Oddział Mazowiecki

Subskrybuj Kanał Oddział Mazowiecki
Strona mazowieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Zaktualizowano: 1 godzina 52 minuty temu

22.01.2020 Śladami świętych lekarzy, dr Emilia Cichocka

ndz., 01/26/2020 - 10:45

Styczniowe spotkanie OM KSLP  – było okazją do wysłuchania  wspólnie z Duszpasterzem Warszawskiej Służby Zdrowia ks .Władysławem Duda, refleksji doktor Emilii Cichockiej   uczestniczki  OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMKI JUBILEUSZOWEJ ŚRODOWISK MEDYCZNYCH 18-23.06.2019 , pt „Śladami świętych lekarzy” oraz Duszpasterza Krajowego Służby Zdrowia ks. Arkadiusza Zawistowskiego, sekretarza Zespołu ds. Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski. Gościem spotkania był vice prezes koła Radomskiego KSLP  doktor Andrzej Niemirski, lekarz rodzinny internista , także uczestnik pielgrzymki. cz.1. doktor Emilia Cichocka -Początek Pielgrzymki –inspiracja św.Joanny Berretta Molla: Spełnię Jezu Wszystko , daj mi tylko poznać Twoją Wolą” . „Kto dotyka pacjenta , dotyka ciała Jezusa”.

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2020/01/Dr-EMILIA-Cichocka-1.mp3 http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2020/01/Dr.Emilia-2-pacjenci-jako-bracia.mp3

 cz.2 Doktor Emilia Cichockaśw Ryszard Pampuri , lekarz, brat zakonny, podobnie jak św.Joanna też widział Jezusa w swoich pacjentach, „Wszystko co robię dla Boga jest wielkie , nie tylko leczenie ale i zamiatanie” tak odpowiedział lekarzowi, który wyśmiewał się z niego, gdy Ryszard jako lekarz zamiatał korytarze.  Pokora i służenie Panu we wszystkim. Miał też swoje trudności: ” od czasu do czasu następuje moment całkowitej niemocy , całkowitego braku dobrej woli. Wierzę jednak ,że Boskie Miłosierdzi,zechce użyczyć mi trochę więcej sił abym mógł iść naprzód  dobrą drogą”

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2020/01/22.Dr-Emilia-św.Ryszard-Pampuri.mp3

Spotkanie Pielgrzymów w Bazylice św .Piotra rozpoczęło sie uroczysta Mszą świętą,  po której został odczytany Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Każdy uczestnik spotkania  otrzymał przetłumaczony akt zawierzenia.

 

 

Rekolekcje wielkopostne 2020 służby zdrowia w Katedrze Praskiej

pt., 01/24/2020 - 13:46

Duszpasterz Krajowy Służby Zdrowia ks. dr Arkadiusz Zawistowski – zaprasza pracowników Służby Zdrowia na Rekolekcje Wielkopostne w dniach

  • 28-29.marca 2020 r oku ( sobota-Niedziela) do Auli przy Katedrze Praskiej św. Floriana , ul Floriańska 3. Godz. 17:00 Msza św.

W godzinach przedpołudniowych od g. 10:00 na UKSW  ks. dr Dariusz Pater zaprasza na Konferencje z cyklu Ból i cierpienie -ognisko światła i ciemności.

Rekolekcje Wielkopostne 2020 dla Służby Zdrowia

pon., 01/13/2020 - 21:24

Duszpasterz Krajowy Służby Zdrowia ks. dr Arkadiusz Zawistowski zaprasza pracowników Służby Zdrowia na Rekolekcje Wielkopostne w dniach  28-29.marca 2020 r oku ( sobota-Niedziela) do Auli przy Katedrze Praskiej św. Floriana , ul Floriańska 3.

Msza święta w intencji chorych z okazji XXVIII Światowego Dnia Chorego

pon., 01/13/2020 - 20:58

Duszpasterz Krajowy Służby Zdrowia, ks. dr Arkadiusz Zawistowski, zaprasza przedstawicieli środowiska medycznego na wspólną celebrację 9.02.2020 Niedzielnej Mszy świętej o godz 9:00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przy ul.Krakowskie Przedmieście 3, w intencji chorych i cierpiących z okazji przypadającego 11.lutego 2020 roku Światowego Dnia Chorego.

 

11.02.2020 XXVIII Światowy Dzień Chorego

pon., 01/13/2020 - 20:40

We wtorek 11 lutego 2020r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzić będziemy XXVIII Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu  13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Słuzby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego w 75. rocznicę  objawień fatimskich oraz w  11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża.Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało przez Papieża Franciszka cytatem z Ewangelii św Mateusza :  „«Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11, 28)

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA na XX VIII Światowy Dzień Chorego 2020

12.01.2020 Wieczór kolędowy warszawskiej służby zdrowia.

ndz., 01/12/2020 - 22:30

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski na styczniowe spotkanie kolędowe środowiska medycznego  przypadające w Niedzielę Chrztu Pańskiego 12 stycznia 2020 r., zaprosił bp.Henryka Hosera. Biskup senior , przebywający w okresie Bożonarodzeniowym w Polsce, po  przyjeździe z Medjugorie, odprawił w Akademiku Praskim Mszę świętą i wygłosił homilię:

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2020/01/Homilia-Bp.Hoser_.mp3


 Po wspólnej modlitwie, wieczór kolędowy poprowadził pan Grzegorz, (farmaceuta). Zebrani śpiewali kolędy przy akompaniamencie instrumentalnym muzyków – medyków;  flet (pielęgniarka), akordeon (laryngolog) i gitara klasyczna (pediatra)

 

 

 

bł.Chiara Luce Badano (1971-1990) Ks. Marcin Łyżniak, kapelan

ndz., 01/12/2020 - 10:20

Piękna dziewczyna , elegancka, energiczna, delikatna, wysmukła, wysportowana. Nagła choroba w 17- tym roku życia ujawniła, poprzez jej promieniowanie światłem Boga, przeżywanie cierpienia ze zgoda na nie, agonię i śmierć,  jak bardzo żyła zjednoczona z  Bogiem i jak umiłowała Jego Krzyż. Pozostały po niej listy, wspomnienia, notatki i film o niej nakręcony amatorską kamerą. Chiara Lubich, założycielka Focolari, nazwała ją „Chiara Luce” to znaczy „Jasne Światło”…

Poniżej kilka artykułów o tej niezwykłej Pacjentce i kandydatce na ołtarze, których autorem jest Ks. dr Marcin Łyżniak , kapelan Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, przy ul. Indiry Gandhi 14.

  1. Vera icona ,O Najsłodszej Przyjaciółce, Chiara Luce Badano ks. dr Marcin Łyżniak

2. Klara leżaca. bł Klara baano sparalizzowana ks. dr Marcin Łyzniak

3. Klara brevis, ks. dr Marcin Łyzniak o Chiarze Badano

4. Klara – ks. dr Marcin Łyzniak, art. do gazetki

 

 

Wspólne kolędowanie w Katedrze Praskiej

ndz., 01/05/2020 - 23:47

Duszpasterz Krajowy Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski serdecznie zaprasza 12.012020 r w Niedzielę o godz. 17:00  na Eucharystię, której będzie przewodniczył Abp senior Henryk Hoser, w  kaplicy w budynku przy ul. Floriańskiej 3 . Po Mszy św.wspólne kolędowanie środowiska medycznego  poprowadzi p.Grzegorz. Będzie też herbata i.ciasto Proszę przekazać zaproszenie innym medykom.  

11.02.2020 Orędzie Papieża Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego

ndz., 01/05/2020 - 00:58

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA XXVIII ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO 2020 r.  11 lutego 2020 r.

 «PRZYJDŹCIE DO MNIE WSZYSCY, KTÓRZY UTRUDZENI I OBCIĄŻENI JESTEŚCIE, A JA WAS POKRZEPIĘ»

(Mt 11, 28) 

Drodzy braci i siostry, 

1.Słowa Jezusa: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11,28) wskazują na tajemniczy kierunek łaski, która objawia się ludziom prostym i daje wytchnienie utrudzonym i zmęczonym. Słowa te są wyrazem solidarności Syna Człowieczego wobec ludzkości dotkniętej smutkiem i cierpieniem. Jakże wiele osób cierpi w ciele i na duchu! Jezus Chrystus wzywa wszystkich, aby pójść do Niego: «przyjdźcie do mnie» i obiecuje ulgę i wytchnienie. «Kiedy Jezus to mówi, ma przed oczyma ludzi, których spotyka każdego dnia na drogach Galilei: wielu ludzi prostych, ubogich, chorych, grzeszników, znajdujących się na marginesie społeczeństwa z powodu ciężaru prawa i opresyjnego systemu społecznego…Ludzie ci zawsze uganiali się za Nim, aby słuchać Jego słowa — słowa, które dawało nadzieję!» (Anioł Pański, 6 lipca 2014).

W XXVIII Światowy Dzień Chorego, Jezus kieruje zaproszenie do chorych, uciśnionych i biednych, którzy wiedzą, że zależą całkowicie od Boga i dotknięci ciężarem próby, potrzebują uzdrowienia. Osobom przeżywającym przygnębienie z powodu swojej sytuacji słabości i bólu Jezus Chrystus nie narzuca przepisów prawa, ale oferuje swoje miłosierdzie czyli samego siebie jako odnawiającą moc. Jezus patrzy na poranione człowieczeństwo. On ma oczy, które widzą i które zauważają, gdyż patrzą głęboko, nie rozglądają się obojętnie, lecz zatrzymują się i akceptują całego człowieka, każdego z jego stanem zdrowia, nie odrzucając nikogo, zapraszając każdego do wejścia w Jego życie, aby doświadczyć łagodności.

