Katolicka Agencja Informacyjna

Subskrybuj Kanał Katolicka Agencja Informacyjna
Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej
Zaktualizowano: 1 godzina 57 minut temu

Jasnogórskie obchody stulecia odzyskania niepodległości

2 godziny 28 minut temu
Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie setnych urodzin Niepodległej. 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga.

Jasna Góra, jako pierwsza, stała się zatem „skrawkiem” wolnej Ojczyny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada. Dziś odbyła się konferencja prasowa przed głównymi obchodami, które odbędą się 4 listopada.

– Dla nas to wielka radość, że to dziękczynienie za odzyskanie niepodległości tak mocno wybrzmi na Jasnej Górze, jakby w przede dniu tych wielkich uroczystości narodowych, które będą miały miejsce 11 listopada – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Zauważył, że 4 listopada to ważna data dla klasztoru, bo to właśnie wtedy polskie wojsko przejęło wartę przy bramach Jasnej Góry i „mogliśmy zawiesić flagę biało-czerwoną na wieży jasnogórskiej i ogłosić uroczyście, że to miejsce jest skwarkiem Niepodległej”. – To dla nas jest czas wielkiego dziękczynienia i naszej modlitwy za Ojczyznę. Ten wymiar duchowy jest bardzo ważny, byśmy pamiętali, że niepodległość Polski to przede wszystkim wolność serc naszych, które w jedności z Chrystusem otrzymują prawdziwy blask, prawdziwą niepodległość – podkreślił jasnogórski przeor.

Główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent Andrzej Duda, zainauguruje w niedzielę 4 listopada dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.

Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży.

Na błoniach rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni i odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r. przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną.

Potem zapłonie „ogień wolności”, pokazany zostanie sprzęt wojskowy i strażacki, nie zabraknie „grochówki” i radosnego śpiewu przy wtórze orkiestr dętych.

Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, którego życie i nauczanie stało się drogowskazem do prawdziwej wolności pokoleń Polaków w okresie reżimu komunistycznego.

Jasna Góra zwana często „Górą Zwycięstwa”, jako miejsce „podnoszenia się człowieka nawet z największego upadku” pokazana zostanie w telewizyjnym programie „Ocaleni”, który przygotowany zostanie specjalnie na 4 listopada.

Spektakularnym wydarzeniem tego dnia, 4 listopada, będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie także w narodowych barwach.

Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy wielka modlitwa Polaków Apel Jasnogórski. Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk.

Przygotowania do święta trwają na Jasnej Górze od dawna i odbywają się zarówno w wymiarze duchowym, jak i organizacyjnym. Powstał specjalny projekt edukacyjny „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” wsparty przez program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”.

Dzieci przedszkolne i uczniowie wszystkich szczebli z ok. 130 szkół powiatu częstochowskiego uczestniczą w specjalnych zajęciach, uczą się pieśni patriotycznych i poloneza, przygotowują „100 życzeń dla Niepodległej”, ozdabiają maciejówki. Projekt realizują: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

– Cieszę się, że Jasna Góra wpisała się w projekt rządowy „Niepodległa”, bo to projekt, który tak naprawdę pokazuje i otwiera całe dziedzictwo historyczne jasnogórskiego sanktuarium – powiedziała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego. Dodała, że jest to wspaniałe przypomnienie, o tym, że „tu na Jasnej Górze, my Polacy zawsze byliśmy wolni, bez względu na zawirowania historyczne”.

Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach podkreśliła, że historia jasnogórska związana z 4 listopada jest mało znana albo prawie wcale nieznana, dlatego ten projekt ma „odkryć te wydarzenia, ukazać związki Jasnej Góry z polską historią i miejscem, w którym żyjemy, wychowujemy się i pracujemy”.

Bp Dec: głównym zadaniem uniwersytetu jest służba prawdzie

3 godziny 29 minut temu
W przemówieniu z okazji 600-lecia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego św. Jan Paweł II mówił, że powołaniem każdego uniwersytetu jest służba prawdzie, jej odkrywanie i przekazywanie innym. Człowiek prawdy nie tworzy, ona sama się przed nim odsłania, gdy jej wytrwale szuka – powiedział bp Ignacy Dec w Krakowie.

Ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił 16 października homilię podczas Mszy św. sprawowanej z okazji inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego w Kolegiacie Św. Anny. Po Eucharystii zebrani goście przeszli w orszaku do Filharmonii Krakowskiej, gdzie odbyła się inauguracja roku akademickiego.

Wykład inauguracyjny „Pontyfikat dla Kościoła i świata” wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. W kontekście wydarzeń zainicjowanych przez św. Jana Pawła II emerytowany metropolita krakowski przypomniał, że inicjatywy św. Jana Pawła II w 1986 r. spotkania z młodzieżą przybrały formę Światowych Dni Młodzieży – niezwykłej pielgrzymki młodych, która jest kontynuowana przez Jego następców – mówił kard. Dziwisz.

Tegoroczna inauguracja była przeżywana w klimacie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także w czterdziestą rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II kształci na sześciu wydziałach w tym jednym w Tarnowie. Rektorem uczelni jest ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak.

KUL: wystawa z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

3 godziny 44 minuty temu
Książki, plakaty, fotografie i pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II można oglądać na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL, zorganizowanej z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Szczególnie zaakcentowana została praca naukowa Karola Wojtyły na KUL (okres lubelski) oraz papieska pielgrzymka do Lublina w 1987 roku.

„Jan Paweł II został wybrany na Stolicę Piotrową jako nasz profesor. Bardzo się cieszę, że mogliśmy zorganizować tę bardzo ważną wystawę, która wyraża z jednej strony naszą pamięć i szacunek, a równocześnie przypomina nam przesłanie, które wygłosił papież na spotkaniu ze społecznością KUL: Uniwersytecie służ prawdzie! Wystawa przypomina tę wielką postać – papieża, profesora, filozofa, poetę – tego, który zmienił historię” – podkreślił rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podczas otwarcia.

Bardzo ważną częścią ekspozycji są publikacje na temat życia i pontyfikatu papieża oraz jego nauczania. Książki te pochodzą z bogatych zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Zgromadzone na wystawie fotografie prezentują poszczególne okresy działalności najpierw księdza Karola Wojtyły jako profesora KUL, a następnie papieża.

„Zwłaszcza z okresu lubelskiego są to zdjęcia, które pokazują naszego profesora, świętego, a jednocześnie niezwykłego człowieka. Otwartego, pełnego życzliwości, często w ujęciach ze studentami i współpracownikami” – zauważa Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej KUL dr Katarzyna Kołakowska.

W gablotach można znaleźć różnorodne pamiątki, między innymi różańce podarowane przez papieża czy korespondencja z osobami ze środowiska uniwersyteckiego KUL.

Wystawę oglądać można do 5 listopada w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27, IV piętro).

Kielce: zagrożona kwesta na cmentarzach – brakuje wolontariuszy

3 godziny 48 minut temu
Zaledwie kilkanaście osób zgłosiło się do kwestowania na kieleckich cmentarzach podczas Wszystkich Świętych, którego celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków nekropolii. Do kilkudniowej kwesty potrzeba co najmniej 400 osób. Dzięki zebranym podczas jej 25. edycji funduszom i wsparciu ze strony miasta udało się przeprowadzić renowację blisko 400 zabytkowych nagrobków.

– Z tych powodów kwesta, jeśli dojdzie do skutku, odbędzie się tylko 1 i 2 listopada, a nie jak dotąd przez 4 dni – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Kwestę na kieleckich cmentarzach stowarzyszenie organizuje od 1993 r.

