Oddział Mazowiecki

Subskrybuj Kanał Oddział Mazowiecki
Strona mazowieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
Zaktualizowano: 2 godziny 43 minuty temu

2.XII.2018 Profesor B.Chazan o losie dzieci z Zespołem Downa

ndz., 12/09/2018 - 09:21
(Zdjęcie: Fundacja ” Bardziej Kochani” publik.2010,  Autor: Dominika Trębacz. Fot.: East News ,Źródło: IntegracjaInfo

Prof.Bogdan Chazan , na łamach Naszego Dziennika- refleksja lekarza

O LOSIE DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

Dzieciom, u których przed urodzeniem wykryto zespół Downa bardzo często nie wolno się urodzić. Rozpoznanie tej nieprawidłowości genetycznej podczas ciąży matki oznacza dla dziecka prawie pewną śmierć. Według raportu CBS w Stanach Zjednoczonych ginie przed urodzeniem 67 % tych dzieci, we Francji  77 %,w Wielkiej Brytanii 90 % a na Islandii prawie 100 %.W Polsce prawdopodobnie trochę większej części tych dzieci udaje się urodzić. Na te, które się rodzą czeka w wielu krajach nowe zagrożenie dla ich życia: eutanazja w okresie noworodkowym.

Ludzie z tą niepełnosprawnością żyją coraz dłużej, nawet do siedemdziesiątego roku życia. Nie jest więc ona chorobą zagrażającą życiu, która w rozumieniu polskiej ustawy aborcyjnej uzasadniałaby dokonanie na nich prenatalnego morderstwa. Mimo to dzieje się inaczej. Dorosłe osoby z zespołem Downa mają wiedzę na temat prowadzonej u matek diagnostyki prenatalnej, która w dużej części jest prowadzona według zasady „Szukaj i niszcz”. Doskonale sobie zdają sprawę z tego, iż fakt, że żyją po narodzeniu się jest wyjątkiem, prawdziwym  darem ich kochających i odważnych rodziców, którzy pomimo nacisków ze strony lekarzy zdecydowali się je urodzić, że są przede wszystkim darem Boga. Pewnie bardzo cierpią z powodu polowań, jakie się na nie urządza przed urodzeniem. Stosunek dużej części społeczeństwa do nich może być przyczyną lęku i obniżonej samooceny…

B.Chazan.ND O losie dzieci z zespolem Downa.2 XII.2018

 

8 XII 2018 Godzina Łaski dla Świata objawiona pielęgniarce w szpitalu

sob., 12/08/2018 - 09:49
8 XII 1947 r Niepokalanie POczeta MAryja  ogłosiła Prawdę o Godzinie Łaski skromnej włoskiej pielęgniarce i mistyczce Pierinie Gilli u podnóża włoskich Alp w  Montichiari (tj.”Jasne Góry”) w święto Niepokalanego Poczęcia. Przypomniała jej słowa, które w 1858 r. wypowiedziała w Lourdes: „Jestem Niepokalanym Poczęciem” i uroczyście ogłosiła:
„Jestem Maryja, pełna łaski, Matka mego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. Przez swe przyjście do Montichiari chcę być znana jako Rosa Mystica. Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga”. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.

Pierina Gilli ur. 3 VIII 1911 w San Giorgio pod Montichiari była 9 dzieckiem ubogich rodziców i z powodu  słabego zdrowia i braku posagu nie została przyjęta tak jak pragnęła do zakonu. W wieku 18 lat podjęła pracę pielęgniarki w szpitalu w Montichiari. Ponownie starała się o przyjęcie do zakonu w 32. roku życia. Została przyjęta do Zgromadzenia Służebnic Miłosierdzia, ale nie złożyła ślubów wieczystych, z powodu ciężkich chorób. W wieku 35 lat po raz pierwszy miała widzenie Matki Bożej 24 XI 1946 r. w szpitalu. Wiosna 1947 r. 36 lat Pierina Gilli,  ujrzała w nadzorowanej przez nią sali szpitalnej Matkę Najświętszą w fioletowej szacie, ze łzami w oczach i trzema mieczami wbitymi w serce. Jakby przyszła do szpitala, aby prosić o pomoc. Zmarła 12 I 1991r. Zatwierdzenie objawień nastąpiło w 2000 r. Maryja na miejsce objawień Matka Najświętsza wybrała szpital, a za wizjonerkę obrała osobę świecką – Pierinę Gilli, pielęgniarkę. Po objawieniach w  miasteczku w starym zamku, zwanym Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle – według życzenia Maryi – powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

Kościół uroczyście ogłosił prawdę o Niepokalanym Poczęciu Maryi  jako dogmat wiary. Dokonał tego papież Pius IX, 160 lat temu,  8 XII 1854 r. w bulli „Ineffabilis Deus” (Niewyrażalny Bóg).

