Oddział Częstochowski

Subskrybuj Kanał Oddział Częstochowski Oddział Częstochowski
KSLP Oddział Częstochowski
Zaktualizowano: 2 godziny 42 minuty temu

Spotkanie opłatkowe

ndz., 12/09/2018 - 12:59

Spotkanie opłatkowe zaplanowane na dzień 11.01.2019 r. rozpocznie się Mszą Św. o godz. 18:00 w kościele Najświętszego Imienia Maryi, zaś bezpośrednio po niej przewidziane jest wspólne kolędowanie z ks. Arcybiskupem.

Msza św. za zmarłych polskich lekarzy na Jasnej Górze – 24.11.2018

pon., 11/12/2018 - 10:00

Dnia 24.11.2018 o godz 14.00 przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze msza św. za zmarłych polskich lekarzy. Koncelebrze będzie przewodniczył tak bardzo nam życzliwy X. Abp senior Stanisław Nowak.

Msza św. wypominkowa za zmarłych częstochowskich lekarzy i innych pracowników Sł. Zdrowia – 16.11.2018

pon., 11/12/2018 - 09:59

Dnia 16.11.2018 o godz 18.00 msza św. wypominkowa za zmarłych częstochowskich lekarzy i innych pracowników Sł. Zdrowia. Spotkajmy się jak zwykle w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi (Aleja NMP 56). Będziemy z imienia i nazwiska wymieniać tych których znaliśmy i pracowaliśmy razem. Niech żyją w naszej modlitewnej pamięci. Eucharystię odprawi duszpasterz Sł. Zdrowia X dr Andrzej Stępień.

Mały Pacjent-Duże Potrzeby,Duże Możliwości – 12.11.2018

pon., 11/12/2018 - 09:55

Dnia 12.11.2018 pani dr n .med. Jolanta Warzycha (długoletni członek KSLP) zaprasza na IX Teatralne Spotkanie Naukowe pt. Mały Pacjent-Duże Potrzeby,Duże Możliwości. Początek godz 13.00-19.40 w Teatrze im. Adama Mickiewicza ul. Kilińskiego 15.

O godz 20.30 Spektakl : MACHAlista.

Zmiana tajemnic w ramach nieustającej modlitwy różańcowej – 7.10.2018

pon., 11/12/2018 - 09:50

Od 7.10.2018 zmiana tajemnic różańca w ramach nieustającej modlitwy różańcowej lekarzy.

Oddział częstochowski odmawia do 6.10.2019 roku tajemnicę Nawiedzenia św. Elżbiety.

Msza święta z okazji patrona Służby Zdrowia – 18.10.2018

pon., 11/12/2018 - 09:48

Za nami Msza święta z okazji patrona Służby Zdrowia. Po raz pierwszy gościliśmy ks. bp. Antoniego Długosza, który odprawił Mszę świętą dnia 18.10.2018 a w homilii ukazał nam wszystkich Ewangelistów, w tym św. Łukasza jako nawróconego poganina, bardzo wykształconego lekarza ,który uwierzył dzięki świadectwu innych.

Ukazuje on w swojej Ewangelii Chrystusa-Boskiego Lekarza. Uzdrowienia opisuje tak,jakby sprawiało mu radość przyglądanie się tej niecodziennej terapii i pokazując Boską moc uzdrowienia.

Dużo refleksji dla nas lekarzy praktyków.

foto: radiomaryja.pl

Zmarła nagle nasza koleżanka dr Wanda Pilkiewicz

pon., 11/12/2018 - 09:44

Dnia 15.10.2018 zmarła nagle nasza koleżanka dr Wanda Pilkiewicz. Od samego początku zaangażowana w prace KSLP zarówno na szczeblu krajowym jak i diecezjalnym. Nagłe odejście zawsze napawa po ludzku ogromnym smutkiem, dlatego jesteśmy złączeni w bólu z mężem Waldemarem (członkiem wspierającym KSLP) i ich synem Tomaszem. Poniżej publikujemy słowa dr Wandy Terleckiej ,która podziękowała naszej drogiej koleżance za jej piękną postawę i dobro którym żyła na tym świecie.