– Pomników, które wymagają ratowania i pilnej konserwacji, ciągle przybywa – podkreśla Stanisław Szrek. – Występujemy co roku z prośbą o pomoc do trzydziestu szkół, odpowiada już tylko kilkanaście. Zachęcam, kogo tylko mogę i jak mogę, ale ciągle mamy problemy z obsadzeniem wszystkich puszek. Na jeden dzień potrzebujemy ok. 200 osób – nie kryje problemu prezes Szrek.

Ubywa także chętnych na dyżury w sztabie kwesty mieszczącym się w budynku I LO im. Stefana Żeromskiego. Zajmują się one m.in. wydawaniem i odbieraniem puszek od kwestujących bezpośrednio na cmentarzach. W ciągu ostatnich 25 lat kwestowało ok. 8 tys. osób.

W 2016 r. kwestującym na kieleckich cmentarzach udało się zebrać 54 tys. zł, choć w poprzednich latach wynik był nieco lepszy. W 2017 zebrano prawie 60 tys. zł, co pozwoliło na uratowanie 14 pomników, w tym cenne rzeźby przedstawiające postaci kobiece.

Od kilku lat zbiórki kwestujących przy bramach cmentarnych i w alejkach nekropolii, są wspierane podobnymi kwotami przez miasto Kielce, co pozwoliło na wykonanie pełnej konserwacji kilkudziesięciu obiektów.

Do ciekawszych pomników uratowanych w ostatniej dekadzie zaliczyć należy, m.in.: grobowiec rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienny grobowiec rodziny Zeitheimów, nagrobek rodziny Huetów z rzeźbą Chrystusa, grób pułkownika Trzcińskiego, pomnik ojca Kolumbina Tomaszewskiego.

Cmentarz Stary w Kielcach to unikat w skali kraju ze względu m.in. na ozdabianie nagrobków kunsztownymi żeliwnymi krzyżami, tablicami, ogrodzeniami, odlewanymi w fabryce w Białogonie oraz nagromadzeniu pomników z piaskowca i cennych marmurów kieleckich, chęcińskich, pińczowskich i in. Na cmentarzu jest także dużo ciekawych kaplic z XIX wieku. Przyjmuje się, że nekropolia w Kielcach powstała ok. 1801-1805 na terenie folwarku biskupiego Psiarnia. Spoczywają tutaj żołnierze napoleońscy, towiańczycy, powstańcy listopadowi i styczniowi, partyzanci, kapłani, zasłużeni obywatele miasta.

Kraków: jutro otwarcie wystawy „Nasz Papież”

3 godziny 53 minuty temu
Rekonstrukcja papieskiego pokoju z ul. Franciszkańskiej 3, rzeczy osobiste i dary, które otrzymywał Jan Paweł II podczas licznych podróży po świecie można zobaczyć na wystawie „Nasz Papież”, która jutro zostanie otwarta w Muzeum Archidiecezjalnym przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Ekspozycja została przygotowana z okazji 40-lecia pontyfikatu.

Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie ma największą na świecie kolekcję związaną ze św. Janem Pawłem II. Zbiory te liczą kilka tysięcy obiektów. Na wystawie „Nasz Papież” można obejrzeć ponad 350 eksponatów. Jej centralnym punktem jest biała sutanna umieszczona na papieskim tronie w taki sposób, że „wydaje się jakby Jan Paweł II był tam obecny”. Można też zobaczyć rekonstrukcję pokoju kard. Karola Wojtyły z krakowskiej kurii, w którym zatrzymywał się także jako papież, gdy odwiedzał Kraków. „Ta ekspozycja prowadzi nas do bardzo osobistego i intymnego spotkania z Janem Pawłem” – mówi kurator wystawy i dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. prof. Andrzej Witko.

Kapłan podkreśla, że tytuł wystawy jest nieco przewrotny. „Wielu ludzi z Europy mówiło: to jest wasz papież. My też tak zwykliśmy o nim mówić, aby podkreślić naszą więź z nim. Chętnie przybywaliśmy na spotkania z papieżem, chętnie go słuchaliśmy, ale pozostaje pytanie, co nam zostało z tego wielkiego przekazu i dziedzictwa, co dzisiaj zwłaszcza młode pokolenie wie i kim dla nich jest Jan Paweł II” – zastanawiał się ks. prof. Witko.

Ekspozycja nie jest typową, biograficzną opowieścią o Karolu Wojtyle i Janie Pawle II, ale według organizatorów jest „zaproszeniem na katechezę”, na spotkanie z nim poprzez jego dzieła. „Dla nas kluczem są encykliki papieskie zilustrowane przez konkretne obiekty i dzieła sztuki” – wyjaśnia kurator wystawy. Jego zdaniem, ma ona inspirować do dalszych poszukiwań i poznawania nauczania Jana Pawła II.

Pierwsza część ukazuje młodość Karola Wojtyły, jego życiowe pasje: turystykę i literaturę oraz drogę w Kościele od momentu święceń kapłańskich po otrzymanie kapelusza kardynalskiego. Jest tu m. in. album z rodzinnymi zdjęciami, świadectwo dojrzałości młodego Karola Wojtyły, drewniaki, w których podczas II wojny światowej chodził do pracy w “Solvayu”, sprzęt turystyczny, m.in. narty oraz kajak oraz sutanny i przedmioty liturgiczne. Uzupełnieniem są cytaty z utworów Karola Wojtyły i archiwalne zdjęcia.

Przechodząc przez symboliczną bramę zwiedzający usłyszą słowa „Habemus Papam”, ujrzą biały dym i fragment film dokumentalnego pokazujący Jana Pawła II tuż po wyborze, witającego się z wiernymi. Scenariusz drugiej części wystawy powstał w oparciu o tekst kard. Josepha Ratzingera z 2003 r. pt. „Czternaście encyklik Jana Pawła II”. Eksponaty w gablotach odnoszą się do papieskiego nauczania i podróży po świecie. Wiele z nich to dary od wiernych i przywódców państw.

Ostatni akcent wystawy to wydzielone miejsce do modlitwy lub medytacji, gdzie umieszczono wizerunek świętego papieża oraz jego sutannę, przekazaną Muzeum Archidiecezjalnemu przez Benedykta XVI.

Wystawie towarzyszy katalog. Dla dzieci i młodzieży planowane są lekcje muzealne. Ekspozycja “Nasz Papież” ma poprzedzać planowane wiosną 2020 r. otwarcie w Sanktuarium św. Jana Pawła II – Muzeum Jana Pawła II.

Bp Turzyński: niech etos polskiego nauczyciela nigdy nie będzie ciężarem, ale powodem do dumy

4 godziny 20 minut temu
Niech etos polskiego nauczyciela nigdy nie będzie ciężarem, lecz powodem do dumy – powiedział bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli, który uczestniczył w miejskich obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Radomiu. Uroczysta gala odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych.

W spotkaniu uczestniczył bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli. – Obchodząc 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, trzeba przypomnieć sobie o etosie nauczyciela, który został wypracowany na przestrzeni wieków. To jest pewien zbiór cnót, czy poczucia misji. I dlatego chciałbym, by etos polskiego nauczyciela nigdy nie był ciężarem, lecz powodem do dumy, by z tego korzenia nauczyciele czerpali inspirację dla swojej służby. Ten etos to Bóg, honor i wierność oraz bycie przy uczniach – mówił bp Turzyński.

