U Matki Bożej w Lourdes

5 - 13 maj 2019 miała miejsce III Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych z Katowic do Lourdes - do Matki Bożej po zdrowie.

Chorym towarzyszyli opiekunowie, personel medyczny, kapłani na czele z ks. bp Markiem Szkudło. Obecny był Archidiecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia Archidiecezji Katowickiej, Ks. Łukasz Stawasz oraz Krajowy Dyrektor Apostolstwa Chorych, Ks. dr Wojciech Bartoszek. Łącznie pielgrzymowało blisko 400 osób.

Sztandar Krajowy KSLP z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej niesiony przez dr n. med. Piotra Garbocza, członka ZG KSLP. 

Dn. 08.05.2019 Abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki,przewodniczył międzynarodowej Mszy świętej w bazylice Piusa X, którą sprawował w j. niemieckim. 

- Błogosławieństwa, które słyszeliśmy, stanowią skrót Ewangelii i najwierniej oddają paradoks chrześcijańskiej duchowości tak bardzo odbiegającej od ducha tego świata - mówił w homilii arcybiskup Skworc.

Hierarcha zachęcił do rewizji własnego życia w oparciu o te prawdy. - Warto przyjrzeć się sobie w tym lustrze i poznać, kim jesteśmy - wzywał metropolita. - Błogosławieństwa ewangeliczne pozwalają nam ujrzeć, kim już jesteśmy i kim możemy się stać dnia następnego - podkreślał. Te słowa dotyczą nie tylko apostołów i uczniów, ale także każdego z nas - mówił.

Oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra górnicza KWK "Murcki-Staszic", a z głośników popłynęła m.in. pieśń "Barka".

W Lourdes trwa Rok św. Bernadety, dlatego podczas Mszy Świętej obecne były jej relikwie umieszczone w udekorowanym kwiatami relikwiarzu. Po Eucharystii relikwie pokornej pasterki zostały procesyjnie przeniesione na modlitwę Anioł Pański do Groty Massabielskiej - miejsca, gdzie objawiała się jej Matka Boża.

Grota Massabielle jest bardzo prosta i surowa. Skała, w której mieści się grota, ma wysokość 27 metrów. Sama grota ma 4 metry wysokości, 10 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości.  Ponad główną wnęką jest nisza, gdzie miały miejsce objawienia. To tam od 4 kwietnia 1864 roku umieszczona jest figura Matki Bożej z Lourdes. Fundatorkami były siostry Lacour z Lyonu.

Arcybiskup Wiktor Skworc odczytał tekst zawierzenia, kierując się w stronę Matki Bożej:

Hierarcha dodał:  – Wspieraj nas w słuchaniu Ducha Świętego i ucz wypowiadania pełnego pokory słowa „Fiat” – niech się stanie – niech się pełni wola Boża – nie nasza.

Metropolita katowicki w matczyne serce Maryi złożył wszystkich chorych i osoby w podeszłym wieku. Prosił dla nich o ulgę w cierpieniu i umocnienie w dolegliwościach związanych z upływem lat i pomniejszaniem się sił. Prosił też o ochronę samotnych, smutnych, wątpiących, złamanych na duchu, zrozpaczonych i dotkniętych depresją przed pokusą rezygnacji i ucieczki w nicość. – Bądź w ich ciemnościach Światłem, Bożą Latarnią prowadzącą do odkrycia sensu życia, a kiedyś do portu zbawienia – wołał arcybiskup Skworc.