2.Dlaczego Jezus Chrystus żywi te uczucia? Ponieważ On sam uczynił się słabym, doświadczając ludzkiego cierpienia i otrzymując następnie pokrzepienie od Ojca. Faktycznie tylko ten, kto osobiście przeżywa to doświadczenie, będzie potrafił pocieszyć drugiego. Istnieje kilka poważnych form cierpienia: choroby nieuleczalne i przewlekłe, choroby psychiczne, schorzenia wymagające rehabilitacji lub opieki paliatywnej, różne niepełnosprawności, choroby wieku dziecięcego i podeszłego… Wobec nich czasami brakuje człowieczeństwa, dlatego konieczne jest spersonalizowanie podejścia do pacjenta, dodając do leczenia także opiekę w celu integralnego uzdrowienia człowieka. W chorobie czuje on bowiem, że zagrożona jest nie tylko jego integralność fizyczna, ale także wymiar relacyjny, intelektualny, uczuciowy i duchowy; i dlatego oprócz terapii oczekuje wsparcia, troskliwości, uwagi… jednym słowem miłości. Ponadto obok człowieka chorego jest jego rodzina, która cierpi i również potrzebuje pociechy i bliskości.

3. Drodzy chorzy bracia i siostry, wasza choroba stawia was w szczególny sposób pośród owych, “utrudzonych i obciążonych”, którzy przyciągają wzrok i serce Jezusa. Stąd wychodzi światło, które oświeca wasze chwile ciemności i nadzieja wobec waszego zniechęcenia. Jezus zaprasza was, abyście przyszli do Niego: «Przyjdźcie». W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej “nocy” ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Tak, Chrystus nie dał nam recept, ale swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem uwalnia nas od ucisku zła.

W tym stanie na pewno potrzebujecie miejsca, aby się pokrzepić. Kościół chce być coraz bardziej i lepiej “gospodą“ Dobrego Samarytanina, którym jest Chrystus (por. Łk 10, 34), to znaczy domem, w którym można znaleźć Jego łaskę, wyrażającą się w gościnności, w akceptacji, w podniesieniu na duchu. W tym domu będziecie mogli spotkać ludzi, którzy, uzdrowieni miłosierdziem Bożym ze swojej słabości, będą umieli pomóc wam nieść krzyż, tworząc z własnych ran szczeliny, poprzez które ponad swoją chorobą można dostrzec horyzont i otrzymać światło i powietrze dla waszego życia.

W to dzieło przynoszenia ulgi chorym braciom wpisuje się działalność pracowników służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego, administracji placówek sanitarnych, wolontariuszy, którzy, wykonując swoje zadania zgodnie z kompetencjami, pozwalają odczuć obecność Chrystusa, który ofiaruje pociechę i troszczy się o chorą osobę, opatrując jej rany. Jednakże również oni są mężczyznami i kobietami nie pozbawionymi własnych słabości czy chorób. W odniesieniu do nich mają szczególne znaczenie słowa, że «otrzymawszy pokrzepienie i pocieszenie Chrystusa, jesteśmy z kolei wezwani, aby stać się pokrzepieniem i pocieszeniem dla naszych braci, poprzez postawę łagodności i pokory na wzór Mistrza» (Anioł Pański, 6 lipca 2014).

4. Drodzy pracownicy służby zdrowia, każda interwencja diagnostyczna, prewencyjna, terapeutyczna, badawcza, lecznicza i rehabilitacyjna skierowana jest do osoby chorego, gdzie rzeczownik “osoba” zawsze pojawia się przed przymiotnikiem “chory”. Dlatego wasze działanie niech będzie stale nakierowane na godność i życie człowieka, bez jakiejkolwiek zgody na działania o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny.

W obliczu sytuacji krytycznych i możliwej porażki nauk medycznych wobec przypadków klinicznych coraz bardziej problematycznych i wobec niekorzystnych diagnoz, jesteście wezwani do otwarcia się na wymiar transcendentny, który może ukazać najgłębszy sens waszej profesji. Pamiętamy, że życie jest święte i należy do Boga, dlatego jest nienaruszalne i nietykalne (por. Instr. Donum vitae, 5; Enc. Evangelium vitae, 29-53). Życie ma być przyjmowane, chronione, szanowane i trzeba mu służyć od jego zaistnienia aż do śmierci: domagają się tego zarówno rozum, jak i wiara w Boga autora życia. W niektórych przypadkach sprzeciw sumienia pozostaje dla was koniecznym wyborem, aby pozostać wiernymi waszemu „tak” dla życia i osoby. W każdym razie wasz profesjonalizm ożywiany chrześcijańską miłością, będzie najlepszą formą służby wobec podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do ​​życia. Nawet wówczas, kiedy nie będziecie w stanie wyleczyć, zawsze będziecie mogli otoczyć opieką za pomocą gestów i procedur, które przynoszą ulgę i wytchnienie pacjentowi.

Niestety, w niektórych kontekstach wojny czy konfliktu zbrojnego atakuje się personel medyczny i placówki, które zajmują się przyjmowaniem i leczeniem chorych. W niektórych miejscach również władza polityczna próbuje manipulować pomocą medyczną na swoją korzyść, ograniczając autonomię prawną przysługującą profesji medycznej. W rzeczywistości, atakowanie tych, którzy poświęcają się służbie cierpiącym członkom społeczeństwa, nikomu nie przynosi pożytku.

