Patronalne Święto Służby Zdrowia dnia 20.10.2018 r. we Wrocławiu 

                                                                            Wrocław 21-10-2018

 

Patronalne Święto Służby Zdrowia dnia 20.10.2018 r. we Wrocławiu 

 

Tegoroczne obchody Patronalnego Święta Służby Zdrowia w dniu 20.10.2018 r. miały bardzo uroczysty przebieg , przypadły bowiem  w okresie obchodów

100-tnej  Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę .

      Punktem kulminacyjnym  była Eucharystia sprawowana w Katedrze 

św. Jana Chrzciciela  pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego 

 Ks. dr Adama Łuźniaka, z udziałem  Archidiecezjalnego Duszpasterza Służby Zdrowia Ks. Prałata Kazimierza Sroki oraz Asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Ks. dr Janusza Prejznera oraz licznych księży kapelanów szpitali wrocławskich . Msza św. sprawowana była w intencji  pracowników Służby zdrowia, studentów UM , naszych pacjentów

 oraz za zmarłych .

   W wygłoszonej homilii Ks. dr Adam Łuźniak zwrócił uwagę , że to właśnie św. Łukasz w swojej Ewangelii w osobie Maryi i św. Anny  zaakcentował znaczenie kobiet w procesie zbawienia, poprzez służbę drugiemu człowiekowi.

Św. Łukasz , sam będąc lekarzem z wykształcenia, dawał świadectwo o cierpieniu chorych . Rolą lekarza jest właśnie SŁUŻENIE  DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI  , lekarz nie jest panem życia i śmierci chorego . Lekceważenie tego prostego przesłania  może prowadzić do dramatów.  

        Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. w Auli Jana Pawła II  PWT odbyła się Konferencja pod tytułem  ,,  Lekarze w walce o niepodległą Ojczyznę,

 w 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości .” Na wstępie  odbyła się część artystyczna  przygotowana przez uczniów ze Szkoły Muzycznej I st. 

im. Grażyny Bacewicz,  pod kierownictwem mgr Agaty Furmanowskiej .

Kolejnym momentem świętowania był niezwykle ciekawy wykład 

dr hab. n.med. Barbary Bruziewicz -Mikłaszewskiej  pod tytułem ,, Lekarze 

w walce o niepodległą Ojczyznę.” Przedstawiła ona  sylwetki dwóch  lekarzy obrońców Lwowa w 1918 roku : prof. Antoniego Cieszyńskiego – lekarza med. i Ojca polskiej stomatologii , o którym pamięć w sztafecie pokoleń  trwa do dnia dzisiejszego oraz postać zapomnianego  prof. Lesława Węgrzynowskiego- szefa obrony sanitarnej Lwowa w 1918 roku . W  Powstaniu Warszawskim był on szefem służby sanitarnej w stopniu majora, w Śródmieściu- grupy „ Bakcyl ”    . Obaj żyli na przełomie wieku XIX i XX  , obaj mieli smutny schyłek życia. Prof. Cieszyński wraz z grupą profesorów lwowskich został rozstrzelany w 1941 roku na Wzgórzach Wulewskich. 

Prof. Lesław Węgrzynowski cudem uniknął tej egzekucji i uczestniczył jeszcze czynnie w Powstaniu Warszawskim  . Po wojnie był inwigilowany  przez urząd bezpieczeństwa, stracił pracę jako profesor Akademii Medycznej  i żeby zarobić na życie,  pracował jako szeregowy lekarz w Poradni przeciwgruźliczej . Taki był los niezłomnej inteligencji w tamtych czasach. 

    Obchody Patronalnego Święta Służby zdrowia  zakończyła Agapa i wspólne śpiewanie  pieśni patriotycznych .

                                               Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich