Oddział Mazowiecki

Subskrybuj Kanał Oddział Mazowiecki
Strona mazowieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Zaktualizowano: 42 minuty 40 sekund temu

27.07.2018 Polscy lekarze dziękują Mary Wagner za obronę dzieci

śr., 08/01/2018 - 18:07

Lekarze z KATOLICKIEGO   STOWARZYSZENIA  LEKARZY  POLSKICH  i  ŚRODOWISKA MEDYCZNEGO ŚWIĘTEJ RODZINY napisali 27.07.2018 list z podziękowaniem Mary Wagner, po jej kolejnym aresztowaniu w Toronto.

DROGA MARY- DZIĘKUJEMY CI ZA WYTRWAŁĄ  OBRONĘ ŻYCIA DZIECI                Warszawa 27.07.2018 

Z bólem serca przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 12.07.2018 r., zostałaś kolejny raz skazana, tym razem na karę 7.5 miesięcy więzienia. Uznajemy ten wyrok sądu za niesprawiedliwy, skoro prawo obowiązujące w Kanadzie pozwala ratować życie komuś, komu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Właśnie to uczyniłaś 8.XII. 2017, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wchodząc z s. Immolatją do przychodni Women’s Care Clinic, przy 960 Lawrence Ave. West w Toronto próbując namówić oczekujące w poczekalni kobiety aby rozważyły rezygnację z aborcji.

Dziękujemy Ci Mary, że od kilkunastu lat podejmujesz proste działania, aby ratować dzieci nienarodzone, wchodząc do klinik aborcyjnych i rozdając kwiaty oraz ulotki sugerujące matkom darowanie życia dziecku.  Dziękujemy za Twoje odważne słowa wobec sędziego Neil Kozloff’a, że nie powinno być klinik aborcyjnych. Dziękujemy za Twoje wyznanie: „Czuję się zobowiązana, by chodzić do klinik aborcyjnych, aby chronić nienarodzone dzieci i robić wszystko co w mojej mocy, by dotrzeć do serc ich matek” Dziękujemy Ci, że się nie zniechęcasz mimo, że  sądy w ciągu 18 lat skazywały Ciebie aż 14 razy. Dziękujemy, że cierpliwie znosisz kajdanki i więzienie, aby wypełniać wolę Boga. Dziękujemy, że uczysz nas robić wszystko co możliwe, aby życie, które daje Bóg mogło wzrastać w innych i podlegać szczególnej ochronie od momentu poczęcia.

Dziękujemy osobom, które Tobie towarzyszyły na sali rozpraw, szczególnie weteranom ruchu antyaborcyjnego w Ontario: paniom: Lindzie Gibbons i Mary Bournie oraz księdzu Tony van Hee, pani Rosemary Connell z organizacji Show the Truth Tour Canada, członkom grupy pro-life z parafii Maksymiliana Kolbego w Toronto oraz obrońcom życia ze Stanów Zjednoczonych.

Dziękujemy Twojemu obrońcy Mecenasowi Peter Boushy, który starał się  wykazać, że nie istnieje w kanadyjskim prawie „prawo do aborcji” oraz, że w świetle prawa, to przychodnia aborcyjna łamie prawo.

Cieszymy się, że dzięki Twojej obecności 12 grudnia 2016 r. na terenie kliniki aborcyjnej zostało  uratowane życie małego pacjenta – kanadyjskiego  chłopczyka.  Matka dziecka będąc w 7 miesiącu ciąży „zrozpaczona i bezradna”, zmieniła decyzję po spotkaniu z Tobą, bo okazałaś jej „tak wiele miłości”. Cieszy nas, w związku z tą sprawą, że poza listem od matki, otrzymałaś 850 popierających listów na piśmie, 34 tysiące e-maili oraz 67 tysięcy podpisów pod petycją w Twojej obronie. Wiele z nich nadeszło z Polski, ale były także głosy z Japonii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Mamy nadzieję, że Twoje pokojowe działania i modlitwa oraz modlitwy wielu ludzi na świecie inspirowanych Twoją postawą sprawią, że nienarodzone dzieci będą wszędzie chronione prawem.  Liczymy na szybką zmianę  dramatycznej sytuacji Kanady – jednego  z niewielu państw świata, w którym można legalnie zabić dziecko przez „aborcję”, nawet w 9. miesiącu ciąży. Ufamy, że Twój wysiłek przyczyni się do wprowadzenia przepisów uznających zabicie nienarodzonego dziecka za czyn kryminalny.  Mamy nadzieję, że Twoje próby ocalenia dzieci w łonie matek w klinikach aborcyjnych zapoczątkują zmianę przepisów prawa Kanady, które obecnie w razie choroby pozwala lekarzom leczyć dziecko wewnątrzmacicznie jako pacjenta a jednocześnie pozwala je lekarzom legalnie zabić, uznając, że staje się ono człowiekiem dopiero w momencie opuszczenia dróg rodnych matki.

Popieramy wraz z wieloma osobami na świecie Twoją postawę i pogląd, że; „jeżeli prawo jest niesprawiedliwe, to my, jako obywatele, mamy obowiązek tego prawa nie przestrzegać i je łamać.”  Prawo nie jest absolutnym wyznacznikiem ludzkiego postępowania.

Droga Mary Twoje działania są bardzo potrzebne, bo w stanie Ontario ponad 60% ciąż nastolatek kończy się aborcją. Jesteś w sposób szczególny powołana i obdarowana przez Boga zdolnościami do wypełniania misji troski o życie a Twoje szlachetne cechy charakteru, w tym cierpliwość okazywaną Twojemu niepełnosprawnemu, adoptowanemu rodzeństwu docenił nawet w sędzia Eric R. Libman. Łagodność owocuje. Gdy w styczniu 2012 r. Przy Lawrence Avenue w Toronto w klinice dla kobiet, policjanci bardzo brutalnie Cię potraktowali, wyciągając siłą z budynku, kobiety, które były świadkami zajścia, opuściły klinikę. Stwierdziły, że nie chcą dokonywać aborcji, jeśli tak traktuje się osoby, które próbują z nimi o tym rozmawiać.

Nie możemy milczeć, gdy sędzia Neil Kozloff nazywa Ciebie „seryjną przestępczynią”! Będziemy głosić prawdę, że jesteś seryjnym obrońcą życia. Będziemy protestować w Warszawie przed Ambasadą Kanady przeciwko zakuwaniu w kajdanki Kobiety, która broni życia kanadyjskich dzieci zabijanych w łonach matek!

Niech Bóg Cię błogosławi i strzeże, niech rozpromieni swe Oblicze nad Tobą.

Z wyrazami szacunku  w imieniu lekarzy:

Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Środowiska Medycznego Świętej Rodziny:

Prezes KSLP OM  – prof. Bogdan Chazan, specjalista położnictwa i ginekologii

Delegat KSLP OM i ŚMŚR – lek. med. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii

Letter from Polish Catholic Doctors to Mary Wagner 27.07.2018

 list KSLP, ŚMŚR z podziekowaniem dla Mary WAgner za wytrwałą obronę zycia dzieci 27.07 2018 kor.

27.07.2018 List poparcia i solidarności środowisk medycznych z Mary Wagner.

sob., 07/28/2018 - 14:56

Polskie katolickie stowarzyszenia medyczne napisały otwarty list poparcia i solidarności w odpowiedzi na kolejne aresztowanie 12.07.2018r. p.Mary Wagner  i skazanie na więzienie za wejście do kliniki aborcyjnej i próbę ratowania życia dzieci. Nie można milczeć, gdy Mary  chroniąca dzieci przed zabiciem jest oskarżana i nazywana „seryjnym przestępcą”. Mary wspierana przez Lindę Gibbons, s. Immolatię, kapłanów i przyjaciół z  Red Rose Rescue, także aresztowanych za wejścia do klinik,  od wielu lat walczy o prawo do życia każdego dziecka.

LIST POPARCIA I SOLIDARNOŚCI Z MARY WAGNER

Warszawa – Katowice – Częstochowa -Białystok – Kraków -Poznań 27.07.2018

My polscy lekarze, pielęgniarki i farmaceuci katoliccy oraz znaczna część polskiego społeczeństwa – solidaryzujemy się z Panią Mary Wagner – kanadyjską obrończynią nienarodzonych dzieci przed ich zabójstwem w łonach matek. Wyrażamy poparcie dla Jej niezłomnej postawy i szlachetnego sumienia. Nie zgadzamy się z kolejnym wyrokiem sądu kanadyjskiego, który 12.07.2018 r. wymierzył Pani Mary Wagner karę 7,5 miesiąca więzienia za próbę ocalenia życia nienarodzonych. Ratowanie życia z narażeniem osobistej wolności godne jest najwyższego uznania i szacunku. „Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”– naucza judaizm (Medal i dyplom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”).

Zliberalizowane od lat 70-tych ubiegłego wieku prawo aborcyjne w Kanadzie, skutkuje przyzwoleniem na prenatalne zabijanie bezbronnych dzieci – wg statystyk, w tym kraju, ponad 80 tys. dzieci jest zabijanych wewnątrzłonowo w ciągu roku (w Polsce wykonuje się 1,1 tys. aborcji/rok).

Warto przypomnieć, iż w Kanadzie na początku lat 70-tych, pozwolenie prawne na zabójstwo dziecka w łonie matki, wywołało zmasowane protesty tamtejszego społeczeństwa wokół klinik aborcyjnych. Z czasem protesty osłabły i bierność, brak postawy zdecydowanego oporu wobec mordowania dzieci przed narodzeniem, doprowadziły do cichego przyzwolenia, a następnie postawy akceptacji wobec tych zbrodniczych czynów.

Od 1988 roku, liberalny rząd aborcyjny Kanady dozwala w obliczu prawa zabić dziecko w łonie matki nawet w 9. miesiącu życia, czyli tuż przed terminem porodu. W Kanadzie, która jako jedno z państw założycielskich ONZ aktywnie przyczyniła się w 1947 roku do sformułowania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, obecnie decyzja o zabiciu dziecka poczętego należy do „podstawowych praw człowieka” !!! W 2005 roku uznano w tym kraju związki homoseksualne. Rozszerzono prawo do adopcji dzieci dla przedstawicieli LGBT. W 2016r. roku zalegalizowano w Kanadzie eutanazję. W większości przypadków legalna jest w tym kraju zoofilia. Świat stanął na głowie. Wobec takiej sytuacji, zdecydowana postawa Pani Mary Wagner do gotowości ratowania każdego poczętego życia, zasługuje na ogromny szacunek i uznanie.

Pani Mary Wagner jest dla każdego katolika, każdego obrońcy życia – symbolem walki z cywilizacją śmierci; jest dla nas wzorem właściwej postawy człowieka wobec drugiego człowieka.

Wyrazem naszej solidarności z Panią Mary Wagner są działania katolickich pracowników służby zdrowia oraz organizacji pro-life w obronie życia polskich dzieci. Nie zgodzimy się na liberalizację praw aborcyjnych w Polsce. W naszym kraju występujemy o takie zmiany prawa, aby każdy człowiek, także niepełnosprawny, miał szansę żyć od poczęcia do naturalnej śmierci. Bronimy wartości chrześcijańskich, bronimy rodziny.

„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem” – kard. Stefan Wyszyński.

list poparcia i solidarności polskich środowisk medycznych z p.Mary Wagner 27.07.2018

List podpisali przedstawiciele Polskich Stowarzyszeń Medycznych:

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE LEKARZY POLSKICH:  dr n. med. Elżbieta Kortyczko, Prezes Zarządu  Głównego, specjalista pediatrii i neonatologii, Katowice, prof. dr hab. n. med.  Alina T. Midro, Vice-Prezes,  specjalista genetyki klinicznej, Białystok , prof. dr hab. n. med.Bogdan Chazan, Vice-Prezes, specjalista ginekologii i  położnictwa, Warszawa

OGÓLNOPOLSKA SEKCJA GINEKOLOGICZNO – POŁOŻNICZA KSLP: lek. med. Maria Szczawińska, Przewodnicząca Zarządu, specjalista ginekologii i położnictwa, Kraków , dr n. med. Iwona Rawicka, specjalista ginekologii i położnictwa,  lek. med. Marek Ślusarski, specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynolog

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLSKICH:  mgr Beata Baliszewska, Prezes Zarządu Głównego, Warszawa Krystyna Starosta, Prezes Oddziału Warszawskiego    

ŚRODOWISKO MEDYCZNE ŚWIĘTEJ RODZINY:  lek. med. Grażyna Rybak, Koordynator spotkań ŚMŚR  Delegat Oddziału Mazowieckiego KSLP bł. dr Ewy Noiszewskiej, specjalista pediatrii, Warszawa

STOWARZYSZENIE FARMACEUTÓW KATOLICKICH POLSKI: dr Małgorzata Prusak, Prezes Zarządu Głównego, Warszawa, mgr Danuta Brańska, Koło Warszawskie SFKP  

POLSKIE STOWARZYSZENIE NAUCZYCIELI NATURALNEGO PLANOWANIA RODZINY: lek. med. Ewa Ślizień-Kuczapska, Prezes PSNNPR, specjalista ginekologii i położnictwa

KOŁO LEKARZY KATOLIKÓW OKRĘGOWEJ IZBY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE: lek. med. Aleksandra Dziarczykowska-Kopeć, Przewodnicząca Koła, specjalista ginekologii i położnictwa i medycyny rodzinnej.

30.09.2018 Inauguracja spotkań środowiska medycznego Warszawy na Bielanach

sob., 07/21/2018 - 18:54

DUSZPASTERZ WARSZAWSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA

Ks. Władysław Duda 

oraz

ODDZIAŁ MAZOWIECKI BŁ. DR EWY NOISZEWSKIEJ

KATOLICKIEGO  STOWARZYSZENIA LEKARZY POLSKICH

ZAPRASZA 30  IX  2018

do Kościoła Świętego Zygmunta, Warszawa – Bielany  Plac Konfederacji 55

na

INAUGURACJĘ  SPOTKAŃ  DLA ŚRODOWISKA  MEDYCZNYCH 

podczas niedzielnej  MSZY  ŚWIĘTEJ o g.17:00

którą będzie sprawował Metropolita Warszawy

Abp Kardynał Kazimierz  Nycz

12.07.2018 r. Sędzia Neil Kozloff skazał Mary Wagner na więzienie

pt., 07/20/2018 - 22:11

12.07.2018 r. sędzia Neil Kozloff z Ontario skazał Mary Wagner podczas 14 rozprawy sądowej, na 7.5 miesięcy wiezienia, za złamanie zakazu zbliżania się do tzw. klinik aborcyjnych oraz za zakłócanie ich działalności. Oskarżona została określona „seryjnym przestępcą”. Obrońca mecenas  Peter Boushy, katolik broniący w sprawach sumienia,  wykazał niezgodne z prawem  funkcjonowanie kliniki, w której aresztowano Mary Wagner , polegające na tym ,że firma dokonująca aborcji bezprawnie pobierała opłaty od kobiet. Mimo to  okazało się bez znaczenia wobec „przestępstwa” Mary, jakim było wręczanie róż, promocja literatury pro-life i prowadzone rozmowy.

8 grudnia 2017 roku Mary Wagner wraz z s. Immolatią weszła na teren placówki aborcyjnej przy 960 Lawrence Ave. West w Toronto i przez półgodziny rozmawiała kobietami czekającymi na aborcję- „klientkami” oraz  personelem. Mary od kilkunastu lat stara się ratować dzieci nienarodzone, wchodząc do klinik aborcyjnych i rozdając kwiaty oraz ulotki sugerujące matkom inne możliwości. Kanadyjka wyjaśniała w sądzie:  Stosuję się do prawa, ale jeżeli prawo jest niesprawiedliwe, to my jako obywatele mamy obowiązek tego prawa nie przestrzegać i je łamać. Czuję się zobowiązana pójść do centrum aborcyjnego, aby chronić nienarodzone dzieci, aby zrobić, co w mojej mocy, by dotrzeć do serc ich matek. Wagner przypomniała, także:  że mimo iż kanadyjskie prawo nazywa płód dzieckiem, to jednocześnie uznaje, że staje się ono człowiekiem dopiero w momencie opuszczenia dróg rodnych.

Kilkadziesiąt osób obecnych na sali towarzyszyło Mary podczas procesu:  weterani ruchu antyaborcyjnego w Ontario, jak Linda Gibbons, Mary Bournie czy ks. Tony van Hee. Z grupą młodych ludzi przybyła też Rosemary Connell z organizacji Show the Truth Tour Canada, byli też członkowie grupy pro-life z parafii Maksymiliana Kolbego w Toronto oraz obrońcy życia ze Stanów Zjednoczonych. Oskarżona Mary po wysłuchaniu wyroku, zdjęła medalion z wizerunkiem Matki Boskiej, którego nie może nosić w więzieniu, i przekazała go s. Immolatii. Została skuta do tyłu i wyprowadzona z Sali a obecni świadkowie uhonorowali Mary i powstali. Przyjaciele Mary :

Ks. Stephen Imbarrato (3 od lewej) został skazany 26 czerwca.2018 za to ,że z dwoma innymi działaczami pro-life wszedł na teren aborcyjnej „kliniki”, w Waszygtonie w grudniu2017. Wewnątrz ośrodka kapłan odradzał kobietom dokonywanie aborcji i przekonywał do przyjęcia oraz akceptacji swoich dzieci. Ta inicjatywa była częścią akcji „Red Rose Rescue” (ang. Ratunek czerwonej róży), zainspirowanej działaniami Mary Wagner.

11.07.2018 Wywiad dr G.Rybak w Salve TV: Prawda o katolickich lekarzach

śr., 07/18/2018 - 19:30

Na zaproszenie red. Karoliny Zaremba, (wydawca Salve TV, dziennikarz, redaktor (fronda.pl, wrodzinie.pl) delegat KSLP OM dr Grażyna Rybak udzieliła 26.06.2018 r wywiadu dla Salve TV pt; Prawda o katolickich lekarzach. Wywiad opublikowano 11.07.2018

http://www.salvetv.pl/multimedia/wywiad/8075/prawda-o-katolickich-lekarzach

fragmenty rozmowy w studio:

….Czy Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich ma ręce pełne roboty?

– W Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich jest coraz mniej osób, ponieważ pokolenie, które zakładało to stowarzyszenie w 1994 roku, wygasa. W między czasie w medycynie nastąpiło wiele zmian – mówiła lek. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii, delegat Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich im. bł. dr Ewy Noiszewskiej

– W obecnych czasach mamy ręce pełne roboty – dodawała

Jej zdaniem, „różne przepisy prawa stanowionego zaczynają ingerować w przestrzeń, która dotychczas należała do przestrzeni lekarskiej”.

– Musimy się wypowiadać na temat tego, co prawo dopuszcza, obciążając lekarza wykonawstwem – mówiła

– Kiedyś to nie lekarz dokonywał aborcji. Lekarz nie dotykał się do przestrzeni, która miałaby kogokolwiek zabić. Pod tym względem wiele się zmieniło, bo trzeba przyznać, że to lekarze dokonują aborcji – podkreślała

– To, że w naszym prawie są dopuszczenia, dotyczą naszych pacjentów, których w innych sytuacjach leczymy. To nie są wskazania medyczne do aborcji, to jest dopuszczenie prawne, czyli usprawiedliwienie lekarza, który takiego czynu dokonał. Dla mnie zdumiewające jest to, dlaczego to lekarz ma wykonywać to dopuszczające prawo aborcyjne w Polsce – zaznaczyła

– Mnie mój zawód bardzo mobilizuje do wołania o wsparcie z Nieba, ale myślę, że nie tylko lekarza. Jestem matką i to też mnie bardzo mobilizuje do wołania o pomoc. Zawód lekarza człowieka przerasta. Nie chodzi tylko o to, że jako młodą lekarkę ogarniała mnie bezradność, poczucie niepewności i dlatego wołam do Boga. Po dwudziestu pięciu latach pracy, człowiek odkrywa, że lekarzem jest się w całości, to nie tylko przepisywanie leków, diagnozowanie, ale sam lekarz jest lekarstwem dla pacjenta – tłumaczyła

– My, lekarze jesteśmy tylko narzędziami w rękach Boga – podsumowała…

Apel do lekarzy w trosce o życie najmłodszych pacjentów

wt., 07/10/2018 - 20:45

APEL DO LEKARZY

Warszawa, 10.07.2018

Szanowni; Koleżanki i Koledzy Lekarze.

Sprawa ochrony życia i opieki nad najmłodszymi i ciężko chorymi pacjentami utknęła w Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która 2.07.2018, kolejny raz odłożyła w czasie rozpatrzenie i uchwalenie Obywatelskiego Projektu Ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Projekt zakłada prostą zmianę – wykreślenie z obecnie obowiązującej Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – przesłanki eugenicznej, zezwalającej na zabicie nienarodzonego dziecka podejrzanego o istnienie ciężkiej choroby lub niepełnosprawności. Projekt, pod którym podpisało się ponad 830 tys. Polaków mógł uporządkować obecny chaos przepisów dotyczących opieki lekarskiej nad matką i dzieckiem niepełnosprawnym.

W trosce o pacjentów, podejmujmy skuteczne działania, by przesłanka eugeniczna została wykreślona z przepisów prawa. Pozostawienie jej w prawie polskim utrudnia lekarzowi sprawowanie właściwej opieki nad matką oczekującą dziecka z niepełnosprawnością czy wadą wrodzoną. Rozwój medycyny XXI wieku, poprzez m.in. rozwój diagnostyki prenatalnej i technik zabiegów wewnątrzmacicznych pomaga wytyczać właściwe kierunki postępowania w wypadku poczęcia dzieci z wadami wrodzonymi m.in. wadami serca, rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem czy przepukliną przeponową. wewnątrzmacicznej. W roku 2016 wykonano 349. zabiegów terapii wewnątrzmacicznych. Dzieci można zaopatrzyć już wewnątrzłonowo oraz przygotować matkę do planowego porodu, jak też przystosować warunki opieki dla chorego dziecka po urodzeniu.

Procedura aborcji, niestety nadal zgodna z prawem, ze względu na obecność u dziecka zdiagnozowanej ciężkiej choroby jest niezgodna z Kodeksem Etyki Lekarskiej.  Aborcja nie jest leczeniem matki, jest zabójstwem jej dziecka. Kodeks Etyki Lekarskiej w Art.2 jednoznacznie zobowiązuje lekarza do ochrony życia matki i dziecka, gdyż:  „powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego”. Jednocześnie zakazuje pewnych działań: „lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem” bo „najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego”. Niespójność prawa powoduje, że lekarz w jednych sytuacjach jest zobowiązany ratować życie pacjenta a w innych je niszczyć. Nie zgadzamy się na takie podejście do wykonywania lekarskiego powołania.

Wyjściem z tej sytuacji jest zmiana prawa. Jeżeli jednak ustawodawca, mimo sprzeciwu społecznego i lekarskiego utrzymuje przesłankę eugeniczną, powinien zadbać o wykształcenie innych osób, nie będących lekarzami, (tanatologów),  do realizacji eugenicznego podejścia do chorego dziecka. Rolą lekarza zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej jest chronić każde życie, bez względu na rodzaj  choroby i działać zawsze dla dobra pacjenta. ”Lekarzowi nie wolno dyskryminować osób ze względu na dziedzictwo genetyczne”. (KEL Art. 51h).

Rada Ministrów uchwaliła 20 grudnia 2016 r., program kompleksowego wsparcia dla rodzin: „Za życiem”, co dodatkowo zobowiązuje nas do szczególnej troski wobec pacjenta niepełnosprawnego, często ze zdiagnozowaną chorobą, poprzez badania prenatalne, na wczesnym etapie rozwoju. Powstało wiele ośrodków udzielających całościowego wsparcia rodzinom z dziećmi, u których wykryto wady rozwojowe oraz rodzinom z dziećmi z niepełnosprawnością. Etos lekarza wymaga jednoznacznej troski o pacjenta niezależnej od okoliczności, etapu życia czy woli opiekunów prawnych. Ministerstwo Zdrowia wdraża na lata 2018-2020 program „kompleksowej terapii wewnątrzmacicznej w profilaktyce następstw i powikłań wad rozwojowych i chorób dziecka nienarodzonego”, który będzie realizowany  jako element poprawy stanu zdrowia noworodków. Sejm, mimo tych działań dla życia prenatalnego dzieci, nie uwzględnia poparcia obywateli dla projektu „Zatrzymaj aborcję” i nie chce zmienić prawa na takie, które służyłoby naszym pacjentom na każdym etapie życia.

Wobec tej niespójnej prawnie sytuacji, możemy i powinniśmy jako lekarze uczynić przesłankę eugeniczną martwym przepisem prawa.  Wystarczy, że żaden lekarz zgodnie z etyką zawodu, nie zniży się do zabijania chorego dziecka poprzez wykonywanie dopuszczanej prawnie aborcji. Nie kierujmy się przyzwoleniem prawa państwowego, które usprawiedliwia przed sądem zabójstwo nienarodzonego pacjenta. Narodowy Fundusz Zdrowia, który za każdą wykonaną procedurę aborcji wspiera finanse szpitala kwotą 120 zł, nie może tworzyć przepisów prawa ani etyki, a finansowanie śmierci dziecka poczętego nie może nam przesłonić najwyższego prawa jakim jest dobro chorego: salus aegroti suprema lex.

Dr n. med. Elżbieta Kortyczko, PREZES ZARZĄDU GŁÓWNEGO KSLP specjalista pediatrii i neonatologii, Katowice

Prof. dr hab. n. med  Alina T. Midro WICEPREZES ZARZĄDU GŁÓWNEGO KSLP, PREZES ODDZIAŁU PODLASKIEGO specjalista genetyki klinicznej, Białystok                                                    

Prof. dr hab. n. med Bogdan Chazan, WICEPREZES ZARZĄDU GŁÓWNEGO KSLP, PREZES ODDZIAŁU. MAZOWIECKIEGO specjalista ginekologii i położnictwa, Warszawa

Lek. med. Grażyna Rybak, DELEGAT ODDZIAŁU MAZOWIECKIEGO KSLP, specjalista pediatrii, Warszawa

 

Kategorie:

Stanowisko KEP o Uporczywej Terapii

śr., 07/04/2018 - 18:40

Zespół  ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski na czele z  (–) bp Józef Wróbel SCJ opracował Warszawa 27.06.2018 stanowisko w sprawie Uporczywej Terapii;