5.W tym XXVIII Światowym Dniu Chorych myślę o wielu braciach i siostrach, którzy na całym świecie nie mają dostępu do leczenia, ponieważ żyją w biedzie. Zwracam się zatem do instytucji opieki zdrowotnej i rządów wszystkich krajów świata, aby mając na uwadze aspekt ekonomiczny, nie zaniedbywały sprawiedliwości społecznej. Ufam, że łącząc zasady solidarności i pomocniczości, zostanie podjęta współpraca dla zapewniania wszystkim dostępu do odpowiedniej opieki medycznej w celu ochrony i odzyskiwania zdrowia. Z serca dziękuję wolontariuszom, którzy oddają się służbie chorym, uzupełniając w wielu przypadkach braki strukturalne i odzwierciedlając poprzez gesty czułości i bliskości obraz Chrystusa Dobrego Samarytanina.

Najświętszej Maryi Pannie, Uzdrowieniu Chorych, zawierzam wszystkich, którzy dźwigają ciężar choroby wraz z ich rodzinami, a także wszystkich pracowników służby zdrowia. Wszystkich z czułością zapewniam o bliskości w modlitwie i z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa.

Watykan, 3 stycznia 2020 r.,
we wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus

Franciszek

 

Życzenia Prezesa OM KSLP na Boże Narodzenie 2019

sob., 12/21/2019 - 17:30

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, symbolicznie przełamuję się z Wami opłatkiem, życząc wielu łask płynących od Betlejemskiego Żłóbka. Niech Boża Dziecina błogosławi nasze Stowarzyszenie, umacnia nas w służbie potrzebującym.
Bogdan Chazan, Prezes Oddziału Mazowieckiego KSLP

18 XII 2019 Spotkanie przedświąteczne lekarzy Oddz. Mazowieckiego KSLP

śr., 12/18/2019 - 23:36

Tradycyjnie spotkanie przed Świętami Bożego Narodzenia  Oddziału Mazowieckiego KSLP odbyło się  w Sali Świętej Rodziny w Kościele Środowisk Medycznych Warszawy,przy stole z Relikwiami błogosławionej dr Ewy Nojszewskiej Patronki Oddziału, której męczeńska śmierć – dzień narodzin dla Nieba wspominamy co roku 19 XII . Po pieśni  adwentowej Marana Tha, przyjdź Jezu Panie , Duszpasterz Warszawskiej Służby Zdrowia Ks. Władysław Duda odczytał fragment z Apokryfów o narodzeniu i dzieciństwie Jezusa , w tłumaczeniu ks. prof.Marka Starowiejskiego.

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2019/12/KS.Duda-Apokryf-czyta.mp3

  

Życzenia na Boże Narodzenie 2019

pon., 12/16/2019 - 22:52

12 XII 2019 Drugi list lekarzy KSLP do Prezesa NRL prof. Andrzeja Matyji w sprawie aborcji

pon., 12/16/2019 - 19:49

Lekarze KSLP zwrócili się  do Prezesa NRL  prof. dr hab. n. med. Andrzeja Matyji  z drugim listem  dotyczącym aborcji, ponieważ w odpowiedzi  NRL na pierwszy list KSLP, zostało całkowicie pominięte meritum sprawy.

12 XII 2019 List KSLP wobec stanowiska prezydium NRL 

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja                                                                                                                             Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej                                                                                                                            Naczelna Izba Lekarska                                                                                                                                                                00-764 Warszawa, ul. Sobieskiego 110

 

Szanowny Panie Prezesie                                                                                                      12 XII 2019 Warszawa

W imieniu sygnatariuszy listu, który wysłaliśmy do Pana Prezesa 30.XI.2019 r. w sprawie konieczności wprowadzenia zmian do przepisów prawa dotyczących wykonywania zawodu lekarza, bardzo dziękujemy Panu za odpowiedź zawierającą Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej Nr 118/19/P-VIII z dnia 6 grudnia. Doceniamy szybkie zajęcie się przez Prezydium problemem przez nas opisanym i sformułowanie stanowiska w tak krótkim czasie. W jego tytule zaznaczono, że odnosi się ono do treści naszego listu, ale w rzeczywistości całkowicie mija się z meritum sprawy.

