PATRONALNE ŚWIĘTO SŁUŻBY ZDROWIA – ODDZIAŁ DOLNOŚLĄSKI KSLP

W dniu 29 października 2022 r. Pracownicy Służby Zdrowia spotkali się by uczcić swoje święto, któremu patronuje św. Łukasz Ewangelista.

            Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Św Franciszka z Asyżu,  koncelebrowaną przez wielu kapelanów Mszą św. pod przewodnictwem J.Eks. Ks. B-pa prof. dr hab. Jacka Kicińskiego, przy udziale Archidiecezjalnego  Duszpasterza Służby zdrowia Ks. Prałata Kazimierza Sroki . Liturgię Słowa czytali: prof. dr hab.dr Ludwika Sadowska i prof.dr hab. Wojciech Witkiewicz, modlitwę wiernych  – dr n.med.Grażyna Słopecka-Borejko -Borejko. Mszy św. towarzyszyły relikwie świętych- św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Świerada i Benedykta z Nitry oraz bł. Hanny Chrzanowskiej , wystawione na ołtarzu.

            Ks. Biskup w homilii nawiązał do postaci św. Łukasza, który był z wykształcenia lekarzem i jednocześnie zajmował się sztuką – malarstwem. Jemu przypisuje się namalowanie obrazu Matki Boskiej  Czę stochowskiej. Przypomniał, że Bóg dał człowiekowi życie fizyczne, o które z powołania troszczy się lekarz i życie duchowe, za które odpowiedzialny jest kapłan. Jako pielgrzymi   mamy  dobrze przeżyć życie ziemskie, by w przyszłości zasłużyć na życie wieczne w domu  Boga Ojca. Dziękował społeczności  świata medycznego za opiekę nad chorymi. W  nawiązaniu do Ewangelii dnia  przywołał obraz Jerycha, jako miejsca, gdzie przez analogię, umieszczone są nisko pokłady naszych trudności życiowych i postać Zacheusza,  uważanego przez współczesne mu środowisko za  grzesznika chciwego i pysznego. On to bardzo chciał zobaczyć przechodzącego  Jezusa. Ale będąc niskiego wzrostu wspiął się na sykomorę i spojrzał na Jezusa z góry. Jezus dostrzegł go  i zapragnął poświęcić mu czas, by uzdrowić jego serce, uzdrowić go z jego chciwości i pychy. Jest to jednocześnie jakby  obraz – analogia wizyty lekarskiej: najpierw należy ujrzeć chorego, następnie poświęcić mu czas na rozmowę, wreszcie postawić diagnozę i uleczyć. Musi jednak zaistnieć zdecydowana współpraca chorego z lekarzem.Módlmy się, za wstawiennictwem św. Łukasza o doświadczenie miłości Bożej i abyśmy byli przedłużeniem tej miłości  tu na ziemi, w świecie.

            Pasterskie błogosławieństwo zwieńczyło modlitewne zgromadzenie w kościele.

            Dalszy ciąg uroczystości to spotkanie w Rotundzie  z udziałem przedstawicieli wszystkich grup zawodowych środowiska medycznego – lekarzy medycyny i stomatologii , na czele z Prezesem DRL Pawłem Wróblewskim ,księży kapelanów  pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych  i innych  . Dr Anna Dadun-Sęk otrzymała Medal Zasłużonego dla Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich im. bł. Jerzego Popiełuszki. Ciekawą konferencję pt. „Wyzwania dla służby zdrowia” na podstawie  „Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia” przedstawił ks. dr Marcin Kołodziej, Asystent kościelny Oddziału Dolnośląskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich . Zapowiedział jednocześnie kontynuację tematu na kolejnych comiesięcznych spotkaniach członków Stowarzyszenia..

            Miłą duchową ucztą  był występ pianisty – Piotra Niemca, który wykonał kilka utworów  Fryderyka Szopena. Smakowita agapa zakończyła świętowanie medyków.

                                                                                                                   dr  Anna Dadun-Sęk

Skip to content