Dzień Edukacji Narodowej w Radomiu obchodziło prawie 7 tys. nauczycieli i pracowników administracji. Anetta Malmon-Tomczyk, wicedyrektor PSP 17 w Radomiu powiedziała, że bycie dzisiaj nauczycielem to pasja i zaszczyt. – To dzięki tej grupie zawodowej kształtują się kolejne pokolenia Polaków. Przypominam o tym w 100-lecie niepodległości naszego kraju. Trzeba pamiętać, że przetrwaliśmy dzięki nauczycielom. Nigdy czasy dla nas nie były dobre, ale myślę, że są wśród nas ludzie z pasją – powiedziała dyr. Malmon-Tomczyk.

W trakcie spotkania wystąpił m.in. Zespół Etniczno-Folkowy “Karabino” działający przy PSP nr 15 w Radomiu.

Kraków: ks. Mieczysław Puzewicz laureatem „małopolskiego Nobla”

4 godziny 30 minut temu
Wieloletni rzecznik abp. Józefa Życińskiego i współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie ks. Mieczysław Puzewicz został laureatem drugiej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”. Wyróżnienie jest przyznawane ludziom, którzy walczą ze stereotypami i działają dla dobra innych.

Krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauka dialogu i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom – to dzięki tym dokonaniom drugim w historii laureatem wyjątkowej Nagrody Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor został ks. Mieczysław Puzewicz.

„Ks. Puzewicz organizuje programy pomocy między innymi bezdomnym, więźniom, uchodźcom, chorym psychicznie, powodzianom” – mówił podczas poniedziałkowej sesji marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

„Mam przyjaciół muzułmanów, agnostyków, ateistów. Uczyłem się od Jana Pawła II, że trzeba się otwierać na ludzi” – wyznał laureat w swoim wystąpieniu na sesji sejmiku laureat.

„Ks. Mieczysław Puzewicz rozumiejąc głębokie znaczenie słowa „solidarność” wyciąga pomocną dłoń do tych, których odrzucono i wykreślono ze społeczeństwa. Przywraca im wiarę w drugiego Człowieka. Budzi w nich to, co zostało im zabrane: człowieczeństwo i elementarną godność” – czytamy w laudacji, która zostanie wygłoszona podczas wieczornej gali Nagrody Veritatis Splendor.

Ks. Mieczysław Puzewicz urodził się w 1960 roku w Świelubiu. Od 1977 r. był zaangażowany w działalność podziemną, czego konsekwencją było aresztowanie w maju 1980 r. Był współorganizatorem duszpasterstwa osób niepełnosprawnych w Lublinie („Siloe”). Od 2008 r. do dziś angażuje się w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji – m.in. w przyjęcie 100 dzieci gruzińskich w Lublinie, wspieranie „lotnych szpitali”, pomocy medycznej w ośrodkach dla uchodźców w Gruzji. Jest też mentorem w programach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji. Laureat Nagrody „Veritatis Splendor” to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich – m.in. w ramach kampanii „Budujcie Cywilizację Miłości”.

Ks. Puzewicz jest też organizatorem m.in. pomocy dla powodzian w Serbii, domu dla uchodźców w Brześciu na Białorusi, jadłodajni i ambulatorium dla bezdomnych w Lublinie. Był inicjatorem m.in. funduszu stypendialnego dla młodzieży z terenów powodziowych, pomocy dla uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu czy pomysłodawcą akcji „Dar życia” – na rzecz przekazywania tkanek i narządów do przeszczepów.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”, przyznawana co dwa lata przez Samorząd Województwa Małopolskiego, jest wyróżnieniem przyznawanym tym, którzy działają dla dobra innych i budują mosty porozumienia. Otrzymują ją osoby otwarte na inne kultury, przezwyciężające stereotypy oraz działające na rzecz poznawania i współistnienia z drugim człowiekiem oraz szerzenia dialogu między kulturami; którym bliskie jest życie i pontyfikat patrona nagrody – Ojca Świętego Jana Pawła II. Zwycięzcę wyłania międzynarodowa kapituła nagrody. W jej skład wchodzą samorządowcy, duchowni, myśliciele, ludzie kultury i dobroczyńcy.

W pierwszej edycji nagrodziła s. Rosemary Nyirumbe z regionu Paidha w Ugandzie. Laureatka od 2012 r. daje schronienie, wolność, dostęp do edukacji, a przede wszystkim poczucie godności i nadzieję dziewczętom, które wcześniej były gwałcone, bite, więzione przez ludzi tzw. Armii Pana Josepha Kony’ego. Oprócz lauru odznaczony otrzymuje nagrodę – 100 tys. dolarów.

Warszawiacy będą się modlić w intencji kanonizacji bł. ks. Popiełuszki

4 godziny 52 minuty temu
W sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 19 października odbędą się główne obchody 34. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tego dnia w kościołach archidiecezji warszawskiej podczas wszystkich Mszy świętych wierni będą modlić się o rychłą kanonizację bł. ks. Jerzego.

Natomiast w niedzielę 21 października o godz. 13.00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. To tam 34 lata temu ks. Jerzy Popiełuszko odprawił ostatnią Mszę świętą.

Teraz kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji jego kanonizacji. Eucharystię będzie transmitowała TVP Polonia.

19 października to w sanktuarium na Żoliborzu uroczystość odpustowa, związana z patronem tego miejsca. Do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki tego dnia co roku pielgrzymują liczni wierni. W głównej Mszy św. o godz. 18.00 wezmą udział jego krewni i przyjaciele, obecni będą przedstawiciele „Solidarności”, a także przedstawiciele rządu, władz lokalnych i służb mundurowych.

Po uroczystej Mszy świętej odmówiona zostanie litania do błogosławionego z wezwaniem o jego kanonizację a następnie przedstawiciele licznych środowisk złożą wieńce przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

Przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu działa Muzeum oraz Ośrodek Dokumentacji jego życia i kultu (http://muzeumkspopieluszki.pl) przechowujące największy w Polsce zbiór dokumentów dotyczących bł. ks. Jerzego. Aktualnie muzeum prowadzi m.in. ogólnopolską zbiórkę pamiątek, listów, zdjęć, dokumentujących życie kapelana „Solidarności”. Akcja nosi nazwę „Popiełuszko-pamiętam”.

Kraków: 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

7 godzin 38 minut temu
Pod hasłem „W twoich rękach” w Krakowie odbyło się 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. W dniach 12-14 października w wydarzeniu wzięło udział ponad 600 młodych z pijarskich szkół i duszpasterstw.

Na 18. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej przyjechała młodzież z Cieplic, Elbląga, Katowic, Krakowa, Łapsz Niżnych, Łowicza, Poznania oraz Rzeszowa. W Krakowie gościli także młodzi Czesi i Węgrzy. „Hasło: ’w twoich rękach’ rozumiemy dwojako – jako los w rękach każdego z nas i zawsze w rękach Boga” – wyjaśnia o. Tomasz Abramowicz SP.

Tegorocznemu Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej towarzyszyły trzy filary. „Niepodległość” – związana z setną rocznicą odzyskania niepodległości Polski, „pełnoletność” – w związku z 18. urodzinami SMP oraz „synod”, ponieważ spotkanie odbywało się w trakcie trwającego w Rzymie Synodu Biskupów poświęconego młodzieży.

W związku z pierwszym filarem każda z lokalnych grup przygotowała filmik na temat walki o niepodległość Polski. Młodzi szukali osób ze swoich okolic, które mogłyby ten temat przybliży. Na kanale Młodzież Pijarska w serwisie Youtube.com znajduje się 9 krótkich wywiadów z prawdziwymi „Świadkami Historii” z różnych rejonów Polski. Odpowiadają oni na pytania: „Co jest ważne w życiu?”, „Jak żyć?”.