„Wierzę w Boga,
Wszechmogącego Ojca wszystkich ludzi;
wierzę w Jezusa Chrystusa, Jego jednorodzonego Syna, a naszego Pana i Brata;
Wierzę w Ducha świętego, Pocieszyciela;
Wierzę w święty Kościół Powszechny;
Wierzę w życie wieczne;
Wierzę w zmartwychwstanie ciała!

Dlatego tu jestem i mówię do Ciebie, Wandeczko, bowiem wierzę, że żyjesz nadal i to bardziej realnie niż dotąd. Wiem, że Ty już nie musisz wierzyć, bo własnymi oczami zobaczyłaś samo życie!

Ty już nie musisz ufać, bo doświadczyłaś wszechogarniającej miłości miłosiernej!
Ty teraz tylko kochasz i pragniesz kochać coraz więcej, bo zbliżasz się do źródła Miłości!
Ty już osiągnęłaś cel swego istnienia, jesteś z Tym, który Cię stworzył, zbawił i uświęcał przez Twe ziemskie życie, które było barwne i trudne i cenne! Można powiedzieć o Tobie to, co napisano o świętej Jadwidze śląskiej:

„Dla Boga wiodła swe życie
znajdując krzyż i cierpienie
lecz także radość bez granic
i czyste źródło miłości”

Byłaś radością i pomocą męża Waldka, syna Tomka, rodziny, przyjaciół, kolegów lekarzy, pacjentów. Kochałaś poszczególnych ludzi, ale i Ojczyznę – Polskę, kochałaś Kościół św., jego biskupów i kapłanów. Bardzo kochałaś Matkę Najświętszą. Kochałaś piękno świata i przyrodę.Zostawiłaś wiele śladów dobra i piękna. Niech one i nas uczą tego samego. Sądzę, Wandeczko, że gdybyś mogła fizycznie mówić, dziś przekazałabyś nam jedno zdanie z pierwszego listy św. Piotra: „Radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku.”

Będziemy się radować dziękując Panu za Ciebie i modląc się, byś jak najszybciej przebywała z Nim „twarzą w twarz”, a Ty wstawiaj się u Niego za nami.”

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk

pon., 11/12/2018 - 09:41

Dnia 1.10.2018 po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk, w wieku lat 52 – teolog moralista i bioetyk. W latach 2003-2008 był duszpasterzem służby zdrowia, bardzo gorliwym i służącym swoją wiedzą i piękną osobowością. Był też członkiem Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Częstochowie. Chwała Panu za takiego kapłana, oraz za to że postawił Go na naszej drodze.

foto: niedziela.pl

Imieniny Abp. Seniora Stanisława Nowaka

pon., 09/24/2018 - 08:07

W dniu 20.09.2018 r. przedstawicieli Oddziału Częstochowskiego KSLP złożyli Arcybiskupowi Seniorowi Stanisławowi Nowakowi życzenia imieninowe. Życzliwość i sympatia wzajemna trwają nieustannie od momentu powstania naszego Stowarzyszenia.

Spotkanie przebiegało w radosnej i serdecznej atmosferze o czym świadczył uśmiech często pojawiający się na twarzy Drogiego Solenizanta. Nie zabrakło wspomnień i tematów bieżących dotyczących Kościoła, Polski i Świata.

Apel Jasnogórski i błogosławieństwo Arcybiskupa zakończyły imieninowe spotkanie.

Danuta Nita

„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

pon., 09/24/2018 - 08:04

Za nami kolejny zjazd integracyjny KSLP w ramach cyklu poznawania piękna naszej Ojczyzny Polski oraz przeżywania rzecz jasna charyzmatu spotkania członków naszej grupy zawodowej. Tym razem w dniach 14-16.09.2018 roku gościliśmy na Ziemi Rzeszowskiej.