Nie możemy go pozostawić bez odpowiedzi, ponieważ jego istota nie odnosi się wprost do przedstawionego przez nas problemu, którym jest wyznaczenie lekarzy do wykonywania procedury zabicia dziecka przed jego urodzeniem, prawne zobowiązanie lekarzy do formułowania tzw. wskazań do aborcji, czyli ferowania wyroku śmierci dziecka bez odpowiednich prawnych kwalifikacji. We wstępie Autorzy Stanowiska wyrażają słuszny pogląd, że „nieustanny rozwój nauk i technik medycznych niesie za sobą również konflikty sumienia, na które narażeni są przedstawiciele zawodów medycznych”. Uważamy, że procedura aborcji nie jest wynikiem szczególnego postępu techniki i nauk medycznych. Wykonuje się ją często na chorym czy ułomnym dziecku, którego leczenie w macicy matki lub po urodzeniu można obecnie podjąć. Aborcja jest wykonywana często w celu zabicia chorego dziecka, co zdecydowanie hamuje postęp nauk medycznych. Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, wyrażając się w ostatnich dniach na temat aborcji, powiedział: „Nie można zabijania uznawać za dobrodziejstwo w XXI wieku. To zakrawa o aberracje. To jest coś, co nie przeszło by przez myśl największym zbrodniarzom, żeby tak nazywać tego typu działania.”

Treść Stanowiska Prezydium NRL w całości odnosi się do uchwalonego na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej, wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 października 2015 roku dotyczącego warunków korzystania z klauzuli sumienia przez lekarzy. Wyrok TK poprawił sytuację lekarzy chcących skorzystać z klauzuli. Jednak młodzi lekarze, stojący u progu kariery zawodowej i naukowej obawiają się żądać od przełożonych prawa do klauzuli sumienia. W programach specjalizacji w niektórych dziedzinach medycyny istnieją procedury, które są dla wielu lekarzy nie do przyjęcia. W Warszawie powstały dwie poradnie bez klauzuli sumienia, które zatrudniają lekarzy – członków Okręgowej Izby Lekarskiej – do działań sprzecznych z Kodeksem Etyki Lekarskiej- niszczących życie dzieci. W ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka jest jednoznacznie zdefiniowane, że: „Dzieckiem jest osoba od poczęcia”.

Nasza troska o etyczne wykonywanie zawodu lekarza, wyrażona w liście do Pana Prezesa NRL wynika z faktu, że wyznaczanie przepisami prawa lekarza, aby zabijał swojego pacjenta jest sprzeczne z moralnym obowiązkiem ochrony życia i nakazami etyki zawodowej sformułowanymi w Kodeksie Etyki Lekarskiej, którego fragmenty zostały przytoczone w naszym liście. Pozwoliliśmy sobie też przypomnieć w naszym piśmie, że Kodeks Etyki Lekarskiej wręcz zobowiązuje samorząd lekarski do podejmowania działań chroniących w przepisach prawa przestrzeganie zasad lekarskiej etyki.

Pomimo korzystnego dla sumienia lekarskiego wyroku Trybunału Konstytucyjnego nadal ponad tysiąc dzieci, w większości chorych, jest każdego roku zabijanych w Polsce przez lekarzy, których powołaniem jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego. Wykonywanie zalegalizowanej procedury aborcji, niesłusznie zleconej lekarzom do wykonania, jest sprzeczne z naszym powołaniem, niszczy osobowość i poczucie odpowiedzialności lekarza, naruszając relacje pacjent – lekarz, pogarszając stan zdrowia kobiet.

Oczekiwaliśmy, że Pan Prezes zechce stanąć w obronie etycznego wykonywania zawodu przez lekarzy i podejmie działania w kierunku zmiany prawa, które wyznacza lekarza do zabijania ludzi, czynności niegdyś zlecanej katom. Nadal mamy nadzieję, że Pan Prezes zechce się ustosunkować do meritum naszego listu. Bardzo o to prosimy.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich im ks. Jerzego Popiełuszko:

dr n. med. Elżbieta Kortyczko, Prezes KSLP                                                                                                                    prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan, Prezes OM KSLP, V-ce Prezes KSLP                                                                    lek. Grażyna Rybak, Delegat OM KSLP                                                                                                                                      prof. dr hab. n. med. Jerzy Jurkiewicz, Delegat OM KSLP, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego KSLP 

15 XII 2019 Adwentowe rekolekcje środowiska medycznego

pon., 12/16/2019 - 18:26

W trzecią Niedzielę Adwentu – Gaudete, Mszę świętą  o godz.17:00 w Auli Katedry Warszawsko-Praskiej z udziałem środowiska medycznego sprawował ks. mgr lic. Leszek Kromka FDP, kapelan Instytutu Kardiologii w Aninie, orionista, absolwent KUL, doktorant UKSW, dyrektor Centrum Księdza Orionego w Kaliszu.

Homilia ks. Leszek Kromka:

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2019/12/Homilia-adwent-15XII-2919KS-Grzegorz-2.mp3

 

Po Mszy świętej zebrani została wygłoszona KONFERENCJA w oparciu o rozważanie słów Pisma Świętego z Księgi Wyjścia , rozdział 1 , werset 1-22. Rekolekcjonista zatytułował konferencję: Wybór wybawcy.

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2019/12/KONFEr-15-XII-wybór-wybawcy.mp3

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2019/12/KONFER.2ROZWA.MOJRZESZ.mp3

 

 

 

Relacja z V Forum Katolickich Organizacji Pozarządowych w Rzymie 5-7 XII 2019, prof B.Chazan

pon., 12/16/2019 - 17:51

Prof.Bogdan Chazan,  przewodniczący Rady MaterCare International  i Vice prezes KSLP , prezes  OM KSLP  reprezentował w Rzymie na V Forum międzynarodową  organizację ginekologów położników, co opisał w artykule opublikowanym w Naszym Dzienniku.