„To kolejny prezent na nasze 18. urodziny. Tym razem podarowany przez ludzi starszych, bardziej doświadczonych w życiu, którzy niejedno widzieli i niejedno przeżyli” – mówią uczestnicy SMP.

Reprezentanci Polski i Węgier, którzy na przełomie lipca i sierpnia uczestniczyli w Pijarskim Synodzie Młodych w Salamance podzielili się uwagami i przesłaniem od europejskich środowisk pijarskich. Jednym z postulatów było częstsze organizowanie tego typu spotkań z udziałem młodzieży.

W sobotę popołudniu rozpoczęto huczne świętowanie 18. urodzin SMP. Najpierw odbył się tradycyjny Przegląd Piosenki Religijnej, a po nim zabawa chrześcijańska z tańcami pijarskimi.

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to także konferencje, modlitwa, adoracje, Eucharystie i spowiedź. To również okazja do odświeżenia przyjaźni i nawiązania nowych znajomości wśród młodych z różnych środowisk, gdzie pijarzy prowadzą swoje duszpasterstwo.

„Każdy wyruszył w swoją stronę, aby wziąć życie ’w swoje ręce’ i ’oddać wszystko w ręce Boga’” – podsumowali młodzi nawiązując do hasła 18. Spotkania Młodzieży Pijarskiej.

Bielsko-Biała: ruszył ekumeniczny 33. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

8 godzin 21 minut temu
Koncerty, prelekcje, przedstawienia, wykłady i modlitwy złożą się m.in. na rozpoczęty w niedzielę 33. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (TKCh) w Bielsku-Białej. Imprezę przygotowali bielscy członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej, którzy wspólnie z młodymi stypendystami papieskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” uczestniczyli w Mszy św. w bielskiej katedrze inaugurującej kulturalne wydarzenie w stolicy Podbeskidzia.

Bp senior Tadeusz Rakoczy nawiązał podczas Mszy św. do hasła tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Są nim słowa z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – „A to Polska właśnie”. Przypomniał jednocześnie okoliczności, w jakich odbyła się premiera słynnego dramatu 16 marca 1901 roku na scenie Teatru Miejskiego w Krakowie, gdy wbrew zakusom austriackiego cenzora, wypowiadane przez Poetę słowa usłyszała po raz pierwszy polska publiczność.

Prezes bielskiego KIK-u Elżbieta Kralczyńska podkreśliła, że tegoroczny TKCh w Bielsku-Białej nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

TKCh potrwa do 20 października. Wśród zaplanowanych wydarzeń odbędą się m.in. koncerty w katolickich i luterańskich kościołach Bielska-Białej. Wystąpią m.in. chóry z parafii rzymskokatolickich i ewangelicko-augsburskich. Józef Skrzek zaśpiewa i zagra w bielskiej katedrze w koncercie autorskim „U stóp krzyża” . Odbędzie się tez koncert laureatów konkursu recytatorskiego „Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej”.

Wśród zapowiedzianych prelekcji są m.in. te, które mają przybliżyć sylwetki ewangelików w walce o niepodległą Polskę oraz opowiedzą o tym, jak sztuka służyła Niepodległej na ziemi beskidzkiej.

Kard. Dziwisz o najważnieszych wymiarach pontyfikatu Jana Pawła II

9 godzin 1 min temu
Jan Paweł II nie był politykiem, ale pasterzem, jednak wlewając w ludzkie serca odwagę i nadzieję, stał się katalizatorem dziejowych przemian – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas wykładu na inaugurację roku akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Podkreślał, że jego duchowe dziedzictwo jest wciąż aktualne.

W przeddzień 40. rocznicy wyboru krakowskiego kard. Karola Wojtyły na papieża, jego osobisty sekretarz podkreślał, że posługa Jana Pawła II dla Kościoła i świata była pod wieloma względami przełomowa. „Dziś można powiedzieć, że w historycznych wydarzeniach na świecie Kościół Jana Pawła II odgrywał znaczącą rolę, a jego duchowe dziedzictwo stanowi nieprzebrany skarbiec wciąż aktualnych odpowiedzi na pytania nurtujące współczesny świat” – zauważył hierarcha.

Kard. Dziwisz wskazał obszary, w których posługa Jana Pawła II dla Kościoła zaowocowała w sposób znaczący. To, według niego, przede wszystkim rozwój kultu Bożego Miłosierdzia, pogłębienie kultu maryjnego w Kościele i papieskie pielgrzymowanie. Do dzieł o przełomowym znaczeniu zaliczył spotkania z młodymi, które przybrały formę Światowych Dni Młodzieży, niezwykłej pielgrzymki młodych, kontynuowanej przez jego następców.

Krakowski metropolita senior zwrócił również uwagę na podjęcie przez Jana Pawła II dzieła nowej ewangelizacji, która „dziś jest priorytetowym zaangażowaniem Kościoła w świecie, zwłaszcza w obszarze kultury europejskiej”.

„Wiara – na skutek różnych przyczyn – traci swój dynamizm i ulega stopniowej erozji. Na skutek globalizacji proces ten zaczyna ogarniać cały świat. Nowa ewangelizacja jest dziś powszechnie podejmowaną odpowiedzią Kościoła na te wyzwania” – podkreślał mówca.

Kardynał omówił ponadto preferencyjną opcję na rzecz ubogich, która charakteryzowała pontyfikat Jana Pawła II. W jej świetle ludzie ubodzy mają być postawieni w centrum życia kościelnego i społecznego. „Jan Paweł II nawoływał do przeciwstawiania się kulturze konsumizmu, utylitaryzmu, marnotrawstwa, upatrując w niej źródła wielu nieszczęść i krzywd społecznych. Przeciwstawiał się też masowej marginalizacji społecznej, jaką często powodują nieetyczne procesy globalizacyjne” – przypominał hierarcha, dodając że szansę na realizację opcji preferencyjnej Kościoła na rzecz ubogich upatrywał Jan Paweł II w globalizacji solidarności.

Prelegent przywołał również historyczne wydarzenia związane z obaleniem komunizmu, do czego przyczynił się papież-Polak oraz jego encykliki społeczne, w których podkreśla on nadrzędność człowieka względem środków produkcji, pierwszeństwo pracy w stosunku do kapitału i prymat etyki nad techniką. „Główną wartością jest godność człowieka, który zawsze jest celem, nigdy środkiem. W świetle tej prawdy rozpatrywane są ważne kwestie społeczne współczesności” – zauważył.

Wielką sprawą pontyfikatu Jana Pawła II była, jak przypominał jego osobisty sekretarz, promocja cywilizacji życia i praw człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. „Papież podkreślał także, że z wielką troską należy pochylać się nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi, upośledzonymi pomagając im zarówno w wymiarze osobowym, jak i społecznym” – stwierdził duchowny, przypominając, że w krótkim czasie „papież z dalekiego kraju” stał się w oczach opinii publicznej „papieżem praw człowieka”.

Do kwestii o zasadniczym dla relacji Kościoła ze światem znaczeniu zaliczył również papieski dialog z kulturą współczesną, która w przeważającej mierze jest kulturą laicką. „Można powiedzieć, że dialog z kulturą służy poznaniu coraz pełniejszej prawdy dla większej miłości. Dialog taki ma bardzo szeroki zakres, bo kulturą nazywa się najpierw wszystko, co przyczynia się pozytywnie do postępu człowieka” – zaznaczył.