Inicjatorem zjazdu był ks. Infułat Marian Mikołajczyk i p. dr Wanda Terlecka. Po rozmowie telefonicznej z ks. bp Janem Wątrobą z miejsca otwarły się przed nami drzwi Instytutu Pastoralno-Teologicznego, a ks. dyrektor Andrzej Cypryś ugościł nas z wielką serdecznością. Zaznaliśmy przysłowiowej „polskiej gościnności”. Stroną techniczną zajęli się nasi członkowie wspierający Jerzy Szałkowski i Józef Błaszczeć.

Zwiedzanie Rzeszowa rozpoczęliśmy od spotkania w auli Urzędu Miasta z prezydentem
miasta i marszałkiem województwa. Wśród nas był oczywiście też obecny ks. bp Jan Wątroba. Rozwój miasta w ostatnich latach, nowoczesna architektura i odrestaurowane zabytki wzbudziły zachwyt nas wszystkich. Szacunek miejscowych władz do ks. bp Jana – pochodzącego oczywiście
z naszej archidiecezji, znalazł wyraz w wypowiedzi pana prezydenta, który zadeklarował, że „bp Jana nie oddadzą za żadne skarby”.

U Matki Boskiej Rzeszowskiej – Patronki Rzeszowa – w kościele Ojców Bernardynów została odprawiona nasza pierwsza wspólnotowa Msza św.. Naszą uwagę przykuła cudowna figurka z Dzieciątkiem pochodząca z 1513 roku. U podnóży klasztoru zwiedziliśmy Ogrody Bernardyńskie zaaranżowane zgodnie ze stylem włoskim.

Następnego dnia znaleźliśmy się w wyjątkowym miejscu, które urzekło nas od samego początku swoim pięknem, a była nim bazylika Ojców Bernardynów w Leżajsku. Oszołomiło nas niezwykłe bogactwo sztuki i architektury, którego zwieńczeniem stał się ołtarz Matki Boskiej Leżajskiej z 1679 roku. Tu uczestniczyliśmy w Zgromadzeniu Eucharystycznym w intencji KSLP, a następnie wysłuchaliśmy koncertu organowego.

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, czyli dawna rezydencja magnacka, to kolejne miejsce na naszym szlaku, które na długo zostanie w naszej pamięci. Nic też w tym dziwnego, że w 2005 roku zespół zamkowo-pałacowy staraniem władz samorządowych został wpisany na listę Pomników Historii. Nasze zwiedzanie kończyliśmy tego dnia w Markowej w Muzeum Rodziny Ulmów. Po wizycie musieliśmy się długo mierzyć z refleksją, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Wieczorem kapela „Dzikie Wino” uraczyła nas pięknymi kresowymi melodiami. Na propozycje wykonania rozmaitych pieśni, w tym patriotycznych, zgłaszanych spontanicznie przez uczestników biesiady, utalentowana młodzież na czele z jej animatorem muzycznym Dariuszem Kosakiem z wielką radością i chęcią prezentowała dla zgromadzonych.

Dzień trzeci rozpoczeliśmy Mszą św. w kaplicy Klinicznego Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży im. św. Jana Pawła II prowadzonego przez Caritas. Uczestniczyliśmy w dziękczynnym zgromadzeniu wraz z dziećmi, podopiecznymi tego ośrodka, ich rodzicami, pracownikami i oczywiście ks. bp Janem, który od tego momentu towarzyszył nam aż do samego końca naszego pobytu.

Popołudniową część „wykładową” zapewnili nam rzeszowscy lekarze naprotechnolodzy:
p. dr Olimpia Mora-Janiszewska i p. dr Bogdan Obrzut. Wprowadzeniem do ich wykładów było wystąpienie instruktorki naprotechnologii p. Agnieszki Projnar. Moderatorem tej części był ks. Jan Kobak z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

Napełnieni radością spotkania i wspaniałymi przeżyciami, posileni sytym obiadem, mogliśmy w pełni wyrazić wdzięczności dla organizatorów poprzez wręczenie im pamiątkowych statuetek oraz spokojnie powrócić do swoich domów.

CHWAŁA PANU ZA KOLEJNY ZJAZD INTEGRACYJNY!

Irena Błaszczeć
Prezes Częstochowskiego Oddziału KSLP