Panem.

Papież – uczcić pamięć o ofiarach i cierpieniach

„Ta pandemia głęboko naznaczyła życie ludzi i historię społeczności. Aby uczcić cierpienia chorych oraz wielu zamarłych, zwłaszcza starszych, o których doświadczeniu życiowym nie należy zapominać, trzeba budować jutro: to wymaga zaangażowania, siły i poświęcenia wszystkich – podkreślił Papież. – Chodzi o to, aby wyjść od niezliczonych świadectw hojnej i bezinteresownej miłości, które pozostawiły niezatarty ślad w sumieniach i tkance społecznej, ucząc jak potrzebna jest bliskość, troska i ofiara, aby ożywiać braterstwo i współistnienie obywatelskie.“

Ojciec Święty zaznaczył, że w ten sposób będzie można wyjść z kryzysu silniejszymi duchowo i moralnie, a to zależy od sumienia i odpowiedzialności każdego. Nie samotnie, ale dzięki łasce Bożej. Jako wierzący powinniśmy świadczyć, że Bóg nas nie opuszcza, ale w Chrystusie nadaje sens również tym zdarzeniom oraz ograniczeniom. Z jego pomocą możemy stawić czoła największym próbom.

Papież – nie zapominajmy, że potrzebujemy innych

„Bóg stworzył nas do komunii, do braterstwa, a teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, iluzoryczne okazało się dążenie, aby skupić wszystko na sobie, to iluzja, aby indywidualizm czynić wiodącą zasadą społeczeństwa. Ale bądźmy ostrożni, ponieważ jak tylko minie zagrożenie, łatwo jest się poślizgnąć, łatwo będzie ponownie wpaść w tę iluzję – zauważył Franciszek. – Łatwo jest szybko zapomnieć, że potrzebujemy innych, kogoś, kto się o nas zatroszczy i doda nam odwagi. Zapomnieć, że wszyscy potrzebujemy Ojca, który trzyma nas za rękę. Modlić się do Niego, wzywać Go nie jest iluzją. Iluzją jest myśleć, że Go nie potrzebujemy! Modlitwa jest duszą nadziei.“

Ojciec Święty podkreślił także gorliwość oraz twórczą troskę wielu kapłanów, którzy pomogli ludziom podążać drogą wiary i nie pozostawać samymi w obliczu bólu i strachu.

źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-06/papiez-audiencja-dla-regionow-dotknietych-pandemia.html

ROCZNICA POŚWIĘCENIA NSPJ LEKARZY KATOLICKICH CAŁEGO ŚWIATA W RZYMIE

czw., 06/18/2020 - 00:14

Corocznie w miesiącu czerwcu czcimy szczególnie Najświętsze Serce Pana Jezusa, a w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała przypada Uroczystość NSPJ, której ustanowienie przez Kościół wiąże się z żądaniem samego Zbawiciela, przekazanym w objawieniu św. Małgorzacie Marii Alacoque 10 czerwca 1675 roku, a zarazem powiązanym z wieloma obietnicami dla czcicieli Jego Serca.

var slider; jQuery(function () { switch (singleSlider_15.view) { case 'none': jQuery('#slider_15').sliderPlugin({ maxWidth: singleSlider_15.width, maxHeight: singleSlider_15.height, transition: singleSlider_15.effect, controls: singleSlider_15.navigate_by, cropImage: hugeitSliderObj.crop_image, navigation: hugeitSliderObj.show_arrows, delay: +singleSlider_15.pause_time, transitionDuration: +singleSlider_15.change_speed, pauseOnHover: singleSlider_15.pause_on_hover }); break; case 'carousel1': var $pager = false, $thumb = false; switch (singleSlider_15.navigate_by) { case 'dot': $pager = true; $thumb = false; break; case 'thumbnail': $pager = true; $thumb = true; break; case 'none': $pager = false; $thumb = false; break; } jQuery('#slider_15').RSlider({ item: +singleSlider_15.itemscount, pause: +singleSlider_15.pause_time, speed: +singleSlider_15.change_speed, pager: $pager, gallery: $thumb, pauseOnHover: +singleSlider_15.pause_on_hover, thumbItem: +hugeitSliderObj.thumb_count_slides, controls: +hugeitSliderObj.show_arrows, view: singleSlider_15.view, maxWidth: singleSlider_15.width, maxHeight: singleSlider_15.height }); break; case 'thumb_view': var $pager = false, $thumb = false; if (singleSlider_15.pager === '1') { $pager = true; $thumb = true; } slider = jQuery('#slider_15').RSlider({ item: 1, view: singleSlider_15.view, maxWidth: singleSlider_15.width, maxHeight: singleSlider_15.height, mode: singleSlider_15.mode, speed: +singleSlider_15.change_speed, pauseOnHover: singleSlider_15.pause_on_hover === '1', pause: +singleSlider_15.pause_time, controls: singleSlider_15.controls === '1', fullscreen: singleSlider_15.fullscreen === '1', vertical: singleSlider_15.vertical === '1', sliderHeight: +singleSlider_15.height, vThumbWidth: +singleSlider_15.vthumbwidth, hThumbHeight: +singleSlider_15.hthumbheight, thumbItem: 5, thumbMargin: +singleSlider_15.thumbmargin, thumbPosition: singleSlider_15.thumbposition === '1', thumbControls: singleSlider_15.thumbcontrols === '1', pager: $pager, gallery: $thumb, dragdrop: singleSlider_15.dragdrop === '1', swipe: singleSlider_15.swipe === '1', thumbdragdrop: singleSlider_15.thumbdragdrop === '1', thumbswipe: singleSlider_15.thumbswipe === '1', title: singleSlider_15.titleonoff === '1', description: singleSlider_15.desconoff === '1', titlesymbollimit: +singleSlider_15.titlesymbollimit, descsymbollimit: 96 }); break; } }); jQuery(window).load(function () { jQuery('.slider_lightbox_15').lightbox({ slideAnimationType: singleSlider_15.slide_effect, arrows: singleSlider_15.arrows_style, openCloseType: singleSlider_15.open_close_effect }); }); .share_buttons_15 { width: auto; height: auto; margin-top: 10px } .share_buttons_15 a { border-radius: 50% !important; } /* Share buttons hover styles */ .icon-link_15 { width: 50px; height: 50px; background-color: #666; line-height: 50px; text-align: center; vertical-align: middle; display: inline-block; cursor: pointer; outline: none; margin: 5px; box-sizing: content-box; } .icon-link_15.fill.share_buttons_facebook_15 { background-color: #fff; } .icon-link_15.fill.share_buttons_facebook_15 .fa-facebook { color: #3b5998; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15.fill.share_buttons_twitter_15 { background-color: #fff; } .icon-link_15.fill.share_buttons_twitter_15 .fa-twitter { color: #00aced; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15.fill.share_buttons_gp_15 { background-color: #fff; } .icon-link_15.fill.share_buttons_gp_15 .fa-google-plus { color: #dd4b39; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15.fill.share_buttons_pinterest_15 { background-color: #fff; } .icon-link_15.fill.share_buttons_pinterest_15 .fa-pinterest { color: #b81621; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15.fill.share_buttons_linkedin_15 { background-color: #fff; } .icon-link_15.fill.share_buttons_linkedin_15 .fa-linkedin { color: #007bb6; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15.fill.share_buttons_tumblr_15 { background-color: #fff; } .icon-link_15.fill.share_buttons_tumblr_15 .fa-tumblr { color: #32506d; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15.share_buttons_facebook_15 { border: 2px solid #3b5998; } .icon-link_15.share_buttons_twitter_15 { border: 2px solid #00aced; } .icon-link_15.share_buttons_gp_15 { border: 2px solid #dd4b39; } .icon-link_15.share_buttons_pinterest_15 { border: 2px solid #b81621; } .icon-link_15.share_buttons_linkedin_15 { border: 2px solid #007bb6; } .icon-link_15.share_buttons_tumblr_15 { border: 2px solid #32506d; } .icon-link_15 .fa-facebook { color: #3b5998; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15 .fa-twitter { color: #00aced; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15 .fa-google-plus { color: #dd4b39; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15 .fa-pinterest { color: #b81621; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15 .fa-linkedin { color: #007bb6; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15 .fa-tumblr { color: #32506d; -webkit-transition: color 150ms ease-in-out; transition: color 150ms ease-in-out; } .icon-link_15 .fa { color: #fff; line-height: 49px; font-size: 26px; } @media screen and (max-width: 768px){ .icon-link_15 { width: 30px; height: 30px; line-height: 30px; } .icon-link_15 .fa { line-height: 31px; font-size: 15px; } } /* Lightbox styles */ .lightbox_iframe_cover {position:absolute;width:100%;height:100%;z-index:999} a.slider_lightbox > div {width: 100% !important; height: 100% !important; padding: 0 !important} .rwd-object{border:10px solid white} .rwd-icon{speak:none;font-style:normal;font-weight:400;font-variant:normal;text-transform:none;line-height:1;-webkit-font-smoothing:antialiased;-moz-osx-font-smoothing:grayscale} .rwd-arrows .rwd-next,.rwd-arrows .rwd-prev{background-color:rgba(0,0,0,.9);border-radius:2px;color:#999;cursor:pointer;display:block;font-size:22px;margin-top:-10px;padding:8px 8px 7px;position:absolute;z-index:1080} .rwd-arrows .rwd-next.disabled,.rwd-arrows .rwd-prev.disabled{pointer-events:none;opacity:.5} .rwd-toolbar{z-index:1082;left:0;position:absolute;top:0;width:100%} @media screen and (max-width:768px){.rwd-toolbar{z-index:9999999}} .rwd-bar .rwd-icon,.rwd-toolbar .rwd-icon{cursor:pointer;color:#999;float:right;font-size:24px;line-height:27px;text-align:center;text-decoration:none!important;outline:0;-webkit-transition:color .2s linear;-o-transition:color .2s linear;transition:color .2s linear} .rwd-bar .rwd-icon{position:absolute;bottom:0;z-index:1081} .rwd-icon svg{cursor:pointer} .rwd-bar .rwd-icon:hover,.rwd-toolbar .rwd-icon:hover{color:#FFF} .rwd-bar .rwd-icon0:hover,.rwd-toolbar .rwd-icon0:hover,.rwd-arrows .rwd-icon0:hover{color:#000} .rwd-arrows .rwd-prev, .rwd-arrows .rwd-next, .rwd-close {width: 46px;height: 46px;background:url(https://kdsz.pl/wp-content/plugins/slider-image/assets/images/front/arrows/slightbox_arrows.png);} .rwd-arrows.arrows_1 .rwd-next {background-position: 227px 164px;} .rwd-arrows.arrows_1 .rwd-prev {background-position: 277px 164px;} .rwd-close.arrows_1 {width: 25px;height: 25px;background-position: 266px 194px;background-color: #fff;border-radius: 50%;} .rwd-arrows.arrows_2 .rwd-next {background-position: 227px 110px;} .rwd-arrows.arrows_2 .rwd-prev {background-position: 277px 110px;} .rwd-close.arrows_2 {width: 25px;height: 25px;background-position: 266px 194px;background-color: #fff;border-radius: 50%;} .rwd-arrows.arrows_3 .rwd-next {background-position: 227px 63px;} .rwd-arrows.arrows_3 .rwd-prev {background-position: 277px 63px;} .rwd-close.arrows_3 {width: 25px;height: 25px;background-position: 217px 195px;background-color: #fff;border-radius: 50%;} .rwd-arrows.arrows_4 .rwd-next {background-position: 90px 167px;} .rwd-arrows.arrows_4 .rwd-prev {background-position: 131px 167px;} .rwd-close.arrows_4 {width: 30px;height: 30px;background-position: 38px 158px;} .rwd-arrows.arrows_5 .rwd-next {background-position: 97px 108px;} .rwd-arrows.arrows_5 .rwd-prev {background-position: 140px 108px;} .rwd-close.arrows_5 {width: 25px;height: 25px;background-position: 43px 100px;} .rwd-arrows.arrows_6 .rwd-next {background-position: 95px 63px;} .rwd-arrows.arrows_6 .rwd-prev {background-position: 139px 63px;} .rwd-close.arrows_6 {width: 35px;height: 35px;background-position: 48px 57px;} .barCont{background:rgba(0,0,0,.9);width:100%;height:45px;position:absolute;bottom:0;z-index:1071} #rwd-counter{color:#999;display:inline-block;font-size:16px;padding-top:12px;vertical-align:middle} .rwd-bar #rwd-counter{position:absolute;bottom:11px;left:50%;transform:translateX(-50%);z-index:1090} .rwd-next,.rwd-prev,.rwd-toolbar{opacity:1;-webkit-transition:-webkit-transform .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,color .2s linear;-moz-transition:-moz-transform .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,color .2s linear;-o-transition:-o-transform .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,color .2s linear;transition:transform .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .35s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,color .2s linear} .rwd-cont .rwd-video-cont{display:inline-block;vertical-align:middle;max-width:1140px;max-height:100%;width:100%;padding:0 5px;top:50%;transform:translateY(-50%);position:relative} .rwd-cont .rwd-container,.rwd-cont .rwd-image{max-width:100%;max-height:100%;transform:translateY(-50%);-ms-transform: translateY(-50%);-webkit-transform: translateY(-50%);-moz-transform: translateY(-50%);-o-transform: translateY(-50%);} .rwd-cont .rwd-video{width:100%;height:0;padding-bottom:56.25%;overflow:hidden;position:relative} .rwd-cont .rwd-video .rwd-object{display:inline-block;position:absolute;top:0;left:0;width:100%!important;height:100%!important} .rwd-cont .rwd-video .rwd-video-play{width:84px;height:59px;position:absolute;left:50%;top:50%;margin-left:-42px;margin-top:-30px;z-index:1080;cursor:pointer} .rwd-cont .rwd-video-object{width:100%!important;height:100%!important;position:absolute;top:0;left:0} .rwd-cont .rwd-has-video .rwd-video-object{visibility:hidden} .rwd-cont .rwd-has-video.rwd-video-playing .rwd-object,.rwd-cont .rwd-has-video.rwd-video-playing .rwd-video-play{display:none} .rwd-cont .rwd-has-video.rwd-video-playing .rwd-video-object{visibility:visible} .rwd-autoplay-button{left:50px} .rwd-autoplay-button > .pause_bg{display:none} .rwd-cont .rwd-caret{border-left:10px solid transparent;border-right:10px solid transparent;border-top:10px dashed;bottom:-10px;display:inline-block;height:0;left:50%;margin-left:-5px;position:absolute;vertical-align:middle;width:0} .rwd-cont{width:100%;height:100%;position:fixed;top:0;left:0;z-index:9999999;opacity:0;-webkit-transition:opacity .15s ease 0s;-o-transition:opacity .15s ease 0s;transition:opacity .15s ease 0s} .rwd-cont *{-webkit-box-sizing:border-box;-moz-box-sizing:border-box;box-sizing:border-box} .rwd-cont.rwd-visible{opacity:1} .rwd-cont.rwd-support .rwd-item.rwd-current,.rwd-cont.rwd-support .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-cont.rwd-support .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition-duration:inherit!important;transition-duration:inherit!important;-webkit-transition-timing-function:inherit!important;transition-timing-function:inherit!important} .rwd-cont .rwd-container{height:100%;width:100%;position:relative;overflow:hidden;margin-left:auto;margin-right:auto;top:50%;overflow:inherit} .rwd-cont .cont-inner{width:100%;height:100%;position:absolute;left:0;top:0;white-space:nowrap} .rwd-cont .contInner{width:40%;height:100%;position:absolute;left:60%;white-space:nowrap;z-index: 1200;background: black} .rwd-cont.rwd-noSupport .rwd-current,.rwd-cont.rwd-support .rwd-current,.rwd-cont.rwd-support .rwd-next-slide,.rwd-cont.rwd-support .rwd-prev-slide{display:inline-block!important} .rwd-cont .rwd-img-wrap,.rwd-cont .rwd-item{display:inline-block;text-align:center;position:absolute;width:100%;height:100%} .rwd-cont .rwd-img-wrap{position:absolute;padding:0 5px;left:0;right:0;top:0;bottom:0} .rwd-cont .rwd-item.rwd-complete{background-image:none} .rwd-cont .rwd-item.rwd-current{z-index:1060} .rwd-cont .rwd-image{display:inline-block;vertical-align:middle;width:auto !important;height:auto !important;top:50%;position:relative} .rwd-cont.rwd-show-after-load .rwd-item .rwd-object,.rwd-cont.rwd-show-after-load .rwd-item .rwd-video-play{opacity:0;-webkit-transition:opacity .15s ease 0s;-o-transition:opacity .15s ease 0s;transition:opacity .15s ease 0s} .rwd-cont.rwd-show-after-load .rwd-item.rwd-complete .rwd-object,.rwd-cont.rwd-show-after-load .rwd-item.rwd-complete .rwd-video-play{opacity:1} .rwd-overlay{position:fixed;top:0;left:0;right:0;bottom:0;z-index:9999997;background:rgba(0,0,0,.7);opacity:0;-webkit-transition:opacity .15s ease 0s;-o-transition:opacity .15s ease 0s;transition:opacity .15s ease 0s} .rwd-overlay.in{opacity:1} .rwd-container .rwd-thumb-cont {position: absolute;width: 100%;z-index: 1080} .rwd-container .rwd-thumb {padding: 10px 0;height: 100%} .rwd-container .rwd-thumb-item {border-radius: 5px;float: left;overflow: hidden;cursor: pointer;height: 100%;margin-bottom: 5px;} @media (min-width: 768px) {.rwd-container .rwd-thumb-item {-webkit-transition: border-color 0.25s ease;-o-transition: border-color 0.25s ease;transition: border-color 0.25s ease;}} .rwd-container .rwd-thumb-item img {width: 100%;height: 100%;object-fit: cover;} .rwd-container .rwd-toggle-thumb {background-color: #0D0A0A;border-radius: 2px 2px 0 0;color: #999;cursor: pointer;font-size: 24px;height: 39px;line-height: 27px; padding: 5px 0;position: absolute;left: 20px;text-align: center;top: -39px;width: 50px;} /* Open/Close effects */ .rwd-container.open_1 {animation: unfoldIn 1s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_1 {animation: unfoldOut 1s .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes unfoldIn {0% {transform: translateY(-50%) scaleY(.002);}50% {transform: translateY(-50%) scaleY(.002);}100% {transform: translateY(-50%) scaleY(1);}} @keyframes unfoldOut {0% {transform: translateY(-50%) scaleY(1);}50% {transform: translateY(-50%) scaleY(.002);}100% {transform: translateY(-50%) scaleY(.002);}} .rwd-container.open_2 {animation: blowUpIn .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_2 {animation: blowUpOut .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes blowUpIn {0% {transform: translateY(-50%) scale(0);}100% {transform: translateY(-50%) scale(1);}} @keyframes blowUpOut {0% {transform: translateY(-50%) scale(1);opacity:1;}100% {transform: translateY(-50%) scale(0);opacity:0;}} .rwd-container.open_3 {animation: roadRunnerIn .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_3 {animation: roadRunnerOut .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes roadRunnerIn {0% {transform:translate(-1500px, -50%) skewX(50deg) scaleX(1.3);}70% {transform:translate(30px, -50%) skewX(-25deg) scaleX(.9);}100% {transform:translate(0px, -50%) skewX(0deg) scaleX(1);}} @keyframes roadRunnerOut {0% {transform:translate(0px, -50%) skewX(0deg) scaleX(1);}30% {transform:translate(-30px, -50%) skewX(-25deg) scaleX(.9);}100% {transform:translate(1500px, -50%) skewX(50deg) scaleX(1.3);}} .rwd-container.open_4 {animation: runnerIn .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_4 {animation: runnerOut .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes runnerIn {0% {transform:translate(-1500px, -50%);}70% {transform:translate(30px, -50%);}100% {transform:translate(0px, -50%);}} @keyframes runnerOut {0% {transform:translate(0px, -50%);}30% {transform:translate(-30px, -50%);}100% {transform:translate(1500px, -50%);}} .rwd-container.open_5 {animation: rotateIn .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_5 {animation: rotateOut .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @-ms-keyframes rotateIn {from {-ms-transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { -ms-transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} @-moz-keyframes rotateIn {from {-moz-transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { -moz-transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} @-webkit-keyframes rotateIn {from {-webkit-transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { -webkit-transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} @keyframes rotateIn {from {transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} @-ms-keyframes rotateOut {from {-ms-transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { -ms-transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} @-moz-keyframes rotateOut {from {-moz-transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { -moz-transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} @-webkit-keyframes rotateOut {from {-webkit-transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { -webkit-transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} @keyframes rotateOut {from {transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} .rwd-container.open_1_r {animation: unfold_In 1s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_1_r {animation: unfold_Out 1s .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes unfold_In {0% {transform: translateY(-50%) scaleX(.002);}50% {transform: translateY(-50%) scaleX(.002);}100% {transform: translateY(-50%) scaleX(1);}} @keyframes unfold_Out {0% {transform: translateY(-50%) scaleX(1);}50% {transform: translateY(-50%) scaleX(.002);}100% {transform: translateY(-50%) scaleX(.002);}} .rwd-container.open_2_r {animation: blowUp_In .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_2_r {animation: blowUp_Out .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes blowUp_In {0% {transform: translateY(-50%) scale(2);}100% {transform: translateY(-50%) scale(1);}} @keyframes blowUp_Out {0% {transform: translateY(-50%) scale(1);opacity:1;}100% {transform: translateY(-50%) scale(2);opacity:0;}} .rwd-container.open_3_r {animation: roadRunner_In .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_3_r {animation: roadRunner_Out .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes roadRunner_In {0% {transform:translate(1500px, -50%) skewX(50deg) scaleX(1.3);}70% {transform:translate(-30px, -50%) skewX(-25deg) scaleX(.9);}100% {transform:translate(0px, -50%) skewX(0deg) scaleX(1);}} @keyframes roadRunner_Out {0% {transform:translate(0px, -50%) skewX(0deg) scaleX(1);}30% {transform:translate(30px, -50%) skewX(-25deg) scaleX(.9);}100% {transform:translate(-1500px, -50%) skewX(50deg) scaleX(1.3);}} .rwd-container.open_4_r {animation: runner_In .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_4_r {animation: runner_Out .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @keyframes runner_In {0% {transform:translate(1500px, -50%);}70% {transform:translate(-30px, -50%);}100% {transform:translate(0px, -50%);}} @keyframes runner_Out {0% {transform:translate(0px, -50%);}30% {transform:translate(30px, -50%);}100% {transform:translate(-1500px, -50%);}} .rwd-container.open_5_r {animation: rotate_In .3s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} .rwd-container.close_5_r {animation: rotate_Out .5s cubic-bezier(0.165, 0.840, 0.440, 1.000);} @-ms-keyframes rotate_In {from {-ms-transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { -ms-transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} @-moz-keyframes rotate_In {from {-moz-transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { -moz-transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} @-webkit-keyframes rotate_In {from {-webkit-transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { -webkit-transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} @keyframes rotate_In {from {transform: translateY(-50%) rotate(360deg);} to { transform: translateY(-50%)rotate(0deg);}} @-ms-keyframes rotate_Out {from {-ms-transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { -ms-transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} @-moz-keyframes rotate_Out {from {-moz-transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { -moz-transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} @-webkit-keyframes rotate_Out {from {-webkit-transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { -webkit-transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} @keyframes rotate_Out {from {transform: translateY(-50%) rotate(0deg);} to { transform: translateY(-50%)rotate(360deg);}} /* Effects */ .rwd-support.rwd-no-trans .rwd-current,.rwd-support.rwd-no-trans .rwd-next-slide,.rwd-support.rwd-no-trans .rwd-prev-slide{-webkit-transition:none 0s ease 0s!important;-moz-transition:none 0s ease 0s!important;-o-transition:none 0s ease 0s!important;transition:none 0s ease 0s!important} .rwd-support.rwd-animation .rwd-item,.rwd-support.rwd-use .rwd-item{-webkit-backface-visibility:hidden;-moz-backface-visibility:hidden;backface-visibility:hidden} .rwd-support.slider_effect_1 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_3 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_4 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_5 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_6 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_7 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_8 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_9 .rwd-item,.rwd-support.slider_effect_10 .rwd-item{opacity:0} .rwd-support.slider_effect_1 .rwd-item.rwd-current{opacity:1} .rwd-support.slider_effect_1 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_1 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_1 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:opacity .1s ease 0s;-moz-transition:opacity .1s ease 0s;-o-transition:opacity .1s ease 0s;transition:opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-use .rwd-item{opacity:0} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-use .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transform:translate3d(-100%,0,0);transform:translate3d(-100%,0,0)} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-use .rwd-item.rwd-next-slide{-webkit-transform:translate3d(100%,0,0);transform:translate3d(100%,0,0)} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-use .rwd-item.rwd-current{-webkit-transform:translate3d(0,0,0);transform:translate3d(0,0,0);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-use .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_2.rwd-use .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_2.rwd-use .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-animation .rwd-item{opacity:0;position:absolute;left:0} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-animation .rwd-item.rwd-prev-slide{left:-100%} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-animation .rwd-item.rwd-next-slide{left:100%} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-animation .rwd-item.rwd-current{left:0;opacity:1} .rwd-support.slider_effect_2.rwd-animation .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_2.rwd-animation .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_2.rwd-animation .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:left 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:left 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:left 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:left 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_3 .rwd-item.rwd-prev-slide{-moz-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(-100%,0,0);-o-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(-100%,0,0);-ms-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(-100%,0,0);-webkit-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(-100%,0,0);transform:scale3d(1,0,1) translate3d(-100%,0,0)} .rwd-support.slider_effect_3 .rwd-item.rwd-next-slide{-moz-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(100%,0,0);-o-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(100%,0,0);-ms-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(100%,0,0);-webkit-transform:scale3d(1,0,1) translate3d(100%,0,0);transform:scale3d(1,0,1) translate3d(100%,0,0)} .rwd-support.slider_effect_3 .rwd-item.rwd-current{-moz-transform:scale3d(1,1,1) translate3d(0,0,0);-o-transform:scale3d(1,1,1) translate3d(0,0,0);-ms-transform:scale3d(1,1,1) translate3d(0,0,0);-webkit-transform:scale3d(1,1,1) translate3d(0,0,0);transform:scale3d(1,1,1) translate3d(0,0,0);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_3 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_3 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_3 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_4 .rwd-item.rwd-prev-slide{-moz-transform:rotate(-360deg);-o-transform:rotate(-360deg);-ms-transform:rotate(-360deg);-webkit-transform:rotate(-360deg);transform:rotate(-360deg)} .rwd-support.slider_effect_4 .rwd-item.rwd-next-slide{-moz-transform:rotate(360deg);-o-transform:rotate(360deg);-ms-transform:rotate(360deg);-webkit-transform:rotate(360deg);transform:rotate(360deg)} .rwd-support.slider_effect_4 .rwd-item.rwd-current{-moz-transform:rotate(0deg);-o-transform:rotate(0deg);-ms-transform:rotate(0deg);-webkit-transform:rotate(0deg);transform:rotate(0deg);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_4 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_4 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_4 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_5 .rwd-item.rwd-prev-slide{-moz-transform:rotate(360deg);-o-transform:rotate(360deg);-ms-transform:rotate(360deg);-webkit-transform:rotate(360deg);transform:rotate(360deg)} .rwd-support.slider_effect_5 .rwd-item.rwd-next-slide{-moz-transform:rotate(-360deg);-o-transform:rotate(-360deg);-ms-transform:rotate(-360deg);-webkit-transform:rotate(-360deg);transform:rotate(-360deg)} .rwd-support.slider_effect_5 .rwd-item.rwd-current{-moz-transform:rotate(0deg);-o-transform:rotate(0deg);-ms-transform:rotate(0deg);-webkit-transform:rotate(0deg);transform:rotate(0deg);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_5 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_5 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_5 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_6 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transform:translate3d(-100%,0,0);transform:translate3d(-100%,0,0)} .rwd-support.slider_effect_6 .rwd-item.rwd-next-slide{-moz-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);-o-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);-ms-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);-webkit-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);transform:translate3d(0,0,0) scale(.5)} .rwd-support.slider_effect_6 .rwd-item.rwd-current{-webkit-transform:translate3d(0,0,0);transform:translate3d(0,0,0);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_6 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_6 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_6 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_7 .rwd-item.rwd-prev-slide{-moz-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);-o-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);-ms-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);-webkit-transform:translate3d(0,0,0) scale(.5);transform:translate3d(0,0,0) scale(.5)} .rwd-support.slider_effect_7 .rwd-item.rwd-next-slide{-webkit-transform:translate3d(100%,0,0);transform:translate3d(100%,0,0)} .rwd-support.slider_effect_7 .rwd-item.rwd-current{-webkit-transform:translate3d(0,0,0);transform:translate3d(0,0,0);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_7 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_7 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_7 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_8 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transform:scale3d(1.1,1.1,1.1);transform:scale3d(1.1,1.1,1.1)} .rwd-support.slider_effect_8 .rwd-item.rwd-next-slide{-webkit-transform:scale3d(.9,.9,.9);transform:scale3d(.9,.9,.9)} .rwd-support.slider_effect_8 .rwd-item.rwd-current{-webkit-transform:scale3d(1,1,1);transform:scale3d(1,1,1);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_8 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_8 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_8 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity 1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity 1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity 1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity 1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_9 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transform:translate3d(0,-100%,0);transform:translate3d(0,-100%,0)} .rwd-support.slider_effect_9 .rwd-item.rwd-next-slide{-webkit-transform:translate3d(0,100%,0);transform:translate3d(0,100%,0)} .rwd-support.slider_effect_9 .rwd-item.rwd-current{-webkit-transform:translate3d(0,0,0);transform:translate3d(0,0,0);opacity:1} .rwd-support.slider_effect_9 .rwd-item.rwd-current,.rwd-support.slider_effect_9 .rwd-item.rwd-next-slide,.rwd-support.slider_effect_9 .rwd-item.rwd-prev-slide{-webkit-transition:-webkit-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-moz-transition:-moz-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;-o-transition:-o-transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s;transition:transform 1s cubic-bezier(0,0,.25,1) 0s,opacity .1s ease 0s} .rwd-support.slider_effect_10 .rwd-item.rwd-prev-slide {-moz-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(-100%, 0, 0);-o-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(-100%, 0, 0);-ms-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(-100%, 0, 0);-webkit-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(-100%, 0, 0);transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(-100%, 0, 0);} .rwd-support.slider_effect_10 .rwd-item.rwd-next-slide {-moz-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(100%, 0, 0);-o-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(100%, 0, 0);-ms-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(100%, 0, 0);-webkit-transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(100%, 0, 0);transform: scale3d(0, 0, 0) translate3d(100%, 0, 0);} .rwd-support.slider_effect_10 .rwd-item.rwd-current {-moz-transform: scale3d(1, 1, 1) translate3d(0, 0, 0);-o-transform: scale3d(1, 1, 1) translate3d(0, 0, 0);-ms-transform: scale3d(1, 1, 1) translate3d(0, 0, 0);-webkit-transform: scale3d(1, 1, 1) translate3d(0, 0, 0);transform: scale3d(1, 1, 1) translate3d(0, 0, 0);opacity: 1;} .rwd-support.slider_effect_10 .rwd-item.rwd-prev-slide, .rwd-support.slider_effect_10 .rwd-item.rwd-next-slide, .rwd-support.slider_effect_10 .rwd-item.rwd-current {-webkit-transition: -webkit-transform 1s cubic-bezier(0, 0, 0.25, 1) 0s, opacity 1s ease 0s;=moz-transition: -moz-transform 1s cubic-bezier(0, 0, 0.25, 1) 0s, opacity 1s ease 0s;-o-transition: -o-transform 1s cubic-bezier(0, 0, 0.25, 1) 0s, opacity 1s ease 0s;transition: transform 1s cubic-bezier(0, 0, 0.25, 1) 0s, opacity 1s ease 0s;} /* Lightbox styles end */ ul#slider_15 { margin: 0; width: 100%; height: 100%; max-width: 600px; max-height: 375px; overflow: visible; padding: 0; } .slider_15 { width: 100%; height: 100%; max-width: 600px; max-height: 375px; margin: 0 auto;} .huge-it-wrap:after, .huge-it-slider:after, .huge-it-thumb-wrap:after, .huge-it-arrows:after, .huge-it-caption:after { content: "."; display: block; height: 0; clear: both; line-height: 0; visibility: hidden; } .video_cover, .playSlider, .pauseSlider, div[class*=playButton] { display: none !important; } .huge-it-thumb-wrap .video_cover { display: block !important; } iframe.huge_it_vimeo_iframe { height: 375px; } div[class*=slider-loader-] { background: rgba(0, 0, 0, 0) url(https://kdsz.pl/wp-content/plugins/slider-image/assets/images/front/loading/loading1.gif) no-repeat center; height: 90px; overflow: hidden; position: absolute; top: 142.5px;; width: 600px;; z-index: 3; } .huge-it-wrap { opacity: 0; position: relative; border: 0px solid #FFFFFF; -webkit-border-radius: 0px; -moz-border-radius: 0px; border-radius: 0px; overflow: hidden;; } .huge-it-slide-bg { background: rgba(255,255,255,0); height: 100%} .huge-it-caption { position: absolute; display: block; } .huge-it-caption div { padding: 10px 20px; line-height: normal; } .slider-title { width: calc(30% - 20px); margin: 10px; font-size: 13px; color: #000000; text-align: right; background: rgba(255,255,255,0.7); border: 0px solid #FFFFFF; border-radius: 4px; right: 0 !important; top: 0;} .slider-description { width: calc(70% - 20px); margin: 10px; font-size: 13px; color: #FFFFFF; text-align: justify; background: rgba(0,0,0,0.7); border: 0px solid #FFFFFF; border-radius: 0px; right: 0 !important; bottom: 0;} .slider_15 .huge-it-slider > li { list-style: none; filter: alpha(opacity=0); opacity: 0; width: 100%; height: 100%; margin: 0 -100% 0 0; padding: 0; float: left; position: relative; ; overflow: hidden; } .slider_15 .huge-it-slider > li > a { display: block; padding: 0; background: none; -webkit-border-radius: 0; -moz-border-radius: 0; border-radius: 0; width: 100%; height: 100%; } .slider_15 .huge-it-slider > li img { max-width: 100%; max-height: 100%; margin: 0; cursor: pointer; } .slider_15 .huge-it-slide-bg, .slider_15 .huge-it-slider > li, .slider_15 .huge-it-slider > li > a, .slider_15 .huge-it-slider > li img { ; } .huge-it-dot-wrap { position: absolute; top: 5px;height: 20px; left: 50%; transform: translateX(-50%); z-index: 999; } .huge-it-dot-wrap a { -webkit-border-radius: 8px; -moz-border-radius: 8px; border-radius: 8px; cursor: pointer; display: block; float: left; height: 11px; margin: 2px !important; position: relative; text-align: left; text-indent: 9999px; width: 11px !important; background: #000000; box-shadow: none; } .huge-it-dot-wrap a.active:focus, .huge-it-dot-wrap a:focus, .huge-it-thumb-wrap > a:focus, .huge-it-thumb-wrap > a.active:focus { outline: none; } .huge-it-dot-wrap a:hover { background: #000000; box-shadow: none !important; } .huge-it-dot-wrap a.active { background: #FFFFFF; box-shadow: none; } .huge-it-thumb-wrap { background: #FFFFFF; height: 105px; margin-left: 0; ; } .huge-it-thumb-wrap a.active img { border-radius: 5px; opacity: 1; } .huge-it-thumb-wrap > a { height: 100px; display: block; float: left; position: relative; -moz-box-sizing: border-box; -webkit-box-sizing: border-box; box-sizing: border-box; background: #FFFFFF; } .huge-it-thumb-wrap a img { opacity: 0.5; height: 100px; width: 100%; display: block; -ms-interpolation-mode: bicubic; box-shadow: none !important; } a.thumb_arr { position: absolute; height: 20px; width: 15px; bottom: 40px; z-index: 100; box-shadow: none; } a.thumb_prev { left: 5px; width: 15px; height: 20px; background: url(https://kdsz.pl/wp-content/plugins/slider-image/assets/images/front/arrows/arrows1.png) left top no-repeat; background-size: 200%; } a.thumb_next { right: 5px; width: 15px; height: 20px; background: url(https://kdsz.pl/wp-content/plugins/slider-image/assets/images/front/arrows/arrows1.png) right top no-repeat; background-size: 200%; } .huge-it-grid { position: absolute; overflow: hidden; width: 100%; height: 100%; display: none; } .huge-it-gridlet { position: absolute; opacity: 1; } .huge-it-arrows .huge-it-next, .huge-it-arrows .huge-it-prev { z-index: 1; } .huge-it-arrows:hover .huge-it-next, .huge-it-arrows:hover .huge-it-prev { z-index: 2; } .huge-it-arrows { cursor: pointer; height: 40px; margin-top: -20px; position: absolute; top: 50%; /*transform: translateY(-50%);*/ width: 40px; z-index: 2; color: rgba(0, 0, 0, 0); outline: none; box-shadow: none !important; } .huge-it-arrows:hover, .huge-it-arrows:active, .huge-it-arrows:focus, .huge-it-dot-wrap a:hover, .huge-it-dot-wrap a:active, .huge-it-dot-wrap a:focus { outline: none; box-shadow: none !important; } .ts-arrow:hover { opacity: .95; text-decoration: none; } .huge-it-prev { left: 0; margin-top: -21px; height: 43px; width: 29px; background: url(https://kdsz.pl/wp-content/plugins/slider-image/assets/images/front/arrows/arrows1.png) left top no-repeat; background-size: 200%; } .huge-it-next { right: 0; margin-top: -21px; height: 43px; width: 29px; background: url(https://kdsz.pl/wp-content/plugins/slider-image/assets/images/front/arrows/arrows1.png) right top no-repeat; background-size: 200%; }