RZYMSKIE FORUM KATOLICKICH ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

W dniach 5 – 7 grudnia odbyło się w Rzymie piąte z kolei Forum katolickich organizacji pozarządowych z całego świata zajmujących się problematyką praw człowieka, rozwoju, zdrowia, edukacji, spraw rodziny, młodych ludzi oraz migracji. Spotkania te odbywają się od 2007 roku, zwykle w gmachu Villa Aurelia.  W tegorocznym Forum, odbywającym się pod hasłem „W kierunku bardziej inkluzyjnego społeczeństwa” brało udział około 150 osób, w tym przedstawiciele Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i niektórych Dykasterii. Moja obecność, już po raz drugi na tym Forum, niestety jako jedynego przedstawiciela naszego kraju, wynikała z faktu zapraszania na nie międzynarodowej organizacji lekarzy położników – ginekologów MaterCare International.

Celem Forum był „rozwój poziomych i integracyjnych powiązań, aby lepiej odpowiadać na zwiększającą się różnorodność współczesnych wyzwań”. Forum „stworzyło otwartą przestrzeń, w której eksperci z uczestniczących w Forum organizacji mający specjalistyczną wiedzę na temat międzynarodowych aspektów różnych obszarów społecznego życia będą mogli o nich dyskutować i zacieśniać wzajemną współpracę”.

Temat Forum został wybrany w oparciu o społeczną naukę Kościoła.  Podstawą dyskusji był sześćdziesięciostronicowy roboczy dokument, który uczestnicy otrzymali przez obradami.  Dokument końcowy powstanie w przeciągu kilku miesięcy.  Organizatorzy wyrażali nadzieję, że dorobek Forum pozwoli zwiększyć wspólną odpowiedzialność i zaangażowanie katolickich organizacji pozarządowych w rozwijaniu prawdziwego ducha społecznej służby i coraz większej globalnej solidarności, aby „nie zostawiać nikogo z tyłu”.

Prawa człowieka są uniwersalnym dorobkiem naszych czasów, pozwalają dostrzec osobę ludzką w każdym a nas. Świadomość nie jest warunkiem bycia osobą.  Niektóre osoby jeszcze jej nie mają a inne, starsze wiekiem, już nie. Powinno nas łączyć braterstwo, ponieważ mamy wspólnego Ojca.  Przybyszów powinniśmy witać, ochraniać, promować i integrować.  Naszym zadaniem jest przestrzegać sprawiedliwości we współczesnym świecie i implementować miłość.  Trzeba wystrzegać się nacjonalizmów, które dzielą, zamiast łączyć – takie były główne przesłania Forum.

Kościół powinien być aktywny we współczesnym świecie, czuć się odpowiedzialny za społeczeństwo. w ewangelizowaniu unikać klerykalizmu. Katolicka inspiracja pozwala rozwijać wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, solidarność ze słabszymi, dążenie do wspólnego dobra. Katolickie organizacje pozarządowe powinny być na pierwszej linii takich działań, głosić wiadomość o zbawieniu.

Kluczem do rozwoju uznano edukację. Na edukację będzie położony w przyszłym roku szczególny nacisk. Jeden z młodych uczestników Forum bardzo krytycznie wypowiadał się na temat modelu edukacji seksualnej według WHO, tego samego, który miał być wdrażany w Warszawie. Jednak na ogół unikano kontrowersyjnych tematów.

Forum było okazją do wielu spotkań i rozmów.  Podczas jednego z posiłków towarzyszył nam Ks. Kardynał Pietro Parolin.  Okazało się, że język polski jest znany niektórym z uczestników.  Vanessa, pielęgniarka z Portugalii uczyła się naprotechnologii na kursach w Łomiankach a Allen, młody człowiek z Kenii spędził pół roku w Toruniu studiując ochronę środowiska naturalnego.

Jednym z głównych tematów omawianym w odniesieniu do zdrowia byłą opieka zdrowotna nad imigrantami.  Zwracano uwagę na kluczowe znaczenie macierzyństwa i konieczność jego ochrony, nie tylko w krajach rozwijających się. Rozwój opieki paliatywnej jest sprawą o ogromnym znaczeniu, opieka medyczna w stanach prowadzących do naturalnej śmierci jest potrzebna, natomiast eutanazja czy pomoc medyczna przy samobójstwie nie powinny mieć miejsca.  W kontekście opieki nad zdrowiem człowieka inkluzję (włączenie) definiowano jako zamiar lub zainteresowanie wobec osób marginalizowanych społecznie, politycznie lub ekonomicznie.  Opieka zdrowotna zawiera nie tylko element indywidualnego podejścia do chorego, ale obejmuje również kontekst jego czy jej rodziny, miejscowej społeczności i środowiska.  Pełne uznanie godności indywidualnej osoby ludzkiej i wspólnego dobra prowadzi do wniosku, że dostęp do opieki zdrowotnej właściwej jakości jest sprawiedliwym prawem wszystkich.   Prawa lekarzy a nawet studentów medycyny są coraz częściej łamane, kiedy zmusza się ich do udziału w procedurach sprzecznych z ich sumieniem i naturą ludzką.