Podsumowując owoce pontyfikatu Jana Pawła II, papieski sekretarz zwrócił również uwagę na jego zaangażowanie w sprawę pokoju na świecie. W tym kontekście wymienił Orędzia na Światowy Dzień Pokoju, bezprecedensową inicjatywę modlitw międzyreligijnych w Asyżu oraz liczne mediacje Stolicy Apostolskiej w zapalnych regionach świata.

Katowice: nagroda „Lux ex Silesia” dla prof. Mieczysława Chorążego

9 godzin 10 minut temu
Prof. Mieczysław Chorąży – światowej sławy onkolog, żołnierz AK i powstaniec warszawski odebrał wczoraj Nagrodę “Lux ex Silesia” przyznawaną przez metropolitę katowickiego za trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Nagrodę wręczył abp Wiktor Skworc w katowickiej katedrze, podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

Odbierając nagrodę prof. Chorąży powiedział, że przyjmuje ją “z wielką pokorą i z wdzięcznością”. – Na liście wyróżnionych do tej pory osób, znajdują się naprawdę znakomici ludzie – ja im nie dorastam. Wśród obecnych zaś mieszkańców Śląska, znajdują się ludzie, którzy dużo bardziej ode mnie zasługują na tę nagrodę – powiedział laureat.

W krótkich słowach zwrócił się także do współpracowników z Zakładu Biologii Nowotworów gliwickiego Centrum Onkologii. Wspomniał również o swojej nieżyjącej już żonie, która „nosiła ten trud opieki nad domem, dzięki czemu była możliwość oddania się pracy naukowej”.

Laudację na cześć prof. Chorążego wygłosił prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii. Wspomniał, że wybór drogi naukowej laureat zawdzięcza ludziom, których spotkał na swojej drodze. – To ludzie nauczyli go patrzeć na życie refleksyjnie, twórczo, twardo ale i życzliwie – mówił.

Wcześniej podczas homilii bp Jan Kopiec podkreślał, że „mądrość ma nas prowadzić w kierunku świętości”. – Szczęśliwy człowiek, który mądrością się zachwyci i wie, że berła, zaszyty są na drugim planie. Powinny służyć tej Mądrości – mówił biskup gliwicki.

Prof. Mieczysław Chorąży urodził się w 1925 w Janówce koło Białej Podlaskiej. Jako 17-latek został żołnierzem Armii Krajowej. Podczas walk o stolicę został poważnie ranny. Po wojnie ukończył studia medyczne i został skierowany do pracy w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym w Gliwicach. Jest uważany za twórcę polskiej szkoły biologii nowotworów.

Nagroda „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska) jest przyznawana od 1994. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Wśród laureatów są m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły czy prof. Jan Miodek.

Kraków: kolejna edycja akcji „123456serc.pl”

9 godzin 27 minut temu
Nowy rok akademicki to również kolejna odsłona akcji „123456serc.pl”. Jej celem jest pozyskanie środków na modernizację krakowskiej bursy sercanek dla studentek.

Remont Bursy im. bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej w centrum Krakowa był niezbędny, gdyż okazało się, że budynek dla studentek nie spełnia wymogów Unii Europejskiej. Aby bursa dalej mogła wypełniać swoje zadanie potrzeba było wykonać modernizacje, których koszt oszacowano na około 4,5 mln zł.

Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego nie dysponowało takimi środkami, więc powstała akcja „123456serc.pl”. – Obliczyłyśmy, że gdyby 123456 osób wykupiło wirtualne serduszko o wartości 35 zł to remont bursy byłby realny do przeprowadzenia. Akcja naprawdę działa i widać, że los naszej bursy i jej mieszkanek nie jest obojętny ludziom dobrej woli – mówi s. Petronela Czapiewska, odpowiedzialna za inicjatywę.

Ostatnia akcja przyniosła rekord – studentkom i siostrom udało się zebrać ponad 520 tys. zł. Akcję można wesprzeć za pomocą stworzonej strony internetowej www.123456serc.pl, na której darczyńcy kupują symboliczne serduszko. Zakonnice wspólnie ze studentkami kwestują także w parafiach oraz organizują koncerty charytatywne.

Dotychczasowych 7 etapów zbiórki przyniosło około 1,7 mln złotych. Dzięki hojności ofiarodawców można było m.in. wyremontować kotłownię, zamontować instalację oddymiającą klatki schodowej, stworzyć aulę czy zakończyć remont parteru i kolejnych pięter budynku, a także dachu.

Obecna akcja ma celu pozyskanie środków na spłatę zobowiązań z przeprowadzonych przez ostatni rok remontów oraz montaż windy i prace nad elewacją budynku.

Bursa im. sł. B. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej przy pl. gen. W. Sikorskiego 13 w Krakowie służy spokojem, wytchnieniem i odpowiednimi warunkami do nauki od 25 lat. W ciągu roku akademickiego mieszka w niej około 80 studentek.

W całym kraju obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego

9 godzin 43 minuty temu
Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, który przypada 15 października. Tego dnia mija symbolicznie 9 miesięcy od 1 stycznia, czyli dobiega okres ciąży. Koszalin

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka 13 października o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP była połączona z uroczystościami pogrzebowymi na Cmentarzu Komunalnym. Pochowane zostały prochy 104 dzieci. Podczas 16. wcześniejszych pogrzebów dzieci utraconych, które pozostawiono w koszalińskim szpitalu, pochowano 3123 dzieci.

W Koszalinie Msza św. w tej intencji sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów).

Szczecinek

W Szczecinku w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbył się 7. pogrzeb dzieci, poprzedzony mszą w intencji rodziców po stracie dziecka. Pochówek miał charakter ekumeniczny. Podczas poprzednich pogrzebów pochowano prochy 99 dzieci.

W kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka, nie tylko w wyniku poronienia lub martwego urodzenia, ale także w wyniku choroby, wypadku, czy śmierci samobójczej.

Piła

Ósmy pogrzeb dzieci utraconych odbył się 13 października w Pile. Wcześniej w Pile pochowano ciała 126 dzieci utraconych. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy, na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Pile w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12 w kościele pw. św. Józefa odprawiana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.

Słupsk

Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była 13 października o godz. 11.00 w kościele pw. św. Faustyny, a po Eucharystii miały miejsce dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się siedem pochówków, podczas których w sumie pochowano 354 dzieci. Podczas ostatniego pogrzebu pochowanych zostało 67 dzieci.

Bielsko-Biała

14 października w parafii św. Józefa w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie nt. “Jak dostrzec wartość życia po śmierci dziecka?”. Poprowadziła je Angelika Felka – mama po stracie i autorka książki “Naznaczeni łaską. Jak dostrzec wartość życia po śmierci dziecka?”.

W ramach spotkania, uczestnicy odmówili różaniec za rodziców po stracie w kościele parafialnym, a o godz. 18:00 została odprawiona Msza św. w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu.

Darłów

W Darłowie 14 października odbyły się obchody Dnia Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 12 sprawowana była w kościele Mariackim, a po Eucharystii na rynku zostały wypuszczone balony z imionami dzieci utraconych. Fundacja „Morze Miłości” nadal zbiera pieniądze na budowę Pomnika Dzieci Utraconych w Darłowie.

W Darłowie w każdą drugą środę miesiąca w kościele oo. franciszkanów sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.

Łomża

W diecezji łomżyńskiej pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami odbyły się 13 października w Grajewie w parafii MB NP., w Kolnie w parafii Chrystusa Króla Wszechświata, w Łomży w parafii Bożego Ciała, w Ostrołęce w parafii Nawiedzenia NMP, w Ostrowi Mazowieckiej w parafii Wniebowzięcia NMP i w Zambrowie w parafii pw. Ducha Świętego, a 15 października odbędzie się pogrzeb w Wyszkowie w parafii pw. św. Wojciecha.