Stanowisko Komisji Bioetycznej KEP o terapi uporczywej 

Stanowisko Ekspertów ds. Bioetycznych KEP O terapii daremnej (uporczywej) chorych poddawanych intensywnej terapii
 1. Życie ludzkie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Niezależnie od okresu i jakości życia człowieka domaga się ono bezwzględnej ochrony od początku procesów życiowych aż do naturalnej śmierci. W tej ostatniej kwestii powstają pytania o racjonalność i wymiar moralny kontynuowania lub ograniczenia, czy też wręcz przerwania terapii daremnej (po angielsku futile therapy), zwanej w kręgu bioetyki katolickiej terapią uporczywą. Brzmią one wzmocnione uwagą z – wydanej przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia – Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia (dalej NKPSZ punkt 149): „Ochrona godności umierania oznacza poszanowanie chorego w ostatniej fazie życia, z wykluczeniem zarówno przyśpieszenia śmierci (eutanazja), jak i jej opóźniania poprzez tak zwaną uporczywą terapię”.
 2. Pytanie o zasadność stosowania terapii daremnej dotyczy samej istoty zjawiska. Taką terapię stanowi technicznie możliwe podtrzymywanie czynności narządów nieprzynoszące korzyści pacjentowi leczonemu na stanowiskach intensywnej terapii medycznej, przeważnie na oddziale intensywnej terapii, zwanym też oddziałem intensywnej opieki medycznej. „Współczesna medycyna dysponuje bowiem środkami, które mogą sztucznie opóźnić śmierć, jednak bez rzeczywistej korzyści dla pacjenta” (NKPSZ 149). Chodzi o postępowanie, które nie przynosi korzyści terapeutycznych. Gdy mowa o korzyści, nie chodzi o aspekt utylitarny czy relatywizację, lecz o brak korzyści medycznej w postaci klinicznej poprawy stanu zdrowia, ocenianej obiektywnie w badaniu i opartej na doświadczeniu lekarskim lub też w postaci uwolnienia od cierpienia doświadczanego przez pacjenta.
 3. Ograniczenie lub rezygnacja z leczenia mogą przybierać formę niepodjęcia (po angielsku w literaturze przedmiotu withholding), czyli niewdrażania kolejnych metod leczenia, lub niezwiększania intensywności metody leczenia już stosowanej, albo formę odstąpienia od stosowania określonej metody leczenia (po angielsku w literaturze przedmiotu withdrawing).
 4. Etycznie odpowiedzialne ratowanie pacjenta w stanie krytycznym przyjętego do szpitala rozpoczyna się od umieszczenia go w oddziale intensywnej terapii i podłączenia do dostępnej aparatury podtrzymującej życie. Takie postępowanie wynika stąd, że niejednokrotnie na tym etapie – ze względu na tryb przyjęcia i niedostatek czasu – nie sposób zdecydować o celowości podtrzymywania funkcji narządów i niepodejmowaniu terapii, która może być daremna, gdyż korzyści terapeutycznej nie będzie. Ponadto lekarz ma świadomość moralnego obowiązku stosowania dostępnych środków zwyczajnych, a więc pożytecznych dla pacjenta w każdej sytuacji i wchodzących w zakres podstawowej opieki. Lekarz ma także możliwość stosowania – za zgodą pacjenta, najbliższej rodziny lub jego prawnych przedstawicieli – środków nowych, jeszcze niesprawdzonych, czyli przeprowadzenia tzw. eksperymentu terapeutycznego.
 5. Trzeba jednocześnie zauważyć, że rezygnacja z umieszczenia pacjenta na oddziale intensywnej terapii powinna mieć silne uzasadnienie moralne i być podjęte przez lekarzy przygotowanych, doświadczonych i nie mających żadnych wątpliwości co do obiektywnie beznadziejnych rokowań czy też bezsilności medycyny w danym przypadku. Innymi słowy, lekarze mają roztropnie urobione przekonanie, że przyjęcie pacjenta na oddziale intensywnej terapii jest tożsame z podjęciem terapii daremnej. Takie decyzje nie zwalniają jednak z opieki nad pacjentem, o której jest mowa poniżej (pkt 9).
 6. Anestezjolodzy chcieliby uniknąć terapii daremnej, jednakże we współczesnych realiach szpitalnych decyzja odmowna rzadko bywa podejmowana. Wręcz przeciwnie, ujawnia się przekonanie rodziny, lekarzy czy personelu o konieczności podjęcia wszelkich działań wymuszających u pacjenta procesy życiowe. Wszystko po to, aby rozwiać pojawiające się wątpliwości i uniknąć oskarżeń, że nie podjęto dostępnych działań dla ratowania zdrowia i życia w sytuacji granicznej.
 7. Współczesna bioetyka, także inspiracji katolickiej, uznaje uporczywe podtrzymywanie funkcji narządów, które nie przynosi korzyści pacjentowi, a więc terapię daremną, za błąd postępowania medycznego, o ile pacjent nie domaga się wyraźnie podejmowania dalszych działań ratujących życie. W niektórych sytuacjach nie jest to tylko błąd w sztuce, ale także niesie on ze sobą odpowiedzialność moralną, gdyż błąd ten oznacza niepotrzebne zadanie zbędnego lub wydłużanie trwającego już cierpienia pacjentowi. Stwierdzenie błędu uzasadnia działania dla jego eliminacji w postaci podjęcia decyzji o wycofaniu się z terapii daremnej i przejścia do pełnej opieki paliatywnej nad pacjentem, czyli zwyczajnej i proporcjonalnej. Sytuacja, w której lekarz uznaje, że nie jest w stanie przywrócić funkcji, doprowadzić do poprawy zdrowia i uratować życia, powinna prowadzić do konsultacji z innymi lekarzami i jeżeli to możliwe z pacjentem, w której wyniku zostanie wspólnie podjęta medycznie kompetentna decyzja o zaprzestaniu terapii daremnej.
 8. Kontynuacja terapii daremnej nie jest zasadna medycznie ani etycznie. Byłaby stosowaniem terapii wbrew zasadzie proporcjonalności zabiegów (por. NKPSZ 150). „W bliskości śmierci, nieuniknionej mimo użytych środków, wolno w sumieniu podjąć decyzje o zaprzestaniu zabiegów, które mogłyby przynieść jedynie tymczasowe i uciążliwe przedłużanie życia, jednak bez przerywania normalnego leczenia, jakie należy się choremu w podobnych wypadkach” (Kongregacja Nauki Wiary, Deklaracja o eutanazji Iura et bonanr IV; por. św. Jan Paweł II, Encyklika Evangelium vitae 65).
 9. Rezygnacja z uporczywej terapii nie może też oznaczać opuszczenia pacjenta w zakresie podstawowych form opieki (np. przeciwdziałania odleżynom, podawania środków analgetycznych i przeciwzapalnych) i podtrzymywania procesów życiowych (odżywiania, nawadniania, wentylacji, również w sposób sztuczny), co stałoby się bezpośrednią przyczyną jego śmierci, a więc byłoby eutanazją pasywną.
 10. Jeżeli lekarz uczynił to, co tu i teraz możliwe wobec nieodwracalnie postępującego zanikania procesów życiowych pacjenta, to ani on sam, ani otoczenie nie może uznać za niemoralną decyzji o zaprzestaniu dalszej terapii, czyli o rezygnacji ze stosowania środków nieproporcjonalnych do sytuacji; z pewnością byłaby to terapia daremna, której przerwanie nie może być zakwalifikowane jako eutanazja. Lekarz nie uważa się w ten sposób za sędziego życia czy śmierci (por. NKPSZ 144), ale daje wyraz swemu człowieczeństwu, profesjonalizmowi i odpowiedzialności etycznej (por. NKPSZ 145).
 11. Brak decyzji o zaprzestaniu terapii daremnej może budzić wątpliwości moralne z wielu powodów. Daremne leczenie nierzadko przedłuża lub potęguje cierpienia pacjenta i narusza jego godność przez uprzedmiotowienie: tak ze strony lekarza, jak i rodziny. Daremne leczenie może też stanowić źródło cierpień i rozterek moralnych osób najbliższych pacjentowi. W jego rodzinie może pojawiać się wrażenie, że człowiek z użyciem współczesnych osiągnięć medycyny jest „panem życia i śmierci”; z trudem zostaje przyjęty fakt, że człowiek umiera. „Człowiek nie jest panem i sędzią życia, lecz jego wiernym stróżem” (NKPSZ 144), a dopuszczenie do wydłużania terapii daremnej niesie ze sobą ryzyko kształtowania w rodzinie pacjenta postawy roszczeniowej wobec lekarza, służby zdrowia czy samego Boga. Utrudnia także ukazywanie w pełni ludzkiego i chrześcijańskiego zrozumienia przemijalności życia oraz nieuchronności śmierci.
 12. Daremne leczenie prowadzi również do rozterek moralnych i cierpień lekarzy, które wynikają z bezsilności wobec tego, co nieuchronne. Doświadczenie to potęguje fakt, iż lekarza czeka spotkanie z bliskimi chorego, którym winien wyjaśnienie, że zostały wyczerpane możliwości współczesnej medycyny. W tym kontekście środowisko medyczne zwraca uwagę na niebezpieczeństwo utraty zaufania do służby zdrowia.
 13. Wspólnota wierzących nikogo nie może pozostawić w osamotnieniu. Kościół i każdy wierny jest odpowiedzialny za prawidłową formację sumienia, dlatego trzeba je kształtować także w materii kontynuowania albo ograniczenia czy przerwania terapii daremnej, wyjaśniając w klarowny sposób różnicę między takim postępowaniem lekarza a eutanazją, której nigdy nie wolno akceptować.

W imieniu zespołu ekspertów ds. bioetycznych
Konferencji Episkopatu Polski

(–) bp Józef Wróbel SCJ

Warszawa 27.06.2018

 

Kategorie:

Papież Franciszek wzywa lekarzy do obrony życia

sob., 06/30/2018 - 09:54
2018-05-28 VATICANNEWS / WATYKAN (KAI)

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2018-05/lekarze-katoliccy-bioetyka-wolnosc-sumienia-papiez.html

Papież Franciszek podczas audiencji dla Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich powiedział:

Bycie lekarzem katolickim to szczególna forma ludzkiej solidarności i chrześcijańskiego świadectwa. We współczesnym świecie wymaga to jednak odwagi i zmagania się z trudnościami Papież zauważył, że wierność lekarzy katolickich wyraża się w ochronie ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, w promowaniu jakości ludzkiej egzystencji, w poszanowaniu najsłabszych, a także w humanizacji i uspołecznianiu medycyny.

– Również medycyna i służba zdrowia nie zostały uchronione od wpływów technokratycznego paradygmatu kulturowego, kultu nieograniczonej mocy człowieka i praktycznego relatywizmu, w którym wszystko traci znaczenie, jeśli nie służy czyimś interesom – mówił Ojciec Święty.