5 XII 2018 Wmurowanie i poświęcenie tablicy pamiątkowej bł. dr Ewy Noiszewskiej

czw., 12/06/2018 - 16:31

Duszpasterz Krajowy Służby Zdrowia ks.Arkadiusz Zawistowski poświęcił 5 grudnia 2018 r. wmurowaną w budynku siedziby Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych w Warszawie przy ul. Konopackiej 4 , tablicę pamiątkową bł. doktor Ewy Noiszewskiej, która w tym budynku, pracowała w latach 1918-1919 jako lekarz szkolny oraz nauczycielka, gdy mieściło się tu Gimnazjum Żeńskie Heleny Rzeszotarskiej.  

Spotkanie opłatkowe Słuzby Zdrowia z Bp.Romualdem Kamińskim

sob., 12/01/2018 - 21:25

Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks Arkadiusz Zawistowski zaprasza serdecznie pracowników Służby Zdrowia na Spotkanie opłatkowe 13 XII 2018 r. w czwartek o godz. 12:00 , z Biskupem Romualdem Kamińskim w podziemiach Katedry Praskiej przy ul. Floriańskiej 3

28.XI.2018 Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie-prof.Robert Walley

czw., 11/29/2018 - 00:16

Na zaproszenie Prezesa KSLP OM , gościem listopadowego spotkania w Kościele Środowisk Medycznych był prof. Robert Walley  z Kanady. Sylwetkę wykładowcy przedstawił osobiście prof. Bogdan Chazan:

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2018/11/PROF.CHAZAN.O-profit.Walley.mp3

 

DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA PROKREACJA U KOBIET NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

pon., 11/19/2018 - 17:08

Zapraszamy 27 .III. 2019 IV /środa,/ w tygodni Świętości Życia  na spotkanie comiesięczne KSLP OM,

Program :

  • Msza święta 18:00 w Parafii św Zygmunta
  • Konferencja 19:00 pt PROKREACJA U KOBIET NIEPEŁNOSPRAWNYCH.-
    Dr hab. n.med. Ewa Dmoch-Gajzlerska, Spec. ginekolog położnik
  • Dyskusja przy stole, pytania refleksje

Dzień Świętości Życia  został ustanowiony , w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. 

To Episkopat Polski w 1998 r. podjął uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca. Była to odpowiedź na słowa Ojca Świętego  Jana Pawła II z Encykliki Evangelium Vitae,:  „aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia”. Jak pisał, „jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji”. Tu podkreślał, że „należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”. Nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej – dodawał Ojciec Święty.

Idea postulowanego przez Jana Pawła II dotyczy szerokiego wachlarza problemów związanych z szacunkiem dla każdego życia. Trzeba brać pod uwagę „[…] radość z narodzin nowego życia, poszanowanie i wolę obrony każdego ludzkiego istnienia, troskę o cierpiącego i potrzebującego, bliskość z człowiekiem starym i umierającym, współczucie w żałobie, nadzieję i pragnienie nieśmiertelności”.

 

 

Adwentowy Dzień Skupienia dla medyków

ndz., 11/18/2018 - 19:03

Krajowy Duszpasterz Słuzby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski, kapelan Szpitala Bródnowskiego zaprasza wszystkich lekarzy, pielęgniarki, położne,diagnostów i farmaceutów , studentów WUM i profesorów, do Kaplicy przy Katedrze Świętego Floriana na Pradze, (ul Floriańska 3), na jednodniowe Rekolekcje Adwentowe. Okazja do wyciszenia myśli w Niedzielę Adwentu i refleksji o tym na Kogo oczekujemy.

Eucharystia o godz 17:00, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do sakramentu pokuty, wysłuchanie konferencji ks Pallotyna, oraz czas na  rozmowy przy niedzielnej herbacie.

Zakończenie około ok 19:30-20:00.

Ks. Arkadiusz Zawistowski – Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia- Liczy na wspólną modlitwę

14.XI 2018 Praca św. prof Józefa Moscatiego

pt., 11/16/2018 - 00:45

Prof .Moscatii fascynuje . Jego uczniowie, którzy codziennie go otaczali, darzyli go najwyższym szacunkiem, a wielu towarzyszyło mu aż do domu, kontynuując podczas drogi dyskusję i zadając pytania, przeprowadzali go procesyjnie jakby był jakimś świętym”,  i prawie wszyscy kończyli niedzielny spacer w jego towarzystwie na Mszy Świętej. Profesor sam opisywał w jednym z listów:

„Stworzyłem jakby wspólnotę braci zakonnych: moi przyjaciele i ja, pracujemy razem współzawodnicząc ze sobą w drodze do doskonałości. Jesteśmy bardzo związani uczuciowo! Bóg nas prowadzi. Wierzę, że wszyscy młodzi […] mają prawo do doskonalenia się, czytając książkę, która nie jest drukowana w ich charakterze czarno na białym, ale która ma okładkę z łóżek szpitalnych, sal laboratorium, okrywającą zbolałe ludzkie ciała i materiał naukowy, książkę która winna być czytana z nieskończoną miłością i wielkim poświęceniem dla bliźniego (11 września 1923 r.)”.

Temu, kto pytał go, jak jest w stanie to wszystko wytrzymać, odpowiadał w prosty sposób:

„Kto przyjmuje Komunię Świętą każdego ranka, ma ze sobą ładunek energii, który nie ulega wyczerpaniu.”

27.02.2018 Spotkanie lutowe KSLP OM- duchowość pacjenta

pt., 11/16/2018 - 00:35
27 .II. 2019

IV środa

Parafia św. Zygmunta

Plac Konfederacji DUCHOWOŚĆ PACJENTA Prof. dr hab. Małgorzata Krajnik

Wrocław 1.Msza święta 18:00

2.Konferencja 19:00

3.Dyskusja przy stole,

pytania refleksje

Orędzie Papieskie na  27  ŚDCH

Dr hab. Małgorzata Krajnik: – kierownik Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: ….W wielu krajach (w USA i Europie Zachodniej), w których promuje się wczesną integrację onkologii z opieką paliatywną, istnieją jasne wytyczne wskazujące, kiedy należy nie tylko rozmawiać, ale i włączyć do zespołu terapeutycznego konsultanta opieki paliatywnej. Podejmowane działania zależą od przewidywanych problemów w danej sytuacji onkologicznej – np. w stosunku do pacjenta z guzem mózgu włączenie konsultanta medycyny paliatywnej do zespołu terapeutycznego nastąpi w momencie postawienia diagnozy, jednak nie będzie to konieczne wobec pacjentki z rakiem piersi.

Ta integracja jest czymś więcej, niż skierowaniem pacjenta do innego lekarza na konsultację. Polega na tym, że jako zespół terapeutyczny omawiamy dany przypadek i przyjmujemy wspólną strategię leczenia i postępowania. Lekarzem prowadzącym jest onkolog, chyba że kontynuowanie leczenia radykalnego nie będzie zasadne lub pacjent znajduje się u schyłku życia – wtedy jego głównym lekarzem stanie się specjalista medycyny paliatywnej. To jest sposób leczenia i opieki nad chorym na nowotwór promowany przez wiele ośrodków zagranicznych, które przyjęły model wczesnej integracji onkologii z opieką paliatywną…

22.02.2019Pielgrzymka do Płocka

pt., 11/16/2018 - 00:29
22 .II. 2019 -piątek

SANKTUARIUM PŁOCK OBJAWIENIA JEZUSA  MIŁOSIERNEGO – Ks. Mariusz  Bernyś. Kapelan szpitala na Banacha

Ks. Michał Dłutowski Pielgrzymka autokarowa

do Sanktuarium

Miłosierdzia Bożego

 w Płocku

23.01.2019 spotkanie styczniowe KSLP OM

czw., 11/15/2018 - 23:49
23 .I. 2019IV Środa

parafia św .Zygmunta

  BŁ. HANNA CHRZANOWSKA SUMIENIE ŚRODOWISKA   MEDYCZNEGO MOIPiPP

Mgr Tadeusz Wadas

Kraków 1.Msza święta 18:00

2.Konferencja 19:00 i film

3.Dyskusja przy stole, pytania refleksje 3.

Prezes KSLP OM – sprzeciw lekarza wobec seksualizm dzieci

wt., 11/06/2018 - 05:38

KAMPANIA PRZECIW DZIECIOM

Organizacja ”Kampania Przeciw Homofobii” usiłowała w ostatni piątek października  przeprowadzić w szkołach akcję „Tęczowy Piątek” mającą w założeniu organizatorów przekazać dzieciom i młodzieży o różnej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, że „w szkole jest miejsce również dla nich”. Aktywiści mieli nie prowadzić osobiście zajęć w szkołach,przekazali do szkół materiały informacyjne. Wzięli na siebie wskazanie w razie potrzeby „przyjaznego nauczyciela” który pomógłby w szkole taką akcję zorganizować. Faktycznie więc zamierzali działalność w rozumieniu prawa w szkole prowadzić. Działacze usiłowali „podczepić się” pod podstawy programowe, w których wskazano, że „szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka”. Zupełnie natomiast stracili z pola widzenia konstytucję. Artykuł 48 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej stanowi, że rodzice mają prawo do wychowania dziecka zgodnie ze swoimi przekonaniami. Czy organizatorzy akcji przewidzieli skierowanie zapytania do rodziców, czy sobie życzą, by ich dzieci zostały poddawane w szkole takiej ideologicznej indoktrynacji ? Oczywiście nie….