Szczecin

13 października o godz. 15 w Szczecinie odbyły się pogrzeby dzieci zmarłych przed narodzinami, których ciała nie zostały odebrane ze szpitali, bądź rodzice pozostawili je tam świadomie, aby zostały pochowane w przeznaczonym do tego Grobowcu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim. Wieczorem tego dnia odbyło się spotkanie dla rodziców po stracie w siedzibie Poradni Donum Vitae.

Następnego dnia przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie o godz. 15 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji rodziców.

Kościół ma siedmiu nowych świętych

Bydgoszcz

14 października w Bydgoszczy Msza św. w ramach Dnia Dziecka Utraconego odbyła się w Szpitalu im. J. Biziela o godz. 10. Z kolei o godz. 15 wspominano dzieci zmarłe przed urodzeniem przy Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej.

Z kolei 15 października w kościele p.w. Świętej Jadwigi Królowej mieszkańcy wezmą udział w różańcu i Mszy św. za zmarłe dzieci oraz ich rodziny.

Tarnów

Pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach miał miejsce 14 października. O godz. 15 odprawiona została Msza św. w intencji rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele różnych związków wyznaniowych działających w Tarnowie.

Łochów

W diecezji drohiczyńskiej Msza św. w intencji dzieci, które odeszły odbędzie się w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Łochowie 15 października o godz. 17.30. Wierni będą modlili się nie tylko za dzieci, które umarły w łonie matki, ale również te, które żyły kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a odchodząc zostawiły po sobie pustkę. Modlitwę organizuje Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej.

Ełk

W Ełku Msza św. w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbędzie się w Katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika o godz. 16. Msza św. sprawowana w intencji rodziców, którzy doświadczyli straty swoich dzieci będzie połączona z pochówkiem dzieci utraconych, których Grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym nr 1.

Diecezja przypomina, że zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Ełku, z dnia 1 lipca 2014 r. pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu odbywają się raz w roku i finansowane są ze środków budżetu miasta. Zbiorowy pochówek organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku.

Wałcz

Pierwszy raz zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 15 października (w Dzień Dziecka Utraconego) o godz. 13 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie o godz. 14 w kaplicy cmentarnej na Dolnym Mieście rozpocznie się dalsza część uroczystości pogrzebowych, które będą miały charakter ekumeniczny. Pochowanych zostanie około 70 dzieci.

Pogrzeby te odbywać się będą dwa razy w roku na koszt gminy: 25 marca w Dzień Świętości Życia oraz 15 października w Dzień Dziecka Utraconego.

Skarżysko-Kamienna

W Skarżysko-Kamiennej dzieci utracone będzie można pożegnać w 15 października w Sanktuarium MB Ostrobramskiej. O 14:30 odbędzie się tam spotkanie i Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka.

Radom

Z kolei w Radomiu Msza św. w Dniu Dziecka Utraconego odbędzie się w kościele pw. Świętej Rodziny o godz. 18. Następnie będzie modlitwa różańcowa przy pomniku Maryi Matki Życia.

Częstochowa

W Częstochowie 15 października w Sanktuarium św. Józefa o 17:30 będzie różaniec w intencji rodziców po stracie, a o godz. 18 Msza św. Po Eucharysti odbędzie się prelekcja “Non omnis moriar… Co warto ocalić?”, którą wygłosi s. Ewa – Joanna Jędrzejak, Prezes Fundacji Ewangelium Vitae. Spotkanie zakończy się adoracją, podczas której, rodzice będą mogli zapalić przy ołtarzu światełko pamięci.

Radomsko

W Radomsku w Kościele św. Ojca Pio będzie Msza św. o godz. 17, po której wierni zmówią różaniec w intencji Dzieci Utraconych i ich rodziców, a następnie modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego.

Wieluń

W Wieluniu do modlitwy za Dzieci Utracone i ich rodziców zapraszają do klasztoru siostry Bernardynki. O godz. 18 będzie Eucharystia, a przed nią modlitwa różańcowa. Później swoje świadectwa wygłoszą rodzice po stracie dziecka. Spotkanie zakończy się adoracją.

Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego w archidiecezji częstochowskiej objął abp Wacław Depo.

Lublin

Już po raz X w Lublinie 15 października będzie obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 18 w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w intencji wszystkich zmarłych dzieci bez względu na okoliczności śmierci. Po Mszy św. spotkanie dla rodziców oraz możliwość zapoznania się z działaniami Grupy Rodziców Po Stracie Dziecka w Lublinie.

***

W 2016 r. zmarło ok. 1,5 tys. dzieci w wieku poniżej 1 roku życia, a prawie 1100 z nich umarło w ciągu pierwszego miesiąca od narodzin. W 2016 r. odnotowano również 41 946 poronień samoistnych. Dane pochodzą z opublikowanego w 2018r. sprawozdania Rady Ministrów z wykonywania oraz skutkach stosowania w 2016 roku ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Najbardziej znana Japonka w Polsce odebrała Order Wschodzącego Słońca

10 godzin 44 minuty temu
Akiko Miwa, która mieszka w sercu Gorc, jest najbardziej znaną Japonką w Polsce. Cesarz Japonii przyznał jej wysokie odznaczenie państwowe – Order Wschodzącego Słońca. To wyróżnienie Japonka odebrała w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Narodowej z rąk ambasadora Japonii w Polsce Tsukasa Kawada.

Do siedziby Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Akiko Miwę zaprosił jej rektor ks. dr hab Stanisław Gulak. Uczelnia zorganizowała bowiem konferencję naukową pt. “Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja. Harklowa 2018”. To właśnie w granicach Harklowej mieszka Akiko. – Za sprawą pani o tej miejscowości usłyszał chyba cały świat. Gościła pani w swoim gorczańskim pensjonatu setki osób ze swojej ojczyzny, zachwyconych naszych krajem. Była pani od zawsze nieformalnym ambasadorem Polski – mówił ks. dr Stanisław Gulak.

Konferencja była okazją do uhonorowania Akiko Miwa przez ambasadora Japonii w Polsce Tsukasa Kawadę, najstarszym japońskim odznaczeniem państwowym – Orderem Wschodzącego Słońca. Srebrne Promienie. Odznaczenie to przyznaje się za wybitne zasługi dla państwa lub społeczeństwa. – W przypadku pani Akiko te zasługi to nie tylko wzniesienie pensjonatu, ale także działalność w szkołach Nowego Targu i Podhala, wytworzenie serdecznej więzi z lokalną społecznością. W 2006 roku założyła ona Stowarzyszenie na Rzecz Regeneracji Środowiska „Tęcza”, jeszcze aktywniej angażując się w proekologiczne działania i organizowanie kulturalnych wydarzeń, w różnych miejscach Małopolski. Dziś pani Akiko – w dowód sympatii, wdzięczności, szacunku i przywiązania jest dla swoich nowych ziomków Japonką Góralką – podkreśla ks. Gulak.

Sołtys Grzegorz Guroś, gratulując zaszczytnego odznaczenia, nazwał Akiko „naszym słońcem”.

Akiko poznał także ks. prof. Robert Nęcek, który pracował w 1994 r. jako młody diakon do Harklowej. – Wielokrotnie wracałem tutaj, szukając spokoju potrzebnego, by postały kolejne naukowe prace. Czy książka. I niemal zawsze na mojej drodze stawała Akiko – mówił ks. Nęcek.

