Przed konferencją:
Uroczysta Msza święta z okazji Jubileuszu 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, w Kaplicy Najświętszego Sakramentu (godz. 9.00 – 10.00), ul. Plebiscytowa 49A, Katowice
Program Konferencji
DEHUMANIZACJA MEDYCYNY – POSTSCRIPTUM
23 marca 2019 r. Studio Koncertowe im. J. Haralda,
Polskie Radio Katowice (ul. Ligonia 29, Katowice)
10.00 – rejestracja uczestników
10.30 – 10.40– otwarcie konferencji
10.40 – 11.30– Jubileusz 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, wręczenie medali zasłużonym Członkom Stowarzyszenia.
11.30 – 12.00 – Finansjalizacja polskiej ochrony zdrowia w kontekście relacji lekarz – pacjent –
dr n. med. Marcin Jabłoński, lekarz chorób wewnętrznych i specjalista psychiatrii, certyfikowany psychoterapeuta Sekcji Naukowej Psychoterapii i Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek komitetu naukowego czasopism: „Psychoonkologia” i „Psychiatria”. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Psychologii Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum w Krakowie.
12.00 – 12.30 – By słowo było (po)mocą – o wybranych aspektach komunikacji medycznej
– dr hab. n. hum. Danuta Krzyżyk, Adiunkt w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, przew. Zespołu Ortograficzno- Onomastycznego Rady Języka Polskiego, członek Koła Współpracowników Zespołu Języka Religijnego Rady Języka Polskiego.
12.30 – 13.00 – Społeczne skutki postępu w medycynie – ks. dr hab. prof. UŚArkadiusz Wuwer, Adiunkt w Katedrze Teologii Moralnej i Katolickiej Nauki Społecznej UŚ w Katowicach
13.00 – 13.15 – przerwa kawowa
13.15 – 14.15 – panel dyskusyjny
Paneliści:
- ks. dr hab. n. teolog. prof. UŚ Antoni Bartoszek, Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach
- prof. dr hab. n. med.Jan Duława, Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki i Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych SUM, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- dr n. med.Elżbieta Kortyczko, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
- dr n. med.Jacek Kozakiewicz, Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie
- prof. dr hab. n. med.Jarosław Markowski, Wiceprezes ORL w Katowicach, Przewodniczący Komisji ds. Etyki Lekarskiej ORL w Katowicach
- moderator: red. Anna Sojka
14.15 – zakończenie konferencji, poczęstunek