– W obliczu tej sytuacji macie potwierdzać centralne znaczenie chorego jako osoby i jego godności z niezbywalnymi prawami, w pierwszym rzędzie, prawem do życia. Trzeba przeciwstawić się tendencji, która deprecjonuje chorego człowieka, traktując go jak maszynę do naprawy, bez poszanowania zasad moralnych i wyzyskuje najsłabszych, odrzucając wszystko, co nie odpowiada ideologii wydajności i zysku. Obrona osobowego wymiaru chorego ma istotne znaczenie dla humanizacji medycyny, również w kontekście „ludzkiej ekologii”. Starajcie się angażować w waszych krajach i na szczeblu międzynarodowym, zabierając głos w środowisku specjalistycznym, a także w debatach dotyczących legislacji związanej z wrażliwymi tematami etycznymi, takimi jak przerywanie ciąży, koniec życia czy medycyna genetyczna”.

Franciszek zaapelował też do lekarzy, by bronili wolności sumienia wszystkich pracowników służby zdrowia. – Jest niedopuszczalne, aby wasza praca została zredukowana do roli wykonawców woli chorego bądź wymogów systemu służby zdrowia, w którym jesteście zatrudnieni – podkreślił Franciszek. W sposób szczególny zwrócił też uwagę na wielkie znaczenie jasnego i jednoznacznego świadectwa katolickiego lekarza.

 

Kategorie:

Spotkanie integracyjne KSLP w Rzeszowie 14-16.09.2018 R.

sob., 06/30/2018 - 09:32

Zapraszamy na spotkanie integracyjne KSLP w tym roku do Rzeszowa.

Termin:14-16.09.2018 r.    W programie oprócz części stałych przewidziane jest między innymi zwiedzanie Starego Rynku, spotkanie w Ratuszu z władzami miasta, zwiedzanie Rzeszowa z przewodnikiem, przejazd do Muzeum Ulmów w Markowej, Pałac w Łańcucie i Leżajsk.

Termin zgłoszenia do 15.05.2018 r. Koszt ok 350 zł.

Chętnych na wyjazd prosimy o kontakt z prezes KSLP Oddziału Śląskiego Barbarą Kopczyńską: tel. 601 522 498 lub tel. 504 224 565 oraz email: bkopczynska1@wp.pl

 1. Zakwaterowanie – Instytut Teologiczno-Pastoralny im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara Rzeszów ul. Witolda 11 A, tel. 1787124.    Po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorami istnieje możliwość przyjazdu wcześniej lub przedłużenia pobytu.
 1. Program

PIĄTEK 14.09.2018

12.00-14.00 Zakwaterowanie

14.00-15.00 Obiad

15.15 Przejazd autokarem na Stary Rynek

15.30-16.30 Spotkanie w Ratuszu z Władzami Miasta

16.30-18.30 Spacer i zwiedzanie Rzeszowa z przewodnikiem

18.30 Msza św. w Kościele NMP (Klasztor oo. Bernardynów)

19.30 Kolacja w Instytucie

SOBOTA  15.09.2018

7.30-8.30 Śniadanie

8.45 Wyjazd autokarem (Muzeum Ulmów w Markowej, Pałac  w Łańcucie, Leżajsk). Na drogę zabieramy suchy prowiant
przygotowany przez organizatorów. Powrót ok godz. 17.30

17.30 Obiadokolacja

19.30 Spotkanie integracyjne oraz „Muzyka pogranicza” w Instytucie

NIEDZIELA  16.09.2018

7.30-8.30 Śniadanie

8.30 Przejście do Instytutu Rehabilitacji

9.00 Msza Św.

10.00-12.30 Spotkanie z miejscowymi lekarzami

13.00-14.00 Obiad i wyjazd powrotny do domu

UWAGA: Program ramowy może ulec modyfikacji, w zależności od sytuacji nagłej i nieprzewidzianej.

 • W czasie pobytu będzie funkcjonował barek herbaciano-kawowy.
 • Dojazd do Rzeszowa (do Instytutu Teologiczno-Pastoralnego) we własnym zakresie
  (pociąg, autobus, samochód, samolot).
 • Termin zgłoszenia uczestnictwa –. po wcześniejszym wpłaceniu
  zaliczki w wysokości 100 zł na konto:

Bank Pocztowy 53 1320 1537 4107 5658 3000 0001.

Po dokonaniu przedpłaty prosimy o kontakt telefoniczny z jedną z niżej wymienionych osób w celu podania danych umożliwiających rezerwację miejsc noclegowych:

Jerzy Szałkowski  603-338-208      Józef Błaszczeć     534-833-066

 • Wstępnie ustalono koszt udziału w spotkaniu około 350 zł.

 

Kategorie:

27.06.2018 Oświadczenie KSLP w sprawie nowej pod-specjalizacji ginekologów amerykańskich

czw., 06/28/2018 - 22:21

                                                                                               OŚWIADCZENIE                                                                                             Warszawa 27.06.2018

wobec planowanego utworzenia przez Amerykańską Radę Położników i Ginekologów [1] nowej podspecjalizacji o nazwie Kompleksowe Planowanie Rodziny[2]  ukierunkowanej na szkolenie i praktykę w zakresie późnej aborcji.

Wniosek o utworzenie nowej subspecjalności został złożony przez ABOG do Amerykańskiej Rady Specjalności Lekarskich [3]. Dr Peter T. Morrow z Katolickiego Stowarzyszenia Medycznego (Catholic Medical Association), zwraca  uwagę, że nowa subspecjalność, aczkolwiek w swojej nazwie nawiązuje do planowania rodziny to ukierunkowana jest na szkolenie lekarzy w przeprowadzaniu aborcji w drugim i trzecim trymestrze ciąży a więc do terminu porodu. 

Amerykańscy lekarze są w ramach studiów podyplomowych dobrze wyszkoleni w zakresie zagadnień klinicznych i procedur medycznych, które mają się znaleźć w programie nowej subspecjalności. Są one już objęte standardowym programem studiów specjalizacyjnych. W ramach istniejącej subspecjalności Medycyna Matczyno – Płodowa szkolenie w zakresie wiedzy i umiejętności obejmuje w sposób wyczerpujący zagadnienia związane między innymi z diagnostyką i terapią podczas ciąży wysokiego ryzyka. Obejmuje ona opiekę nad matką i jej dzieckiem nieurodzonym i już urodzonym. Lekarze specjaliści w zakresie położnictwa i ginekologii potrafią rozpoznać schorzenia narządów płciowych u kobiet, powikłania przebiegu ciąży i właściwie je leczyć. Dotyczy to między innymi problemów związanych z planowaniem rodziny, postępowania po poronieniu, czy obumarciu płodu.

Kierujący ABOG uznali, że umiejętności lekarzy ginekologów w zakresie wykonywania późnej aborcji są zbyt małe i zaproponowali nową subspecjalność: Complex Family Planning. Uważamy, że  aborcja nie jest i nie może być metodą planowania rodziny.

W każdym okresie ciąży oznacza śmierć dziecka w prenatalnym okresie rozwoju, fizyczne i psychiczne cierpienia matki oraz zakłócenia relacji rodzinnych. Wykonywana w zaawansowanej  ciąży  stwarza jeszcze większe zagrożenia dla zdrowia prokreacyjnego matki i intensywniejsze cierpienia dziecka zabijanego przy całkowitej świadomości bólu oraz obecności lęku i stresu.  Niezależnie od okresu ciąży w którym aborcja jest wykonywana oznacza ona zabicie człowieka. Jest to w sposób oczywisty sprzeczne z powołaniem lekarza i etyką jego zawodu

Mamy nadzieję, że  specjaliści z ABMS  uznają, że powołaniem lekarza jest zapobiegać przedwczesnej śmierci człowieka, zmniejszać cierpienia fizyczne i psychiczne, leczyć choroby. Polecenie lekarzom wykonywania procedury aborcji jest z tym powołaniem sprzeczne, powoduje konflikt sumienia, wypalenie zawodowe, trudności z komunikowaniem się samym sobą i pacjentem.  Polecanie lekarzom zabijania dzieci niszczy zaufanie do nich pacjentów i utrudnia ich powrót do zdrowia. Istnieje oczywista niezgodność pomiędzy zobowiązaniem lekarza do terapii chorego płodu jako pacjenta i jednoczesną możliwością zabicia tego chorego pacjenta w prenatalnej fazie życia.

Jeżeli w jakimś kraju aborcja jest dozwolona przez prawo (oby jak najkrócej) rządzący powinni umożliwić realizację takiego prawa tanatologom poza publiczną opieką zdrowotną a lekarzom i publicznym szpitalom pozwolić wykonywać swoje obowiązki w zgodzie z zasadami deontologii lekarskiej. W medycynie nie ma miejsca dla praktyki aborcji a aborcja w zaawansowanej ciąży jest wyjątkowo okrutną procedurą. Zaakceptowanie szkolenia lekarzy w jej wykonywaniu nie byłoby zrozumiałe.

Biorąc powyższe pod uwagę zwracamy się amerykańskich kolegów lekarzy by nie wnioskowali o otwarcie nowej podspecjalności „Complex Family Planning” w ramach położnictwa i ginekologii.