Harlklowa przyciąga XV-wieczną drewnianą świątynią w stylu baroku góralskiego, pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jedną z pereł małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Konferencja o Harlkowej z udziałem przedstawicieli dwóch uniwersytetów, ponadto Uniwersytetu Jagiellońskiego, krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dr Jana Janczykowskiego – byłego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, władz miasta, gminy i podhalańskich samorządowców, także szerokiej harklowskiej społeczności: muzyki, koła gospodyń wiejskich, góralskiej młodzieży, na czele z miejscowym oddziałem Związku Podhalan i jego prezesem Mieczysławem Wrocławiakiem – była cyklem ciekawych prelekcji i wykładów przerywanych występami. Prowadził ją ks. prof. Robert Nęcek.

Abp Ryś do Synodu Luterańskiego: bardzo chciałem być tu z wami

10 godzin 46 minut temu
Jeszcze wczoraj w południe byłem na Synodzie w Rzymie, wracam tam dzisiaj w nocy, ale bardzo chciałem być dziś tu z wam. Myślę, że to nie jest żaden przypadek, że nasze Kościoły wspólnie przeżywają Synod w tym samym czasie – zauważył metropolita łódzki.

Po raz pierwszy w Łodzi obraduje Synod Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. W związku tym do centrum Polski zjechali duchowni i świeccy przedstawiciele Kościoła, aby obradować na temat istotnych spraw związanych z życiem Polskiej Wspólnoty Luterańskiej.

– Synod to najwyższa władza Kościele Ewangelicko – Augsburskim – tłumaczy ks. Michał Makula, proboszcz luterańskiej parafii p.w. św. Mateusza w Łodzi. – W skład Synodu wchodzą duchowni (15 księży), biskupi (z urzędu) oraz 30 świeckich delegatów z poszczególnych diecezji, którzy tworzą zarząd Kościoła. Na synodzie poruszamy te kwestie, które są najbardziej istotne w życiu Kościoła, kierunki, którymi powinien On podążać – podkreśla duchowny.

Podczas niedzielnego nabożeństwa z Wieczerzą Pańską sprawowanego w Kościele Ewangelicko – Augsburskim p.w. św. Mateusza w Łodzi obecny był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który odpowiedział na zaproszenie władz Kościoła do wzięcia udziału w nabożeństwie i jednej z sesji obrad Synodu.

Podczas pozdrowienia uczestników nabożeństwa arcybiskup życzył Braciom Luteranom obradującym w Łodzi obfitych owoców obecnego Synodu, zwracając uwagę na szczególne dwa: – By owoc waszego synodu był inny niż założyliście, byście doświadczyli mocy Jezusa Chrystusa, który z największą miłością, jednak ma trochę inne widzeniem nas samych – bo nie tylko widzenie ale i moc, miłość i pragnienie dawać nam to, co najlepsze. – zaznaczył. “Drugim owocem, a zarazem życzeniem było – usłyszcie Jezusa, gdy do was mówi, abyście nie widzieli tylko swoich problemów, ale abyście przede wszystkim odkrywali swoją wielką godność jaką macie w oczach Bożych” – dodał łódzki pasterz.

Po nabożeństwie odbyła się kolejna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, czasie której arcybiskup łódzki wygłosił referat zatytułowany: “Ewangelizacja, a ekumenizm”.

Papież w Korei Północnej?

10 godzin 57 minut temu
Niespodziewane zaproszenie papieża Franciszka do odwiedzenia Korei Północnej, jakie wystosował jej dyktator Kim Dzong Un, ma charakter czysto polityczny. Chodzi o powrót tego izolowanego od dziesięcioleci kraju na arenę międzynarodową.

Pierwszym przełomowym krokiem w tym kierunku było niedawne spotkanie Kima z prezydentem Stanów Zjednoczonych w Singapurze i propagandowy sukces, jaki na nim uzyskał. Wizyta papieża – największego autorytetu świata, nie tylko dla ludzi wierzących – byłaby kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem w osiąganiu tego celu. Zdaniem tamtejszych biskupów mogłaby też przyczynić się do pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Kościół ma siedmiu nowych świętych

Tymczasem dla Kościoła wizyta Franciszka w tym „skansenie ideologicznego komunizmu”, jak czasem nazywa się Koreę Północną, miałaby zupełnie inny sens. Oznaczałaby rozpoczęcie reewangelizacji kraju, w którym od 70 lat religia jest ostro tępiona, a jej wyznawanie reglamentowane przez urzędników państwowych. W rozpoczętych pod koniec lat 40 XX w. prześladowaniach zginęło tam 166 księży, z których 81, w tym bp Francis Hong Yong-ho, jest dziś kandydatami do wyniesienia na ołtarze jako męczennicy.

Papież mógłby przyjąć zaproszenie Kima, pomagając mu otworzyć Koreę Północną na świat, a świat na Koreę Północną. Jednak warunkiem sine qua non takiej wizyty musiałoby być przywrócenie w tym kraju prawdziwej, a nie tylko deklaratywnej wolności religijnej, umożliwienie przyjazdu księży z zagranicy, by mogli pełnić posługę duszpasterską wobec tamtejszych katolików, oraz wypuszczenie z obozów reedukacyjnych tych więźniów, którzy znaleźli się tam z powodu wyznawania swej wiary. Inaczej podróż papieża byłaby, z kościelnego punktu widzenia, jedynie dyplomatycznym gestem dobrej woli.

Kto nie chciał kanonizacji abp. Romero?

11 godzin 40 minut temu
Największe przeszkody dla kanonizacji abp. Oskara Romero pochodziły z kurii rzymskiej – ujawnił postulator jego procesu kanonizacyjnego, abp. Vincenzo Paglia. Papież Franciszek ogłosił wczoraj świętym zamordowanego w 1980 roku arcybiskupa San Salvadoru.

Prezes Papieskiej Akademii Życia przyznał, że przeszkody dla kanonizacji salwadorskiego męczennika były “bardzo liczne”. – Największe, najsilniejsze pochodziły z wewnątrz Kościoła, także z kurii rzymskiej. Tak wielki był sprzeciw wobec tej sprawy, że dostawałem pogróżki od kardynałów domagających się, abym dał sobie z tym spokój – wyznał hierarcha w przeddzień kanonizacji.

Przypomniał, że papież Franciszek mówił o męczeństwie abp. Romero, trwającym “także po jego śmierci”. – Męczeństwie z rąk współbraci biskupów, którzy źle mówili o Romero, ponieważ uważali go za niebezpiecznego “bojownika”, wspierającego polityczną lewicę, nie rozumiejąc, że w rzeczywistości to właśnie milczenie Kościoła na temat Romero doprowadziło skrajną lewicę do uczynienia z niego swego sztandaru – wskazał abp Paglia.

Paweł VI i abp Oskar Romero świętymi

Wskazał, że abp Romero zmieniał historię bez przemocy, siłą słowa i siłą Ewangelii, “siłą sprawiedliwości, co pomagało przede wszystkim najuboższym”.

Prezes Papieskiej Akademii Życia przypomniał, że zanim Franciszek uznał męczeństwo abp. Romero, św. Jan Paweł II mówił w 2000 r. o jego posłudze kapłańskiej, której przypieczętowaniem było oddanie swego życia w czasie składania ofiary eucharystycznej. A w 2012 r. Benedykt XVI odblokował jego proces beatyfikacyjny, który wydawał się być zatrzymany od wielu lat.