Rok temu, reprezentanci lekarzy katolickich całego świata (w liczbie ok. 400 osób, w tym grupa 34 lekarzy z Polski), zrzeszonych w Światowej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich (FIAMC), zawierzyli Najświętszemu Sercu Pana Jezusa życie, pracę lekarzy i służbę chorym. To poświęcenie lekarzy dokonało się podczas Mszy Świętej w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie 21.06.2019, a poprzedzone było przeżyciem rekolekcji w Watykanie. Następnego dnia Papież Franciszek spotkał się z całą grupą lekarzy FIAMC podczas audiencji. Nasza grupa z Polski pielgrzymowała też w tym czasie “Śladami Świętych Lekarzy” po ziemii włoskiej.

Kochani, zachęcam gorąco do odnowienia osobistego zawierzenia NSPJ 

Poniżej tekst z Watykanu w tłumaczeniu dr Emilii Cichockiej, która pielgrzymowała z nami 

21.06.2019 Watykan

Poświęcenie lekarzy katolickich Najświętszemu Sercu Jezusa

Jezu cichy i pokornego serca,

Ty, który odwiecznie mieszkasz w Sercu Ojca,

Ty, który w łonie Dziewicy pozwoliłeś ukształtować sobie serce podobne sercu człowieka, 

Ty, umiłowany Synu Ojca, który ukochałeś nas braterską miłością ludzkiego serca,

Ty, który otworzyłeś swe Serce na niedolę mężczyzn i kobiet cierpiących na duszy i ciele,

Ty, który nie przyszedłeś do zdrowych, ale do tych którzy się źle mają

Ty, który słuchałeś serc strapionych,

Ty, który przyjąłeś utrudzonych i obciążonych,

Ty, który przyniosłeś im ulgę poprzez swoje ciche i pokorne Serce,

Ty, który przemieniałeś serca kamienne w serca z ciała,

Ty, który pozwoliłeś spocząć umiłowanemu uczniowi na swojej piersi,

Ty, który pozwoliłeś mu wsłuchać się w bicie swego Serca,

Ty, który wzywasz do miłowania bliźnich tak, jak Ty nas umiłowałeś,

Ty, którego Serce i ciało cierpiało oplucia i zniewagi, chłostę i upokorzenie, dźwiganie krzyża i ukrzyżowanie,

Ty, którego Serce zostało włócznią przebite,

Ty, który umiłowałaś nas aż do końca,

Ty, Zmartwychwstały, który poprzez ranę przebitego boku wprowadziłeś nas do nowego życia, 

Ty, który poprzez dar Ducha Świętego zaszczepiasz swą miłość w sercach wierzących,

Ty, który posyłasz świadków Twojej miłości na całą Ziemię,

Jezu cichy i pokornego Serca,

My lekarze z całego świata pragniemy uczyć się od Ciebie:

– obrać sobie Ciebie jako nasz wzór i przewodnika, naszego władcę i przyjaciela, naszego Pana i Boga,

– pragniemy czerpać z Twojego Serca łaskę, aby kochać jak Ty nas ukochałeś, aby służyć naszym braciom jak Ty im usłużyłeś.

Serce Jezusa, które bije głęboko w naszych sercach i w każdym człowieku stworzonym na Twój obraz i podobieństwo,

daj nam rozpoznać godność w każdym ludzkim życiu, abyśmy chronili je i dbali o nie, przynosili ulgę w cierpieniu i leczyli.

Serce Jezusa, któreś pozwoliło ukształtować się w sercu Maryi,

obdarz nas  sercami pełnymi mądrości i roztropności, które ze Słowa Bożego czerpią cnoty i rozeznanie, aby kochać i służyć.

Serce Jezusa, któreś pracowało ludzkimi rękoma i kochało ludzkim sercem,

daj nam służyć Tobie i uzdolnij nas do poszukiwania w szczerości serca najodpowiedniejszej pomocy w opiece nad chorymi. 

Serce Jezusa, które pochylasz się nad sercem każdego z nas, daj nam serca pełne współczucia,

nie pozwól odwracać się od cierpienia współbraci i daj nam czerpać radość ze służenia innym.

Serce Jezusa, w którym znajdujemy odpocznienie, daj nam serca przepełnione modlitwą,

czerpiące ze źródła Twej miłości cichość i pokój, siłę do odważnego wypełniana powołania i mądrość w przyjmowaniu naszych ludzkich ograniczeń.

Serce Jezusa na krzyżu włócznią przebite, daj nam serca pokorne,

abyśmy poprzez własne zranienia i słabości potrafili dostrzec kruchość otaczających nas osób i z delikatnością przynosili im ulgę w cierpieniu.

Daj nam poznać nasze błędy i naucz przyjmować pomoc od bliskich nam osób. Dopomóż nam wszystkim w poszukiwaniu wspólnego dobra.

Serce Jezusa, z którego wypłynęła krew i woda, daj nam serca mądre i silne,

abyśmy wykorzystali wszystkie zdolności i umiejętności w służbie życiu wiecznemu oraz głoszeniu dobrej nowiny o zbawieniu.

Serce Jezusa, znaku miłości Ojca i niewyczerpane źródło darów Ducha Świętego,

wlej w nasze serca miłosierdzie, abyśmy czynami i gestami pełnymi miłości otrzymanej od Ciebie umieli służyć i opiekować się naszymi chorymi braćmi i siostrami,

a także potrafili zachęcać, wzmacniać i prowadzić członków naszych zespołów medycznych i naszych rodzin podobnie jak Ty czyniłeś.

Chryste, Zbawicielu przez Niepokalane Serce Maryi, my lekarze z całego świata zawierzamy siebie Twojemu Sercu, aby Ciebie kochać i Tobie służyć. 

Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca Twego.

Wsparcie Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia dla Ministra Zdrowia

śr., 06/10/2020 - 20:33

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński w liście skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dziękuje mu za wyjątkowe zaangażowanie, kompetentne decyzje, troskę o chorych i personel medyczny w czasie pandemii. „Osobiście wspieram podejmowane przez Pana wysiłki oraz proponowane w walce z pandemią inicjatywy” – napisał biskup, który jest Przewodniczącym Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia.

Szumowski: Dostosowujemy rygory i wymogi do dynamicznie zmieniającej się epidemii

Dostosowujemy rygory i wymogi do dynamicznie zmieniającej się epidemii. Ten wirus jest, ale jego ilość, sposób i miejsce rozprzestrzeniania się są…zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE 

Biskup Romuald Kamiński nawiązał w liście do ataków wymierzonych w ministra. „Szczerze współczuję, gdy zamiast należnych wyrazów uznania i wdzięczności spadają na Pana i Pana Najbliższych oskarżenia i insynuacje. Jako Pasterz Kościoła warszawsko-praskiego, którego jest Pan diecezjaninem, a także jako Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia, któremu jej problemy leżą na sercu, nie mogę nie zareagować” – napisał biskup Romuald Kamiński, zapewniając Łukasza Szumowskiego o swoim wsparciu. 

Przypomniał, że zawód lekarza każe mu strzec ludzkiego życia i służyć mu – ta prawda, wyrażona w encyklice Evangelium vitae przez św. Jana Pawła II, domaga się ofiary i osobistego wyrzeczenia, czasem wręcz wzniesienia wierności zasadom na poziom heroizmu. 

Biskup warszawsko-praski napisał, że włoskim medykom Papież wskazał myśl profesora i lekarza, św. Józefa Moscatiego:””Kochaj prawdę, okaż, jakim jesteś, bez udawania, bez obaw i oglądania się na innych. A jeśli prawda kosztuje cię prześladowanie, to je przyjmij, a jeśli udrękę, znoś ją. Jeśli zaś dla prawdy miałbyś poświęcić siebie samego i swoje życie, bądź mężny w ofierze”. Hierarcha przytoczył też słowa św. Jana Pawła II, że „Boski Nauczyciel zarezerwował specjalne błogosławieństwo tym, którzy są znieważani i prześladowani z Jego powodu”. 

Biskup Romuald Kamiński podkreślił, że w obronie życia ludzkiego nie ma miejsca na kompromis. Zaznaczył, że dopiero z perspektywy czasu będzie możliwa właściwa ocena decyzji i działań podejmowanych w tak nadzwyczajnych okolicznościach, jak pandemia. „Zapewniam jeszcze raz o moim duchowym wsparciu i z serca błogosławię” – napisał biskup w liście opublikowanym na stronie Radia Warszawa, rozgłośni diecezji warszawsko-praskiej

źródło: https://www.tvp.info/48466702/biskup-wspiera-ministra-szumowskiego-dziekuje-i-blogoslawie

96. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

sob., 05/30/2020 - 15:01
Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, w duchu wdzięczności i jedności z całym środowiskiem medycznym w Polsce odbyła się na Jasnej Górze 96. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Eucharystii przewodniczył ordynariusz zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia.

Apel Jasnogórski bp Romuald Kamiński przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia KEPPielgrzymka Służby Zdrowia: http://www.jasnagora.com/apele/mp3/5209.mp3

Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia, jak większość jasnogórskich spotkań w czasie pandemii, miała charakter duchowy. Przybyła nieliczna grupa przedstawicieli środowiska medycznego. W tym roku modlitwa na Jasnej Górze była szczególnym podziękowaniem wszystkim zaangażowanym w walkę o zdrowie rodaków w czasie pandemii koronawirusa.

W homilii bp Romuald Kamiński podziękował wszystkim pracownikom służb medycznych różnych szczebli i specjalności, kapelanom szpitalnym, osobom konsekrowanym, szafarzom komunii świętej, wolontariuszom, studentom uczelni medycznych, ludziom dobrej woli, którzy w czasie epidemii odpowiedzialnie stanęli przy chorych, niosąc samarytańską pomoc.

– Spraw Panie, by ludzka życzliwość dodawała im zachęty do dalszej służby – prosił kaznodzieja.

Pytając o układanie życia po wygaśnięciu epidemii, duchowny podkreślił potrzebę budowania cywilizacji miłości, porządku opartego na wierze i miłości.

– Potrzeba nam jak najrychlej wrócić do takiego porządku naszego życia, który wzrasta na wierze w Boga. Życzmy sobie łaski odnalezienia wiary, umacniajmy ją i dajmy codzienne świadectwo, szczególnie jakością moralną życia – zachęcał bp Kamiński.

Zwracając uwagę na potrzebę uporządkowania naszego życia po wygaśnięciu epidemii biskup podkreślił rolę rodziny. Zauważył, że konieczne jest nowe odkrycie piękna człowieka, a zdaniem hierarchy dotyczy to szacunku wobec samego siebie, jak i godności uszanowanej w drugim człowieku.

– Bardzo jest nam potrzebne swoiste zachwycenie się wielkością powołania, w tym szczególnie powołania do bycia żoną, mężem, matką i ojcem – powiedział dodając, że dobrze uformowana pod względem duchowym rodzina, to recepta na każdą trudność, kryzys.

– Dzisiaj, kiedy przychodzi nam mocować się z tymi wszystkimi niedogodnościami, to znacznie łatwiej byłoby, gdybyśmy mieli do czynienia ze społeczeństwem na bardzo wysokim poziomie moralnym – mówił bp Kamiński. – Jeżeli pragniemy być mocni i mądrzy wróćmy do źródła, do Eucharystii. Niech Eucharystia będzie fundamentem Dnia Pańskiego. Niech wypełnia ten czas nasza modlitwa osobista, wspólnota posiłków, godna rozrywka, wspólnota z rodziną i przyjaciółmi; a więc powrót do korzeni – zachęcał duchowny.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia podkreślił, że doświadczenie czasu pandemii, która dotyka zdrowia cielesnego, dotyka nie mniej boleśnie i sfery relacji międzyludzkich, a także gospodarki i polityki i „w tym wszystkim ważne jest, aby zastosować mądre pouczenie Maryi – zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie. A On pragnie, byśmy miłowali, umieli przebaczać, byli miłosierni, pokorni, by naszym codziennym programem był program ośmiu błogosławieństw”.

Na zakończenie Mszy św. został wypowiedziany Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Jasnogórskiej Matce Kościoła, w którym nawiązano do przeżywanego w Kościele w Polsce Roku Eucharystii oraz Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej. Odczytano m.in. prośbę o lepszą organizację systemu opieki zdrowotnej w naszej Ojczyźnie i wytrwanie na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Wdzięczność i solidarność z pracownikami służb medycznych, podziękowanie za 5 lat prezydentury i modlitwa za Ojczyznę w czasie pandemii to intencje, z którymi przybył na Jasną Górę i uczestniczył w Mszy świętej, wieńczącej pielgrzymkę, prezydent Andrzej Duda.

W rozmowie z Radiem Jasna Góra Prezydent podkreślił, że czuje duchowy i państwowy obowiązek, by dać wyraz wdzięczności wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy w tych ostatnich tygodniach poświęcali się i dawali przykład wielkiej dzielności i oddania w służbie drugiemu człowiekowi.

– Chciałem tu po prostu być z nimi, pomodlić się za nich, za chorych. To także czas modlitwy za Ojczyznę. Chciałbym, żebyśmy wszyscy wyszli z pandemii, gospodarczo, pod względem poziomu życia, by wszystko jak najszybciej wróciło do normy, żeby znowu gospodarka mogła się dynamicznie rozwijać, by polskie rodziny stawały się coraz zamożniejsze – mówił Andrzej Duda.

Na pielgrzymce obecni byli również: Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny; Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu RP; Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ ‘Solidarność’ wraz z przedstawicielami NSZZ ‘Solidarność’.

źródło: https://ekai.pl

Papież wskazuje młodym przykład Carlo Acutisa

sob., 05/30/2020 - 14:10

Franciszek przypomina młodym, że świat cyfrowy może narazić ich na niebezpieczeństwo zamknięcia się w sobie, izolacji lub pustej przyjemności. Może też pomóc im nieść Ewangelię, przekazywać wartości i piękno. Papież pisze o tym w adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, wskazując młodzieży świata przykład 15-letniego geniusza komputerowego, którego proces beatyfikacyjny właśnie się toczy.

Beata Zajączkowska – Watykan

W tym szczególnym liście do młodych Ojciec Święty cytuje powiedzenie sługi Bożego Carlo Acutisa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Nawiązując do doświadczenia życia tego włoskiego nastolatka, apeluje do młodych świata: „Nie pozwól, by skradziono ci nadzieję i radość, aby cię oszołomiono, chcąc użyć cię jako niewolnika do własnych interesów. Odważ się być kimś więcej, ponieważ twoje życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego”.

„Jestem niezwykle poruszona, że Franciszek ukazał przykład mego syna całemu światu” – mówi Antonia Salzano Acutis.

„Carlo znał dobrze niebezpieczeństwa wynikające z używania środków przekazu. Dlatego też narzucił sobie limit czasowy korzystania z nich. Nie chciał być niewolnikiem tych narzędzi. Umiał je zdominować i wykorzystywać do rozpowszechniania wielkiej miłości, jaką miał do Eucharystii i Jezusa – mówi Radiu Watykańskiemu matka sługi Bożego. – Rzeczą niewiarygodną jest, że przy pomocy nienajlepszego komputera udało mu się dotrzeć na pięć kontynentów, do tysięcy rówieśników. Przygotował wystawę o cudach eucharystycznych, która gościła w wielu sanktuariach na całym świecie, w ośrodkach młodzieżowych, na uniwersytetach. Przez tę wystawę chciał ofiarować innym to, co stanowiło centrum jego życia: Jezusa.“

Papież wskazuje młodym przykład Carlo Acutisa

Franciszek przypomina młodym, że świat cyfrowy może narazić ich na niebezpieczeństwo zamknięcia się w sobie, izolacji lub pustej przyjemności. Może też pomóc im nieść Ewangelię, przekazywać wartości i piękno. Papież pisze o tym w adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, wskazując młodzieży świata przykład 15-letniego geniusza komputerowego, którego proces beatyfikacyjny właśnie się toczy.

Beata Zajączkowska – Watykan

W tym szczególnym liście do młodych Ojciec Święty cytuje powiedzenie sługi Bożego Carlo Acutisa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Nawiązując do doświadczenia życia tego włoskiego nastolatka, apeluje do młodych świata: „Nie pozwól, by skradziono ci nadzieję i radość, aby cię oszołomiono, chcąc użyć cię jako niewolnika do własnych interesów. Odważ się być kimś więcej, ponieważ twoje życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego”.

„Jestem niezwykle poruszona, że Franciszek ukazał przykład mego syna całemu światu” – mówi Antonia Salzano Acutis.