 Prof. dr hab. n. med Bogdan Chazan, specjalista ginekologii i położnictwa                                                                                           Dr n. med. Elżbieta Kortyczko, specjalista pediatrii i neonatologii                                                                                                     Lek. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii,

KSLP OM Opinia na temat ABOG.pol . 27.06.2018

KSLP OM Opinion ANG na temat ABOG. 27.06.2018

[1] The American Board of Obstetrics and Gynecology  – ABOG

[2] Complex Family Planning

[3] The American Board of Medical Specialities – ABMS).

Kategorie:

28.06.2018 Odpowiedz Sekretarza Stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na list KSLP OM do Ministra Zdrowia

czw., 06/28/2018 - 21:02

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy odpowiedź pana Ministra Marka Suskiego na  list wystosowany przez KSLP OM 18.04.2018 r. do Ministra Zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego ws. interwencji zmierzającej do przyspieszenia prac nad projektem obywatelskim  „Zatrzymaj Aborcję”. Odpowiedź zapewnia, że w parlamencie trwają prace nad ustawą, mająca  wyeliminować przesłankę eugeniczną, zezwalającą zgodnie z prawem na aborcje dzieci z ciężkim nieodwracalnym uszkodzeniem. Dziś 28 czerwca obchodzimy światowy dzień Fenyloketonurii – jednaj z wrodzonych chorób, z grupy ciężkich zaburzeń metabolicznych aminokwasów. Ta uwarunkowana genetycznie enzymopatia prowadząca do gromadzenia się w organizmie nadmiaru aminokwasu fenyloalaniny, jeszcze do niedawna mogłaby stanowić, tak jak wiele innych wrodzonych chorób, rozpoznawalnych prenatalnie, powód do  skorzystania z przesłanki eugenicznej w Ustawie. Obecnie, dzięki żyjącym pacjentom potrafimy dzieci z Fenyloketonurią, wywołana mutacja genu na chromosomie 12, zdiagnozować je testem przesiewowym w 1 dobie życia,  szybko rozpoznać chorobę i skutecznie ją leczyć dietą. Dzięki postępowi medycyny pacjenci z Fenyloketonurią mogą uniknąć ciężkiego upośledzenia umysłowego.

Odpowiedź na list KSLP OM z 18.04.2018 do Ministra Zdrowia.

Kategorie:

17.06.2018 Doroczne spotkanie środowisk medycznych stolicy

ndz., 06/17/2018 - 23:14

Już po raz szósty, na Zaciszu z inicjatywy Środowiska Medycznego Świętej Rodziny oraz Oddziału Mazowieckiego im. bł. dr Ewy Noiszewskiej Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w parafii Świętej Rodziny odbyło się doroczne spotkanie środowisk medycznych Warszawy. W tym roku, pt: OBLICZA MIŁOSIERDZIA – w dniu wspomnienia św. Brata Alberta, 17 czerwca 2018 r. Przy relikwiach świętego,  sprawowana była Msza św. w intencji środowiska medycznego i chorych, którą koncelebrowali ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia i ks. Prałat Andrzej Mazański, proboszcz Parafii  i opiekun Środowiska Medycznego Świętej Rodziny. Następnie w domu parafialnym odbyła się prelekcja i dyskusja nt. Rachunku sumienia błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Spotkanie zamyka tegoroczny cykl spotkań formacyjnych dla medyków: „Być dobrym jak chleb – wymiar miłosierdzia w medycynie”.

 

Ks.Arkadiusz Zawistowski zaprezentował w homilii jednocześnie życie świętego  Brata Alberta i bł Hanny Chrzanowskiej, którzy oboje pochodzili z Krakowa, byli niezwykle obdarowani , utalentowani- Albert malarsko , Hanna pisarsko, oboje chcieli z tych talentów służyć innym ludziom.

  

      

Po Mszy świętej, w Domu Parafialnym odbyło się spotkanie integracyjne , z możliwością poszerzenia wiedzy o błogosławionej Hannie- pielęgniarce i nabycia tekstu Rachunku sumienia Hanny Chrzanowskiej , w opublikowanej przez ŚMŚR  książce II cz. z serii Idąc za przykładem świętych lekarzy .

  

  

  

Konferencję na temat Rachunku Sumienia powiedział ks Arkadiusz Zawistowski, a następnie niektórzy lekarze dzielili się swoim doświadczeniem wpływu Rachunku sumienia spisanego przez Hannę Chrzanowską dla na ich życie.

    

Kategorie:

9.06.2018 Apel Polskich Stowarzyszeń Medycznych w obronie życia

wt., 06/12/2018 - 22:21

APEL POLSKICH STOWARZYSZEŃ MEDYCZNYCH W OBRONIE ŻYCIA, WOBEC STANOWISKA POLSKIEGO TOWARZYSTWA GENETYKI  CZŁOWIEKA (PTGC)  i POLSKIEGO TOWARZYSTWA GINEKOLOGÓW I POŁOŻNIKÓW (PTGP)

DOTYCZĄCEGO  ZASAD I WARUNKÓW PODEJMOWANIA INDYWIDUALNYCH DECYZJI PROKREACYJNYCH  W PRZYPADKACH RYZYKA POJAWIENIA SIĘ WAD i ZABURZEŃ ROZWOJOWYCH U POTOMSTWA.

Treść Stanowiska opublikowanego przez specjalistów położników i ginekologów oraz lekarzy genetyków i diagnostów laboratoryjnych z zarządów towarzystw naukowych PTGC i PTGP, przedstawia pogląd, że powołanie lekarza nie przeszkadza by wydawał on wyroki śmierci na bezbronne chore dzieci i zgodnie z procedurami medycznymi wykonywał je, realizując wolę kobiety matki. Trzeba przeciwko takim opiniom energicznie protestować w imieniu chorych i zabijanych z powodu choroby dzieci, w trosce o fizyczne i psychiczne zdrowie matek. Apelujemy w imieniu pracowników medycznych, których sumienia są łamane oraz w imieniu całego polskiego społeczeństwa, którego przeważająca część nie akceptuje cywilizacji śmierci, aby zachować przy życiu dzieci z ryzykiem wad i zaburzeń rozwojowych i zapewnić im odpowiednią opiekę po urodzeniu.

Częstość  występowania   wad  rozwojowych  u noworodków  wynosi w populacji 2-4%.    Częstość ta jest modyfikowana przez wybiórczą diagnostykę prenatalną i zabijanie przed urodzeniem większości dzieci z wadami wrodzonymi. Najlepsze standardy ginekologii, położnictwa i pediatrii nie są w stanie zagwarantować kobiecie możliwości zajścia w ciążę, prawidłowego jej przebiegu i urodzenia zdrowego dziecka. Rolą lekarza nie jest zapewnienie kobiecie możliwości „posiadania” dziecka, bo nie jest ono przedmiotem własności, ale osobowym odrębnym człowiekiem, od momentu poczęcia. Odmowa udziału lekarza w czynnościach „gwarantujących ciążę” z zakresu  wspomaganej prokreacji uderzających w godność małżonków i narażających poczęte dziecko na podwyższone  ryzyko wad wrodzonych i powikłań u matki, nie obniża jego autorytetu  społecznego, przeciwnie, podkreśla jego rolę służebną wobec rodziców i dziecka.

Działanie lekarzy nie powinno ograniczać się do monitorowania zdrowia matek, przebiegu ciąży i rozwoju dziecka.  Powinno zmierzać przede wszystkim do identyfikacji, eliminowania lub zmniejszenia siły oddziaływania czynników ryzyka wad wrodzonych i powikłań ciąży pochodzących ze stylu życia i środowiska zewnętrznego (profilaktyka pierwotna). Prawidłowy wynik badania prenatalnego nie chroni ciąży i nie zapewni zdrowia dziecku ani matce. Postęp dotyczący wiedzy i technologii medycznej umożliwia wczesne wykrycie  nieprawidłowości w okresie prenatalnym i ich leczenie. Nie może być jednak stosowany do eliminacji wad i chorób wrodzonych poprzez likwidację pacjenta na wczesnym etapie rozwoju. Celem diagnostyki prenatalnej  powinno być  dobro dziecka, jego życie i zdrowie a nie wygoda rodziców, specyficznie pojmowania prywatność matki lub pragnienie zaoszczędzenia przez państwo na opiece nad dziećmi chorymi poprzez ich zabicie, zanim się urodzą. Dzięki tej diagnostyce  można poinformować rodziców i przygotować ich do opieki nad chorym dzieckiem, wcześnie udzielić dziecku terapeutycznej pomocy medycznej przed lub po urodzeniu. Obecnie niezgodnie z Etyką Lekarską w wielu przypadkach diagnoza prenatalna stała się podstawą wyroku i uśmiercenia pacjenta. Wykonywanie terminacji ciąży z powodu kwalifikacji dziecka do grupy niepełnosprawnych godzi w etos lekarza składającego przysięgę Hipokratesa na początku swej drogi zawodowej.