Prezes KSLP OM B. Chazan w ND o ryzyku seksualizacji dzieci

Rekolekcje organizowane przez Koło Lekarzy Katolików OIL

wt., 10/30/2018 - 13:21

Przewodnicząca KOŁA LEKARZY KATOLIKÓW przy OIL w Warszawie pani doktor Aleksandra Dziarczykowska zaprasza na  rekolekcje w Trzciance :

Program Rekolekcji 30 XI -2 XII 2018 r .z udziałem Prezesa KSLP OM 

Etyka, bioetyka, medycyna a klauzula sumienia

30 XI 18 r. Zakwaterowanie Trzcianka k/Wilgi Mariapoli Fiore od godziny 16.00

godz 18.00 Kolacja

godz 19.00 Msza Św.

Po Mszy agapa – spotkanie integracyjne – ” Andrzejki ”  zabobony , wróżby…?

01 XII 18 r. godz 8.00 Śniadanie

godz 8.30 Różaniec – Adoracja Najświętszego Sakramentu

godz 9,15  Temat na dzień do myślenia: Etyka ,bioetyka, medycyna a klauzula sumienia – O. Sebastian Bielski

godz 11.00 Kawusia – dyskusja

godz 12.00  Msza Św.

godz 13.00  – Obiad

godz. 14.00-15.00  – ” Pół godzinki dla słoninki ” tzn. wolny czas

godz 15.00 Sumienie lekarza – Sumienie pacjenta – Prof. Bogdan Chazan

godz 17.00 Five o’clock

godz 19.00 Kolacja

godz 19.30 ” Co dzień nam dołożył?- podsumowanie dnia Ola Dziarczykowska

02 XII 18r godz 8.00 Śniadanie

godz 8.30 Lectio Divina – O. Sebastian Bielski

godz 10.00 Kawusia

godz 10.30 Prezentacja gospodarzy Kim jesteśmy?

godz 12.00 Msza Św.

godz 13.00 obiad – zakończenie

zapisy :  Renata Sobolewska  – Zespół ds. obsługi komisji ORL

tel. 22 54 28 330/ kom. 668 356 102   email: r.sobolewska@oilwaw.org.pl

 Pytania  Aleksandra Dziarczykowska-Kopeć a.dziarczykowska.kopec@gmail.com

 

24.X.2018 Zaangażowanie społeczne wyrazem miłości

czw., 10/25/2018 - 17:40

Gośćmi październikowego spotkania z lekarzami OM KSLP w Sali Świętej Rodziny była Rodzina Państwa Magdaleny i Zbigniewa Kaliszuk.  Po mszy świętej w Kościele św Zygmunta wybrzmiały słowa pani Magdaleny o podstawowym powołaniu do świętości każdego z nas, na rożnych drogach powołania,

Pani Magdalena Korzekwa -Kaliszuk, mówiąc o dramatycznych konsekwencjach naszej bierności, która sprawia, że zło tryumfuje, powołała się na inspirującą  i mocną wypowiedź znanego filozofa  Edmunda Burke: ( 1729–1797) – irlandzki filozof i polityk ,twórca nowoczesnego konserwatyzmu)Dla triumfu zła potrzeba jedynie, aby dobrzy ludzie nic nie robili.  Podkreśliła, że to od nas zależy w jakich w warunkach i w jakim środowisku dorastają nasze dzieci, ich los i całego społeczeństwa i kultury jest w naszych rękach. Nasze zaangażowanie jest koniecznością aby dobro zwyciężało.

http://kslpmazowsze.pl/wp-content/uploads/2018/10/Magdalena-Korzekwa-o-zaangaż.-społecz.-małzonkow.mp3

Pan Zbigniew Kaliszuk  ukazywał, że zło aktualnie dzieje się za przyzwoleniem społecznym , mówił o tym w kontekście referendum w Irlandii, aborcji, eutanazji in vitro. Zachęcał, że każdy z nas jest w stanie w swoim środowisku zrobić coś dobrego. Ucieszył się, że jest Stowarzyszenie Katolickie lekarzy, bo na polu medycznym dzieje się największa walka cywilizacji życia i śmierci.