„Carlo znał dobrze niebezpieczeństwa wynikające z używania środków przekazu. Dlatego też narzucił sobie limit czasowy korzystania z nich. Nie chciał być niewolnikiem tych narzędzi. Umiał je zdominować i wykorzystywać do rozpowszechniania wielkiej miłości, jaką miał do Eucharystii i Jezusa – mówi Radiu Watykańskiemu matka sługi Bożego. – Rzeczą niewiarygodną jest, że przy pomocy nienajlepszego komputera udało mu się dotrzeć na pięć kontynentów, do tysięcy rówieśników. Przygotował wystawę o cudach eucharystycznych, która gościła w wielu sanktuariach na całym świecie, w ośrodkach młodzieżowych, na uniwersytetach. Przez tę wystawę chciał ofiarować innym to, co stanowiło centrum jego życia: Jezusa.“

Matteo Farina (1990-2009) z Brindisi – patron chorych na raka mózgu

śr., 05/27/2020 - 18:52

Matteo Farina (1990-2009) z Brindisi, spędził swoje krótkie, ale intensywne życie na ziemi otoczony czułością rodziców, przyjaciół, wspólnoty parafialnej i swojej dziewczyny.

Jak wszyscy jego rówieśnicy, uprawiał różne sporty i miał swoje hobby. Kochał muzykę i założył zespół muzyczny, który nazwał „No Name”.

Ogromnie zafascynowany chemią, pragnął kontynuować naukę w kierunku inżynierii środowiska. Lubił również informatykę i miał wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie.

Od dziecka uczestniczył w Mszy świętej i codziennie czytał słowo Boże. Odmawiał również różaniec. Spowiadał się co tydzień.

Jego życie naznaczyły szczególnie dwa momenty: pewien sen i wykrycie raka mózgu.

SEN

Gdy Matteo miał dziewięć lat, przyśnił mu się św. Ojciec Pio z Pietrelciny, który wyjawił mu sekret szczęścia i polecił mu przekazać ten sekret innym.

Według opowiadania małego Matteo takie były słowa o. Pio: „Jeśli udało ci się zrozumieć, że ten, kto jest bez grzechu, jest szczęśliwy, musisz sprawić, żeby zrozumieli to wszyscy inni, tak abyśmy mogli wszyscy razem szczęśliwi dojść do Królestwa Niebieskiego”. Ten sen sprawi, że Matteo zrozumie swoje powołanie i dalej napisze: „Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować moją misję bycia tajnym agentem pośród ludzi młodych, mówiąc im o Bogu (przez Niego samego będąc oświeconym)… obserwując, kto jest obok mnie, aby wkroczyć pomiędzy młodych niepostrzeżenie jak wirus i zarazić ich nieuleczalną chorobą – Miłością!”.

CHOROBA

Kiedy miał 13 lat, pojawiły się pierwsze oznaki guza. Matteo jednak nie traci wielkiej radości życia i wielkiej wiary, zachowuje uśmiech, wspiera innych chorych w czasie pobytów w szpitalu z powodu niezliczonych zabiegów i operacji. W czasie choroby pisze: „Chciałbyś wykrzyczeć całemu światu, że zrobiłbyś wszystko dla twojego Zbawiciela, że jesteś gotowy cierpieć dla zbawienia dusz i umrzeć dla Niego. Będziesz miał wiele okazji, aby pokazać Mu swoją miłość”.

Matteo, mistrz wiary, tak mówił o tej cnocie teologalnej: „Wiara to takie uczepienie się Boga, aby szerzyć Jego Słowo. To modlitwa, aby nasycać się Jego pokarmem, który służy na wieczność. To zaangażowanie, aby jak najlepiej wypełniać Boże plany. To pochylenie głowy bez unoszenia jej z pychą. To czynienie dobra w ciszy i zastanawianie się nad popełnionym złem”.

Szczęście jest owocem wiary, Matteo mówił: „Przygnębienie nie przynosi żadnych korzyści, powinniśmy być szczęśliwi i dawać innym radość. Im więcej radości rozdamy, tym bardziej inni będą szczęśliwi. Im bardziej inni są szczęśliwi, tym szczęśliwsi jesteśmy my sami”.

Chociaż może się to wydawać zadziwiające w młodym człowieku, który ma niespełna 19 lat, to Matteo w pełni pojął wartość życia, odpowiedzialności za otrzymaną wiarę i rodzinę, obowiązek nie tracenia życia na to, co mało ważne, ale życie w pełni człowieczeństwem i chrześcijaństwem.

Jego misję można opisać jego własnymi słowami: „Boże mój, mam dwie ręce, spraw, abym jedną zawsze trzymał się mocno Ciebie, abym podczas próby nie mógł się od Ciebie oddalić, ale trzymał Cię jeszcze mocniej. A druga ręka, proszę Cię o to, jeśli jest to zgodne z Twoją wolą, spraw, by służyła światu… ponieważ tak jak ja poznałem Ciebie dzięki innym, niech ten, kto nie wierzy, pozna Ciebie dzięki mnie. Chcę być jak najczystsze lustro i jeśli taka jest Twoja wola, odbijać Twoje światło, by wpadało do serca każdego człowieka. Dziękuję za życie. Dziękuję za wiarę. Dziękuję za miłość. Jestem Twój”.

MODLITWA O BEATYFIKACJĘ

Przenajświętsza Trójco,
źródło danych świateł i dobra,
która także w naszych czasach
wzbudza nowe przykłady życia chrześcijańskiego, może
pochwalona
za tak jasne świadectwo
zgłoszenia Matteo Farina.
Jego życie w pełni oddane Tobie
zdumiewa nas i porusza.
Za jego wstawiennictwem proszę cię
za Kościół w naszej diecezji,
za rodzinę, za ludzi młodych.
Pomóż nam kroczyć w wierze,
nadziei i miłości.
Jeśli JEST do zgodne z TWOJA wola, udziel Nam Laskach
O Która CIE prosimy za JEGO wstawiennictwem
(osobista prośba)
tak ABY PO Raz Kolejny Twoja chwała
objawiła SIĘ poprzez Twoich Świętych
i aby Twoje imię było uwielbione na wieki. Amen.

Za pozwoleniem władzy kościelnej

źródło: https://www.matteofarina.com/pl/

Konferencja z okazji 96. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę

pt., 05/22/2020 - 15:45
Hostia i umycie nóg

o. Stanisław Madejczyk CSsR

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki

pt., 05/08/2020 - 13:10

Warszawa, 12 maja 2020 roku

Drogie Pielęgniarki i Pielęgniarze,

Dzisiejszy dzień to wyjątkowa data w Waszym kalendarzu, uroczyście wybrzmiewająca w perspektywie Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej.

Stefan kardynał Wyszyński mówił: Nie wystarczy podejść do chorego z wiedzą, doświadczeniem, pilnością i sumiennością. Trzeba mu okazać serce!

Wasze serca zostały wybrane. Jak powie Wasza koleżanka, Hanna Chrzanowska: Dobrze pamiętam moich chorych, bo naprawdę ich kochałam, sama sobie tego nie uświadamiając.

Bądźcie przepełnieni radością z tego, że stoicie po stronie człowieka słabego, chorego i cierpiącego. Dziękujemy Wam za odwagę trwania na Waszych stanowiskach, zwłaszcza w obecnym trudnym czasie. 

Niech nie zabraknie Wam ludzkiej życzliwości, która dodaje skrzydeł w dawaniu siebie.

      /-/ ks. Arkadiusz Zawistowski

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Życzenia dla Położnych 2020

czw., 05/07/2020 - 21:12

Warszawa, 8 maja 2020 roku

Drogie Położne i Położni,

Decyzja Międzynarodowej Rady Pielęgniarek pozwala nam cieszyć się rokiem 2020 jako Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej.

W tej perspektywie warto przywołać słowa Waszej koleżanki, Stanisławy Leszczyńskiej: Lubiłam i ceniłam swój zawód, ponieważ bardzo kochałam małe dzieci. Może właśnie dlatego miałam tak wielką ilość pacjentek, że nieraz musiałam pracować po trzy doby bez snu. Pracowałam z modlitwą na ustach i właściwie przez cały okres mej zawodowej pracy nie miałam żadnego przykrego przypadku. Wszystkie groźne sytuacje kończyły się zawsze szczęśliwie. W takich przypadkach modliłam się zwykle słowami: Matko Boża, załóż tylko jeden pantofelek i przybądź szybko z pomocą.

Z okazji Międzynarodowego Roku oraz zbliżającego się dorocznego Waszego święta w Polsce pragniemy złożyć serdeczne gratulacje, szczere podziękowania a także gorące życzenia. Niech uśmiech szczęśliwych rodziców będzie dla Was źródłem osobistej satysfakcji, motywacją do  dalszej służby życiu i najcenniejszym podziękowaniem.

      /-/ ks. Arkadiusz Zawistowski

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Nowenna z okazji 100 rocznicy urodzin JANA PAWŁA II

czw., 05/07/2020 - 18:00

Nowenna RADOŚCI i WDZIĘCZNOŚCI z okazji 100 rocznicy urodzin JANA PAWŁA II – ks. dr hab. prof. UPJPII w Krakowie

Dzień 1 Niedziela – 10 maja Dzień 2 Poniedziałek – 11 maja Dzień 3 Wtorek – 12 maja Dzień 4 Środa – 13 maja Dzień 5 Czwartek – 14 maja Dzień 6 Piątek – 15 maja Dzień 7 Sobota – 16 maja Dzień 8 Niedziela – 17 maja Dzień 9 Poniedziałek – 18 maja

96 Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę 23-24 maja 2020 r.

czw., 05/07/2020 - 14:01

Szanowni Państwo,

Wielebni Księża,

W związku z obecnie panującą pandemią koronawirusa nie mogą odbywać się wydarzenia o charakterze masowym.

Nie chcemy jednak przerywać wieloletniej tradycji pielgrzymowania Służby Zdrowia na Jasną Górę.

W tym roku 96. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia będzie miała zasadniczo charakter duchowy. Na Jasnej Górze będzie obecna nieliczna grupa przedstawicieli Służby Zdrowia.

Apel Jasnogórski 23 maja (sobota) o godz. 21.00 będzie transmitowany on-line na portalu Jasnej Góry.

Msza Święta z Kaplicy Cudownego Obrazu 24 maja (niedziela) o godz. 11.00 będzie transmitowana przez program I TVP.

Do tego duchowego uczestnictwa wszystkich serdecznie zapraszamy.

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

plakat_96_pielgrzymka_sluzby_zdrowiaPobierz

Warszawa, 7 maja 2020 roku

Ks. Marek na 11 dni zamieszkał w DPS-ie: „Nie raz poryczałem się w te gogle… Tam się dzieje Ewangelia”

wt., 05/05/2020 - 14:07
– Jadąc do DPS-u, wziąłem ze sobą kilka książek i… nie przeczytałem ani jednej strony. Tu życie pisze swoją własną książkę. Pięć razy zawracałem, ale ostatecznie wiedziałem, że robię dobrze, że mam tam iść. Cieszę się z tego czasu i myślę, że chciałbym jeszcze…

Anna Malec: Dzisiaj boimy się wyjść do sklepu czy wsiąść do tramwaju, a ksiądz zamyka się na 11 dni z podopiecznymi DPS-u i z 10 siostrami. Dlaczego?