Na zakończenie Forum jego uczestnicy zostali zaproszeni do Watykanu, na spotkanie z Ojcem Świętym. Franciszek w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na funkcjonowanie organizacji pozarządowych i stowarzyszeń katolickich, które powinny pamiętać nie tylko o profesjonalnym podejściu, ale również o eklezjalnej przynależności.  Powinny też wystrzegać się przeznaczania nadmiaru funduszy na aparat administracyjny ze szkodą dla realizacji własnych celów. Powiedział, że wielkich dzieł można dokonywać małymi środkami.  Nadmiar środków materialnych usypia kreatywność.  Również nadmiernie rozrośnięty aparat administracyjny różnych instytucji Kościoła pochłania za dużo otrzymywanych funduszy – stwierdził Ojciec Święty.

13 grudnia 2019 r.

ND Rzymskie Forum, relacja prof.B.Chazan 13.XII.2019

15 XII 2019 Adwentowy Dzień Skupienia Służby Zdrowia

ndz., 12/15/2019 - 08:35

Duszpasterz Krajowy Służby Zdrowia – ks. Arkadiusz Zawistowski zaprasza na:

Adwentowy Dzień Skupienia  dla pracowników Służby Zdrowia 

w Auli Katedry Praskiej 15 XII 2019 

o godz. 17:00 Msza święta i Konferencja

ul Floriańska 3, Warszawa

12 XII 2019 Prośba lekarzy KSLP o wyróżnienie dla dr Katarzyny Jachimowicz

sob., 12/14/2019 - 21:29

Podczas spotkanie opłatkowego środowiska medycznego służby zdrowia z bp.Romualdem Kamińskim , Prezes Oddziału Mazowieckiego wraz z delegatami  OM KSLP przekazali Jego Ekscelencji prośbę o wyróżnienie dr Katarzyny Jachimowicz za jej postawę ochrony życia i wierności lekarza etyce lekarskiej oraz troskę o dostęp lekarzy norweskich do klauzuli sumienia.

PROŚBA LEKARZY O NAGRODĘ DLA DR KATARZYNY JACHIMOWICZ 12 XII.2019

Warszawa 12 XII 2019, Katedra Praska

Czcigodny Księże Biskupie,
w dniu radosnego spotkania opłatkowego Środowiska Medycznego z Duszpasterzem, które wypadło we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe – patronki życia poczętego, zwracamy się do Ekscelencji z prośbą o rozważenie możliwości wyróżnienia polskiej lekarki, dr Katarzyny Jachimowicz za postawę szacunku i ochrony życia.

Na początku oczekiwania na przyjście Syna Bożego, poczętego w łonie Maryi Dziewicy, Ksiądz Biskup napisał w liście duszpasterskim na Adwent 2019 r. przygotowujący nas do celebracji narodzin życia i obecności Boga z nami ważne dla naszego środowiska słowa: Naszą wielkość mierzy się świętością, czyli zgodnością życia z nauką Jezusa”. Polska lekarka pracująca w Norwegii, Dr Katarzyna Jachimowicz, aby pozostać wierna szacunkowi dla życia, odmówiła zakładania wewnątrzmacicznych wkładek aborcyjnych u pacjentek konsultowanych w Norwegii, w wyniku czego straciła pracę w gminie. To dla środowiska medycznego współczesny przykład wielkości lekarza podążającego drogą wierności nauce Jezusa. Bardzo prosimy Księdza Biskupa o uhonorowanie postawy polskiej lekarki.

W imieniu Lekarzy Oddziału Mazowieckiego bł. dr Ewy Noiszewskiej KSLP:

prof. Bogdan Chazan, Prezes OM KSLP, V-ce prezes KSLP

prof. Jerzy Jurkiewicz, Delegat OM KSLP

lek. Marzena Koszańska, V-ce, prezes OM KSLP

lek. Grażyna Rybak, Delegat OM KSLP

Stanowisko NRL z 6.XII.2019 w odpowiedzi list KSLP do Prezesa NRL

wt., 12/10/2019 - 21:59

Naczelna Izba Lekarska opublikowała stanowisko z dnia 6 grudnia 2019 r. w sprawie listu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Stanowisko Prezydium NRL 6 XII.2019

STANOWISKO Nr 118/19/P-VIII  PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ

z dnia 6 grudnia 2019 r.  w sprawie listu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z listem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich dotyczącym zmian przepisów prawa dotyczących wykonywania zawodu lekarza w Polsce, przedstawia następujące stanowisko:

Naczelna Rada Lekarska jako ogólnokrajowy organ samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów wykonuje szereg zadań związanych z zapewnieniem lekarzom i lekarzom dentystom właściwych warunków do wykonywania zawodu. Samorząd lekarski jest w pełni świadomy, że nieustający rozwój nauk i technik medycznych niesie ze sobą również konflikty sumienia, na które narażeni są przedstawiciele zawodów medycznych, i które dotykają wartości najbardziej podstawowych.