Kodeks Etyki Lekarskiej w Art. 2 zdecydowanie zobowiązuje lekarza do  ochrony życia matki i dziecka, gdyż:  „powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego” Jednocześnie  zakazuje pewnych działań: „lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem”  bo „najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego”

Lekarz, w trosce o pacjenta  powinien udzielić wszystkich informacji o stanie zdrowia matki i dziecka oraz „poinformować pacjenta o stopniu ewentualnego ryzyka zabiegów diagnostycznych i leczniczych i spodziewanych korzyściach związanych z wykonywaniem tych zabiegów”  (Art. 13 KEL) ale nie ma obowiązku realizacji każdej woli rodziców dotyczącej życia ich dzieci. Nie ma prawa sugerować aborcji jako rozwiązania trudnej sytuacji prawdopodobieństwa wystąpienia wady, ponieważ  ”Lekarzowi nie wolno dyskryminować osób ze względu na dziedzictwo genetyczne”.  (KEL Art. 51h). Zgodnie z Kodeksem Etyki: „Lekarz nie może wykorzystywać swego wpływu na pacjenta w innym celu niż leczniczy.” (Art. 14) Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że lekarz nie ma obowiązku angażować się w organizację aborcji ani sam jej wykonywać. Trzy wyjątki w Ustawie o ochronie płodu zwalniają jedynie lekarza od odpowiedzialności karnej za wykonanie aborcji w pewnych sytuacjach a nie są wyznacznikiem postępowania medycznego w okolicznościach  medycznie trudnych. Zgodnie z Art. 39 KEL „podejmując działania lekarskie u kobiety w ciąży lekarz równocześnie odpowiada za zdrowie i życie jej dziecka. Dlatego obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem. Aborcja nie zapewni kobiecie „pełni zdrowia fizycznego i psychicznego” o czym powinna być poinformowana. tak jako o ryzyku podjętej diagnostyki prenatalnej „lekarz ma obowiązek poinformować o ryzyku związanym z przeprowadzeniem badań przedurodzeniowych.”  (Art. 38.3 KEL) Takie zakończenie ciąży, wbrew prezentowanemu przekonaniu autorów Stanowiska, może przynieść kobiecie realną „szkodę dla jej obecnego zdrowia i możliwości realizacji dalszych planów prokreacyjnych”

Ani kobieta – matka, ani lekarz, ani ojciec nie mają prawa decydować o życiu lub śmierci dziecka, które jest odrębną istotą ludzką mającą swoje rzeczywiście autonomiczne prawo do życia. Lekarze nie  mają prawa ustalać zasad podejmowania indywidualnych decyzji prokreacyjnych, czy dyktować warunków, w jakich są podejmowane, jak brzmi tytuł Stanowiska. Każde dziecko jako istota ludzka ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, także wówczas,  gdy nastąpi  ona w sposób naturalny w okresie prenatalnym prowadząc do dramatu poronienia samoistnego czy ciąży obumarłej.

Kryteria diagnostyczne chorób wrodzonych i wad rozwojowych mogących stać się podstawą do wykonania aborcji nie są ścisłe i zazwyczaj opierają się  na  obserwacji dzieci  z podobnymi zmianami i doświadczeniu lekarza w tym zakresie. Tworzenie katalogu wad nie jest realne,  ponieważ ekspresja zmian genetycznych jest indywidualnie zmienna w zależności od wielu czynników genetycznych i ich relacji ze środowiskiem. Doświadczeniem pediatrów jest, że dzieci uznane za ciężko obciążone genetycznie, dzięki profesjonalnej opiece lekarzy, rodziców i rehabilitantów rozwijają sie lepiej niż sugerują to medyczne opisy wady i przeżywają znacznie dłużej – często nie spełniając kryterium wady ciężkiej czy letalnej (śmiertelnej) .

Obrazy dzieci zabitych w wyniku aborcji, określane w Stanowisku jako makabryczne są prawdziwe. Tak aborcja rzeczywiście wygląda. W sprawozdaniach szpitali do NFZ na temat metody legalnej aborcji najczęściej wymieniane jest wyłyżeczkowanie macicy, któremu towarzyszy rozkawałkowanie ciała dziecka. Prezentacja tych obrazów w miejscach publicznych stanowi jedną z form rzetelnej informacji społecznej o przebiegu takiego zakończenia ciąży. Autorzy Stanowiska podkreślają, że makabryczne obrazy aborcji wpływają negatywnie na psychikę osób młodych, przemilczając wpływ wykonanej w ramach kontraktu z NFZ aborcji na życie poczętego dziecka, na psychikę matki i relacje w rodzinie.

Coraz dokładniejsze, dzięki postępom wiedzy medycznej, metody diagnostyki  nieprawidłowości  rozwojowych, nadal nie są pozbawione błędów. Wydawanie na ich podstawie wyników fałszywie dodatnich prowadzi  do uśmiercania dzieci wolnych od zmian genetycznych a mylnie uznanych za ciężko uszkodzone. Według obowiązującego prawa wystarczy prawdopodobieństwo choroby lub wady rozwojowej dziecka by je zabić przed urodzeniem. Diagnostyka prenatalna wykonywana jest w ramach programu Ministerstwa Zdrowia określanego jako profilaktyka wad rozwojowych. Dziwna to profilaktyka chorób, która polega na  zabijaniu  podejrzewanych o chorobę lub chorych dzieci. Określana jako terminacja ciąży, jest wykonywana przez pracowników służby zdrowia. Godzi to w istotę powołania i  zawodu lekarza, pielęgniarki czy diagnosty laboratoryjnego, których  zadaniem jest  służyć i pomagać  człowiekowi żyć  a nie zabijać go, nawet wówczas, kiedy jest to zgodne z przepisami prawa.

Zgadzamy się w pełni z autorami Stanowiska co do potrzeby zwiększenia zakresu pomocy finansowej, organizacyjnej i medycznej dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dziecko. Dlatego zasadne jest posługiwanie się w debacie publicznej konkretnym przykładem często występującej choroby uwarunkowanej genetycznie. Daje to zrozumienie społeczne możliwości funkcjonowania i roli wsparcia na poprawę życia niepełnosprawnego pacjenta.

Jako lekarze uważamy, że obecność chorego dziecka w rodzinie nie jest „szkodą dla zdrowego rodzeństwa”. Przeciwnie, spaja rodzinę, uczy inne dzieci asertywności, szacunku dla odmienności i  dla choroby. Po to organizuje się w szkołach klasy integracyjne. Nie chodzi tylko o dobro niepełnosprawnych dzieci,  ale także ich zdrowych  rówieśników.

Apel podpisali przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów z  Polskich Stowarzyszeń Medycznych:

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE LEKARZY POLSKICH

 • Dr n. med. Elżbieta Kortyczko, Prezes Zarządu Głównego KSLP specjalista pediatrii i neonatologii, Katowice
 • Prof. dr hab. n. med  Alina T. Midro Wiceprezes Zarządu Głównego KSLP, Prezes oddziału Podlaskiego specjalista genetyki klinicznej, Białystok                                                    
 • Prof. dr hab. n. med Bogdan Chazan, Wiceprezes Zarządu Głównego KSLP ,Prezes oddziału Mazowieckiego specjalista ginekologii i położnictwa, Warszawa
 • lek. med. Grażyna Rybak, Delegat Oddziału Mazowieckiego KSLP,   specjalista pediatrii, Warszawa

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLSKICH

 • mgr Beata Baliszewska Prezes Zarządu Głównego KSPIPP , Warszawa
 • Krystyna Starosta Prezes Oddziału Warszawskiego KSPIPP ,Warszawa

 STOWARZYSZENIE FARMACEUTÓW KATOLICKICH  POLSKI

 • Dr Małgorzata Prusak Prezes Zarządu Głównego SFKP
 • mgr Danuta Brańska Koło Warszawskie SFKP

 POLSKIE STOWARZYSZENIE NAUCZYCIELI NATURALNEGO PLANOWANIA RODZINY

 • Lek. med. Ewa Ślizień Kuczapska, Prezes  PSNNMPR,  specjalista ginekologii i położnictwa

 KOŁO LEKARZY KATOLIKÓW OKRĘGOWEJ IZBY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE

 • Lek. med.  Aleksandra Dziarczykowska-Kopeć Przewodnicząca Koła, Specjalista ginekologii i położnictwa, i medycyny rodzinnej

 Do wiadomości :

 1.  Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki
 2. Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Marek Kuchciński
 3. Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Karczewski
 4. Sejmowa Komisja Zdrowia
 5. Senacka komisja Zdrowia
 6. Minister Zdrowia prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski
 7. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomiej Łukasz Chmielowiec
 8. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar
 9. Redakcja Gazety Lekarskiej
 10. Redakcja Puls Medycyny
 11. Inne media

 

Kategorie:

Prawo naturalne a odpowiedzialne rodzicielstwo, dr E.Wójcik

ndz., 06/10/2018 - 22:52

25. lipca 2018 będzie 50-ta rocznica wydania przez papieża Pawła VI encykliki „Humanae vitae”, której treść dotyczy problemu odpowiedzialnego rodzicielstwa i opiera się na prawie naturalnym. Dr Elzbieta Wójcik napisała refleksje na temat prawa naturalnego,. Stwórca wpisał je w naturę człowieka, jako wyraz  woli Boga  i można  odczytać je bez większych trudności przez rozum.

Prawo naturalne a odpowiedzialne rodzicielstwo.dr E.Wójcik (1)

DR ELŻBIETA WÓJCIK

jest założycielką Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny wg metody prof. J. Rötzera INER Polska i od 1993 roku Przewodniczącą Rady Założycieli Instytutu, a także członkiem Rady Naukowej INER Polska.