 

 

 

12 X 2018 List do Prezesa Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Lekarzy w Norwegii

wt., 10/23/2018 - 21:11

Lekarze OM KSLP skierowali do Sekretarza Generalnego  Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Lekarzy w Norwegii, pana Magnara Kleivena, list z podziękowaniem za jego zaangażowanie oraz innych lekarzy z Norwegii  wspierających polską lekarkę dr Katarzynę Jachimowicz w walce o Klauzule Sumienia.

Szanowny Panie Sekretarzu Generalny,                                                         Warszawa   12 października  2018

z ogromną radością przyjęliśmy werdykt sądu z dnia 12 X 2018., uniewinniający naszą rodaczkę. Na Pana ręce składamy podziękowanie wszystkim lekarzom  Norweskiego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Medycznego, które poparło doktor Katarzynę Jachimowicz w jej odważnej walce o wolność lekarskiego sumienia.

Dziękujemy Panu za uznanie sprawy dr Katarzyny, jako dotyczącą nie tylko   katolickich, ale także wszystkich norweskich lekarzy. Dziękujemy za Pana osobiste zaangażowanie podczas procesów sądowych, za medialne wypowiedzi ukazujące dr Katarzynę jako przykład do naśladowania. Są w Norwegii lekarze, którzy stracili pracę lub musieli ją zmienić z powodu swoich przekonań moralnych a nie byli w stanie podjąć walki, którą podjęła dr Katarzyna.

Cieszymy się , że sprawa lekarskiej klauzuli sumienia należy do  wartości, które wyznaje Norges Kristelige Legeforening. Dziękujemy za pomoc finansową umożliwiająca pokrycie kosztów prawnych procesu doktor Katarzyny.

Jesteśmy dumni z postawy naszej rodaczki ale także z postawy Stowarzyszenia Lekarzy Chrześcijańskich. Mamy nadzieję, że zwycięski  proces  dr K. Jachimowicz ujawni, że norweskie prawo jest niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, i będzie musiało zostać zmienione.

W imieniu lekarzy zrzeszonych w Oddziale Mazowieckim Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich 

Prezes KSLP OM  Prof. Bogdan Chazan, 

Delegat KSLP OM Lek. med Grażyna Rybak

Thank you very much. I greatly appreciate your letter and your concern. We will still fight for freedom of conscience for Norwegian doctors, and will have contact with the Norwegian Parlament to make a political issue of this case.  Again, thank you very much, and thank you for the cooperation. 

Sincerely,  Magnar Kleiven” 

Dziękuję Ci bardzo. Bardzo doceniam Twój list i twoją troskę. Nadal będziemy walczyć o wolność sumienia norweskich lekarzy i będziemy mieć kontakt z norweskim parlamentem, aby rozwiązać problem polityczny w tej sprawie.   Jeszcze raz bardzo dziękuję i dziękuję za współpracę.   Z poważaniem,   Magnar Kleiven, 23. X 2018

Więcej o procesie sądowym dr K. Jachimowicz:

http://www.katolsk.no/nyheter/2018/08/pierwszy-dzien-sprawy-sadowej-katarzyny-jachimowicz-w-sadzie-najwyzszym

 

 

Spotkanie Opłatkowe OM KSLP

ndz., 10/21/2018 - 18:30

ZAPRASZAMY 19 XII 2018  w III środę miesiąca na  SPOTKANIE OPŁATKOWE

przed Świętami Bożego Narodzenia

  1. Godz. 17:30 – Msza święta 17:30 – Kościół Św. Zygmunta , Pl. Konfederacji 55
  2. Godz. 18 :00 Kolędowanie i dzielenie się opłatkiem- Sala Świętej Rodziny
  3. Godz. 18:30 wykład:  pt : GENEZA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, Ks. Prof. Józef Naumowicz

Spotkanie listopadowe OM KSLP

ndz., 10/21/2018 - 18:16

Gościem  listopadowego spotkania OM  KSLP będzie Prof. Robert Walley

Program spotkania

1.Msza święta 17:30  Kościół Św. Zygmunta na Bielanach, Pl. Konfederacji 55

2.Konferencja 19:00  Sala Świętej Rodziny w Kościele św Zygmunta

ZRÓBCIE WSZYSTKO COKOLWIEK WAM POWIE 

Prof. Robert Walley,  Dyrektor wykonawczy Mater Care

3.Dyskusja przy stole, herbata,  pytania ,refleksje.

Strony