Zdaniem postulatora, abp Romero był kapłanem oddanym Kościołowi “ubogiemu i dla ubogich”, czego echo odnajdujemy w pontyfikacie Franciszka. Niedługo przed swą męczeńską śmiercią arcybiskup San Salvadoru zaapelował do salwadorskich sił zbrojnych, by odmówiły wykonywania rozkazu zabijania swych współobywateli podczas tłumienia protestów społecznych w czasie krwawej wojny domowej w tym kraju. Tłumaczył, że żaden żołnierz nie jest zobowiązany do wypełniania rozkazu sprzecznego z prawem Bożym. – Błagam was, proszę was i wam nakazuję: zaprzestańcie represji! – wołał abp Romero w jednej z homilii.

Według abp. Paglii krytyczne opinie o abp. Romero skupione były na oskarżaniu go o pełnienie wykraczającej poza duszpasterstwo roli głównego opozycjonisty wobec salwadorskiego reżimu wojskowego i prowadzonej przez władze filoamerykańskiej polityki. Oskarżano go o “przesadną polityzację”, przesiąkniętą teologią wyzwolenia, podczas gdy w rzeczywistości abp Romero w swych homiliach przeciwstawiał jej to, co później nazwano “zbawieniem integralnym”, podkreślił postulator.

Ołtarzew: nowa edycja kursu dla wolontariuszy misyjnych

11 godzin 56 minut temu
„Bądźcie pokorni i pamiętajcie, że wy też możecie się wiele nauczyć od miejscowej ludności” – powiedział ks. Stanisław Filipek SAC, pallotyński misjonarz podczas Mszy Świętej, rozpoczynającej nową edycję pallotyńskiego wolontariatu misyjnego w Wyższym Seminarium Duchownym księży pallotynów w Ołtarzewie k. Warszawy. Duszpasterz nazwał wolontariat „nową formą powołania misyjnego”.

W tym roku na kurs zgłosiło się 40 osób, wykonujących różne zawody, w różnym wieku, z różnych stron Polski. Wszystkich łączy chęć wspierania pracy misjonarzy, którzy pomagają najbardziej potrzebującym w różnych zakątkach świata.

Wolontariusze misyjni przygotowywani przez księży pallotynów wyjadą do Rwandy, Ugandy, Kenii, Etiopii, Senegalu, Kolumbii, na Kubę, do Indii, Gruzji i Rosji. Będą pomagać w placówkach edukacyjnych, ośrodkach zdrowia, a także prowadzić kursy komputerowe, naukę szycia i gotowania oraz wspierać swoją wiedzą projekty budowlane.

Kurs wolontariatu misyjnego organizuje Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Odbywa się on w formie weekendowych zjazdów raz w miesiącu i potrwa do końca maja przyszłego roku. W jego ramach uczestnicy poznają charyzmat św. Wincentego Pallottiego oraz pallotyńskiego ducha misyjnego, mają spotkania z misjonarzami, a także z przedstawicielami placówek dyplomatycznych, uczestniczą w zajęciach ze sztuki przetrwania, odbywają kurs pierwszej pomocy i przygotowanie medyczne, poznają zasady działania organizacji charytatywnych oraz fundraisingu.

– Z roku na rok liczba chętnych na wolontariat się zwiększa. Większość stanową młode osoby, które już pracują, ale są też studenci oraz emeryci. Przybywa też placówek misyjnych, na które możemy wysyłać chętnych – mówi ks. Jerzy Limanówka SAC, prezes Fundacji Salvatti.pl.

Pierwsi absolwenci kursu wyjadą na misje już na przełomie maja i czerwca.

Bydgoszcz: VII „Karoliada” w ramach Dnia Papieskiego

12 godzin 11 minut temu
„Młodość musi być związana z poszukiwaniem własnej drogi powołania. Naszą odpowiedzią na te poszukiwania jest Chrystus” – powiedział ks. Kuba Bartczak. Koncert kapłana oraz VII Bydgoska „Karoliada” wypełniły kulturalną część obchodów XVIII Dnia Papieskiego w Bydgoszczy.

Rozgrywki turniejowe w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” z udziałem drużyn dekanatów diecezji bydgoskiej stanowiły centrum dorocznej zabawy. Zawodnicy rywalizowali między sobą w konkurencjach: intelektualnej, artystycznej oraz sportowej. – To osiemnasty Dzień Papieski, który od początku w Bydgoszczy, zwłaszcza w wymiarze kulturalnym, jest organizowany przez Fundację „Wiatrak”. Dla wszystkich tu obecnych jest to szczególny czas, który możemy przeżywać we wspólnocie osób, które kochają i nie zapominają o św. Janie Pawle II – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.

Razem z nią spotkanie w „Łuczniczce” zorganizowała Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy. – Doskonale wiemy, jak Ojcu Świętemu zależało na dobrym kontakcie z młodzieżą. Towarzyszyła mu świadomość, że to ona wniesie w kolejne pokolenia wartości płynące z Ewangelii. To, co nam pozostawił, chcemy konfrontować z rzeczywistością, która nas otacza – dodał ks. Arkadiusz Muzolf, p.o. dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. – Stąd też każda drużyna musiała mieć w swoim składzie ojca – podkreślił Adam Burchardt z Fundacji „Wiatrak”, koordynator VII Bydgoskiej „Karoliady” i Dnia Papieskiego. – Ojcostwo jest dla mnie budowaniem relacji, nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do żony, bo to stąd bierze początek ojcostwo. Ta trudna, ale zarazem fascynująca i odpowiedzialna rola jest w moim odczuciu ciągłym pokazywaniem dobrego przykładu i dobrych wyborów – powiedział Jarosław Banaszkiewicz, reprezentant dekanatu Bydgoszcz IV.

Po turnieju rozpoczął się koncert ks. Jakuba Bartczaka. Kapłan pochodzi z Wrocławia. To tam wzrastał w środowisku blokowisk i hip-hopu. Kilka lat temu podjął decyzję o pójściu do seminarium i tak stał się pierwszym rapującym księdzem. Jednak, jak deklaruje, „nie zamierza robić muzycznej kariery. Chce być zwykłym księdzem na parafii”. Kariera „dzieje się” jednak mimo wszystko – w sieci jego teledyski wyświetlane są setki tysięcy razy. Ksiądz Jakub wydał ostatnio swoją trzecią płytę „Bóg Jest Działa”. – Będąc w Bydgoszczy, chciałbym powiedzieć młodym, by z odwagą szukali prawdy, szczęścia i wolności. Młodość musi być związana z poszukiwaniem własnej drogi powołania. We współczesnym świecie, nazywanym giełdą wartości, ostoją i szansą na odnalezienie szczęścia i odniesienie sukcesu w życiu, jest niezmiennie Chrystus i wartości chrześcijańskie – dodał.

Dzień Papieski jest również szczególną chwilą dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 2300 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II. – „Nie żyje się, nie kocha i nie umiera na próbę” – zgodnie z tymi słowami staram się naśladować naszego patrona. Spełnianie marzeń, pomoc innym przez wolontariat, rozwój duchowy, przyjaciele z każdego krańca Polski, miłowanie życia i ludzi zgodnie z postawą św. Jana Pawła II – to tylko kilka przykładów wpływu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia na moje życie – powiedziała Anna Kreczmer. Jest ona studentką drugiego roku pielęgniarstwa, a stypendystką fundacji od ośmiu lat. W tym roku objęła funkcję szefowej bydgoskiej wspólnoty akademickiej stypendystów.

Najlepszą drużyną VII Bydgoskiej „Karoliady” okazała się ta, w skład której weszli reprezentanci z dekanatów Łobżenica i Sępólno Krajeńskie. Drugie miejsce zajął zespół z dekanatów Łabiszyn i Złotów I, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się grupa z dekanatów Bydgoszcz VI i Białe Błota.

Strony