Ks. Marek (posługiwał w państwowym Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu): To był przypadek. Zadzwonił do mnie ksiądz odpowiedzialny za życie konsekrowane w naszej diecezji [kaliskiej – przyp. red.] i powiedział, że organizuje wolontariuszy do DPS-u, więc powiedziałem, że jak potrzebuje jakiejś pomocy, to nie ma problemu. No i za godzinę zadzwonił z informacją, że siostry potrzebują w tym DPS-ie księdza. Nie miałem żadnej świętej motywacji. Choć było mi też głupio, że 10 sióstr daje tam radę, a ja miałbym nie dać?

Była to moja świadoma decyzja, nikt mnie zmuszał, po prostu Pan Bóg chciał mi zrobić rekolekcje. No i zrobił.

I czego się ksiądz dowiedział na tych rekolekcjach?

Czytamy w Ewangelii wg św. Jana takie słowa: „My wam mówimy o tym, co widziały nasze oczy, co słyszały nasze uszy i czego dotykały nasze ręce” – to tutaj ta Ewangelia jest żywa. Jak czytasz Ewangelię o uczniach idących do Emaus, którzy są złamani i załamani, których przygniotła rzeczywistość i oni nie umieją się w niej odnaleźć, w bezsilności i bezradności, i pomiędzy nimi idzie Jezus, to dosłownie tak to tu wygląda.

Przykład: czytam nieszpory, na drugi dzień mają być robione badania sprawdzające, kto jest zdrowy, kto chory, i widzę pierwszą zwrotkę psalmu – „Pomiędzy nami idziesz Panie po kamienistej drodze życia, i słuchasz słów zrodzonych z lęku przed jutrem pełnym tajemnicy”… Tak to tu wygląda. Każda Ewangelia układa się tu w całość i dotyczy tego, co ludzie przeżywają.

To jest ekstremalna sytuacja, trudna. Mi siadły emocje w niedzielę wieczorem. Patrzyłem do tej pory na siostry zakonne zupełnie inaczej niż teraz. A dziś patrząc na nie jest mi głupio, że tak mało robię, kiedy one zasuwają. Robiły wszystko, co miały zrobić, a nawet więcej i jeszcze się uśmiechały, były silne i mocne. To są bohaterki.

Na mszy zawsze mieliśmy modlitwę wiernych i żadna z nich ani razu nie pomodliła się o to, żebyśmy my byli zdrowi; zawsze modliły się o potrzeby innych ludzi z DPS-u, którzy są w lęku, którzy nie wiedzą, kiedy ktoś po nich przyjedzie… Nie zwracały uwagi na siebie. Mówiły, że liczą się z tym, że będą zakażone, ale były pełne poświęcenia.

Siostry zakonne zrobiły rekolekcje księdzu?

Tak, udało im się to. To bardzo konkretne kobiety.

A czego się ksiądz bał?

Najgorsze były dla mnie wieczory, kiedy zostawałem sam. Cztery razy poryczałem się w te gogle… Myślałem czasem o tym, czy jak zachoruję i spadnie mi wydolność, to będę mógł jeszcze być aktywny fizycznie, ćwiczyć. To jest bardzo przyziemne, wiem. Ale rzeczą, o którą naprawdę wszyscy się bali, i ja też, to to, by nikomu nie sprzedać wirusa, będąc nieświadomym zarażenia.

Brzmi jak ekspresowa nauka empatii…

Ja widzę, że ta cała sytuacja to nie jest żadna kara boża, bo kara nigdy nie uderza w najsłabszych, a ten wirus uderza właśnie w nich. Dziś dokonuje się jakaś przedziwna dezynfekcja uczuć całego świata wobec tych najsłabszych. Widzimy, że każde istnienie dla Boga ma swoją wartość i cenę. Pani Jadzia, pani Marysia, pan Jacek… I okazuje się, że my dzisiaj o nich walczymy, jesteśmy postawieni w sytuacji, w której musimy się określić, czy istnienie ludzkie ma dla mnie wartość czy nie.

Byliśmy w tym świecie tak rozpędzeni, widzę to nawet po swoich planach, kalendarzu, mieliśmy tak napięte grafiki, zżerał nas lęk przed pominięciem, a tu nagle ciach – i kalendarz nie nadaje się do niczego. Jak uczniom z Emaus, Jezus pokazuje nam dzisiaj, co jest istotą, co jest najważniejsze.

Ewangelia live?

Widzisz tu Ewangelię, tak. Przeżycia tych ludzi, to jest czysta Ewangelia.

Kilka razy, patrząc, ile to wszytko kosztuje mieszkańców tego DPS-u, parząc na ich bezradność, po prostu płakałem. Najgorsze jest cierpienie wewnętrze, z fizycznym można sobie jakoś poradzić.

Ale byłem też wiele razy wzruszony, kiedy widziałem, z jaką czułością i delikatnością personel czy służby pomagające w ewakuacji zarażonych mieszkańców zajmowali się nimi.

Jak wyglądał księdza dzień?

Wychodziłem na oddział i rozmawiałem z ludźmi, z personelem. Pytali, gdzie w tym wszystkim jest Bóg…

I co ksiądz odpowiadał?

Że nie wiem, nie na wszystko można znaleźć prostą odpowiedź. Ale mówiłem, że jest. Tak objawia się nasza wiara, że wierzymy, że między jedną a drugą cząstką tego wirusa On przechodzi. Tak, jak po zmartwychwstaniu, kiedy uczniowie Go nie rozpoznawali, ale On naprawdę był. I jest w człowieczeństwie tych ludzi, bo w końcu Bóg stał się przecież człowiekiem.

A czym się różni „klasyczna” spowiedź od tej w obliczu zagrożenia życia? 

Radością, że jest. To były piękne doświadczenia. Choć wiadomo, że to jest ciężkie, kiedy starsi ludzie widzą gościa w kombinezonie i stule… Ale chcieli tego pojednania z Bogiem.

Ile razy podczas tych 11 dni zastanawiał się ksiądz, co tu robi?

Codziennie. Dlatego, że widziałem swoją słabość i jednocześnie niezwykłą siłę sióstr zakonnych, i byłem tym zawstydzony. Patrzyłem na ich hart ducha i chciałem brać przykład.

Nieocenione też było wsparcie ludzi „zza płota”. Tyle dobrych słów, modlitwy, też pomocy materialnej otrzymaliśmy w tym czasie. Ten koronawirus odsłonił w ludziach to, o czym pisał Albert Camus w „Dżumie”, że w ludziach jest więcej rzeczy, które zasługują na podziw niż na pogardę.

Zwykli ludzie, na których na co dzień nie zwracamy uwagi, poświęcają tu swoje życie i pokazują najwyższy stopień człowieczeństwa. Wiadomo, że każdy ma swoje potknięcia wewnętrzne, ale widziałem, jak oni przeskakują nad tym i lecą, żeby komuś poprawić poduszkę… Prawdziwy reset serca człowieka. Wszyscy kierowali się ku temu drugiemu. To jest dom pomocy społecznej i oni wszyscy pracują na to, żeby to był naprawdę dom.

Koronawirus sprawia, że ludzie do Boga lgną czy zaczynają w Niego wątpić?

Pan Bóg sobie tylko znaną drogą każde serce przyprowadza do siebie i pokazuje każdemu zupełnie co innego. W ludziach dzisiaj zostaje tylko to, co szlachetne – takie mam doświadczenie. Nie widziałem, żeby ktoś tu z powodu koronawirusa stracił wiarę. Ktoś, kto nie dowierzał Bogu wcześniej, nie dowierza Mu nadal, ale nie z powodu wirusa.

Nas ta sytuacja w pewnym sensie ogołociła. W momencie, kiedy jesteś bezradny, bezsilny, i jedyna rzecz jaką masz, to adoracja, brewiarz, Eucharystia, to wtedy każda rzeczywistość, o której czytasz w Ewangelii czy w psalmach, staje się żywa. Rozmawiasz z tymi ludźmi i widzisz, że oni są ewidentnym znakiem bożej obecności.

Jadąc do DPS-u, wziąłem ze sobą kilka książek i… nie przeczytałem ani jednej strony. Tu życie pisze swoją własną książkę. Pięć razy zawracałem, ale ostatecznie wiedziałem, że robię dobrze, że mam tam iść. Cieszę się z tego czasu i myślę, że chciałbym jeszcze…

źródło: https://pl.aleteia.org/2020/05/03/ks-marek-na-11-dni-zamieszkal-w-dps-ie-nie-raz-poryczalem-sie-w-te-gogle-tam-sie-dzieje-ewangelia/

Modlitwa za wstawiennictwem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego o ustanie epidemii koronawirusa

ndz., 05/03/2020 - 20:48

Błogosławiony Księże Stefanie, kapłanie, którego serce nieustannie żyło głębią wiary i pełnią miłości Boga, płomieniu Chrystusa, w którego duszy nigdy nie gasła nadzieja i harcerski zapał, wzorze pokornej i bezgranicznej służby bliźniemu, nawet za cenę cierpienia – aż do ofiary z siebie.

Ty potrafiłeś być przejawem dobra w miejscu panowania tak wielkiego zła. Ty chorym i umierającym poświęciłeś swoje życie, gorliwie głosząc im Chrystusową Ewangelię i odważnie niosąc duchową pomoc, szczególnie tym dotkniętym zaraźliwą chorobą.

Dlatego stajemy dziś przy tobie i prośmy cię usilnie, byś swoją modlitwą i wstawiennictwem uprosił nam tę łaskę, aby Miłosierny Bóg uchronił świat, naszą Ojczyznę, diecezję, mieszkańców naszych miast i wsi przed szerzeniem się groźnej epidemii.

Wspomagaj swoją modlitwą tych, których ta choroba już dotknęła i upraszaj im łaskę uzdrowienia.

Wspieraj lekarzy i pielęgniarki, służby sanitarne i państwowe, wszystkich którzy w jakikolwiek sposób, tak jak ty, służą z poświęceniem.

Uproś troskliwą opiekę Maryi, tej, która jest Królową Polski i Stolicą Mądrości, dla kierujących naszym krajem, Kościołem, naszym miastem (wsią) oraz wszystkich, którzy podejmują wysiłki powstrzymania groźnej dla ludzkości epidemii.

Zmarłym uproś łaskę nieba.

Nam wszystkim uproś dar szczerego nawrócenia i silnej wiary, abyśmy pokładając całą ufność i nadzieję w Bogu, umieli z oddaniem służyć i nieść pomoc naszym braciom w potrzebie.

Błogosławiony Księże Stefanie Wincenty – módl się za nami. Amen.