Jak wiadomo, to Naczelna Rada Lekarska w lutym 2014 r., po dokonaniu gruntownej analizy, oceniła, że art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczący klauzuli sumienia narusza Konstytucję RP i nie gwarantuje lekarzom w dostatecznym stopniu prawa do korzystania z wolności sumienia. W ślad za tym Naczelna Rada Lekarska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z Konstytucją. U podłoża tego wniosku do Trybunału leżało fundamentalne założenie, że lekarz – jak każdy – musi mieć prawo powstrzymać się od działań, które są sprzeczne z jego sumieniem.

Obszerny wniosek złożony przez Naczelną Radę Lekarską doprowadził do wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 7 października 2015 r. (sygn. akt K 12/14), którego znaczenia dla możliwości wykonywania zawodu lekarza w zgodzie z sumieniem nie sposób przecenić.

Po pierwsze, powołany wyrok Trybunału Konstytucyjnego wyraźnie przesądził, że działanie w zgodzie z sumieniem w przypadku lekarzy jest nie tylko korzystaniem przez nich z wolności konstytucyjnej i wykonywaniem powinności moralnej, lecz jest obowiązkiem ustawowym, wynikającym z art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w związku z art. 4 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Obowiązek taki wpisuje się w istotę etosu zawodu lekarza i wynika z wewnętrznych celów medycyny.

Po drugie, Trybunał zanegował – jako pozostający w oczywistej sprzeczności z art. 53 ust. 1 Konstytucji – pogląd, zgodnie z którym możliwość powołania się na klauzulę sumienia stanowi sytuację wyjątkową, a art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty ustanawia „przywilej” lekarzy. W ocenie Trybunału Konstytucyjnego prawo do sprzeciwu sumienia jest pierwotne względem jego ograniczeń, a sam art. 39 ustawy nie kreuje przywileju dla lekarza, gdyż wolność sumienia każdego człowieka jest kategorią pierwotną i niezbywalną, którą prawo konstytucyjne jedynie poręcza.

Po trzecie, Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie jest dopuszczalne zobowiązywanie lekarza do wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z jego sumieniem, jeżeli zwłoka w udzieleniu tego świadczenia nie spowodowałaby niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. W świetle hierarchii wartości konstytucyjnych trudno jest bowiem przyjąć, że inne prawa pacjenta, niezwiązane z jego życiem i zdrowiem, mogłyby mieć pierwszeństwo przed wartością, jaką jest wolność sumienia lekarza. W rezultacie wyroku Trybunału z dnia 7 października 2015 r. utracił moc „fragment” art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, z którego wynikał obowiązek wykonania przez lekarza świadczenia zdrowotnego niezgodnego z jego sumieniem w „innych przypadkach niecierpiących zwłoki” czyli w sytuacji gdy zwłoka w udzieleniu tego świadczenia nie spowodowałaby niebezpieczeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Wskutek wyroku TK uchylony został także przepis zobowiązujący lekarza do „wskazania realnych możliwości uzyskania świadczenia zdrowotnego u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym”.  Trybunał podzielił pogląd, że nałożenie na lekarza obowiązku wskazania realnej możliwości uzyskania świadczenia niezgodnego z jego sumieniem stanowi ograniczenie wolności sumienia. W wyroku przyjęto, że konstytucyjna gwarancja wolności sumienia chroni jednostkę nie tylko przed przymusem podjęcia bezpośredniego zamachu na chronione dobro, lecz także przed takim postępowaniem niezgodnym z sumieniem jednostki, które pośrednio prowadzi do nieakceptowalnego etycznie skutku, w szczególności przed przymusem współdziałania w osiąganiu tego celu.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej opisany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie klauzuli sumienia znacząco poprawił ochronę konstytucyjnie gwarantowanej wolności sumienia osób wykonujących zawód lekarza. Najistotniejsze postulaty Naczelnej Rady Lekarskiej objęte wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego zostały przez Trybunał uwzględnione. Wyrok, uchylając te ograniczenia wolności sumienia, które nie dały się pogodzić z zasadą proporcjonalności wywodzoną z norm konstytucyjnych, istotnie przyczynił się do poprawy możliwości korzystania przez lekarzy z wolności sumienia w zakresie niepodejmowania działań, które lekarz uznaje za niezgodne z własnym światopoglądem lub nakazami wiary i religii. Obecnie lekarz kierując się prawem do autonomicznego ukształtowania swego stosunku do wiary i religii oraz przekonań filozoficzno-światopoglądowych ma zapewnione prawo do postępowania zgodnie z ich nakazami, także na gruncie odmowy realizacji poszczególnych świadczeń zdrowotnych.

Strony