W latach 70-tych dr Elżbieta wyjeżdża do Austrii, gdzie nawiązuje kontakt a następnie współpracuje w latach 1972 – 1992 z dr Josefem Rötzerem (1920-2010) Poczatkowo wzięła udział w kilkudniowym kursie metody objawowo – termicznej opracowanej przez Rötzera. Od tej pory rozpoczyna się stały kontakt Elżbiety z Profesorem. Uczestniczy ona w spotkaniach i kongresach. Zachwyt metodą, był tak duży, że Elżbieta po czterech latach pobytu w Wiedniu, rezygnuje z pracy w Klinice, by w całości poświęcić się krzewieniu metody Rötzera na gruncie lekarskim i duszpasterskim. Rozpoczynają się podróże między Polską i Austrią. W Wiedniu przez osiem lat prowadzi spotkania parafialne dla kobiet a co jakiś czas jedzie do Polski by przeprowadzić kursy metody Rötzera lub wygłosić wykład na tematy NPR.

W roku 1981 i 1982r. staraniem Elżbiety na zaproszenie Krajowego Duszpasterstwa Rodzin do Polski przyjechał prof. Rötzer i przeprowadził kursy swojej metody. Dzięki temu w Polsce pojawili się pierwsi nauczyciele metody Rötzera. Rok później powstało Stowarzyszenie o nazwie Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wg. metody prof. J. Rötzera.

Arcybiskup Warszawski Ks. Kardynał Kazimierz Nycz przyznał Dr Elżbiecie Wójcik i osobiście wręczył medal: „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”. podczas Mszy św. z okazji 20-lecia Instytutu INER, 19 października 2013 roku. Podczas konferencji jubileuszowej INER pt. „Małżeństwo i rodzina jutra”, także 19.X.2013 w Warszawie , dr Elżbieta Wójcik otrzymała specjalną nagrodę „Sapere auso” („Temu, który odważył się być mądrym”) jako przewodnicząca Rady Założycieli INER.

Dr Elżbieta Wójcik jest autorką wielu książek, m.in. :

 1. Metody aktywizujące w pedagogice grup, ( Kraków, 2018, Rubikon )

 2. Naturalna regulacja poczęć: metoda objawowo-termiczna. Metoda objawowo –termiczna wg prof. J. Roetzera (2011, INER, 2013,Rubikon ,Elżbieta Wójcik)

 3. Naturalne planowania rodziny ( Rubikon)

Kategorie:

10.06.2018 Msza św.w intencji ks Józefa Jachimczaka

czw., 06/07/2018 - 21:34
W niedzielę 10 czerwca  2018 podczas Mszy św. o godz. 13.00  w Kościele św.Krzyża na Krakowskim Przedmieściu , będziemy dziękowali Panu Bogu za 60 lat kapłaństwa ks. Józefa Jachimczaka, byłego proboszcza parafii, od wielu lat członka Kościelnej Redakcji Mszy św. Radiowej, byłego duszpasterza Służby Zdrowia, (w latach 1994-2010) a do dziś Kapelana Policji. Zapraszamy do licznego udziału.
Kategorie:

Prof.Bogdan Chazan o Światowym Kongresie Lekarzy Katolickich w Zagrzebiu 2018

wt., 06/05/2018 - 21:39

W dniach od 30 maja do 2 czerwca 2018 r.odbył się w Zagrzebiu Kongresie FIAMC (Fédération Internationale des Associations de Médecins Catholiques – Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich). Hasło tegorocznego kongresu to „Świętość życia i zawód lekarza od  Humanae Vitae do Laudato Si”. Określono trzy cele tego zgromadzenia: Pierwszy to promocja świętości życia od zapłodnienia do naturalnej śmierci w otoczeniu etycznego relatywizmu, sekularyzmu i transhumanizmu. Jako drugi cel wybrano integrację wiary z praktyką lekarskiego powołania, jak to zostało określone przez Magisterium Kościoła w papieskich  encyklikach ogłoszonych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Postanowiono również dokonać przeglądu misji FIAMC jako międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego świeckich profesjonalistów medycznych działających zgodnie z nauczaniem Kościoła Katolickiego.

Kongres poprzedzony był audiencją kierownictwa Federacji u Ojca Świętego. Papież zaapelował o jasne, jednoznaczne  świadectwo katolickich lekarzy, o ich uczestniczenie w dyskusjach bioetycznych, zabieganie o wolność sumienia. Franciszek powiedział, że lekarze nie mogą być jedynie wykonawcami woli chorych i pracodawców…'”

Światowy Kongres Lekarzy Katolickich 2018 B.Chazan

Kategorie:

30.05-2.06-2018 Zagrzeb-Chorwacja 25 Kongres FIAMC

czw., 05/31/2018 - 16:40

Międzynarodowa Konferencja pt: Świętość życia w zawodach medycznych od Humanae Vitae do Laudato Si, organizowana na przełomie maja i czerwca przez Federację Katolickich Stowarzyszeń Medycznych w Zagrzebiu poświęcona jest świętości życiu.Oddział Mazowiecki KSLP reprezentuje Prezes prof. Bogdan Chazan, natomiast Sekcję Studentów i Młodych Lekarzy OM KSLP lek.Rafał Kołaczyński. W gronie ginekologów orędowników chroniących życie, jest także prof. Robert Walley, założyciel i dyrektor Mater Care International, który kilkukrotnie odwiedził Polskę. (tu można posłuchać wywiadu z prof.Walleyem:  http://prawy.pl/40180-dr-robert-walley-polacy-znani-sa-z-tego-ze-plyna-pod-prad/

Celem kongresu jest promowanie świętości życia w świecie etycznego relatywizmu, sekularyzmu i transhumanizmu od zapłodnienia do naturalnej śmierci. Aby zintegrować katolicką wiarę z praktyką powołania lekarskiego wyrażoną przez Magisterium Kościoła w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat w Encyklikach  papieskich FIAMC jako Międzynarodowe Stowarzyszenie Świeckich Specjalistów Medycznych zaproponowało tematy rozważań  o świętości i godności życia zaczerpnięte z  Ecykliki papieskiej – Humanae vitae, Evangelium Vitae, Donum Vitae, Laudato si, i posynodalnej adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio.  Tematy na kongresie obejmowały zagadnienia:

 1. Nauka w służbie ludzkości
 2. Bioetyka i postęp naukowy w praktyce klinicznej – Edycja genomu, terapia linii germinalnych, sztuczne gamety z komórek macierzystych, doskonałe dziecko
 3. Ochrona rodziny, niepłodność, naprotechnologia, pomoc prokreacyjna, przeszczep jajnika i macicy, ciąża zastępcza
 4. Dialog międzywyznaniowy – zmiany w zasadach Światowego Stowarzyszenia Medycznego
 5. Transplantacja narządów i handel nimi – Przepisy prawne praktyki medycznej
 6. Etyczne aspekty medycyny stomatologicznej, medycyny laboratoryjnej i farmakologii
 7. Solidarność międzypokoleniowa, koniec życia, opieka paliatywna i głębokie uspokojenie, eutanazja prenatalna i poporodowa
 8. Kultura życia, kultura śmierci – kultura odpady
 9. Edukacja medyczna w zakresie bioetyki
Kategorie:

27.05.2018-Częstochowa 94 Pielgrzymka Służby Zdrowia

ndz., 05/27/2018 - 23:00

W piątek 25 maja 2018 w Częstochowie w Kaplicy św. Józefa odbyły się doroczne Rekolekcje dla pracowników służby zdrowia, które głosił  paulin O.Dariusz Laskowski. W sobotę 26 maja Apel Jasnogórski,  formalnie rozpoczął Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Po nim  odprawiono Drogę Krzyżową na Wałach, a następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu medycy modlili się podczas Mszy Świętej  w wigilię Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. 27 maja 2018 r.w Niedzielę Trójcy Świętej wspólna modlitwa poranna w Auli O. A. Kordeckiego, poprzedziła konferencję prowadzoną przez dr hab. n. med. Małgorzatę Krajnik, kierownik Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej w Toruniu. Msza św na wałach Jasnej Góry zakończyła  94 Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski. Fragment homilii: 

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2018/05/Abp-Adam-Szal.mp3

Koncelebrowali bp warszawsko -praski  Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu ds Duszpasterstwa Służby Zdrowia w KEP oraz Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks Arkadiusz Zawistowski .Na szczycie jasnogórskim, wypowiedziano Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Matce Bożej. 

 

W Pielgrzymce uczestniczyli lekarze  i pielęgniarki z  Izb Lekarskich i Pielęgniarskich,  Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy  i Pielęgniarek,  władze różnego szczebla z Ministrem Zdrowia  prof. Łukaszem Szumowskim na czele, który powiedział:

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2018/05/MZ-prof-Łukasz-Szumowski.mp3

 

Kategorie:

Doroczne Spotkanie Środowisk Medycznych w Św.Rodzinie

czw., 05/24/2018 - 06:33

Kategorie:

23.05.2018 Terapie św Hildegardy z Bingen , Doktora Kościoła

śr., 05/23/2018 - 23:26

Gościem majowego spotkania KSLP OM była  Pani Redaktor Elżbieta Ruman:   Dziennikarka i publicystka,  w TVP oraz Polskim Radio i warszawskim tygodnikiem „Idziemy”. Jest autorką wielu programów publicystycznych (m.in. cotygodniowego magazynu społecznego My Wy Oni), filmów dokumentalnych (m.in. jedynego w historii dziennikarskiego wywiadu z Janem Pawłem II) oraz twórczynią wielu reportaży pokazujących to, co na świecie najpiękniejsze: wyjątkowych, niezwykłych i po prostu dobrych ludzi. Inicjatorka Centrum ś Hildegardy w Józefowie

Kategorie:

Strony