WARSZAWA: SIOSTRY ZAKONNE WOLONTARIUSZKAMI W SZPITALU BRÓDNOWSKIM

czw., 04/23/2020 - 22:36

Ponad 20 sióstr zakonnych zgłosiło się jako wolontariuszki do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, aby pomagać w opiece nad pacjentami. W ten sposób żeńskie zgromadzenia zakonne odpowiedziały na braki kadrowe placówki związane z pandemią.

Jest to bardzo ważny gest skierowany nie tylko w stronę pacjentów, ale także wszystkich pracowników służby medycznej – powiedział Dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego, rzecznik prasowy Piotr Gołaszewski.

Przyznał, że w związku pandemią szpitalowi doskwierają braki kadrowe.

„Wielu pracowników opiekuje się dziećmi, pozostaje na zwolnieniach. W naszym przypadku jest to ponad 400 osób z całego zespołu, który liczy 1800 pracowników. Mimo to, szpital cały czas przyjmuje pacjentów w trybie ostrego dyżuru – to są wypadki drogowe, zawały. Dlatego, aby móc opiekować się naszymi pacjentami, potrzebujemy stabilnej sytuacji kadrowej” – podkreślił Piotr Gołaszewski.

Powiedział, że na apel szpitala odpowiedziało ponad 20 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń. W gronie wolontariuszek są między innymi felicjanki, urszulanki i loretanki.

„Większość z nich ma wykształcenie medyczne i doświadczenie zawodowe. W gronie tym jest na przykład praktykująca psycholog, która ma jednocześnie duże doświadczenie pielęgniarskie. Jesteśmy więc niezwykle wdzięczni za otwartość i hojność serca osób konsekrowanych” – powiedział rzecznik prasowy.

Podkreślił, że „od dłuższego czasu nie było na terenie szpitala żadnego pacjenta z zakażeniem Covid-19, co tym bardziej pokazuje, że sytuacja jest stabilna”.

Obecność sióstr pomaga pracować szpitalowi na wysokich obrotach i służyć potrzebującym” – dodał.

Osoby konsekrowane pomagają w tym momencie na oddziale chirurgicznym, gastrologicznym i psychiatrycznym.

„To, że mamy pandemię nie oznacza, że nasi pacjenci nie potrzebują wsparcia w trwałych, stałych chorobach. Często są to sytuacje długotrwałe, więc niezbędna jest pomoc medyczna, tego pandemia nie zatrzymała” – powiedział Piotr Gołaszewski.

Poinformował, że „posługa sióstr polega na bieżącej trosce o pacjentów w czynnościach pielęgnacyjnych oraz ludzkim wsparciu – byciu przy chorym, podzieleniu się dobrym słowem, wytłumaczeniu, w którym kierunku idzie leczenie”.

„Podejmują takie czynności, które należą do pielęgniarek, poza podawaniem leków” – powiedział rzecznik.

Zakres zaangażowania sióstr zależy do ich kwalifikacji, możliwości czasowych oraz pojawiających potrzeb w placówce.

„Wolontariat zawsze jest realizowany z pełnym poszanowaniem osób, które się zgłaszają. Jako szpital sugerujemy, jakie są potrzeby, możliwości i wspólnie z siostrami dokonujemy wyboru, gdzie będą posługiwały i w jakim wymiarze czasowym” – oznajmił.

Jedną z wolontariuszek jest s. Klemensa Misiurewicz ze Zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej, która od soboty posługuje na oddziale chirurgicznym.

„Wychodząc naprzeciw istniejącym potrzebom, rozeznałam, że trzeba iść tam, gdzie potrzebuje nas konkretny człowiek. Mam skończoną szkołę położnych. Chociaż od wielu lat nie pracowałam w zawodzie, a co za tym idzie nie mam uprawnień, to jednak poczułam, że jest potrzeba, aby powrócić do medycyny jako wolontariusz. Na ten moment moje obowiązki dopiero się kształtują. Na oddziale chirurgii są pacjenci w różnych stanach, więc na bieżąco trzeba odpowiadać na potrzeby pielęgnacyjne” – mówiła s. Klemensa.

Dodała, że jest jedną z siedmiu sióstr mieszkających w Warszawie.

„Każda z nas ma swoje obowiązki, które sprawiają, że więcej nie mogło się zaangażować na polu pracy w szpitalu. Natomiast jako cała wspólnota zakonna szyjemy maseczki od trzech tygodni dla Szpitala Pediatrycznego Akademii Medycznej oraz dla bezdomnych, którzy do nas przychodzą” – powiedziała s. Klemensa.

Trudno powiedzieć, jak długo szpital będzie korzystał ze wsparcia sióstr zakonnych.

„Musimy mieć świadomość, że sytuacja nie jest przewidywalna, a więc nie można mówić, do kiedy będziemy potrzebować obecności sióstr” – powiedział Piotr Gołaszewski.

PAP

20 kwietnia 2020 16:22/w InformacjePolska
Radio Maryja

Konferencje na Triduum Paschalne

czw., 04/09/2020 - 10:32
Wielki Czwartek Wielki Piątek Wielka Sobota

Życzenia na Wielkanoc AD 2020

czw., 04/09/2020 - 08:02

Wielkanoc AD 2020

Chrystus, nasza Pascha, nie przestaje być Pielgrzymem z nami razem na drodze historii, którego spotkać może każdy, gdyż On nie przestaje być Bratem człowieka w każdej epoce i w każdym momencie

JP II, Wielka Niedziela 1980

Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia,

Niech Waszym udziałem stanie się gaudium Paschale.

Odnajdźcie Światło wśród ciemności, Nadzieję wśród cierpienia,

Miłość w trudzie i niepewności obecnych dni.

Niech radość Świąt zostanie wzmocniona zasłużonym odpoczynkiem

i życzliwą wdzięcznością pacjentów.

Surrexit Dominus vere, Alleluja!

ks. Arkadiusz Zawistowski

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia

Kard. Turkson u lekarzy, którzy walczą z koronawirusem

sob., 04/04/2020 - 21:25

Kard. Peter Turkson odwiedził rzymską klinikę Gemelli i spotkał się z lekarzami, którzy leczą tam zarażonych koronawirusem. Jednym z pacjentów jest kard. Angelo De Donatis, papieski wikariusz dla rzymskiej diecezji. Prefekt Dykasteri ds. Integralnego Rozwoju przekazał papieskie pozdrowienia dla personelu medycznego i chorych. Wręczył im również różańce poświęcone przez Franciszka.

Krzysztof Bronk – Watykan

        Kard. Turkson wziął udział w codziennym spotkaniu lekarzy, którzy opiekują się pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Klinika Gemelli wyciągnęła wnioski z epidemii na pólnocy Włoch

„Przekazałem im pozdrowienia Ojca Świętego, watykańskiej grupy, która zajmuje się epidemią Covid-19, oraz naszej dykasterii. Zapewniłem o bliskości i solidarności Papieża Franciszka – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson. – Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy. A mianowicie, że klinika Gemelli wyciągnęła wnioski z tego, co stało się w północnych Włoszech, i odseparowała oddziały. Dzięki temu pacjent z koronawirusem nie może zakazić innych pacjentów. W tej klinice wydzielono osobny oddział przeznaczony wyłącznie dla chorych z Covid-19. Ta radykalna separacja pozwoliła ograniczyć liczbę zgonów. To też uratowało Rzym i jego okolice.“

źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2020-04/turkson-epidemia-klinika-gemelli-wizyta.html

Bp Kamiński dziękuje za inicjatywy wspierające lekarzy w walce z koronawirusem

pt., 04/03/2020 - 22:46

Bohaterami, którzy zasługują na najwyższe laury są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, kapelani i wolontariusze – wszyscy pracownicy placówek medycznych i im pokrewnych. Z narażeniem życia i bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych troszczą się i opiekują, niosą pomoc i wsparcie – napisał bp Romuald Kamiński, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Bp Kamiński podziękował za różnorodne inicjatywy wsparcia personelu medycznego, a także chorych, zainicjowane w wielu środowiskach, m.in. przez ogólnopolską Caritas i poszczególne Caritas diecezjalne. Zwrócił również uwagę na takie formy wsparcia duchowego jak pallotyńska akcja modlitewna „Wasze imiona zapisane są w niebie”, franciszkańska „Adoptuj medyka” czy inicjatywa Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie oraz Apostolstwa Chorych „Zaadoptuj medyka i chorego”.

„Bardzo dziękuję za ich podjęcie. Proszę Chrystusa Najlepszego Lekarza o ich obfite i błogosławione owoce; Matce Bożej z Lourdes zawierzam ich realizację” – napisał bp Romuald Kamiński.

BP KEP

Publikujemy pełną treść pisma:

Warszawa, 01 kwietnia 2020 roku

Polska doświadcza realiów batalii z wirusem Covid-19 od pierwszych dni marca. Z prawdziwym podziwem, uznaniem, wdzięcznością patrzymy na tych, którzy stają na pierwszych liniach frontu troski o nasze życie i zdrowie, o zachowanie maksymalnej, dostępnej w zmieniających się warunkach, normalności życia codziennego.

Ten czas ma wielu bohaterów, bo jak zawsze w sytuacjach granicznych – a z taką mamy do czynienia – ujawnia się prawda o głębi ludzkiego serca. 

Bohaterami, którzy zasługują na najwyższe laury są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, kapelani i wolontariusze – wszyscy pracownicy placówek medycznych i im pokrewnych. Z narażeniem życia i bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych, przełamując wewnętrzne lęki i obawy, wbrew niepokojom, zmęczeniu, ludzkiemu zniechęceniu: są, trwają, służą, ratują, troszczą się i opiekują, niosą pomoc i wsparcie. 

Codzienne informacje odsłaniają także prawdę o wciąż rosnącej grupie osób chorych w szpitalach i w domach, osób oczekujących na rozpoznanie ich stanu zdrowia, osób pozostających w kwarantannie, przeżywających często osamotnienie i lęk. 

W całej Ojczyźnie, w wielu środowiskach, pojawiają się różnorodne inicjatywy mające wspierać najbardziej utrudzone walką z koronawirusem grupy i środowiska zawodowe. Wystarczy wspomnieć działania ogólnopolskiej Caritas i poszczególnych Caritas diecezjalnych. 

Zainicjowane zostały również formy wsparcia duchowego, takie jak pallotyńska akcja modlitewna Wasze imiona zapisane są w niebie,  franciszkańska Adoptuj medyka i inicjatywa Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie oraz Apostolstwa Chorych Zaadoptuj medyka i chorego i wiele innych. 

Jako Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, we współpracy z Krajowym Duszpasterstwem Służby Zdrowia, bardzo dziękuję za ich podjęcie. Proszę Chrystusa Najlepszego Lekarza o ich obfite i błogosławione owoce; Matce Bożej z Lourdes zawierzam ich realizację. 

Wszystkim, którzy angażują się w walkę z pandemią,
wszystkim ich wspierającym,
wszystkim chorym i objętym kwarantanną
z serca błogosławię

+ Romuald Kamiński
Przewodniczący Zespołu KEP
ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia

źródło: https://episkopat.pl/bp-kaminski-dziekuje-za-inicjatywy-wspierajace-lekarzy-w-walce-z-koronawirusem/

Strony